Search
Close this search box.

۱۰ دلیل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی

۱۰ دلیل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی

۱۰ دلیل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی

سیستم های تهویه مطبوع در انواع مختلفی موجود هستند که کولر گازی یکی از محبوب ترین آن ها می باشد. این سیستم ممکن است دچار ایراداتی شود که باید به سرعت آن را رفع کرد. در این مبحث قصد داریم به بررسی ۱۰ دلیل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی بپردازیم. چنانچه شما هم با این مشکل مواجه شده اید بهتر است مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

قبل از آشنایی با دلایل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی بهتر است اول با کولر گازی آشنا شوید. کولر گازی یکی از تجهیزات تهویه مطبوع است که امروزه به طور گسترده ای در محیط های مختلف از آن استفاده می شود. این سیستم علی رغم کیفیت و ویژگی هایی که دارد، ممکن است گاهی دچار مشکلاتی شود؛ برای جلوگیری از بزرگتر شدن آن و آسیب بیشتر به دستگاه باید در اسرع وقت آن را رفع کرد.‌

یکی از مشکلاتی که در این سیستم‌ رخ می دهد، خاموش و روشن شدن خودبخودی سیستم است که به دلایل مختلفی پیش می آید. توصیه می شود در صورت بروز هر ایرادی در کولر گازی حتما از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. در غیر این صورت دستگاه مشکلات جدی تری پیدا کرده و متحمل پرداخت هزینه های بیشتری خواهید شد.

۱۰ دلیل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی

آشنایی با دلایل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی

وقتی دستگاه به طور مداوم روشن و خاموش شود؛ عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن این مشکل شده اند. در زیر به متداول ترین دلایل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی می پردازیم:

محل قرارگیری ترموستات دستگاه

ترموستات وظیفه اندازه گیری دمای اتاق را داشته و نصب آن در قسمت های مختلف خانه دمای متفاوتی را نشان می دهد. این تفاوت دما به دلیل آن است که یک نقطه از خانه خنک تر و نقطه دیگر شاید گرم تر باشد. بنابراین می توان گفت عدم تعادل دما در ترموستات باعث روشن و خاموش شدن مداوم سیستم می شود.

مشکل نشتی در مبرد کولر گازی

 مبرد مایعی خنک کننده است که گرمای هوا را جذب کرده و هوای خنک را برای محیط فراهم می کند. در صورتی که این مایع نشت کند؛ سطح آن پایین آمده و کمپرسور نمی تواند خوب کار کند. وقتی دستگاه خاموش شود؛ دوباره فشار مبرد بالا رفته و کمپرسور روشن می شود. این چرخه به طور مداوم تکرار می شود. اگر سطح مبرد همیشه پایین است؛ باید از یک تعمیرکار حرفه ای برای بررسی سوراخ و ترک در دستگاه کمک بگیرید.

اندازه خیلی بزرگ کولر گازی

اگر سیستم را به تازگی نصب کرده اید، ولی خودبخود روشن و خاموش می شود؛ احتمالا کولر نسبت به فضای اتاق بزرگ تر است.‌ در این حالت کولر گازی قدرت زیادی داشته و به سرعت محیط را خنک کرده و بعد خاموش می شود. بنابراین یکی از دلایل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی اندازه سیستم نسبت به فضای اتاق است. در این صورت باید یک سیستم کوچک تر جایگزین کنید؛ برای متناسب بودن اندازه سیستم با محیط باید پارمترهای بسیاری را مدنظر قرار دهید.

مشکل در جریان هوای کولر گازی

 اگر در مسیر جریان هوا محدودیتی ایجاد شود؛ اجزای سیستم دچار مشکل شده و نمی توانند خنک سازی فضا را انجام دهند. گرفتگی جریان هوا شاید به دلیل کویل های یخ زده کمپرسور، انسداد لوله های تخلیه، کثیفی فیلتر هوا و … باشد. بهتر است از یک تعمیرکار کمک گرفته و منبع مشکل را پیدا کرده و رفع کنید.

خرابی ترموستات دستگاه تهویه هوا

 به عنوان یکی دیگر از دلایل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی می توان به خرابی ترموستات سیستم اشاره کرد. این قطعه یکی از اجزای اصلی دستگاه بوده و فن و دما را کنترل می کند. در صورت خراب بودن این قطعه دما درست نشان داده نشده و باعث خراب شدن سیستم می شود. باتری ریموت کنترل یا ترموستات را چک کنید که تمام نشده باشد؛ گاهی با یک تعویض باتری به راحتی می توان مشکل را حل کرد.

۱۰ دلیل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی

کثیفی کویل های کندانسور

 کثیفی این کویل ها جریان هوا را مسدود کرده و در خنک کردن هوا مشکلاتی ایجاد می کنند. اگر دستگاه به طور مداوم روشن و خاموش شود؛ امکان یخ زدگی کویل های کندانسور وجود دارد. وقتی اطراف کویل یخ بزند؛ سیستم خاموش شده و با ذوب شدن این یخ سیستم دوباره روشن می شود. این کویل ها را به صورت حرفه ای تمیز کنید تا به حالت اولیه خود برگردد.

وجود مشکلات الکتریکی در سیستم

 از جمله دیگر دلایل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی می توان مشکلات الکتریکی در سیستم را نام برد. وقتی سیستمی تمیز و بدون آلودگی باشد؛ احتمالا مشکل مربوط به سیم کشی آن است. ممکن است بردهای مدار خارجی خراب شده و یا اشکالاتی در ترموستات و سیم کشی ایجاد شود.

مشکل در خازن کولر گازی

 در صورت معیوب بودن خازن برق اولیه مورد نیاز سیستم تامین نمی شود‌. در این حالت سیستم روشن و خاموش شده و برای رفع این مشکل شاید نیاز به تعویض خازن باشد.

کثیف بودن فیلترهای هوا

در صورت کثیف بودن فیلترهای هوا جریان هوا محدود شده و هوای خنک داخل سیستم یخ زده و دستگاه خاموش می شود. سپس بعد از خاموش شدن دوباره یخ ذوب شده و دستگاه روشن می شود. در صورتی که این مشکل رفع نشود؛ این چرخه به طور مداوم تکرار می شود. بهتر است حداقل هفته ای دو بار فیلترها را با آب و صابون بشویید تا مشکلی ایجاد نشود.

از کار افتادن کمپرسور

گاهی به دلیل نشت مبرد کمپرسور بیش از حد گرم شده و خراب می شود. در این حالت سیستم روشن و خاموش شده و برای رفع آن بایستی نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد.

۱۰ دلیل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی

آشنایی با فروشگاه تاسیسات دات کام

امروزه با توجه به تنوع بالای سیستم های تهویه مطبوع فروشگاه های بسیاری جهت عرضه این سیستم ها فعالیت دارند. برای تهیه این سیستم ها باید سعی کنید از فروشگاه های معتبری همچون تاسیسات دات کام اقدام کنید. شما خریداران گرامی برای سفارش این سیستم ها از سراسر کشور می توانید از طریق وبسایت https://tasisat.com اقدام کنید. برای انتخاب بهتر دستگاه ها با توجه به محیط مدنظر خود می توانید با کارشناسان در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”دلایل روشن و خاموش شدن خودبخودی کولر گازی را ذکر کنید؟ ” answer-0=”محل قرارگیری ترموستات، نشتی مبرد، اندازه بزرگ سیستم، مشکل در جریان هوا، خرابی ترموستات، کثیفی کویل کندانسور، مشکلات الکتریکی، مشکل در خازن، از کار افتادن کمپرسور، کثیفی فیلتر هوا” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”تاثیر اندازه بزرگ سیستم در روشن و خاموش شدن آن چیست؟ ” answer-1=”اگر به نسبت فضای اتاق امدازه دستگاه بزرگ باشد محیط به سرعت خنک شده و سپس خاموش می شود.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”نحوه تمیز کردن فیلترهای هوا چگونه است؟” answer-2=” بهتر است هفته ای دو بار با آب و صابون این فیلترها شسته شوند.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *