در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
سازنده و مخترع کولر گازی

تاریخچه کولر گازی در جهان و آشنایی با سازنده و مخترع کولر گازی

3/5 - (3 امتیاز)

سازنده و مخترع کولر گازی

کولر گازی از جمله سیستم های تهویه مطبوع رایج و کاربردی برای خنک کردن فضاها و محیط های مختلف به شمار می رود. این مدل از تجهیزات سرمایشی، با عملکرد و کارکرد خود، هوای خنک و مطبوع را در فضای داخلی به صورت یکنواخت و یکپارچه توزیع می نماید.

فرآیند و کارکرد این دستگاه ها بر مبنای سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد. در این چرخه، ماده مبرد توسط کمپرسور فشرده شده و پس از انتقال به بخش اواپراتور و جذب گرمای آن، هوای خنک از طریق فن دمنده در محیط توزیع می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ساختار اصلی کولر گازی از دو پنل یا یونیت کاملا مجزا و مستقل تشکیل شده است.

یونیت داخلی دستگاه با ابعاد و اندازه مناسب، در فضای داخلی ساختمان و بر روی سطح دیوار جانمایی می شود. از طرف دیگر، پنل خارجی یا کندانسور دستگاه، در فضای بیرون مانند تراس، پشت بام یا حیاط نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. ارتباط میان یونیت داخلی و پنل خارجی دستگاه از طریق لوله های مسی انجام می‌شود.

در یونیت داخلی کولرهای گازی اجزایی مانند الکتروموتور، فن دمنده، اواپراتور و فیلترهای تصفیه کننده هوا تعبیه شده است. این در حالی است که در ساختار کندانسور دستگاه قطعاتی نظیر کمپرسور، الکتروموتور و فن به چشم می خورد.

مخترع و سازنده کولر گازی

مخترع و سازنده کولر گازی

در ذهن بسیاری ممکن است این سوال به ذهن خطور کند که مخترع و سازنده دستگاه کولر گازی چه کسی است؟ بر اساس شواهد و قرائن موجود، ایده اولیه ساخت سیستم های خنک کننده را به تمدن مصر باستان نسبت می‌دهند.

مصریان باستان، با مرطوب کردن نی ها توسط آب، آنها را در پشت پنجره ها قرار می دادند تا در اثر تبادل جریان هوا تبخیر شوند. در نتیجه این امر باد خنک در محیط ایجاد می شد. در قرن ۱۹ و تحت تاثیر پیشرفت علم شیمی، به تدریج سیستم های تهویه مطبوع مدرن پا به عرصه وجود گذاشتند.

آنطور که شواهد به ما نشان می دهند، ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ اقدام به تولید و عرضه کولرهای گازی در مقیاس وسیعی نمود. بنابراین، مخترع اولین سیستم های تهویه مدرن امروزی را باید ویلیس کریر آمریکایی دانست. کریر در سال ۱۹۰۲ و پس از استخدام در یک شرکت، در جستجوی راهی برای ایجاد تهویه و خنک سازی دستگاه های مخصوص چاپ می گشت.

نتیجه این تحقیق و تفحص منجر به تولید سیستم های تهویه از نوع Unit Air Conditioner گردید. جالب است بدانید که نخستین کولر گازی اسپلیت در سال ۱۹۰۲ راه اندازی شد. دستگاه ساخته شده به دست کریر در ابتدای امر بیشتر به جای کنترل دما، فرآیند کنترل رطوبت را انجام می داد.

فناوری تولید شده به وسیله کریر در افزایش بازدهی و بهره وری محیط های کاری تاثیر مطلوب و بسزایی برجای گذاشت. متاثر از همین موضوع وی موفق شد در کشور آمریکا شرکتی با عنوان کمپانی تهویه مطبوع کریر افتتاح نماید. در ادامه، استفاده از کولرهای گازی در اتومبیل ها و منازل و محیط های کاری با روند رو به رشدی همراه شد.

در ادامه مبحث تاریخچه کولر گازی باید گفت که اوج استفاده از این سیستم ها در منازل به سال ۱۹۵۰ بر می گردد. همچنین، اولین واحد مسکونی در سال ۱۹۳۳ به سیستم تهویه مطبوع مدرن و پیشرفته مجهز گردید. ناگفته نماند که روبرت شرمن در سال ۱۹۴۵ توانست کولرهای گازی از نوع پرتابل یا قابل حمل را اختراع نماید. این دستگاه علاوه بر کنترل رطوبت و دما، از فیلتر تصفیه هوا نیز بهره مند بود.

انواع مدل های کولر گازی

نگاهی به انواع مدل های کولر گازی

دکولرهای گازی متناسب با نوع کاربرد و نحوه استفاده در مدل های مختلفی طراحی و به مرحله تولید می رسند. کولرهای اسپلیت، کولرهای پنجره ای، کولرهای گازی قابل حمل و کولرهای ایستاده، از مدل های رایج این نوع از سیستم های تهویه مطبوع به شمار می روند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کولرهای گازی اسپلیت، از مدل های پر استفاده و پرفروش این محصولات تلقی می گردند. اسپلیت ها، مطابق با استانداردهای روز و با رعایت کلیه اصول استاندارد تولید می شوند.

کارایی و بازدهی بالا، عملکرد سرد و گرم، بهینه سازی مصرف انرژی، طراحی مدرن، توان خنک کنندگی بالا و کیفیت ساخت مطلوب را می توان از مهم ترین مشخصات کولر گازی برشمرد. علاوه بر این، کولرهای گازی در دو مدل معمولی و اینورتر یا کم مصرف موجود می باشند.

مدل های کم مصرف به علت مجهز شدن به فناوری موتور و کمپرسور اینورتر، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی و برق اعمال می کنند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که قیمت کولرهای گازی کم مصرف به نسبت کولرهای معمولی، بالاتر می باشد.

در هنگام خرید کولر گازی می بایست به مطابق داشتن متراژ فضا با ظرفیت دستگاه توجه ویژه ای مبذول داشت. همچنین، گرید انرژی دستگاه، جریان برق مصرفی، نوع و مدل کمپرسور، سطح صدا، نوع گاز مبرد، استانداردهای ساخت، نوع و جنس بدنه و بازه قیمت، از دیگر موارد حائز اهمیت در هنگام خرید این دستگاه محسوب می شوند.

سازنده و مخترع کولر گازی

قیمت کولر گازی

در ادامه مطلب تاریخچه کولر گازی در جهان و آشنایی با سازنده و مخترع کولر گازی می رسیم به قیمت کولرگازی . قیمت یکی از مهم ترین پارامتر های می باشد که افرد در زمان تهیه کولر گازی بدان توجه می کنند. آنچه در نگاه اول به آن دقت کنید برند و قابلیت ها، امکانات کولر گازی می باشد.

برند های مطرح بسیار اقدام به تولید کولر گازی نموده اند. علاوه بر برند نوع موتوری که در کولر گازی بکار رفته است بر روی قیمت تأثیر دارد. در کنار آن اگر شما مدل از کولر گازی را انتخاب نمایید که دارای عملکرد سرمایشی و گرمایشی می باشد بایست هزینه بسیاری پرداخت نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

تاریخچه پیدایش کولر گازی به چه زمانی برمی گردد؟

ایده اولیه استفاده از سیستم تهویه به زمان به مصر باستان برمی گردد که در نهایت در سال ۱۹۰۲ دستگاهی تحت عنوان کولر گازی تولید و وارد بازار شد.

بهترین مشخصه کولر گازی کم مصرف چیست؟

برخی افراد به دلیل قیمت پایین اقدام به خرید کولر گازی با سطح B می نماید ولیکن بهترین کولر گازی بایست دارای سطح انرژی A باشد.

شارژ گاز و پروسه سرویس کولر گازی بایست در چه بازده زمانی انجام گیرد؟

تا زمانی که دستگاه خنک کنندگی خوبی داشته باشد نیاز به شارژ گاز نمی باشد. ولیکن با ابن حال سرویس دوره ای بایست به صورت منظم انجام گیرد.

مطالب مرتبط

طراحی تاسیسات استخر

طراحی تاسیسات استخر، یکی از ملزومات مهم در ساخت استخر، سونا و جکوزی می باشد؛ لذا باعث شده بنای... ادامه مطلب

نحوه اسید شویی استخر و جکوزی

خدمات اسید شویی استخر و جکوزی

خدمات اسید شویی استخر و جکوزی پاکسازی محیط های آبی را بسیار راحت خواهد کرد. آلودگی استخر ها و... ادامه مطلب

بررسی عملکرد مشعل گازی موتورخانه

مسئله موتورخانه وسیله ای می باشد که برای انتقال نهایی سوخت مایع، گاز به همراه هوا به اتاق اشتعال... ادامه مطلب

انتخاب بویلر برای هتل

انتخاب بویلر برای هتل

بویلر از جمله سیستم هایی می باشد که جهت تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه در اکثر هتل... ادامه مطلب

علت سرد نکردن چیلر و بررسی جامع آلارم های چیلر تراکمی

تفاوت چیلر جذبی تک اثره با دو اثره

در این مقاله تصمیم گرفتیم به بررسی تفاوت چیلر جذبی تک اثره با دو اثره بپردازیم. برای کسب اطلاعات... ادامه مطلب

طراحی موتورخانه گرمایشی

در این مبحث تصمیم داریم به بررسی طراحی موتورخانه گرمایشی بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید. آشنایی... ادامه مطلب

آموزش تبدیل موتورخانه به پکیج

بهتر است بدانید که انتخاب نوع سیستم گرمایشی در ساختمان ها به عوامل و فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. کاربری... ادامه مطلب

تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن

تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن

در این مطلب قصد داریم به بررسی تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن بپردازیم.... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 13 =