Search
Close this search box.

بررسی علل تولید باد گرم کولر گازی

بررسی علل تولید باد گرم کولر گازی

بررسی علل تولید باد گرم کولر گازی

باد گرم کولر گازی از مشکلات رایج و متداول این نوع از سیستم های تهویه مطبوع به شمار می رود. در بروز این مشکل علل مختلفی نقش دارند. عمده ترین کاربرد کولر گازی به منظور تولید هوای خنک و مطبوع در فضای داخلی، به ویژه در فصل گرم سال صورت می گیرد.

در برخی مواقع، به جای باد خنک و سرد از این دستگاه، شاهد انتشار باد گرم از دریچه های توزیع هوای کولر گازی اسپلیت هستیم. در این شرایط علی رغم تنظیم درجه و ولوم خنک کننده دستگاه، همچنان انتشار باد گرم از کولر ادامه پیدا می کند. این مشکل معمولا برای انواع مدل های کولر گازی بروز پیدا می کند.

علل تولید باد گرم کولر گازی

علت انتشار باد گرم کولر گازی

۱- کثیفی فیلتر هوا

گرفتگی و کثیفی فیلتر هوا، یکی از علت های مهم تولید باد گرم کولر گازی به شمار می رود. به طور معمول، در انتهای دریچه های توزیع هوا، فیلترهای تصفیه کننده کولر گازی قرار گرفته اند. این قطعه با انجام عمل جذب و فیلتراسیون مانع از ورود آلودگی و ذرات گردوغبار به محیط داخلی می شود.

جمع شدن آلودگی ها بر روی سطح فیلتر، به تدریج کثیفی و گرفتگی این قطعه را به دنبال دارد. کثیف شدن فیلتر هوا موجب کند شدن جریان هوا و انتشار باد گرم از دستگاه می شود. شستشو و رفع آلودگی ها و حتی تعویض فیلتر، از راهکارهای موثر برای حل این مشکل محسوب می شود.

۲- نقص فنی کمپرسور

یکی دیگر از علل باد گرم اسپلیت، بروز ایراد و نقص فنی در قطعه کمپرسور دستگاه می باشد. کمپرسور از اصلی ترین قطعات در سیکل تبرید تراکمی تلقی می گردد. این قطعه در تولید و ایجاد سرمایش نقش کلیدی و بسیار تعیین کننده ایفا می نماید. خرابی و معیوب شدن کمپرسور موجب بروز اختلال در تولید و توزیع هوای سرد و خنک می شود.

خراب شدن رله کمپرسور، بروز نوسان در جریان برق و عدم تامین نیروی الکتریکی لازم را می توان از دلایل اصلی خرابی کمپرسور دستگاه برشمرد. برای حل این مشکل می بایست از خدمات تخصصی تکنسین های حرفه ای و باتجربه بهره گرفت.

۳- بروز نشتی و تخلیه گاز مبرد

کمبود میزان گاز و بروز نشتی در سیستم را می توان از دیگر دلایل باد گرم کولر گازی به حساب آورد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در سیستم های تبریدی فرآیند سرمادهی و خنک سازی دستگاه از طریق گاز مبرد اجرایی می شود. بر همین اساس، در صورت نشت گاز یا کاهش سطح مبرد، فرآیند خنک سازی کولر گازی با اختلال مواجه می شود.

همچنین، کمپرسور کولر گازی برای انجام فرآیند سرمایش به گاز مبرد نیاز مبرد دارد. با برطرف کردن نشتی احتمالی سیستم و شارژ گاز به راحتی این مشکل رفع می گردد.

۴- خرابی فن یا موتور فن

الکتروموتور و بلوور فن، از اجزای مهم و حائز اهمیت در ساختمان سیستم های تهویه مطبوع به شمار می روند. الکتروموتور با کارکرد خود موجب به گردش درآوردن و حرکت فن دستگاه می شود. متاثر از عملکرد بهینه بلوور فن، هوای خنک و مطبوع با حداکثر توان و قدرت به محیط داخلی پرتاب می گردد.

در نتیجه این امر هوای سرد و خنک به صورت یکپارچه در تمام بخش های محیط جریان پیدا می کند. معیوب شدن یا سوختن موتور فن و فن دمنده، عدم گردش هوای خنک در محیط را به دنبال دارد. پس از اطمینان حاصل کردن از خرابی فن و الکتروموتور فن دستگاه، می بایست نسبت به تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام نمود.

باد گرم کولر گازی

۵- خراب شدن ترموستات کولر گازی

در برخی مواقع تولید باد گرم کولر گازی از خرابی ترموستات دستگاه ناشی می شود. کنترل و مدیریت دما در سیستم های تهویه مطبوع، از مهم ترین وظایف قطعه ترموستات یا دماپا به شمار می رود. در صورت بروز مشکل در ترموستات، این قطعه قادر به تنظیم و کنترل دما متناسب با شرایط دمایی محیط نمی باشد.

در نتیجه این امر، دستگاه نمی تواند دمای محیط را به حد مطلوب نزدیک کند. ارزیابی عملکرد مطلوب ترموستات توسط سرویس کاران کولر گازی، در رفع این مشکل کمک شایانی می نماید.

۶- عدم سرویس به موقع کولر گازی

سرویس کولر گازی از مهم ترین اقدامات در جهت افزایش بار برودتی و کارکرد بهینه دستگاه محسوب می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که قبل از راه اندازی کولرهای گازی می بایست کلیه سرویس های دوره ای و تعمیرات دستگاه انجام شده باشد. انجام این فرآیند علاوه بر جلوگیری از بروز مشکلات جدی در قطعات دستگاه، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی را برای مصرف کننده رقم می زند.

شستشوی پنل داخلی و خارجی و بررسی و ارزیابی قطعات اصلی دستگاه، از بخش های مهم فرآیند سرویس و تعمیرات کولر گازی تلقی می گردد. در ضمن، معیوب شدن سنسور مخصوص کنترل دما، خرابی برد الکترونیکی دستگاه، سوختن خازن های بلوور فن و خرابی بلبرینگ های موتور، از دیگر علل مهم تولید باد گرم کولر گازی اسپلیت به شمار می رود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *