Search
Close this search box.

تفاوت پمپ پنتاکس سری CAM و INOX در چیست؟

پمپ پنتاکس

پمپ های آب پنتاکس

پمپ های آب پنتاکس برای انتقال آب از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شوند و می توانند شناور یا خارجی باشند. برای اطمینان از اینکه آب با فشار کافی همیشه در دسترس است، از مخازن فشار کوچکی استفاده می شود که معمولاً در مجاورت پمپ نصب می شوند، به طوری که پمپ (که تغییرات فشار سیستم ناشی از جریان آب را حس می کند) و کار خود را به خوبی انجام می دهد. لازم نیست هر بار که کسی شیری را باز می کند، پمپ را روشن و خاموش کرد.

سری Pentax CAM یک پمپ سانتریفیوژ خود پراینگ است که برای کاربردهای خانگی ایده آل است.

امکانات:

 • پوشش پمپ چدنی با ورودی و خروجی رزوه ای
 • براکت موتور چدن آلومینیومی
 • مهر و موم مکانیکی سرامیکی-گرافیتی، شفت موتور فولادی، بلبرینگ های مارک برتر جهان
 • محدوده دمای مایع ۰ – ۵۰ ¡C؛ حداکثر فشار کاری ۶ بار

انواع پمپ پنتاکس CAM

 • CAM 50 – ۰.۶HP; 110 ولت، ۶۰ هرتز (JET)
 • CAM 75 – 0.8 اسب بخار؛ ۱۱۰ ولت، ۶۰ هرتز (JET)
 • CAM 100 – 1HP، ۱۱۰V، ۶۰HZ (JET)

ویژگی های ساخت پمپ پنتاکس سری inox

 • بدنه پمپ فولاد ضد زنگ AISI 304
 • براکت موتور آلومینیومی
 • پروانه نوریل یا فولاد ضد زنگ AISI 304
 • پروانه، دیفیوزر نوریل
 • سیل مکانیکی سرامیک گرافیت
 • شفت موتور فولاد ضد زنگ AISI 416
 • دمای مایع ۰ – ۵۰ درجه سانتیگراد
 • حداکثر فشار کاری ۶ بار

موتور

 • موتور القایی ۲ قطبی ۳~ ۲۳۰/۴۰۰V-50Hz
 • ۱~۲۳۰V-50Hz
 • کلاس عایق F
 • درجه حفاظت IP44

تفاوت پمپ پنتاکس سری CAM و INOX در چیست؟

تفاوت پمپ پنتاکس سری CAM و INOX : پمپ جتی پنتاکس INOX ، یک پمپ رایج ایتالیایی برای مصارفی است که در آن لازم است یک سیال شبیه آب با افزایش فشار، جا به جا شود.

از پمپ جتی پنتاکس می توان در آبیاری، افزایش فشار آب در مصارف خانگی و تمام مدار های جریان سیالات اشاره کرد. از اجزای ساخت یک پمپ جتی پنتاکس می توان به الکتروموتور، پروانه برنجی، باکالیت، استیل و… را نام برد.

با توجه به مدل یک پمپ آب جتی پنتاکس الکتروموتور آن تک فاز یا دو فاز می باشد و همینطور انواع مختلفی از پمپ جتی پنتاکس دارای هد و دبی متفاوت نیز می باشد.

پمپ جتی پنتاکس که برای افزایش فشار سیال داخل یک لوله مورد استفاده است، یکی از انواع پمپ های تحت فشار است. پمپ های تحت فشار دارای انواع مختلفی از جمله جتی، پروانه ای، پمپ تک فاز و یا دو فاز و… می باشد.

هر یک از مدل های پمپ جتی پنتاکس دارای یک هد و دبی خاصی است که مصرف کننده با توجه به مصارف خود و تعیین هد و دبی مورد نیاز، پمپ جتی پنتاکس مناسب را میتواند انتخاب  کند.

تفاوت پمپ پنتاکس سری CAM و INOX

تفاوت پمپ پنتاکس سری CAM و INOX

هد یک پمپ جتی پنتاکس که روی مشخصات آن نوشته می شود عبارت است از ارتفاع آبدهی (به واحد های متر یا فوت ارائه می شود) و همینطور دبی یا سرعت افزایش جریان پمپ جتی پنتاکس برابر است با میزان آبدهی پمپ تقسیم بر حجم در زمان(لیتر در دقیقه، گالن در دقیقه و یا لیتر در ساعت) .

هر کدام از زمینه های استفاده از پمپ مثل خانگی یا آبیاری کشاورزی و غیره دارای پمپی با مشخصات خاص مخصوص آن زمینه تولید و ساخته می شوند.

برای اینکه بتوانید از پمپ مناسب برای مصارف خاصی استفاده کنید حتما باید میزان مصرف برق، هد، دبی و نوع کاربرد پمپ  را در نظر بگیرید .

برای اینکه پمپ جتی پنتاکس فشار مایعات داغ را بتواند افزایش دهد حتما باید از پمپی استفاده کنید که پروانه ی برنجی یا برنزی داشته باشد و از پمپ های دارای پروانه ی استیل در مصارف دیگر استفاده می کنند.

هر پمپ جتی پنتاکس  دور مختلفی دارد، که هرچه دور موتور بالاتر باشد صدای موتور بالاتر خواهد بود . از انواع پمپ جتی پنتاکس می توان به دو مدل CAM 100 و INOX 100 اشاره کرد که در بازار ایران موجود می باشند و دارای کیفیت مناسبی نیز می باشند.

پمپ جتی پنتاکس مدل CAM یک پمپ جتی پنتاکس از نوع سانتریفیوژ است. این مدل از پمپ های جتی پنتاکس می تواند آب و مخلوط هایی با خواص شبیه آب با دمای حداکثر ۹۰ درجه را جا به جا کند، حتی اگر آب یا مایع دارای گاز نیز باشد ،

اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که به دلیل فشار بالایی که این پمپ ها ایجاد می کنند آب در محل هایی که دارای اتصالات و خم هستند باعث ایجاد صدا و ضربه در اتصالات می شود.

از پمپ جتی پنتاکس مدل CAM 100 برای مصارف خانگی کوچک می توان استفاده کرد، علاوه بر مصارف خانگی می توان این پمپ را به مخزن متصل کرد و مایع درون آن را تخلیه کرد و همچنین برای آبیاری باغبانی هم قابل کاربرد است.

بدنه ی این پمپ از چدن و متعلقات آن و همچنین از پوشش ضد زنگ است. پروانه به کار برده شده در این پمپ جتی پنتاکس از جنس برنجی و باکالیت می باشد و مکانیکال سیل آن از جنس سرامیک و گرافیک است.

پمپ جتی پنتاکس مدل INOX نیز یک پمپ از نوع سانتریفیوژ است. این نوع از پمپ جتی پنتاکس نیز قادر است فشار مایع و مایع دارای گاز را افزایش دهد.

مانند پمپ جتی پنتاکس CAM برای مصارف خانگی، تخلیه مخازن و برای استفاده باغبان ها قابل استفاده است. به دلیل فشار بالایی که این پمپ جتی پنتاکس موقع کار آن در لوله ها بخاطر ضربه ی آب صدا ایجاد می شود.

پمپ جتی پنتاکس مدل  INOX 100 یک پمپ آب خانگی با قدرت ۱ اسب بخار در ۱ اینچ است. حداکثر آبدهی این پمپ ۳.۶ متر مکعب بر ساعت است. جنس بدنه ی آن از استیل و جنس پروانه ی آن از نوریل می باشد. حداکثر هد آن ۴۷ متر است .

خرید انواع پمپ پنتاکس

چرا استفاده از پمپ های تامین فشار رایج شده است؟

به احتمال زیاد تجربه ی این را داشته اید که وقتی مجبور بودید یک دوش کوتاه بگیرید و فشار آب خیلی پایین بوده، از این کار منصرف شده اید.

این روز ها فشار آب شدیدا پایین آمده است و فشار کم آب در لوله ها تبدیل به یک معضل برای ما شده است و شاید تنها راه حل آن استفاده از پمپ های افزایش فشار آب باشد.

استفاده از پمپ فشار آب خانگی این روز ها رایج گردیده و در اکثر ساختمان های یک تا چند طبقه از این پمپ ها برای افزایش فشار آب استفاده می شود .

پمپ های تحت فشار و یا تامین فشار آب، پمپ هایی با توان بالای یک اسب بخار هستند؛ وظیفه ی این پمپ ها افزایش فشار آب داخل لوله هاست. پمپ های تحت فشار دارای انواع مختلفی هستند که هر فرد طبق نیاز و شرایط ساختمان خود می تواند هر کدام را انتخاب کند.

پمپ های مخصوص مصارف خانگی کدامند؟

زمانی که فردی قصد خرید پمپ تحت فشار یا افزایش فشار آب خانگی را دارد، به دلیل تنوع در بازار، ممکن است شک داشته باشد که کدام پمپ را خریداری نماید.

پمپ جتی پنتاکس یک پمپ تحت فشار ایتالیایی می باشد، که به دلیل کیفیت بالا و در سطح انتظار، نظر مشتریان زیادی را به خود جلب می کند.

از پمپ جتی پنتاکس در مصارف بسیار متنوعی استفاده می شود. سابقه ی شرکت پنتاکس به بیش از ۲۰ سال در زمینه تولید پمپ های تحت فشار می رسد،

این شرکت به دلیل تولید پمپ های تحت فشار با کیفیت سالها یک شرکت با تجربه در زمینه ی تولید پمپ های تحت فشار شناخته می شود.

پمپ های آبرسانی جتی پنتاکس در زمینه افزایش فشار آب در مصارف خانگی و صنعتی کوچک نیز دارای طرفداران زیادی هستند و انواع مختلفی با توجه به نیاز مصرف کننده دارند که می توانند هر کدام از مشتریان خود را راضی نگه دارند .

اگر می خواهید برای مصارف خانگی یک پمپ افزایش فشار مثل پمپ جتی پنتاکس خریداری کنید حتما سری به کاتالوگ های مدل های مختلف پمپ جتی پنتاکس بزنید.

در این کاتالوگ ها تمام خصوصیات یک پمپ جتی پنتاکس به طور کامل شرح داده می شود. در یک کاتالوگ پمپ جتی پنتاکس منحنی ها و جداولی وجود دارد و هد و دبی و یا دیگر مشخصات پمپ که مشخصه ی یک پمپ جتی پنتاکس است،

قابل مشاهده اند . منحنی یک پمپ جتی پنتاکس دربردارنده ی تمام مشخصات پمپ از جمله هد یا ارتفاع، دبی، راندمان و توان پمپ و همینطور سرعت دوران پمپ جتی پنتاکس در هر کدام از دبی های مختلف را نشان می دهد .

اگر میخواهید برای مصرف خانگی یک پمپ جتی پنتاکس خریداری نمایید حتما باید به تعداد طبقات ساختمان تان، متراژ ساختمان، میانگین مصرفی آب و تعداد شیر های آب در ساختمان توجه کنید .

پمپ جتی پنتاکس یا پمپ آب خانگی یک اسب جتی برای مصارف خانگی و ساختمان های چهار تا هشت طبقه و متراژ زیر صد متر مناسب است.

برای افزایش بازده و عملکرد پمپ جتی پنتاکس چه باید کرد؟

 • زمانی که پمپ جتی پنتاکس را خریداری کردید، باید در نظر بگیرید تا پمپ را در ارتفاع پایین تر از لوله ی ورودی آب قرار دهید. وقتی ارتفاع پمپ از لوله ی آب ورودی پایین تر باشد مکش مثبت خواهد بود.
 • برای اینکه توان پمپ صرف مکش آب از لوله نگردد بهتر است اگر نمی توانید و مقدور نیست پمپ را در ارتفاعی پایین تر از لوله آب ورودی قرار دهید،
 • پمپ باید نزدیک سطح مایع منبع مکش قرار بگیرد، در غیر این صورت بسیاری از توان پمپ جتی پنتاکس صرف مکش آب از لوله خواهد شد،
 • عملکرد آن پایین خواهد آمد و امکان ایجاد مشکل در پمپ بالا خواهد رفت .
 • برای اینکه صدای پمپ تا حد امکان پایین باشد و به طور مکرر روشن و خاموش نشود، باید یک مخزن تحت فشار در منبع قرار گیرد.
 • زمانی که یک مخزن تحت فشار دارای کلید روشن یا خاموش اتوماتیک درون منبع قرار گیرد باعث می شود جریان آب به طور یکنواخت در لوله ها جریان یابد و دفعات روشن خاموش شدن کاهش یابد .
 • زمانی که میخواهید یک پمپ جتی پنتاکس را برای ساختمان نصب کنید تا حد ممکن لوله کشی ساختمان باید مستقیم و بدون پیچ و خم باشد.
 • هر چه خم و زانویی مسیر لوله کشی کمتر باشد فشار مکش نامتعادل نخواهد بود.
 • در غیر این صورت فشار مکش نامتعادل خواهد بود و باعث افزایش تلفات هیدرولیکی پمپ جتی پنتاکس ساختمانتان خواهد شد.
 • در اثر تلفات هیدرولیکی پمپ جتی پنتاکس راندمان و عملکرد پمپ کاهش خواهد یافت . پمپ نباید به جریان آب شهری متصل باشد و نباید وزن لوله های آب بر روی پمپ سنگینی کند و حتما باید مهار شود.
 • نباید وزن لوله های آب باعث کاهش عملکرد پمپ جتی پنتاکس شود.
 • نیز اگر از منبع دیافراگمی با حجم بالاتری استفاده کنید، باعث خواهد شد عمر پمپ جتی پنتاکس افزایش یابد. باید سعی شود تا قطر لوله ی مکش یک شماره از لوله ی رانش بزرگتر باشد یا اینکه هر دو هم قطر باشند.
 • برای افزایش طول عمر و حفظ عملکرد مناسب پمپ جتی پنتاکس توجه به موارد گفته شده ضروریست.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”برای تعیین سایز مناسب پمپ به چه اطلاعاتی نیاز است؟” answer-0=”برای تعیین اندازه مناسب پمپ باید ولتاژ، بار سیستم (GPM)، اندازه لوله، بالابر عمودی، کارکرد افقی، تعداد و نوع اتصالات و فشار برگشتی در نقطه تخلیه، در صورت وجود را بدانید. علاوه بر این، چگونه پمپ باید کنترل شود، و اینکه آیا دارای یک برنامه داخلی یا خارجی است.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”کاربرد پمپ آب خانگی سری CAM چیست؟” answer-1=”پمپ آب خانگی پنتاکس سری CM یک پمپ سانتریفیوژ تک پروانه است که عمده کاربرد آن جهت مصارف خانگی است. این سری از پمپ آب خانگی پنتاکس با بدنه ای چدنی و پروانه ای از جنس نوریل یا برنج به بازار عرضه می گردد.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”موتور پمپ آب خانگی پنتاکس از چه جنسی است؟” answer-2=”شافت موتور پمپ آب خانگی پنتاکس استیل و جنس مکانیکال سیل آن «گرافیت-سرامیک» می باشد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *