Search
Close this search box.

علت آب دادن پنل کولر گازی

علت آب دادن پنل کولر گازی

کولر گازی علی رغم کیفیت بالایی که دارد؛ گاهی دچار مشکلاتی می شود که باید علت آن را یافته و برطرف کرد‌. یکی از مشکلات شایعی که برای این سیستم رخ می دهد؛ آب دادن آن است که باید حتما آن را جدی گرفت. در ادامه این مبحث علت آب دادن پنل کولر گازی را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

کولر گازی از جمله پرکاربردترین  پرطرفداران سیستم های سرمایشی در این چند سال اخیر می باشد. با توجه به استقبال بالا از این سیستم برندهای داخلی و خارجی بسیاری جهت تولید این سیستم ها فعالیت دارند. برخی از پرفروش ترین این دستگاه ها می توان به کولر گازی کن، کولرگازی توشیبا، کولرگازی میتسوبیشی و … اشاره کرد.

علت آب دادن پنل کولر گازی

آشنایی با علل آب دادن پنل کولر گازی

 • کمبود گاز کولر گازی

میزان مبرد موجود در سیستم در فرآیند سرمایشی دستگاه بسیار موثر می باشد. وقتی میزان مبرد از حد استاندارد کمتر باشد؛ سبب اختلال در عملکرد دستگاه شده و در نهایت سیستم خاموش می شود. پس از آن یخ هایی که آب شده اند؛ در حوضچه پنل جمع شده و در صورت تخلیه نشدن باعث آب دادن پنل کولر گازی می شوند‌.

 • عدم قرار گرفتن لوله تخلیه در جای مناسب خود

دلایل مختلفی برای قرار نگرفتن لوله تخلیه در جای خود وجود دارد که یکی از آن ها تا خوردن لوله درین است. همچنین اگر به دلیل وجود گرد و خاک و لجن لوله بسته شود؛ نیز این لوله در جای خود قرار نمی گیرد.

از دیگر دلایلی که باعث عدم قرار گرفتن لوله تخلیه در جای خود است؛ جمع شدن آب در سطح می باشد. اگر آبی که از سیستم خارج می شود، در یک ظرف جمع شود؛ در صورت رسیدن آب به لبه شلنگ دیگر آب نمی تواند به ظرف اضافه شده و به درون سیستم بازمی گردد.

 • دمای سرد

از دیگر علل آب دادن پنل کولر گازی دمای سرد است. زمانی که دمای بیرون خیلی سرد باشد؛ باعث یخ زدن سیم پیچ خنک کننده شده و با خاموش شدن دستگاه این یخ ها آب شده و از سیستم به بیرون سرازیر می شود.

 • زنگ زدگی یا شکستن قاب ناودانی یا سینی

وقتی فن بلوور بالانس نباشد و پنل درست نصب نشود؛ باعث لرزش یونیت داخلی می شوند که بعد از مدتی باعث شکستن سینی می شوند‌. برای تشخیص شکسته بودن این سینی می توانید ترک های بسیار ریز بالای قاب فن بلوور را بررسی کنید. آب از این ترک ها خارج شده و جمع شدن آن باعث ایحاد کثیفی در محل شده و بدین صورت می توان شکسته بودن آن را تشخیص داد.

 • عایق نبودن لوله های سیستم

وقتی لوله های کولر گازی عایق نباشند؛ خنک شده و این خنک بودن رطوبت هوا را جذب کرده و باعث آب دادن پنل کولر گازی می شود‌.

 • تعمیر و نگهداری ضعیف

سرویس و نگهداری این سیستم مانند هر محصول دیگری اهمیت زیادی دارد. در زمان سرویس دستگاه متوجه مشکلات دستگاه شده و زودتر آن ها را رفع می کنید. اگر نگهداری از سیستم به طور مرتب انجام شود؛ مشکلاتی این چنینی کمتر رخ می دهد.

 • شکستن پمپ

پمپ در زیر سیم پیچ خنک کننده قرار داشته و با تخلیه کامل آب از نشت آن جلوگیری می کند. وقتی به دلیل جمع شدن گرد و خاک در پمپ این قطعه خراب شود؛ باعث عدم خروج درست آب می شود‌.‌ وقتی این پمپ درست کار نکند و یا دچار شکستگی شود؛ باید آن را تعویض کرد.

 • کثیف بودن سیم پیچ کندانسور

کندانسور همان یونیت خارجی کولر گازی است که در محیط بیرونی نصب می شود. بنابراین احتمال جمع شدن گرد و خاک، فضولات حیوانات، زباله ها و … بر روی آن وجود دارد که سبب مسدود شدن آن می شود‌. در نتیجه یکی از علل آب دادن پنل کولر گازی می تواند کثیف بودن سیم پیچ کندانسور باشد.

 • مسدود شدن خروجی سینی تخلیه آب

 خروجی سینی تخلیه جایی است که آب های ناشی از رطوبت دستگاه در آن جمع شده و از طریق شلنگ تخلیه به طرف بیرون فرستاده می شود. وقتی این خروجی به دلایلی چون گرد و خاک، لجن، پرزهای فرش و مواد زائد مسدود شود؛ باعث آب دادن پنل کولر گازی می شود‌. بار باز کردن این لوله می توان از دو روش زیر استفاده کرد:

روش اول: در این روش دکمه ها و خارهای زیر پنل داخلی دستگاه را باز کرده و پنل را تا ۷۰ درجه به طرف بالا بلند کنید. سپس تعمیرات آن را انجام داده و پنل را سر جای خود قرار دهید. توجه کنید که بلند کردن زیاد از حد دستگاه باعث شکستن آن شده و باید از این کار خودداری کنید.

روش دوم: در این روش برای باز کردن لوله تخلیه باید قاب جلویی پنل داخلی را باز کرده و لوله تخلیه را سرویس کنید. پس از آن با دقت بالا آن را در جای خود بسته و دقت کنید که خارهای آن نشکند.

 • نشت هوا

 یکی از شایع ترین علت آب دادن پنل کولر گازی نشت هوا است. برای عملکرد بهتر دستگاه هوایی که وارد آن می شود؛ بایستی از دریچه عبور کند. در صورتی که هوا به درستی عبور نکند؛ یعنی در حال نشت بوده و باعث می شود سیستم عملکرد استانداردی نداشته باشد.

 • مسدود شدن فیلتر هوا

انسداد و یا خرابی فیلترها یکی از مشکلات متداولی است که رخ داده و باعث مهار جریان هوا می شود‌. این اتفاق باعث می شود رطوبت موجود در هوا یخ زده و زمانی که سیستم خاموش شد و یا دمای هوا کم‌ شود؛ این یخ ها ذوب می شوند. در نتیجه این اتفاق از سیستم آب به بیرون ریخته می شود. هر ۱ الی ۳ ماه باید فیلترها را بررسی و تمیز کرد و چنانچه نیاز به تعویض داشت؛ حتما آن را تعویض کنید.

علت آب دادن پنل کولر گازی

آشنایی با تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی از جمله کولرگازی می باشد. شما مخاطبین و خریداران گرامی برای تهیه و سفارش این دستگاه در انواع مدل و ظرفیت های متنوع می توانید از طریق وبسایت https://tasisat.com/ اقدام کنید. با دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”دلایل عدم قرار گرفتن لوله تخلیه در جای مناسب چیست؟” answer-0=” تا خورون لوله درین، وجود گرد و خاک و مسدود شدن آن، جمع شدن آب در سطح” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”راه تشخیص شکستن سینی کولر گازی چیست؟ ” answer-1=”ترک های ریز بالای قاب را بررسی کرده و اگر آب از آن خارج شده و جمع شدن آن باعث کثیفی محل شود بدانید که سینی شکته است. ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”بهترین زمان برای تمیز کردن و بررسی فیلتر هوای کولر گازی چه زمانی است؟ ” answer-2=”هر ۱ الی ۳ ماه باید این کار انجام شود‌.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *