نحوه اجرای داکت اسپلیت

بررسی نحوه اجرای داکت اسپلیت + الزامات نحوه اجرای داکت اسپلیت

لطفا امتیاز دهید

اجرای داکت اسپلیت

نحوه اجرای داکت اسپلیت یک فرآیند کاملا تخصصی و مهارت محور بوده که نیاز به تخصص، تجربه و دانش بالا دارد. شیوه نصب و راه اندازی دستگاه های داکت اسپلیت از مولفه های مهم و حائز اهمیت به شمار می آید. نصب صحیح و اصولی این دستگاه ها، کارکرد و عملکرد مطلوب و بهینه سیستم را در پی دارد.

در سوی مقابل، عدم رعایت نکات و الزامات و استانداردهای نصب و پیاده سازی، علاوه بر کاهش توان سرمایشی و گرمایشی دستگاه، احتمال اختلال در قطعات و متعلقات فنی سیستم را افزایش می دهد. بر این اساس، فرآیند نصب و اجرای داکت اسپلیت باید به صورت دقیق، اصولی و حرفه ای انجام شود.

به منظور محقق شدن این امر می بایست یک سری نکات و اصول در این زمینه به دقت رعایت گردد. با رعایت این نکات، نصب و راه اندازی دستگاه داکت اسپلیت در کوتاه ترین بازه زمانی و مطابق با الزامات تعریف شده، اجرایی می شود.

الزامات نحوه اجرای داکت اسپلیت

الزامات نحوه اجرای داکت اسپلیت

1- ظرفیت دستگاه

بررسی و ارزیابی ظرفیت و حجم هوادهی دستگاه، از الزامات مهم و حائز اهمیت در نحوه اجرای داکت اسپلیت به شمار می آید. اطمینان حاصل کردن از ابعاد و ظرفیت سیستم در انجام فرآیند نصب و راه اندازی دستگاه کمک شایانی می نماید.

همچنین، در نظر گرفتن اندازه و ظرفیت و حجم هوادهی داکت اسپلیت، در تعیین دقیق میزان لوله کشی و کاهش هزینه های جانبی و اقتصادی بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد. مناسب بودن اندازه لوله ها و کانال ها، موجب افزایش کارایی و بهبود عملکرد و بهره وری دستگاه می شود.

2- نصب پنل داخلی داکت

نصب و جایگذاری یونیت داخلی، از دیگر موارد حائز اهمیت در نحوه اجرای داکت اسپلیت محسوب می شود. به طور معمول، پنل داخلی دستگاه در فضای سقف کاذب نصب و پیاده سازی می گردد. بهترین مکان برای نصب یونیت داخلی یا هواساز داکت اسپلیت، در سقف کاذب ورودی سازه به شمار می رود.

علاوه بر این، نصب و اجرای هواساز دستگاه نباید در فضاهایی مانند سرویس بهداشتی و حمام و اتاق خواب انجام شود. همچنین، به منظور انجام سرویس های دوره ای دستگاه، مناسب است که فضای کافی و موردنیاز برای تعمیرات داکت لحاظ گردد.

3- نصب کندانسور داکت

نصب یونیت بیرونی یا کندانسور را می توان از مهم ترین مراحل نصب و راه اندازی داکت اسپلیت دانست. پنل خارجی از اجزای حائز اهمیت در ساختار سیستم های تهویه مطبوع از نوع اسپلیت کانالی محسوب می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که نصب نادرست و غیر اصولی پنل بیرونی کاهش کارایی و طول عمر مطلوب دستگاه را در پی دارد.

فرآیند تولید سرمایش و برودت داکت اسپلیت از بخش کندانسور و با کارکرد قطعه کمپرسور شروع می شود. بر همین اساس، مناسب است که نصب و پیاده سازی کندانسور در فضاهای دارای سایه و خنک صورت گیرد. این امر در افزایش بازدهی سرمایشی و خنک سازی پنل بیرونی بسیار تاثیرگذار است. ضمنا، نصب و پیاده سازی کندانسور داکت در فضاهای آزاد و محیط بیرونی سازه اجرایی می شود.

4- نصب لوله ها و کانال ها

از دیگر نکات مهم در نصب و اجرای داکت می توان به نصب و پیاده سازی کانال ها و لوله ها، اشاره نمود. کانال‌های داکت اسپلیت، فرآیند توزیع یکنواخت و یکپارچه جریان هوا را در محیط داخلی، به نحو مطلوب فراهم می آورند. بر همین اساس، کانال کشی غیر اصولی و غیر استاندارد، نتیجه ای به جز عملکرد نامطلوب و نادرست دستگاه را در بر ندارد.

نحوه قرارگیری و نوع و مدل کانال ها، اندازه دریچه دهش و مکش، مسیر مناسب کانال کشی و تهیه نقشه لوله کشی، از مولفه ها مهم و ضروری در نصب و پیاده سازی کانال های دستگاه قلمداد می گردد.

کانال های انعطاف پذیر یا فلکسیبل، کانال های از نوع اسپیرال، کانال های گالوانیزه و پلی اورتان، از انواع مختلف کانال کشی داکت اسپلیت به شمار می آیند. در این میان، روش کانال کشی فلکسیبل به علت تسهیل و تسریع نمودن روند اجرای پروژه، بیشتر مورد استفاده واقع می شود.

5- نصب لوله های مسی

یکی دیگر از مراحل حائز اهمیت در نحوه اجرای داکت اسپلیت، به نصب و اجرای لوله های مسی دستگاه اختصاص پیدا می کند. لوله های مسی یا سیم های رابط، تعامل، ارتباط و همکاری میان یونیت داخلی و پنل خارجی داکت را امکان پذیر می سازند.

علاوه بر این، گاز مبرد کمپرس و فشرده شده به وسیله کمپرسور، با خارج شدن از بخش کندانسور وارد لوله های مسی شده و از آنجا به بخش هواساز و پنل داخلی داکت انتقال پیدا می‌کند.

تناسب و تطابق داشتن اندازه لوله مسی با نوع و مدل داکت اسپلیت، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. چرا که متناسب بودن ابعاد لوله، موجب توزیع جریان هوا با نرخ ثابت و متعادل می شود.

پس از اطمینان حاصل کردن از درست انجام شدن طریقه و نحوه اجرای داکت اسپلیت، می توان نسبت به راه‌اندازی دستگاه اقدامات لازم را به عمل آورد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *