سازنده و مخترع کولر گازی

تاریخچه کولر گازی در جهان و آشنایی با سازنده و مخترع کولر گازی

3.8/5 - (5 امتیاز)

سازنده و مخترع کولر گازی

کولر گازی از جمله سیستم های تهویه مطبوع رایج و کاربردی برای خنک کردن فضاها و محیط های مختلف به شمار می رود. این مدل از تجهیزات سرمایشی، با عملکرد و کارکرد خود، هوای خنک و مطبوع را در فضای داخلی به صورت یکنواخت و یکپارچه توزیع می نماید.

فرآیند و کارکرد این دستگاه ها بر مبنای سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد. در این چرخه، ماده مبرد توسط کمپرسور فشرده شده و پس از انتقال به بخش اواپراتور و جذب گرمای آن، هوای خنک از طریق فن دمنده در محیط توزیع می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ساختار اصلی کولر گازی از دو پنل یا یونیت کاملا مجزا و مستقل تشکیل شده است.

یونیت داخلی دستگاه با ابعاد و اندازه مناسب، در فضای داخلی ساختمان و بر روی سطح دیوار جانمایی می شود. از طرف دیگر، پنل خارجی یا کندانسور دستگاه، در فضای بیرون مانند تراس، پشت بام یا حیاط نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. ارتباط میان یونیت داخلی و پنل خارجی دستگاه از طریق لوله های مسی انجام می‌شود.

در یونیت داخلی کولرهای گازی اجزایی مانند الکتروموتور، فن دمنده، اواپراتور و فیلترهای تصفیه کننده هوا تعبیه شده است. این در حالی است که در ساختار کندانسور دستگاه قطعاتی نظیر کمپرسور، الکتروموتور و فن به چشم می خورد.

مخترع و سازنده کولر گازی

مخترع و سازنده کولر گازی

در ذهن بسیاری ممکن است این سوال به ذهن خطور کند که مخترع و سازنده دستگاه کولر گازی چه کسی است؟ بر اساس شواهد و قرائن موجود، ایده اولیه ساخت سیستم های خنک کننده را به تمدن مصر باستان نسبت می‌دهند.

مصریان باستان، با مرطوب کردن نی ها توسط آب، آنها را در پشت پنجره ها قرار می دادند تا در اثر تبادل جریان هوا تبخیر شوند. در نتیجه این امر باد خنک در محیط ایجاد می شد. در قرن 19 و تحت تاثیر پیشرفت علم شیمی، به تدریج سیستم های تهویه مطبوع مدرن پا به عرصه وجود گذاشتند.

آنطور که شواهد به ما نشان می دهند، ویلیس کریر در سال 1902 اقدام به تولید و عرضه کولرهای گازی در مقیاس وسیعی نمود. بنابراین، مخترع اولین سیستم های تهویه مدرن امروزی را باید ویلیس کریر آمریکایی دانست. کریر در سال 1902 و پس از استخدام در یک شرکت، در جستجوی راهی برای ایجاد تهویه و خنک سازی دستگاه های مخصوص چاپ می گشت.

نتیجه این تحقیق و تفحص منجر به تولید سیستم های تهویه از نوع Unit Air Conditioner گردید. جالب است بدانید که نخستین کولر گازی اسپلیت در سال 1902 راه اندازی شد. دستگاه ساخته شده به دست کریر در ابتدای امر بیشتر به جای کنترل دما، فرآیند کنترل رطوبت را انجام می داد.

فناوری تولید شده به وسیله کریر در افزایش بازدهی و بهره وری محیط های کاری تاثیر مطلوب و بسزایی برجای گذاشت. متاثر از همین موضوع وی موفق شد در کشور آمریکا شرکتی با عنوان کمپانی تهویه مطبوع کریر افتتاح نماید. در ادامه، استفاده از کولرهای گازی در اتومبیل ها و منازل و محیط های کاری با روند رو به رشدی همراه شد.

در ادامه مبحث تاریخچه کولر گازی باید گفت که اوج استفاده از این سیستم ها در منازل به سال 1950 بر می گردد. همچنین، اولین واحد مسکونی در سال 1933 به سیستم تهویه مطبوع مدرن و پیشرفته مجهز گردید. ناگفته نماند که روبرت شرمن در سال 1945 توانست کولرهای گازی از نوع پرتابل یا قابل حمل را اختراع نماید. این دستگاه علاوه بر کنترل رطوبت و دما، از فیلتر تصفیه هوا نیز بهره مند بود.

انواع مدل های کولر گازی

نگاهی به انواع مدل های کولر گازی

دکولرهای گازی متناسب با نوع کاربرد و نحوه استفاده در مدل های مختلفی طراحی و به مرحله تولید می رسند. کولرهای اسپلیت، کولرهای پنجره ای، کولرهای گازی قابل حمل و کولرهای ایستاده، از مدل های رایج این نوع از سیستم های تهویه مطبوع به شمار می روند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کولرهای گازی اسپلیت، از مدل های پر استفاده و پرفروش این محصولات تلقی می گردند. اسپلیت ها، مطابق با استانداردهای روز و با رعایت کلیه اصول استاندارد تولید می شوند.

کارایی و بازدهی بالا، عملکرد سرد و گرم، بهینه سازی مصرف انرژی، طراحی مدرن، توان خنک کنندگی بالا و کیفیت ساخت مطلوب را می توان از مهم ترین مشخصات کولر گازی برشمرد. علاوه بر این، کولرهای گازی در دو مدل معمولی و اینورتر یا کم مصرف موجود می باشند.

مدل های کم مصرف به علت مجهز شدن به فناوری موتور و کمپرسور اینورتر، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی و برق اعمال می کنند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که قیمت کولرهای گازی کم مصرف به نسبت کولرهای معمولی، بالاتر می باشد.

در هنگام خرید کولر گازی می بایست به مطابق داشتن متراژ فضا با ظرفیت دستگاه توجه ویژه ای مبذول داشت. همچنین، گرید انرژی دستگاه، جریان برق مصرفی، نوع و مدل کمپرسور، سطح صدا، نوع گاز مبرد، استانداردهای ساخت، نوع و جنس بدنه و بازه قیمت، از دیگر موارد حائز اهمیت در هنگام خرید این دستگاه محسوب می شوند.

سازنده و مخترع کولر گازی

قیمت کولر گازی

در ادامه مطلب تاریخچه کولر گازی در جهان و آشنایی با سازنده و مخترع کولر گازی می رسیم به قیمت کولرگازی . قیمت یکی از مهم ترین پارامتر های می باشد که افرد در زمان تهیه کولر گازی بدان توجه می کنند. آنچه در نگاه اول به آن دقت کنید برند و قابلیت ها، امکانات کولر گازی می باشد.

برند های مطرح بسیار اقدام به تولید کولر گازی نموده اند. علاوه بر برند نوع موتوری که در کولر گازی بکار رفته است بر روی قیمت تأثیر دارد. در کنار آن اگر شما مدل از کولر گازی را انتخاب نمایید که دارای عملکرد سرمایشی و گرمایشی می باشد بایست هزینه بسیاری پرداخت نمایید.

خرید کولر گازی

پس از اختراع کولر گازی تحول بسیاری در سیستم های تهویه مطبوع ایجاد شد و امروزه این دستگاه توانسته است از محبوبیت بالایی برخوردار شود. در بسیاری از خانه ها، اداره جات و … که وارد می شوید؛ اولین چیزی که توجه شما را جلب خواهد کرد هوای مطبوع می باشد که منشا آن کولر گازی است.

در نظر داشته باشید که کولر گازی ها علاوه بر این که بازدهی خوبی دارند؛ در صورتی که به درستی انتخاب نشوند به گونه ای است که عملکرد و بازدهی مناسبی را به همراه نخواهد داشت. مخترع کولر سعی کرده است این دستگاه ها را به گونه ای اختراع کند که در تمامی مناطق و همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند. شما عزیزان باید بدانید که تنوع این دستگاه ها در بازار بسیار بالا می باشد.

برند های بسیاری نیز جهت تولید این دستگاه ها فعالیت دارند؛ به همین دلیل انتخاب آن تا حدودی سخت و دشوار می باشد.باید سعی کنید تا با کسانی که در این زمینه اطلاعات دارند؛ مشورت نمایید. در این صورت بدون شک انتخاب بهتری را تجربه خواهید کرد. داشتن اطلاعات درباره تمامی دستگاه ها کاری می باشد که تنها افرادی که با آن سروکار دارند؛ با زیر و بم آن آشنا هستند.

به همین خاطر مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام جهت رفاه و آسایش شما عزیزان کارشناسان خبره ای دارد که به صورت کاملا رایگان اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد. در صورتی که شما بخواهید به صورت حضوری به فروشگاه ها مراجعه کنید؛ بدون شک محدودیت انتخاب خواهید داشت. اما با مراجعه به وب سایت https://tasisat.com/ هیچگونه محدودیتی نداشته و با توجه به شرایط محل زندگی خود می توانید بهترین دستگاه را انتخاب کرده و از آن بهره مند شوید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

تاریخچه پیدایش کولر گازی به چه زمانی برمی گردد؟

ایده اولیه استفاده از سیستم تهویه به زمان به مصر باستان برمی گردد که در نهایت در سال 1902 دستگاهی تحت عنوان کولر گازی تولید و وارد بازار شد.

بهترین مشخصه کولر گازی کم مصرف چیست؟

برخی افراد به دلیل قیمت پایین اقدام به خرید کولر گازی با سطح B می نماید ولیکن بهترین کولر گازی بایست دارای سطح انرژی A باشد.

شارژ گاز و پروسه سرویس کولر گازی بایست در چه بازده زمانی انجام گیرد؟

تا زمانی که دستگاه خنک کنندگی خوبی داشته باشد نیاز به شارژ گاز نمی باشد. ولیکن با ابن حال سرویس دوره ای بایست به صورت منظم انجام گیرد.

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *