Search
Close this search box.

طراحی سونا و جکوزی

طراحی سونا و جکوزی

امروزه استفاده از سونا و جکوزی بیشتر شده است و از نظر درمانی مورد استفاده می باشند. در این مبحث می خواهیم طراحی سونا و جکوزی را مورد بررسی قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

سونا و جکوزی از مکان هایی هستند که طرفداران بسیاری داشته و هرکسی با توجه به نیاز خود از آن استفاده می کنند. سونا مکانی است که برای تعریق، دفع سموم بدن، آرامش ذهن، آرامش روحی و روانی، استراحت جسمی و تجدید قوا استفاده می شود.

سونا در دو نوع سونا خشک و سونا بخار موجود می باشد. جکوزی محیط بسته حوضچه مانندی است که آب آن با فشار بالا به وسیله پمپ وارد شده و برای گرفتی عضلات، خستگی و آب درمانی مورد استفاده می باشد. سونا و جکوزی در مدل ها و ابعاد مختلفی ساخته می شوند. در زمان ساخت آن باید اصول و استانداردهای طراحی سونا و جکوزی را رعایت کرد تا دوام بیشتری داشته باشند.

طراحی سونا و جکوزی

نکات مهم طراحی سونا و جکوزی

زمانی که قصد دارید جهت طراحی سونا و جکوزی اقدام کنید؛ باید نکات و استانداردهای خاصی را مد نظر قرار دهید. در ادامه برخی از نکات لازم را برای شما مخاطبان گرامی بیان خواهیم کرد.

در طراحی سونا و جکوزی نورپردازی خیلی مهم است. باید سیستم نورپردازی به گونه ای باشد که بتوان آن را کم یا زیاد کرد. در بعضی مواقع فرد نیاز دارد فضا تاریک باشد و بعضی مواقع فرد روشنایی بیشتری می خواهد. با اینکار می توان فضاهای جدیدی را تجربه کرد.

  • در ورودی: در ورودی سونا حتما باید رو به بیرون باز شود تا در زمان گرفتگی هوا و مشکل شدن تنفس به مشکل برنخورید.
  • فضای طراحی: از مهم ترین آیتم هایی که قبل از طراحی و ساخت باید به آن توجه کرد؛ فضای مورد نیاز است‌. در ابتدا باید مشخص کنید برای سونا و جکوزی چه مقدار فضا دارید و چه اندازه بهره وری و بازدهی دارد. وقتی فضا زیاد بزرگ باشد کنترل دما سخت و پرهزینه می شود و سونا و جکوزی نمی توانند بازدهی مناسبی داشته باشند. برای بازدهی بیشتر بهتر است از فضای کوچکتر استفاده کرد.
  • متریال به کار رفته در سونا و جکوزی: در طراحی سونا و جکوزی به علت رطوبت و حرارت زیاد باید از متریال های مقاوم استفاده کرد. در سونا عمدتا از سرامیک های کوچک و سنگی استفاده می شود. اما در سونا خشک چون رطوبت وجود ندارد .از چوب ترموود برای ساخت سکو و گاهی روکش دیوار استفاده می شود.
  • دمای محیط: سونا به علت دمای بالایی که دارد معمولا دما حدود ۶۰ درجه سانتی گراد است ولی دما در سونا خشک بین ۱۰۰ الی ۱۲۰ درجه سانتی گراد است. دمای جکوزی باید حدود ۴۰ درجه سانتی گراد باشد.
  • سیستم گرمایشی: برای گرمایش جکوزی می توان از پکیج استفاده کرد. تنظیم دمای سونا به وسیله سیستم گرمایشی از نکات مهم است که مورد توجه است. در سونا خشک از سیستم گرمایشی کوره برقی و کوره سوخت سفیلی استفاده می شود که در زیر به طور مختصر توضیح داده شده  است:
  • کوره برقی: در ساخت این کوره ها از المنت های برقی استفاده می شود. این المنت ها برق را از خود عبور داده و گرما تولید می کند. کوره برقی به علت اینکه دود و آلاینده تولید نمی کند به شدت توصیه می شود.
  • کوره سوخت فسیلی: با این سیستم ها آلاینده های زیادی وارد محیط می شود. سوخت فسیلی مثل گاز می باشد که از طریق لوله به درون سونا منتقل می شود چون نصب منبع حرارتی گازسوز درون سونا ممنوع است.

اجزای تشکیل دهنده سونا

در ادامه مبحث طراحی سونا و جکوزی باید ذکر کنیم که سونا نیز همانند استخر و جکوزی و .. از اجزای مختلفی تشکیل شده است. برخی از اجزای سونا عبارتند از: چوب زیرسازی، لنبه سونایی، هیتر برای گرم کردن سونا، چوب چهارچوب برای در و پنجره، چوب کف صندلی، یونولیت برای عایق بندی،فیتیله و نبشی، سنسور دود، دماسنج، ساعت شنی و برخی لوازم غیرضروری دیگر

طراحی سونا و جکوزی

اجزای تشکیل دهنده جکوزی

در ادامه مبحث طراحی سونا و جکوزی باید ذکر کنیم که سونا نیز همانند استخر و جکوزی و .. از اجزای مختلفی تشکیل شده است. برخی از اجزای سونا عبارتند از: موتور یا جت کف، فیلتر تصفیه آب، مبدل حرارتی، پمپ جتی، نورپردازی

معرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد. در طراحی سونا و جکوزی سیستم های تهویه از اهمیت بالایی برخوردار است. سازنده های مجرب همواره پیشنهاد می کنند تا بهترین سیستم های تهویه را در سونا و … تعبیه کنید. شما مخاطبان گرامی می توانید از طریق وب سایت https://tasisat.com/ جهت خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع اقدام نمائید.

در هر مرحله از خرید که نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید؛ کافیست از طریق شماره های ذکر شده با کارشناسان خبره فروش مجموعه تاسیسات دات کام در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *