Search
Close this search box.

محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق

محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق

محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق

اثر نوسان برق بر کولر گازی، باعث از کار افتادن آن می شود. به همین دلیل محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق با استفاده از وسایلی چون محافظ برق کولر گازی برای جلوگیری از خرابی بسیار حائز اهمیت است.

در زمانی که مصرف برق به اوج خود می‌ رسد یا زمانی که از حد نرمال می گذرد، می‌ تواند باعث ایجاد مشکل در بسیاری از وسایل برقی از جمله کولر گازی شود و حتی تکرار مداوم و  شدید بودن نوسان باعث از کار افتادن و سوختن وسایل های برقی می شود. در این صورت مصرف کنندگان خسارت بسیار زیادی را متحمل می‌ شوند.

برای جلوگیری از سوختن کولر گازی یا محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق راه حل های زیادی وجود دارد. مصرف کنندگان با خرید یک محافظ کولر گازی قدرتمند که متناسب با قدرت کولر و جریان آن تولید شده است می توانند از خراب شدن کولر گازی جلوگیری کنند.

محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق

دلایل نوسان برق در کولر گازی

با توجه به احتمال بروز نوسان برق محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق بسیار مهم است.  نوسان برق در کولر گازی می‌ تواند به دلایل گوناگون اتفاق بیفتد.  ممکن است این اتفاق کاملا طبیعی باشد و گاهی ممکن است به دلیل اشکال در سیم کشی دستگاه ها نوسان برق ایجاد شود. در ادامه به طور دقیق دلایل نوسان برق در کولر گازی و اثر نوسان برق بر کولر گازی را بررسی می‌ کنیم.

از جمله دلایل نوسان برق در کولرگازی موارد زیر است؛

  • عوامل طبیعی :

همانطور که در قسمت بالا صحبت کردیم یکی از دلایل نوسان برق می‌ تواند مشکلات طبیعی مانند برخورد صاعقه یا برخورد پرندگان باشد. در هوای طوفانی احتمال برخورد تنه درختان بر روی خطوط برق،  همواره وجود داشته است. این عوامل که به عوامل طبیعی معروف هستند موجب ایجاد نوسانات برق شهری شده که جلوگیری از آنها کمی سخت است.

اما نوساناتی که از طریق مشکلات طبیعی بر روی برق کولر گازی اتفاق می‌ افتد معمولاً کوتاه مدت بوده  و ممکن است بعد از چند دقیقه یا حتی چند ثانیه مشکل برطرف شود. اما هنگامی که تنه درخت بر روی خطوط برق بیفتد یا احتمال بروز صاعقه وجود داشته باشد برق شهری کاملا در یک منطقه قطع می شود.

البته امکان آویزان شدن بقایای حیوانات بر روی خطوط نیز وجود دارد که باعث افزایش برق شده یا در نهایت منجر به خاموشی می شود. وجود چنین موج یا جریان الکتریکی باعث آسیب رساندن به وسایل الکترونیکی یا کامپیوتر ها می شود، اما اگر از وسایل محافظت از وسایل الکترونیکی استفاده کنید می توانید این آسیب ها را به حداقل برسانید.

چرا که این دستگاه از رسیدن ولتاژ و جریان الکتریکی به وسایل برقی جلوگیری می کند. به همین دلیل است که وجود یک دستگاه محافظ وسایل الکترونیک و برقی در هر خانه‌ای برای محافظت از لوازم خانگی مانند یخچال فریزر و کولر گازی و تلویزیونی ظرفشویی و ماشین لباسشویی و حتی کامپیوترها حس می‌ شود.

  • مشکل در مدار شکن :

البته عوامل غیر طبیعی ‌ مانند اشکالات در مدار شکن وجود دارد که باعث ایجاد نوسان در کولر گازی می شود. گاهی اوقات ممکن است احتمال قطع شدن برق مدارشکن یا دژنکتور باشد و همین موضوع باعث می شود تا جریان برق سوئیچ ها را بپراند. هنگامی که مشکل از جعبه فیوز باشد، موجب سوختن فیوز ها شده و در نهایت برق تولید می شود. هنگامی که فیوز می پرد موجب آسیب های زیادی به تجهیزات الکترونیکی شده و حتی در بعضی مواقع باعث بروز حوادثی مانند آتش سوزی می شود.

هنگامی که فیوز می پرد بهتر است سریعتر اقدام به رفع مشکل آن کنید. البته برای عیب یابی و برطرف کردن مشکل مذکور اگر مشکل از مدارشکن یود،  می توانید سوئیچ ها را بر روی حالت روشن قرار داده و اقدام به جابجا کردن موقعیت کنید. 

اما اگر مشکل از فیوز بود یا فیوز سوخته بود شما باید یک فیوز نو را جایگزین فیوز معیوب کنید. البته در این بین عوامل دیگری مانند کثیف بودن فیلتر هوا دخیل هستند که موجب پریدن فیوز می شود. برای برطرف کردن این مشکل تنها کافیست تا فیلتر هوا را جدا کرده و آن را تعویض کنید یا در صورت نیاز به فیلتر جدید آن را با یک فیلتر هوای نو تعویض کنید.

محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق

  • اتصالی موتور :

البته اتصالی در موتور کولر گازی موجب بروز چنین مشکلی می شود. وقتی کولر گازی شما برای مدت زمان زیادی روشن باشد باعث می‌ شود تا موتور داغ کند و هنگامی که موتور داغ کند،  سیم هایی که در داخل دستگاه وجود دارند ذوب شده و ذوب شدن سیم های متصل موجب بروز اتصالی در موتور می شود. بروز چنین مشکلی باعث عبور کردن جریان زیاد برق در داخل دستگاه می شود.

در نتیجه برق زیاد موجود در دستگاه‌ ها موجب می شود تا سیم ها نتوانند این جریان برق را کنترل کنند و در نهایت سیم های  ذوب شده و احتمال آتش سوزی بالا است. برای رفع اتصالی موتور شما باید  به متخصص مراجعه کنید تا هر چه سریعتر مشکل را برطرف کند.

  • کثیفی در پنل خارجی کولر گازی:

ممکن است بر روی یونیت های خارجی گرد و غبار یا اجسام کثیف نشسته باشد و به همین دلیل دیگر  قادر به هدایت گرمایی  که از داخل ساختمان خارج می شود  نیست و باعث ایجاد فشار در موتور کولر گازی شده و در نهایت فیوز می پرد. برای رفع چنین مشکلی بهتر است پنل خارجی را تمیز کنید.  البته برای حل این مشکل باید تخصص کافی در این زمینه داشته یا اگر ندارید بهتر است از یک  تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

سخن پایانی 

محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق با استفاده از محافظ امکان پذیر می باشد. از جمله اثر نوسان برق بر کولر گازی، می‌ توان به اتصالی در موتور کولر گازی یا از کار افتادن کولر گازی اشاره کرد. دلایل نوسانات برق در کولر گازی بسیار زیاد است.

از جمله این دلایل می‌ توان به عوامل طبیعی مانند برخورد صاعقه به خطوط برق یا عوامل دیگری نظیر برخورد پرندگان و افتادن تنه درخت بر روی خطوط برق  اشاره کرد.  البته عوامل دیگری مثل عوامل غیر طبیعی مانند اشکالات در مدار شکن و اتصالی موتور کولر گازی یا کثیفی در پنل خارجی از جمله عواملی می باشد که باعث بروز اشکالات در کارکرد کولر گازی می شود. برای مشاوره ی بیشتر می توانید به سایت tasisat.com مراجعه کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”اثرات نوسان برق بر روی کولر گازی چیست ؟ ” answer-0=”قطع شدن ناگهانی کولر گازی یا اتصالی کولر گازی. ” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”برای محافظت از کولر گازی چه باید بکنیم ؟” answer-1=”برای محافظت از کولر گازی می توانید از وسیله‌ ای به نام محافظ برق استفاده کنید. ” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”از جمله عواملی که باعث ایجاد نوسان برق می شود چیست؟” answer-2=”کثیفی در پنل خارجی کولر گازی و احتمال بروز صاعقه. ” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *