اهمیت اندازه و ابعاد دریچه فن کویل سقفی

اهمیت اندازه و ابعاد دریچه فن کویل سقفی

لطفا امتیاز دهید

اندازه و ابعاد دریچه فن کویل سقفی

پیش از آنکه درخصوص اندازه و ابعاد فن کویل ها صحبت کنیم بهتر است ابتدا با فن کویل و عملکرد آن آشنا شوید. فن کویل ها تجهیزات گرمایشی و سرمایشی توزیع شده ای هستند که به گونه ای طراحی شده اند که به صورت خنک کننده ای هوا را برای فضای مورد استفاده قرار می دهند.

یک واحد فن کویل می تواند با یک کابینت فلزی رنگ شده که فضای مطبوع را اشغال می کند در معرض دید قرار گیرد یا با صفحه دیواری یا کانالی که آن را به فضای مطبوع متصل می کند هماهنگ شود. واحدهای فن کویل ما در سه پیکربندی اصلی ارائه می شوند: افقی در داخل یا در امتداد سقف، عمودی که ارتفاع دیوار را اجرا می کند، و واحدی که در امتداد دیوار پایین است.

عملکرد فن کویل سقفی:

واحدهای فن کویل سقفی جزء تاسیسات تهویه مطبوع هستند که هوای مطبوع را با استفاده از آب سرد یا گرم تولید می کنند که هوا به اتاقی در یک ساختمان وارد می شود. آنها بسته به فصل سال، مقادیر مشخصه هوای جریان یافته از تهویه مطبوع و اجزای نصب شده می توانند عملکردهای مختلفی را انجام دهند.

هر واحد تهویه مطبوع را می توان یک سیستم مستقل، مجهز به مبدل حرارتی، فیلتر، فن، تشت آب متراکم و در صورت تمایل، یک کنترلر در نظر گرفت. علاوه بر مزایای استقلال، دستگاه های تهویه مطبوع همچنین از گردش هوا بین اتاق های جداگانه جلوگیری می کند. این ویژگی به‌ویژه برای نصب هتل‌ها و سایر کاربردهایی که آلودگی متقابل می‌تواند مشکل ایجاد کند، مهم است.

بعد از تعریف فن کویل و عملکردی که دارد به اندازه و ابعاد یک مورد مهم به نام دریچه فن کویل می رسیم.

اندازه و ابعاد دریچه فن کویل سقفی مطابق با استانداردها و ضوابط مشخص و تعیین شده ای لحاظ می گردد. فن کویل های سقفی از نمونه های پرکاربرد و پراستفاده دستگاه های فن کویل به شمار می روند.

در ساختار این دستگاه ها به منظور سهولت دسترسی به قطعات و متعلقات سیستم در هنگام انجام فرآیند سرویس و تعمیرات، از دریچه های مخصوصی با عنوان دریچه بازدید استفاده می گردد. دریچه بازدید، معمولا برای سیستم های تهویه مطبوعی که در سقف نصب و پیاده سازی می شوند، طراحی و تعبیه می گردد.

لازم به ذکر است که نصب و پیاده سازی فن کوئل سقفی در سقف سازه (عموما سقف کاذب) صورت می گیرد.

این مدل از سیستم های تهویه مطبوع به صورت مستطیل طراحی شده و برای تولید و توزیع برودت و حرارت در فضاها و مکان های مختلف نظیر هتل ها، مراکز درمانی، تجاری و واحدهای ساختمانی و مسکونی، در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده واقع می شوند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فن کویل های سقفی در مدل‌های مختلف سقفی توکار، کانالی و سقفی روکار، طراحی و به مرحله تولید می رسند.

به طور معمول، در ساختار فن کویل سقفی اجزا و قطعات مختلفی مانند سینی درین، شیر هواگیری، فیلتر تصفیه هوا، کویل حرارتی و الکتروموتور و بلوور فن به چشم می خورند. این مدل از فن کویل‌ها بسته به نوع و مدل، در ظرفیت های هوادهی متنوع 200 تا 1200 cfm در سطح بازار موجود می باشند.

اهمیت اندازه و ابعاد دریچه فن کویل سقفی

اندازه و ابعاد دریچه فن کویل سقفی

به طور کلی، ابعاد دریچه فن کویل سقفی متناسب با نوع و مدل و ظرفیت و حجم هوادهی دستگاه متغیر و متفاوت می باشد. بر این اساس، طول و عرض و ارتفاع دریچه ها با نوع و مدل و ظرفیت هوادهی فن کویل ارتباط مستقیم و تنگاتنگ دارد.

بنابراین، با افزایش ظرفیت و حجم هوادهی، ابعاد و اندازه دریچه فن کویل نیز افزایش پیدا می کند. چرا که در این حالت جریان هوای با حجم و میزانی بیشتری توسط دستگاه تولید شده که توزیع یکنواخت و یکپارچه هوای تولید شده، مستلزم برخورداری از دریچه های با ابعاد و اندازه مناسب و بهینه می باشد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که به علت برخورداری از حجم باریک و حدود، دستگاه های فن کویل سقفی از اشغال فضای اضافی و زیادی در سقف جلوگیری می کنند. همچنین، طول این مدل از فن کویل ها، عموما بیشتر از نیم متر بوده و متناسب با ظرفیت دستگاه افزایش می یابد.

از سوی دیگر، فرآیند سرویس و تعمیر سیستم های تهویه مطبوع از نوع سقفی، غالبا یک پروسه سخت و دشوار تلقی می گردد. به منظور سهولت و راحتی سرویس و تعمیر فن کویل، در ساختار دستگاه از دریچه های مخصوصی با عنوان دریچه بازدید استفاده می شود.

گفتنی است که دریچه های فن کویل در مدل های مختلف پلاستیکی، استیل، چوبی، آهنی و آلومینیومی طراحی و تولید می شوند. دریچه های آلومینیومی به علت برخورداری از مقاومت و دوام بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی، از مناسب ترین دریچه ها به شمار می روند.

استحکام بالا در برابر عوامل خارجی، ظاهر بصری زیبا و قابلیت شکل پذیری مناسب، از دیگر ویژگی های دریچه های از نوع آلومینیومی محسوب می شوند.

ویژگی های دریچه فن کوئل

همانطور که عنوان گردید، اندازه و ابعاد دریچه فن کویل سقفی متناسب با نوع و مدل و ظرفیت دستگاه لحاظ می گردند. بر این اساس، اندازه های دریچه فن کویل با ظرفیت هوادهی 200 cfm با ابعاد و اندازه دریچه دستگاه دارای ظرفیت 1200 cfm متفاوت و متغیر می باشد.

به طور معمول، دریچه های فن کویل دارای ظرفیت پایین، از لحاظ ابعاد و اندازه، متناسب با میزان جریان هوای توزیع شده در محیط داخلی، در نظر گرفته می شوند. تناسب داشتن حجم و میزان هوادهی دستگاه با اندازه و ابعاد دریچه فن کویل سقفی ، هوای مطبوع و مناسب را با نرخ ثابت و یکسان در فضا انتشار می دهد.

اهمیت اندازه و ابعاد دریچه فن کویل سقفی

ابعاد دریچه فن کویل سقفی

مضاف بر این، دریچه فن کوئل از بخش های مهم و حائز اهمیت تعبیه شده در ساختار سیستم های تهویه مطبوع تلقی می گردد. چرا که هوای خنک و مطبوع تولید شده توسط دستگاه، از طریق فن دمنده و به وسیله دریچه های مخصوص خروجی هوا، به محیط داخلی انتقال پیدا می کند.

دریچه فن کویل از بهترین و باکیفیت ترین متریال و مواد اولیه ساخته و پرداخته می گردد. بدون وجود این قطعه، تولید و توزیع هوای گرم یا سرد به محیط داخلی، امکان پذیر نمی شود. دریچه های مخصوص هوای فن کویل، در فصل تابستان، هوای خنک و مطبوع و در فصل زمستان هوای گرم و بهینه را در فضای مورد استفاده توزیع می کنند.

ابعاد دریچه فن کویل سقفی در کاهش یا افزایش شدت جریان هوای توزیع شده در محیط، بسیار تاثیرگذار و موثر هستند. با تنظیم پره های دریچه هوا، به راحتی می توان از هوای خنک و مطبوع تولید شده توسط دستگاه نهایت بهره و استفاده را برد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

اندازه و ابعاد دریچه فن کویل به چه مواردی بستگی دارد؟

به طور کلی، ابعاد دریچه فن کویل سقفی متناسب با نوع و مدل و ظرفیت و حجم هوادهی دستگاه متغیر و متفاوت می باشد.

آیا دریچه فن کویل در صورت داشتن مشکل تعمیر می شود؟

منظور سهولت و راحتی سرویس و تعمیر فن کویل، در ساختار دستگاه از دریچه های مخصوصی با عنوان دریچه بازدید استفاده می شود.

دریچه فن کویل دارای چه مزیتی است؟

سیستم هوای مطبوع را به صورت یکسان به هر مکانی وارد می کند.

مطالب مرتبط

مزایا و معایب نصب کولر گازی در محل کار

ارورهای کولر گازی جنرال گلد و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی جنرال گلد و نحوه برطرف کردن آن ها کولر گازی ها در برندهای مختلفی در بازار مشاهده... ادامه مطلب

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها تجهیزات و لوازمی برقی به دلایل مختلفی اعم از عدم... ادامه مطلب

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *