Search
Close this search box.

لوله کشی از موتورخانه تا هواساز

لوله کشی از موتورخانه تا هواساز

لوله کشی از موتورخانه تا هواساز

دستگاه هواساز از جمله رایج ترین تجهیزات صنعت تهویه مطبوع به شمار می رود که معمولاً برای سرمایش و گرمایش محیط مورد نظر استفاده خواهد شد. سرمایش و گرمایش این دستگاه ها توسط جریان داشتن سیال سرد یا گرم در کویل های هواساز انجام می‌شود. چگونگی و نحوه اجرای لوله کشی از موتورخانه تا هواساز از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است و همچنین نیازمند دانش مهندسی و تجربه کافی در این زمینه خواهد بود.

به همین دلیل باید لوله کشی به صورت اصولی و دقیق انجام شود. توجه داشته باشید که لوله کشی دستگاه هواساز به عوامل و پارامترهای بسیاری بستگی دارد که می‌توان به مسیر لوله کشی، جنس لوله، قطر و ضخامت آن و ویژگی های سیالی که در آن جریان پیدا می‌کند و … اشاره کرد. در ادامه این مطلب نحوه لوله کشی از موتورخانه تا هواساز را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

لوله کشی از موتورخانه تا هواساز

تاثیر قطر لوله و لوله کشی دستگاه هواساز

قطر لوله از جمله پارامترهای بسیار مهم و تاثیرگذار بر لوله کشی هواساز و محل نصب دستگاه خواهد بود. به طور کلی می توان ذکر کرد که هر سیال به صورت انحصاری معمولاً دارای یک جدول برای تعیین قطر استاندارد است؛ که شما باید حتماً از آن استفاده کنید.

به عنوان مثال باید ذکر کنیم که اگر قطر لوله از حد لازم و استاندارد خود کمتر انتخاب شود؛ باعث می شود تا افت فشار بیشتری داشته باشید. در این صورت نیاز به پمپ قوی تری خواهید داشت و طبیعتاً دستگاه هواساز برق بیشتری مصرف می کند. جهت تعیین قطر صحیح لوله ابتدا باید مقدار گذر آب سرمایش و گرمایش در واحد زمان محاسبه کنید.

تاثیر نوع سیال و نحوه لوله کشی دستگاه هواساز

نوع سیالی که در دستگاه هواساز استفاده می شود؛ باید با جنس لوله به کار رفته در آن ها متناسب باشد. در اکثر مواقع سیال از نوع گاز و مایع می باشد. به طور کلی می‌توان گفت که ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی هر سیال باید مد نظر قرار دهید تا در نهایت جنس، سایز، فشار کار و ضخامت لوله مورد استفاده را بتوانید به خوبی تعیین کنید.

به عنوان مثال مایعات در فشار، دما و حجم مشخص دارای عملکرد مشخص دستگاه هواساز می باشد. در صورتی که سیالات گازی دارای هسته مشخصی نبوده و همچنین در دما و فشارهای مختلف دارای فعالیت های متفاوت می باشند.

تاثیر جنس لوله های مورد استفاده در هواساز

لوله کشی از موتورخانه تا هواساز همانطور که ذکر شد دارای اهمیت بالایی است که باید سعی کنید به جنس لوله های مورد استفاده نیز توجه داشته باشید. لوله های مورد استفاده امکان دارد از جنس مس، فولاد و حتی چند لایه باشند که هر یک از ویژگی‌های خاصی برخوردار بوده و با توجه به نوع کاربری و سیال مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

  1. لوله های مسی: با توجه به اینکه قیمت لوله های مسی به صرفه نیست؛ چندان از این جنس استفاده نمی شود. در صورتی که مسیر لوله کشی مستقیم باشد؛ این نوع لوله مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوله‌ها حامل سیال مبرد می باشند.
  2. لوله های فولادی: جهت جابجایی آب گرم، آب سرد و یا سیال از لوله های فولادی استفاده می شود. با توجه به قیمت مناسب تر این نوع لوله ها نسبت به لوله های مسی دارای کاربرد گسترده ای می باشند. لازم به ذکر است که لوله های فولادی دارای سقف تحمل دما و فشار بالایی می باشند.
  3. لوله های چند لایه: این لوله ها همانطور که پیداست از جنس چند لایه می باشد و نسبت به دو لوله قبلی از قیمت بالاتری برخوردار هستند. اما با افزایش دما و فشار سیال از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. این لوله ها به خاطر عدم امکان خوردگی در مصارف زیرزمین بیشترین استفاده را دارد؛ چرا که احتمال خوردگی لوله ها در خاک بسیار زیاد می باشد.

لوله کشی از موتورخانه تا هواساز

نکات مهم در اجرای لوله کشی از موتورخانه تهویه هوا ساز

زمانی که جهت اجرای لوله کشی از موتورخانه تا هواساز اقدام کنید؛ باید چند نکته مهم را مدنظر قرار دهید. به این صورت لوله کشی اصولی و درست راه اندازی خواهد شد. توجه داشته باشید که در مسیر لوله کشی به هیچ عنوان هواساز را نصب نکنید؛ چرا که امکان دارد در باز و بسته کردن درب دستگاه در زمان سرویس و تعمیر آن محدودیت داشته باشید.

نکته مهم قابل ذکر این است که برای جلوگیری از اتلاف انرژی سطوح خارجی لوله ها به صورت کامل با عایق مناسب همچنین عایق الاستومری عایق کاری کنید. زمان اجرای لوله کشی یک مسیر موقت قبل از اتصال ورودی و خروجی به کویل دستگاه که دارای شیر یکطرفه، مهره ماسوره و شیر فلکه و یک شیر برقی سه راهی، موتوری که از ترموستات کانال یا ترموستات نصب شده در محیط قرار می‌گیرد.

برای تنظیم دبی سیال سرمایش و گرمایش در کویل هواساز را اجرا کنید. این موارد باید بدانید که در طراحی لوله کشی هواسازها توسط کوتاه کردن مسیر لوله کشی لوله و اتصالات کمتر می شود. همچنین احتمال نیاز به پمپ قوی تر برای هدایت جریان آب در دستگاه نیز کمتر خواهد شد. به همین خاطر هزینه‌های خرید آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

نکته مهم دیگر این است که لوله های رفت و برگشت و آب گرم، آب سرد در مسیر لوله کشی از موتورخانه تا هواساز برای سرویس های دوره ای به صورت جداگانه رنگ آمیزی شود. پس از تمام شدن لوله کشی تا تعبیه هواساز و قبل از عایق کاری لوله ها باید تست مسیر لوله کشی انجام دهید که از عدم نشتی در آن اطمینان پیدا کنید.

آشنایی با مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام

مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع می باشد. برخی از سیستم هایی که توسط این مجموعه عرضه می‌شود؛ می‌توان به انواع هواساز اشاره کرد. شما مخاطبین گرامی برای تهیه و خرید انواع هواساز می توانید از طریق وب سایت تخصصی https://tasisat.com اقدام کنید. جهت دریافت راهنمایی و مشاوره های لازم نیز کافیست با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید و مشاوره های لازم را به صورت کاملاً رایگان دریافت کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

برای لوله کشی موتورخانه تا هواساز از چه جنس لوله هایی استفاده می شود؟

لوله های مسی، لوله های فولادی، لوله های چند لایه

نوع سیال و نحوه لوله کشی دستگاه هواساز چه تاثیری دارد؟

نوع سیال مورد استفاده در دستگاه هواساز باید متناسب با جنس لوله مورد استفاده در آن ها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *