کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

لطفا امتیاز دهید

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی

سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و در ر ساختمانی به چشم‌ می خورد. این سیستم ها در ساختمان های مسکونی نیز مورد استفاده قرار گرفته و انرژی مصرفی آن ها برق می باشد.

برای کاهش مصرف برق این سیستم ها باید تدابیری اندیشیده شود تا هم محیط مناسبی داشته باشید و هم اینکه هزینه های مصرف برق خیلی بالا نرود. برای آشنایی با روش های کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه خانگی بهتر است همراه ما باشید.

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

آشنایی با سیستم تهویه خانگی

امروزه تجهیزات مربوط به سیستم‌ تهویه یکی از الزامات هر ساختمانی می باشد که برای فراهم کردن محیطی با سرما و گرمای مناسب استفاده می شوند. این سیستم ها در انواع مختلفی موجود بوده و دارای ظرفیت های گوناگونی هستند و می توان در مراکز تجاری، ادارات، منازل مسکونی و … از آن ها استفاده کرد.

با استفاده از این دستگاه ها می توان محیطی با دمای مناسب داشت و لحظات آرامبخشی را سپری کرد. از جمله این سیستم ها می توان به داکت اسپلیت، کولر گازی، چیلر و …. اشاره کرد که هر کدام از ویژگی هایی برخوردارند.

روش های کاربردی کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع

بستن در و پنجره ها در زمان کار دستگاه

 برای کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه خانگی باید زمانی که دستگاه در حال کار است؛ در و پنجره ها بسته باشند. این سیستم ها هوای داخل محیط را به چرخش درآورده و با استفاده از آن سرمایش و گرمایش محیط را فراهم می کنند. در نتیجه در و پنجره ها باید بسته باشد؛ در غیر این صورت سرما و گرمای داخل محیط به بیرون منتقل شده و برای جبران آن سیستم باید به طور مداوم کار کند. این کار کردن مداوم مصرف انرژی را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

عایق بندی مناسب

درز پنجره ها، در ورودی و درزهایی که باعث هدر رفتن انرژی می شود؛ را عایق بندی کنید. با عایق بندی مناسب می توان مصرف انرژی را کاهش داد که منجر به کاهش هزینه های برق می شود.

کاهش وسایل گرمازا

 برای کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه خانگی باید وسایل گرمازایی که در محیط وجود دارد؛ را کم کرد. مثلا لامپ های اضافه را خاموش کنید؛ زیرا برعکس فکری که دارید جمع شدن گرمای آن با دیگر وسایل در گرم شدن محیط موثر است. از جمله وسایل گرمازا می توان به جاروبرقی، گاز، تلویزیون، رایانه و … اشاره کرد که باعث گرم تر شدن محیط شده و با جمع شدن همه آن ها با هم این گرما بیشتر خواهد شد.‌ توصیه می شود تا جایی که امکان دارد از استفاده همزمان این وسایل با یکدیگر پرهیز کنید.

سرویس درست دستگاه

 سرویس سیستم های تهوبه مطبوع امری ضروری است که به طور متوسط بایستی سالی یک بار انجام شود. تمام قطعات را بررسی کرده و قطعات فرسوده را تعویض کنید. فیلترهای دستگاه از اجزای مهم آن است که در زمان سرویس باید به آن توجه ویژه ای کرد.

فیلترها را بهتر است حداقل ماهی یک بار تمیز کرده و در صورتی که دیگر بازدهی نداشته و عمر آن تمام شده تعویض کرد. فیلتر کثیف باعث فشار به دستگاه شده و مصرف برق آن نیز بالا می رود. این کار ساده یکی از راه ها برای کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه خانگی به شمار می رود‌.

تعویض دستگاه قدیمی

اگر دستگاه شما قدیمی شده بهتر است آن را عوض کنید؛ زیرا کارایی آن افزایش یافته و مصرف انرژی آن نیز کمتر می شود.‌ شاید خرید یک دستگاه جدید هزینه بالایی داشته باشد، اما به دلیل مزایایی که گفتیم ارزش هزینه کردن دارد.

به جریان انداختن هوا

 اطراف یونیت خارجی و جلوی دهانه ورودی هوا به داخل محیط را خلوت کنید؛ تا مانعی سر راه آن نباشد. وجود هر مانعی در ورودی جریان هوا باعث فشار به سیستم می شود که در نهایت مصرف برق افزایش می یابد.‌ با نبودن مانع طول عمر دستگاه افزایش یافته و عملکرد آن نیز بهتر می شود‌.

انتخاب ظرفیت درست دستگاه

یکی دیگر از راه ها برای کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه خانگی انتخاب سیستمی با ظرفیت مناسب است‌. متناسب نبودن فضا و ظرفیت دستگاه باعث افزایش هزینه های مصرفی شده و علی رغم ظرفیتی که دارد؛ برعکس بازدهی مناسبی نخواهد داشت. انتخاب ظرفیت را به متخصصین بسپارید تا هم دستگاه کارکرد درستی داشته باشد و هم این که مصرف انرژی کاهش یابد.

گاهی از پنکه استفاده کنید

 گاهی برای ایجاد هوا و فضایی آرامش بخش فقط کافی است؛ در محیط گردش هوا انجام شود. در این مواقع که نیاز به سرمایش و گرمایش زیادی ندارید؛ بهتر است از یک پنکه استفاده کنید. با این کار سیکل تبرید حذف شده و مصرف انرژی کم می شود و در عین حال گردش هوا در محیط نیز انجام می شود.

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

در ساعت خواب تنظیم دستگاه را عوض کنید

 در تابستان در ساعات خواب درجه دما را کمی بالا برده و در زمستان کمی درجه را پایین بیاورید. معمولا در زمان خواب اگر تغییرات هوایی اندک باشد، خیلی متوجه آن نخواهید شد؛ اما در کاهش مصرف انرژی موثر است.

نصب پرده های مناسب

 یکی دیگر از راه ها برای کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه خانگی نصب پرده های مناسب در محیط است. در تابستان برای پنجره ها پرده مناسب نصب کنید؛ تا جلوی تابش نور خورشید به داخل و گرم شدن محیط را بگیرد. در این صورت محیط شما خنک بوده و طبیعتا به دستگاه فشار کمتری وارد شده و مصرف انرژی نیز کم می شود‌. همچنین با نصب پرده های سنگین در زمستان می توان جلوی هدر رفت انرژی را گرفته و به گرم تر شدن محیط کمک کرد؛ در نتیجه نیاز کمتری به سیستم تهویه دارید.

انتخاب دمای مناسب برای داخل محیط

دمای ترموستات را در زمستان روی ۱۹ درجه سانتی گراد و در تابستان بر روی ۲۴ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. توجه کنید که با کم و زیاد کردن حتی یک درجه دمای ترموستات مصرف انرژی سیستم نیز تغییر خواهد کرد.‌ در زمستان محیط را بیش از حد گرم و در تابستان بیش از حد سرد نکنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

کاربرد سیستم تهویه را ذکر کنید؟

استفاده در مراکز اداری، تجاری، منازل مسکونی و ...

بهترین زمان برای تمیز کردن فیلترها چه موقع است؟

بهتر است فیلترهای دستگاه را ماهی یک بار تمیز کرد.

چند راه کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه خانگی را ذکر کنید؟

بستن در و پنجره، عایق بندی مناسب، کاهش وسایل گرمازا، سرویس درست دستگاه، تعویض دستگاه قدیمی، نصب پرده های مناسب

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *