در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی

داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟ + تفاوت داکت اسپلیت و کولرگازی

لطفا امتیاز دهید

داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟

داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟ در واقع با گرم شدن هوا و نزدیک شدن فصل تابستان نیاز هر خانواده ای به کولر گازی افزایش می یابد. با توجه به افزایش مصرف کولرهای گازی امروزه انواع مختلفی از این دستگاه تولید و روانه بازار می شوند که این دستگاه علاوه بر اینکه در نوع سرمایش و گرمایش خود متنوع هستند از نظر ویژگی های فیزیکی و ظاهری نیز دارای تفاوت هایی هستند. در میان انواع دستگاه های کولر گازی، داکت اسپلیت ها و کولر گازی های معمولی یا همان اسپلیت ها در بین مردم بسیار پرطرفدار و محبوب هستند.

از این رو افراد در زمان خرید این سیستم های تهویه می خواهند بدانند که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟ این مسئله سبب شد که موضوع این مقاله خود را به تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی اختصاص دهیم و توضیح دهیم که کدام بهترند؟ از این رو برای اینکه درک درستی از مزایا و معایب کولر گازی و داکت اسپلیت ها داشته باشید و برای اینکه بدانید داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی می توانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

خرید انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی

همان طور که گفتیم با شروع فصل گرما و نزدیک شدن تابستان نیاز افراد به انواع کولر گازی افزایش یافته است و از این رو همه ما اصطلاح اسپلیت و داکت اسپلیت را زیاد می شنویم. با وجود این دو دستگاه سرمایشی و گرمایشی معروف و پرطرفدار بسیاری از افراد تفاوت بین آن ها را نمی دانند و همین موضوع باعث سردرگمی افراد شده است و لذا به دنبال این هستند که بدانند داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟

در واقع داکت اسپلیت و کولر گازی هر دو از خانواده سیستم های تهویه مطبوع هستند که در فصول گرم در هر خانه و اداره ای مورد استفاده قرار می گیرند. در خصوص تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی باید بدانید که این دستگاه تفاوت های زیادی با هم دارند به گونه ای که حتی تفاوت این دو دستگاه بسته به جا و مکانی که نصب می شود بیشتر هم می شود. حال قبل از اینکه درباره ی این مسئله توضیح دهیم، ابتدا تعریف کنیم که داکت اسپلیت چیست؟

کولرگازی

داکت اسپلیت چیست؟

به طور خلاصه می توان گفت که داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه است و همان طور که از نام آن مشخص است این دستگاه از یک سری داکت یا همان کانال برای خنک کردن محیط تشکیل شده است که می توان با استفاده از این کانال ها و مجاری، این سیستم خنک کننده را به سایر اتاق های منزل گسترش داد. در واقع با کانال کشی می توان از این سیستم تهویه در سرتاسر خانه و ادارات استفاده کرد.

در واقع این دستگاه یک فن کوئل داخلی است که در سقف و یا فضای پشت بام و یا قسمتی از منزل که به مرکز نزدیک تر است جاسازی می شود. سپس از این فن کوئل، کانال هایی به اطراف منازل و ساختمان کشیده می شود و هوای خنک شده را وارد اتاق های مختلف ساختمان می کند. این نوع فن کوئل داخلی به هواساز و یونیت داخلی هم معروف می باشد. البته داکت اسپلیت ها یک بخش خارجی هم دارند که به یونیت خارجی یا کندانسور معروف می باشد.

این بخش از داکت اسپلیت ها کار تامین هوا را بر عهده دارند. یکی از تفاوت های داکت اسپلیت ها با کولر گازی این است که کندانسور داکت اسپلیت تقریبا دو برابر کندانسور کولر گازی است. معمولا داکت اسپلیت ها دارای یک سیستم مرکزی هستند که هدایت کننده کانال ها می باشد و به کمک این قسمت است که می توان کانال کشی را مطابق با سلیقه مشتری انجام داد و کانال ها را به همه نقاط خانه اعم از اتاق ها و سالن ها گسترش داد.

از دیگر ویژگی های داکت اسپلیت ها این است که به شما اجازه می دهد سرمای مورد نظر برای هر اتاق را خود تنظیم و بسته به درجه مطلوب و مد نظر خود هدایت کنید. شاید این مطلب یکی از بارزترین تفاوت های داکت اسپلیت با کولر گازی باشد و برای بسیاری از مشتریان معیار خوبی برای نشان دادن این مطلب که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی. در واقع با این ویژگی داکت اسپلیت، هر اتاقی درجه حرارت خود را دارد و درجه حرارت اتاق ها متفاوت است.

در واقع این مزیت داکت اسپلیت به دلیل داشتن ترموستات است که روی دیوار اتاق نصب می شود و می توان با آن دما را کنترل کرد. یعنی ترموستات هر اتاقی می تواند درجه حرارت متفاوتی را دریافت کند. در واقع مهم ترین مزیت داکت اسپلیت، خنک کردن راحت و اسان کل خانه با یک سیستم مرکزی و همچنین مطابق با تمام سلیقه ها می باشد. از این رو اگر می خواهید بدانید که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟ باید گفت اگر در حال ساخت خانه هستید و یا می خواهید تغییرات عمده و اساسی در منزل و ساختمان خود ایجاد کنید داکت اسپلیت یک گزینه بسیار مناسب برای شما است.

داکت اسپلیت

البته این مزیت، نشان دهنده همه تفاوت های داکت اسپلیت با کولر گازی نیست و نمی توان فقط با این تفاوت گفت که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟ این دستگاه ها تفاوت های دیگری هم دارند که شما با آشنایی ان ها می توانید برتری هر کدام را تشخیص دهید.  حالا می توانید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی؛ داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی

همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم هر دو دستگاه ها نوعی سیستم تهویه هستند که هر کدام از آن ها دارای مزیت هایی هستند. لذا بهترین راه برای اینکه دریابید داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی آشنایی با تفاوت های آن ها است. لذا ما در این قسمت به معرفی تفاوت های داکت اسپلیت و کولر گازی می پردازیم تا خود بر حسب نیاز و سلیقه خود تشخیص دهید که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟

نصب و راه اندازی: یکی از تفاوت های مهم داکت اسپلیت و کولر گازی در هزینه نصب و راه اندازی است. در واقع نصب و راه اندازی داکت اسپلیت باید تخصصی باشد و از این رو نیاز به کار بیشتر هم دارد. لذا با توجه به پیش نیازهای زیادی که برای نصب این دستگاه نیاز است و همچنین هزینه بالایی که در ابتدای نصب داکت اسپلیت نیاز است سبب شده که بسیاری از افراد از نصب این دستگاه در منازل خود منصرف شوند. علاوه بر این هزینه تعمیر و انرژی این نوع سیستم تهویه نیز کمی بالاتر است.

اما این سیستم برای خانه های بزرگ که دارای اتاق و سالن های زیاد هستند نه تنها بسیار مناسب است بلکه بسیار مقرون به صرفه هم می باشد. لذا برای پاسخ به این سوال که داکت اسپلیت یا کولر گازی باید گفت که بستگی به خانه مشتری و سلیقه او دارد.

در واقع داکت اسپلیت سرمایش و گرمایش چند اتاق را به طور همزمان انجام می دهد اما کولر گازی فقط توانایی سرد و گرم کردن یک اتاق یا یک سالن کوچک را دارد. به همین دلیل است که می گوییم داکت اسپلیت دائمی ترین و موثرترین راهکار برای تامین خنک کردن و گرم کردن خانه ها می باشد.

خرید انواع کولر گازی

قیمت: دومین معیاری که می توانید با آن تشخیص دهید که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی، قیمت این دو دستگاه است. در واقع قیمت داکت اسپلیت ها کمی بالاتر از کولر گازی است و همچنین قیمت آن با توجه به ابعاد خانه افزایش هم می یابد.سیستم کولرهای گازی هم قیمت پایین تری دارند و هم هزینه نصب کمتری نسبت به داکت اسپلیت ها دارند. البته قیمت کولرهای گازی بسته به نوع مارک و ظرفیت متغیر می باشد.

هزینه راه اندازی: دومین گزینه برای شناخت اینکه داکت اسپلیت یا کولر گازی هزینه راه اندازی است. در واقع به دلیل اینکه قسمت های مختلف کولر گازی به صورت جداگانه نصب می شوند لذا می توان گفت که هزینه های جاری آن کمتر از داکت اسپلیت است که در کل خانه کار می کند. لذا نصب داکت اسپلیت که با آن می توانید دمای تمام اتاق ها را کنترل کنید به طبع بیشتر است. با توجه به این معیار خودتان باید تشخیص که برای منزل شما داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی.

داکت اسپلیت

کارایی: معیار دیگری که می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی، کارایی این دو دستگاه است. در واقع کارایی کولرهای گازی برای اتاق های کوچک و تک است و برای اینکه بتوان اتاق های بزرگتر را خنک کرد نیاز به تعداد کولرهای بیشتری است اما سیستم تهویه داکت اسپلیت می توان کل خانه را خنک کند و همچنین دمای تک تک اتاق ها را کنترل کند. در واقع با این سیستم می توان دمای کل خانه را یکنواخت کرد.

سر و صدا: دیگر معیار تشخیص اینکه داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی، سرو صدا است. در واقع با پیشرفت تکنولوژی مشکلات صوتی دستگاه ها نیز کاهش یافته است و لذا کولرهای گازی سر و صدای بسیار کمی تولید می کنند اما داکت اسپلیت ها در مقابل کولرها صدای کمتری دارند و ارام تر هستند. حال اگر شما به صدا هستید با این ویژگی می توانید تشخیص دهید داکت اسپلیت یا کولر گازی.

دکوراسیون: تفاوت بعدی که می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی، دکوراسیون و ظاهر این دستگاه ها است. در واقع به دلیل اینکه داکت اسپلیت ها یک سیستم تهویه پنهان هستند و حتی کانال ها و اوپراتورهای ﺁن ها هم دیده نمی شوند و فقط دریچه خروجی هر کانال مشخص است سبب شده که از نظر ظاهری این سیستم جلوه زیباتری به ساختمان و منازل بدهد. حتی مجاری این سیستم بسیار کوچک و مسطح و در سقف یا دیوارها هستند. اما به دلیل حجیم بودن یونیت داخلی کولرهای گازی این سیستم روی دیوار نصب می شود و در معرض دید است. علاوه بر این یونینت بیرونی یا همان کندانسور این دستگاه نیز قابل رویت است. لذا اگر زیبایی برای شما مهم است می توانید دریابید که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی.

قابلیت نصب: گزینه بعدی که نشان می دهد داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی، قابلیت نصب است. در واقع نصب داکت اسپلیت به گونه ای است که نیاز به فضای کافی دارد و از این رو برخی خانه ها به دلیل نداشتن فضای لازم در سقف منزل خود می توانند این سیستم را نصب کنند. در صورتی که کولرهای گازی برای نصب فقط نیاز به یک فضای مناسب روی دیوار دارند. حال اگر شما در منزل خود فضای لازم برای نصب داکت اسپلیت را ندارید می توانید بنا به سلیقه و شرایط خود بگویید که داکت اسپلیت یا کولر گازی.

تعمیر و نگهداری: گزینه بعدی برای تشخیص این سوال که داکت اسپلیت یا کولر گازی گزینه تعمیر و نگهداری داکت اسپلیت و کولر گازی است. در مورد تعمیر و نگهداری این دو دستگاه باید گفت که به دلیل اینکه هم شرایط محیطی و هم چگونگی استفاده از یونیت داخلی کولرهای گازی بر عملکرد این دستگاه تاثیر می گذار لذا بدون شک می توان گفت که سیستم تهویه داکت اسپلیت نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به کولر گازی دارد. و علاوه بر این از دوام بالاتری نیز برخوردار است.

لذا با توجه به دوام بالای داکت اسپلیت ها و همچنین تعمیرات کم این سیستم می توانید تشخیص دهید که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی. به طور کلی عمر مفید و متوسط داکت اسپلیت ها ۱۰ تا ۱۵ سال است و بعد از این زمان، اجزای اصلی دستگاه نیاز به تعمیر دارند.

کدام سیستم تهویه مناسب تر است؟

در واقع با توجه به تفاوت ها و مزایایی که در مورد هر دو دستگاه تهویه ذکر کردیم این نکته که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی بسته به خود شخص دارد. در واقع هر شخصی با توجه به شرایط مالی خود و همچنین فضایی که برای نصب این دو دستگاه در اختیار دارد می تواند تصمیم بگیرد بین داکت اسپلیت و کولر گازی کدام بهتر است؟

در واقع هر دو دستگاه داکت اسپلیت و کولر گازی گزینه های بسیار مناسبی برای سرمایش و گرمایش خانه ها هستند و همچنین هزینه برق و تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به گزینه های قدیمی گرمایش و سرمایش مانند بخاری و کولر آبی دارند.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

 

 

مطالب مرتبط

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟ سؤالی که ممکن است، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =