Search
Close this search box.

شیر پرکن پکیج چیست؟

shir-porkon2-min

شیر پرکن پکیج چیست؟ شیر پرکن پکیج که آن را شیر آب پکیج نیز می‌نامند قطعه ای برای تنظیم حجم آب است. زمانی که باید آب وارد رادیاتور شود، شیر آب را باز میکنیم. وقتی که به فشار مطلوب رسید آن را می‌بندیم. محل قرارگیری آن بین ورودی آب پکیج و لوله آب ساختمان است. این محصول دارای دو نوع دستی و اتوماتیک است.

شیر پرکن دستی

آب درون پکیج های دیواری در یک مدار بسته شامل سیستم لوله کشی پکیج قرار دارد و مرتب در حال چرخش است. درحالت عادی حجم آب دچار کاهش یا افزایش نمی‌شود. با این حال بنابر دلایلی مثل نشتی آب ، فرسودگی ، تعمیر یا سرویس باعث کم شدن حجم آن می‌شود.

در این موارد بهترین کار این است که مقداری آب وارد پکیج کنیم. اگر پکیج از نوع قدیمی است، نمی توان کمبود آب را به صورت اتوماتیک تشخیص داد. به همین جهت در صورت کمبود آب شیر دستی را باز کرده و کاستی را جبران میکنیم.

شیر پرکن پکیج چیست؟

نحوه استفاده از شیر پرکن دستی

به کارگیری از این شیرها بسیار ساده است. معمولا یک طرف آن ها به سمت لوله های ساختمان و طرف دیگر به ورودی آب پکیج متصل است. باید دسته شیر را کمی چرخاند تا آب به یک سمت از شیر عبور کرده و وارد پکیج شود. پس از اینکه آب به مقدار کافی وارد پکیج شد، شیر آب را می‌بندیم. در صورت باز ماندن شیر و وارد شدن زیاد آب، فشار بالا می رود و آسیب هایی به پکیج می‌زند.

شیر پرکن اتوماتیک

در پکیج های جدیدتر که از شیرهای اتوماتیک استفاده می‌شود منبع انبساط و شیر پرکن دستگاه از یکدیگر جدا هستند. هنگامی که آب و فشار درون پکیج و لوله ها کم شد، این قطعه به صورت اتوماتیک باز می شود.

سپس آب را داخل پکیج و قسمت هایی از لوله که دارای فشار کمتر از ۲ بار هستند می‌کند.این محصول از برگشت آب داغ به سمت لوله ها و داخل سیستم خودداری می‌کند.

وظایف شیر پرکن اتوماتیک

این قطعه دو وظیفه را در پکیج بر عهده دارد؛

  1. باعث تنظیم فشار پکیج می‌شود. از آن جایی که فشار پکیج و حجم آب داخل آن رابطه مستقیم دارند، زمانی که آب پکیج کم شود، فشار پکیج نیز از حالت معمولی خود که بین ۱/۲ الی ۲ بار است کمتر می‌شود. در این هنگام شیر پرکن اتوماتیک به طور خودکار باز شده و تا زمانی که فشار پکیج به حد نرمال برسد آب گیری را ادامه می‌دهد.
  2. به صورت خودکار هنگامی که پکیج نیاز به آب داشته باشد آب آن را تامین می‌کند. هنگامی که آب پکیج کم شد، این قطعه به صورت خودکار آب را وارد پکیج کرده و تا رسیدن آب به حد نرمال آب گیری می‌کند.

مقایسه شیر پرکن دستی و اتوماتیک

در شیر پرکن دستی خود مصرف کننده برای تنظیم فشار آن را باز و بسته می‌کند. اما در اتوماتیک این کار توسط قطعه به صورت خود خودکار انجام می‌شود. در پکیج هایی که مجهز به شیر پرکن اتوماتیک هستند تشخیص نشتی کار سختی است. زیرا هنگام کمبود آب بر اثر نشتی شیر پرکن خود به خود باز می شود و آب را وارد سیکل می‌کند.

این کار ممکن است موجب خرابی های بیشتر و به هدر رفتن آب شود. به همین دلیل بسیاری از متخصصان مخالف استفاده از شیر پرکن اتوماتیک هستند. برخی از شرکت ها با استفاده از سیستم کنترلی این مشکل را بر طرف کردند. به این صورت که اگر فشار دستگاه مکرر کاهش پیدا کند وجود نشتی را تشخیص داده و مصرف کننده را آگاه می‌کند.

دلایل خرابی شیر پرکن ها

مواقعی ممکن است که شیر پرکن خراب شده و باعث ورود آب اضافی به پکیج شود. از دلایل آن می توان به وجود سختی و رسوبات در آب اشاره کرد. این رسوبات درون شیر جمع شده و سبب خوردگی واشر دور مغزی شیر می‌شود.

شیر پرکن پکیج چیست؟

 علائم خرابی شیر پرکن

اگر شیر پرکن خراب باشد علائمی همچون موارد زیر دارد:

۱.میزان فشار پکیج به زیر یک بار افت می‌کند

۲.میزان فشار پکیج بالاتر از دو بار می‌رسد

۳.آب نشتی پیدا می‌کند

تست شیر پرکن

اگر بدون این که شیر را باز کنید فشار آب زیاد شود احتمالا پکیج شما خراب است. برای اطمینان از خرابی شیر سرد ورودی را باز کنید. اگر رسوبات در شیر خوردگی ایجاد شده باشد، حتی با وجود بسته بودن آن، آب باز هم وارد سیکل شده و موجب افزایش فشار می‌شود.

همچنین از دیگر علائم خرابی می توان به نشتی اشاره کرد. اگر برخلاف حالت قبل با وجود وارد کردن آب داخل پکیج، فشار آن همچنان کم شود پس شیر نشتی دارد.

کلام آخر

شیر پرکن در پکیج ها از نقش مهمی برخوردار است. این محصول با تنظیم آب و فشار موجب عملکرد بهتر پکیج می‌شود. همانطور که گفته شد این قطعه دارای دو نوع دستی و اتوماتیک است و بسته به مدل پکیج هر کدام مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اگر این دستگاه دارای خرابی یا نشتی باشد، می‌تواند موجب خطرات و ضررهای مکرری شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”نام دیگر شیر پرکن چیست؟ ” answer-0=”شیر آب پکیج” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”انواع شیر پرکن چیست؟ ” answer-1=”دستی و اتوماتیک” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”از علائم خرابی شیر پرکن چیست؟ ” answer-2=”نشتی آب، افزایش فشار پکیج به بالاتر از دوبار، کاهش فشار پکیج به زیر یک بار ” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”” answer-3=”” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *