6 راه حل برای رفع مشکل روشن نشدن کولر گازی

8 دلیل بوی بد کولر گازی

لطفا امتیاز دهید

[small_url_page]

۸ دلیل بوی بد کولر گازی

در زمان استفاده از کولر گازی ممکن است بوهای نامطبوعی را از آن حس کنید. این بوها به دلایل مختلفی رخ داده و باید سریعا برای رفع آن اقدام کرد.‌ در این مبحث قصد داریم به بررسی مبحث ۸ دلیل بوی بد کولر گازی بپردازیم. چنانچه این مشکل را دارید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

تجهیزات سرمایشی و گرمایشی در انواع مختلفی موجود هستند که از جمله آن ها می توان کولر گازی را نام برد. این دستگاه در مدل ها و اندازه های گوناگونی تولید شده و با توجه به ویژگی هایی که دارد؛ در کاربری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم به مطبوع شدن و پاکسازی هوای محیط کمک کرده و به راحتی هوای سالم را در دسترس شما قرار می دهد.

امکان دارد این سیستم گاهی دچار مشکلاتی شود که سبب بوی بد در آن می شود. باید دلیل بوی بد کولر گازی مشخص شود تا بتوان آن را رفع کرد؛ زیرا بسیار اذیت کننده می باشد.

۸ دلیل بوی بد کولر گازی

آشنایی با دلایل بوی بد کولر گازی

عواملی هستند که سبب بوی نامطبوع کولر گازی می شوند که در زیر به آن ها می پردازیم:

 • حس شدن بوی باروت

دلیل بوی بد کولر گازی در این صورت به سیم کشی آن بر می گردد. برد مدار و یا موتور فن اگر داغ شوند؛ بویی مثل باروت خواهند داشت. در این مواقع باید دستگاه را خاموش کرده و از تعمیرکار متخصص کمک گرفت.

 • بوی جوراب کثیف

کثیف بودن کویل های کمپرسور، گرفتگی ظرف های تخلیه و چکه کردن آب راکد می تواند سبب بوی جوراب و یا بوی پا شود.‌ در این صورت سیستم را تمیز کرده و نشتی آب به داخل را بررسی کنید.

 • بوی دود سیگار

 اگر اخیرا کسی در داخل خانه و یا اطراف آن سیگار کشیده باشد؛ بوی آن در محیط پخش می شود. در نتیجه از کشیدن سیگار در خانه و یا اطراف آن خودداری کنید تا بوی بد آن از این طریق در محیط توزیع نشود.

 • بوی قارچ یا کپک زدگی

دلیل بودی بد کولر گازی در این صورت وجود قارچ یا کپکی است که در اثر جمع شدن آب در لوله یا ظرف تخلیه رشد کرده است. همچنین‌ کپک ها می توانند به دلیل رطوبت فیلترها در آن ها نیز رشد کنند؛ در این صورت باید سیستم تمیز و نشتی ها رفع شود.‌

 • بویی شبیه به راسوی بد بو

 در صورت احساس این بو نشت گاز را بررسی کنید؛ زیرا احتمال دارد به دلیل ورود گاز به سیستم باشد. گاز متیل مرکاپتان گازی قابل اشتعال و بی رنگ بوده و بویی شبیه کلم گندیده، گوگرد و راسو دارد. در این حالت اجاق گاز، تمامی وسایل برقی و سیگار خود را خاموش کرده و فلکه اصلی گاز را ببندید.‌ پس از آن در صورت شک به نشتی گاز بلافاصله با متخصص تماس بگیرید.

 • بوی تخم مرغ فاسد

یکی دیگر از بوهایی که گاهی از کولر گازی حس می شود؛ بوی تخم مرغ فاسد است. در این حالت دلیل بوی بد کولر گازی به دلیل گاز گوگرد آزاد شده در فرآیند پوسیدگی می باشد. همچنین این بو از موجودات مرده و پرندگان نیز تولید می شود. اگر در اطراف سیستم این بو را حس کردید؛ شاید درون سیستم شما حیوانی مرده باشد. اگر این اتفاق بیفتد باید لاشه را از سیستم خارج کرده و برای رفع بوی بد آن قسمت را تمیز کنید.‌

 • بوی سوختگی

 وقتی بوی سوختگی از دستگاه حس شد؛ بلافاصله باید آن را خاموش کرد. بوی پلاستیک یا لاستیک سوخته یا هر ماده دیگری نشان دهنده سوختن همان ماده است. در این صورت دلیل بوی بد کولر گازی گرم شدن زیاد از حد موتور بوده و اینکه قطعات آن در حال سوختن می باشند.‌ در این زمان باید سیستم را خاموش کرده و از برق کشید؛ و با تعمیرکار متخصص تماس گرفت.

این بو علاوه بر ناخوشایند بودن نشانه خطر است؛ چون احتمال خرابی یک یا چند قطعه وجود دارد. در صورت همراه بودن دود یا شعله با این بو و عدم امکان کشیدن دستگاه از برق باید فورا از کپسول آتش نشانی مناسب استفاده کرده و با آتش نشانی تماس گرفت.

 • بوی دود اگزوز ماشین

معمولا افراد متوجه این بو نشده و مایعات موجود در موتور و سایر قسمت ها می تواند گازی مشابه اگزوز آزاد کند.‌ وقتی این مایعات به بیرون نشت کنند؛ بوی اگزوز ماشین حس می شود. در این حالت باید کولر را از برق کشیده و با تعمیرکار نشتی را پیدا و مشکل را حل کنید.

۸ دلیل بوی بد کولر گازی

اقدامات لازم بعد از حل مشکل بوی بد کولر گازی

بعد از حل مشکل بوی بد کولر گازی باید از تکرار آن جلوگیری کرد تا دوباره حس ناخوشایند قبلی ایجاد نشود. برای جلوگیری از این مشکلات باید اقدامات زیر انجام شود:

 1. تمیز کردن کولر گازی: یکی از اقدامات مهم جهت جلوگیری از ایجاد بوی بد کولرگازی تمیز کردن کولر گازی است. در ماه حداقل یک بار بیرون کولر گازی را تمیز کرده و پنل خارجی آن را به طور منظم از هر گونه کثیفی پاک کنید. فیلترهای هوا باید هر دو هفته یک بار با آب و صابون شسته شوند؛ تا عملکرد خوبی داشته باشند.
 2. برنامه ریزی برای تمیز کردن حرفه ای کولر گازی: هر ۶ ماه یک بار باید کولر گازی را به صورت عمیق و حرفه ای سرویس و تمیز کرد.‌ این کار سبب عملکرد مناسب شده و آن را باید به سرویس کاران متخصص بسپارید.
 3. برنامه ریزی برای شستشوی شیمیایی و تعمیرات اساسی: شستشوی شیمیایی اجزای سیستم را استریل و تمیز کرده و بازدهی آن را افزایش می دهد. بهتر است هر از گاهی این کار انجام شود.

آشنایی با تاسیسات دات کام

مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی از جمله انواع کولرگازی می باشد. برای سفارش و خرید این سیستم ها در مدل ها و ظرفیت های متنوع می توانید از طریق وبسایت https://tasisat.com اقدام کنید. برای انتخاب بهتر این سیستم ها با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید و اطلاعات لازم را دریافت نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”بوهای نامطبوعی که از کولر گازی حس می شود کدامند؟ ” answer-0=”بوی باروت، بوی جوراب کثیف، بوی دود سیگار، بوی قارچ یا کپک زدگی، بویی شبیه به راسوی بد بو، بوی تخم مرغ فاسد، بوی دود اگزوز ماشین، بوی سوختگی،” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”دلیل بوی دود اگزوز ماشین در کولر گازی چیست؟” answer-1=” وقتی مایعات موجود در موتور و دیگر قسمت ها آزاد شده و به بیرون نشت کند بوی اگزوز ماشین می دهد.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”اقدامات لازم بعد از حل مشکل بوی بد کولر گازی را بیان کنید؟” answer-2=” تمیز کردن کولر گازی، برنامه ریزی برای تمیز کردن حرفه ای سیستم، برنامه ریزی برای شستشوی شیمیایی و تعمیرات اساسی” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس آن... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که پمپ... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که عاملی... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و در... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول زیاد... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن ها... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف در... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده قرار... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *