Search
Close this search box.

طراحی سازه استخر

طراحی سازه استخر

امروزه سازهای استخر از محبوبیت بالایی برخوردار شده‌اند و علاوه بر تفریح، در درمان بسیاری از بیماری ها نیز موثر می باشد. در این مقاله از سری مقالات وب سایت تاسیسات دات کام قصد داریم به بررسی مبحث طراحی سازه استخر بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم جهت مطالعه این مطلب تا پایان اقدام نمایید.

در طراحی سازه استخر باید به انواع آن توجه داشته باشید. با توجه به فضا و نوع کاربری استخر می‌توانید نوع مناسب را طراحی کرده و از آن بهره مند شوید. توجه داشته باشید که سازه های استخر باید امنیت بالایی داشته باشند.

به همین خاطر این نوع سازه ها باید توسط برترین محصولات و مصالح ساخته شود. همچنین شما عزیزان باید سعی کنید تا در ساخت این سازه ها اصول و استانداردهای لازم را رعایت کنید. در غیر این صورت نه تنها لذتی از تفریح شنا نخواهید شد؛ بلکه امکان دارد آسیب‌هایی را نیز به همراه داشته باشد.

طراحی سازه استخر

استخرهای شنای باغ

با توجه به مبحث طراحی سازه استخر باید ذکر کنیم که جای مناسب برای استخر با باید به گونه ای باشد که در برابر باد از حفاظ مناسبی برخوردار بوده و همچنین از آشپزخانه و اتاق نشیمن قابل دید باشد. در نظر داشته باشید که نباید درخت برگ ریز یا بوته ای در اطراف استخر وجود داشته باشد.

یکی از نکاتی که باید در طراحی سازه استخر در نظر بگیرید این است که در اطراف استخر باید مسیر برای قدم زدن وجود داشته باشد که به این صورت از افتادن علف و … درون آب جلوگیری خواهد شد.

 همچنین عرض و طول استخر نباید از ۲.۲۵ متر کمتر باشد. بر اساس خط طول حرکت شنا ۱.۵ متر به علاوه طول بدن خواهد بود. در نظر داشته باشید که این قسمت آب بر اساس میانگین استفاده از زیر چانه افراد بزرگسال خواهد بود.

برای اینکه در هزینه اقتصادی صرفه جویی شود؛ همچنین سیستم گردش آب به خوبی امکان پذیر باشد باید سعی کنید تا حد امکان از شکل ساده استخر استفاده کنید. سطح سیل بندی شده روی یک ساختار نگهدارنده آجر، بتن، فولاد و … استفاده خواهد شد.

همچنین در نظر داشته باشید که استخر های پلی استری معمولاً قابلیت ارتقاء مستقل ندارد. بنابراین در اینجا یک لایه بتن شیب دار لازم دارید. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که استخرهای بتنی یا بتن ریختگی باید آب بندی شوند. سطح استخر معمولا از جنس کاشی های سرامیکی یا موزاییک شیشه ای خواهد بود. با این وجود این سطوح را در برخی مواقع رنگ میزنند.

باید آب استخر را تمیز نگه دارید و این کار را فیلتر های شنی و سیستم های گردش آب انجام خواهند داد. این فیلترها توسط یک سیستم تمیز کننده که از کف گیر استفاده می شود؛ انجام خواهد شد. این موارد از جمله نکات مهمی است که در طراحی سازه استخر باید به آن توجه داشته باشید.

استخرهای شنای سرپوشیده

یکی دیگر از انواع استخر ها که باید در طراحی سازه استخر آن توجه داشته باشید؛ استخرهای شنای سرپوشیده می باشد. فضا و مکان این استخر را به گونه‌ای باشند که نور طبیعی به اندازه کافی به آن وارد شده و روشن شود. سعی کنید محله استخر را به گونه ای انتخاب کنید که در پشت خانه بوده تا مشرف بر باغ باشد.

اگر پانل های دیواری سقف کشویی قابل جابه جا باشند؛ می توانید زمانی که هوا مساعد است احساس خوب بودن را در در استخر و هوای آزاد فراهم کنید. استخر امکان دارد از اتاق نشیمن یا اتاق خواب و … راه داشته باشد که در اینجا باید یک مسیر پیاده روی در نظر بگیرید تا به راحتی بتوانید به استخر مراجعه کنید.

درجه آب برای استخر های سرپوشیده باید حدود ۲۶ و ۲۷ درجه سانتیگراد باشد و رطوبت نسبی نیز ۶۰ تا ۷۰ درصد باشد. رایج ترین طرح ساختاری یک استخر که صفحه کاملا عایق بندی شده در برابر هوا می باشد که دیوارهای آن از جنس شیشه می باشد؛ امروزه کمتر از این طرح استفاده می شود.

در نظر داشته باشید در طراحی سازه استخر باید از مصالحی استفاده کنید که ضد زنگ و ضد فرسایش باشند. همچون فولاد گالوانیزه، آلومینیوم، پلاستیک و چوب و رنگ خورده و …

فاکتورهای مهم در طراحی و ساخت سازه استخر

همانطور که ذکر شد امروزه سازه استخر از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد و افراد بسیاری هستند که از آن استقبال کرده و جهت درمان بسیاری از بیماری‌ها و همچنین تفریحی استفاده می کنند. برخی از فاکتورهای تاثیرگذار در طراحی سازه استخر عبارتند از:

  • شکل هندسی

در نظر داشته باشید که در ساخت شکل هندسی استخر هیچ محدودیتی ندارید و می توانید با هر شکلی که دوست دارید؛ استخر را اجرا کنید. البته سعی کنید شکل استخر شما متناسب با طرح و نمای کلی معماری بنا باشد که تداخلی در دکوراسیون آن ایجاد نشود.

بیشتر مواقع استخر به شکل مستطیل مشاهده خواهید کرد. آب بندی، تمیز کردن و حتی آب بندی این نوع استخرها، ساده تر و کم هزینه تر می باشد. اما با این حال امروزه هیچ محدودیتی در شکل استخر خود ندارید؛ تنها تفاوت آن ها در هزینه ها می باشد.

  • استایل و نما

قبلا نمای استخر از بالا مشاهده خواهد می شد؛ اما امروزه چیزی که متفاوت می باشد این است که سازندگان استخر ا اغلب بر روی سطوح استخر نما میزنند.

دیوارها را آغاز کرده و شفاف می‌کند تا جایی که بر روی سقف خانه ها و طبقات بالاتر یا حتی برای کف شفاف می توان جهت ساخت استخر اقدام کرد. این نماها علاوه بر اینکه زیبایی استخر را اضافه می‌کند؛ بلکه باعث می‌شود تا برای افراد شور و هیجان شنا کردن را به همراه داشته باشد.

  • موقعیت اجرا

محل و موقعیت ساخت استخر از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید مکانی را برای طراحی سازه استخر در نظر بگیرید که در طول روز از نور آفتاب برخوردار بوده و سیستم روشنایی تنها در طی شب روشن و فعال شود.

نکته بعدی این است که حریم شخصی و خصوصی افراد حفظ شود. استخر باید در مکانی قرار داده شود که در معرض دید دیگران نباشد. توصیه مهم دیگر شناسایی جهت وزش باد می باشد. استخر ها معمولا نباید در مسیر باد ساخته شود و سعی کنید که در معرض وزش باد نباشد.

طراحی سازه استخر

  • سایز

اندازه استخر نقش بسیار ویژه در طراحی سازه استخر دارد. متخصصان که جهت ساخت استخر اقدام می کنند؛ باید دقیقا فضای مورد نظر شما را برای ساخت استخر بدانند. پس سعی کنید فضای مناسبی در نظر بگیرید و آن را به سازندگان اطلاعات دهید.

  • نوع سازه

با توجه به مبحث طراحی سازه استخر باید ذکر کنیم که سازه اصلی ترین مسئله در خصوص پایداری استخر می باشد. طول و عمق سنج در سازه بسیار موثر می باشد که دارای استخر می باشند؛ معمولاً استخرهای معمول و ساده استفاده می‌کنند.

اما برخی از افراد هستند که طبق سلیقه خود می توانند سازه های مختلف و شکیلی را انتخاب کنند. این افراد باید هزینه بیشتری را نیز پرداخت نمایند. در واقع می توانگفت هر چه متریال سازه استخر پیچیده تر باشد؛ باید هزینه بالاتری نیز پرداخت کنید.

امروزه بیشتر این سازه استخر از بتن ساخته خواهد شد؛ چرا که بتن از مقاومت بالایی برخوردار بوده و همچنین شکل پذیر بوده و هزینه نسبتا کمی را نیز به همراه دارد. اما اگر شما بخواهید که استخری با سازه کمتر و در طبقات بالاتر همچون سقف تراس اجرا کنید؛ از سازه های فلزی یا فایبرگلاس باید برای ساخت استخر استفاده نمایید. امروزه در کشورهای مدرن و حتی در کشور ما نیز از انواع استخر های فلزی و فایبرگلاس استفاده می شود.

معرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد. در طراحی سازه استخر نکته مهمی که باید به آن توجه کنید سیستم های تهویه مطبوع می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است. شما مخاطبین گرامی برای اینکه بخواهید سیستم مناسبی را تهیه کنید، می توانید از طریق  وبسایت https://new.tasisat.com/ اقدام نمایید. امیدواریم انتخاب بهتر و مناسبی را تجربه کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *