راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی

راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی

لطفا امتیاز دهید

راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی

کولر آبی یکی از سیستم های قدیمی و رایج سرمایشی است که در ظرفیت های مختلفی موجود است. برای افزایش بازدهی این سیستم باید کارهایی را انجام داد که سبب کاهش مصرف برق آن نیز می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی همراه ما باشید.

آشنایی بیشتر با کولر آبی

برای آشنایی با راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی بهتر است اول بدانید کولر آبی چگونه دستگاهی است. این دستگاه یک خنک کننده قدیمی است که با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار بوده و عملکرد آن با انرژی برق و مصرف آب است.

این سیستم یک تکه بوده و معمولا بر روی پشت بام قرار گرفته و نیاز به کانال کشی دارد‌. با کانال کشی به همه نقاط محیط دسترسی داشته و هوای همه جا خنک می شود. این کولر با تبخیر آب گرمای داخل محیط را جذب کرده و هوای خنک را درون محیط به گردش در می آورد. یکی از باکیفیت ترین کولر آبی می توان به کولر آبی انرژی اشاره کرد.

راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی

راه کارهای ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی

برای افزایش بازدهی در کولر آبی راه کارهایی وجود دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

سرویس به موقع کولر

یکی از اولین راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی انجام سرویس دستگاه است که توان آن را بالا می برد. این کار اهمیت زیادی داشته و از تحمیل هزینه های سنگین جلوگیری می کند‌. در صورت عدم انجام به موقع سرویس میزان مصرف آب بسیار زیاد شده و کولر بازدهی لازم را برای شما انجام نمی دهد.

سرویس این سیستم شامل عوض کردن تسمه، روغن کاری، شستن و تعویض پوشال ها، بررسی پمپ، ارزیابی جعبه تقسیم برق و تراز کردن شناور می شود. اگر این موارد به موقع بررسی نشوند کولر دچار افت بازدهی و خراب می شود‌.

بررسی آب داخل تشتک

اگر این اسپلیت بدون آب کار کند موتور آن آسیب می بیند؛ بنابراین باید آب داخل تشتک مرتب چک شود. این آب اهمیت زیادی داشته و نقش بسزایی در افزایش بازدهی دستگاه دارد. آب داخل این تشتک باعث خنک نگه داشتن داخل سیستم شده و به افزایش خنک شدن و انتقال آن به داخل محیط کمک می کند.

همچنین این آب کارکرد موتور را بهبود بخشیده و از ورود صدمه به آن پیشگیری می کند‌.‌ البته عملکرد دستگاه بدون آب در شب امکان دارد باعث صدمه به موتور نشود؛ اما در روزهای گرم تابستان باعث داغ کردن موتور و آسیب دیدن آن می شود.

نصب سایه بان

یکی دیگر از راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی قرار دادن سایه بان بر روی کولر آبی است. این کولر اغلب بر روی پشت بام نصب شده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد که در این صورت نمی تواند محیط داخل را به خوبی خنک کند. برای جلوگیری از افزایش دمای آب درون سیستم‌ و قرار گرفتن از نور خورشید باید بر روی آن یک سایه بان قرار داد. بدین ترتیب شاهد بازدهی بالا و توان خنک کنندگی بالای دستگاه می شوید. بهتر است سایه بان از جنس پلی کربنات باشد که دارای مواد UV است.

قرار دادن کولر آبی در جای مناسب

موقعیت نصب دستگاه بسیار مهم است و نباید آن را در نزدیکی دودکش و خروجی تهویه فاضلاب سرویس بهداشتی قرار داد.‌ در صورت عدم رعایت این نکات بوی نامطبوع حاصله از آن ها درون محیط شده و آزار دهنده می شود. همچنین تا جایی که امکان دارد دستگاه را در جایی به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

عدم استفاده از وسایل گرمازا

به عنوان یکی دیگر از راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی استفاده نکردن از وسایل گرمازا است.‌ در زمان روشن بودن دستگاه بهتر است از وسایلی چون گاز، سماور و لامپ های گرمازا استفاده نشود. در صورت استفاده همزمان کولر و این وسایل نیاز بیشتری به کولر داشته و همین موضوع مصرف بزق را افزایش داده و بازدهی را کاهش می دهد.‌

روشن کردن پمپ‌ آب قبل از موتور

برای استفاده از کولر آبی اول باید پمپ آن را باز کنید تا باد خنک وارد محیط شود. ابتدا چند دقیقه پمپ را روشن کنید تا پوشال ها خیس شده و بازدهی دستگاه افزایش یابد‌.

کاهش طول کانال ها

برای انتقال باد کولر به داخل محیط بهتر است از کانال های کوتاه استفاده شود. این کار یکی از راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی است. کانال های طولانی و پر پیچ و خم میزان خنک کنندگی را کم کرده و باعث کاهش فشار هوا می شوند. همچنین کانال های طولانی مسیر باد را منحرف کرده و خنک کنندگی را کم می کنند.

راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی

ایجاد جریان خروجی هوا در محیط

این سیستم باعث افزایش رطوبت داخل محیط می شود و بهتر است یک پنجره را مقداری باز بگذارید. این کار باعث عدم جمع شدن رطوبت در محیط شده و محیط زودتر و بیشتر خنک می شود.

استفاده از پدهای سلولزی

امروز به جای استفاده از پوشال های قدیمی از پدهای سلولزی استفاده می شود. این پدها از دوام بالایی برخوردار بوده و درون خود آب بیشتری را ذخیره می کنند. فشردگی این پدها بیشتر بوده و از ورود ذرات به داخل محفظه دستگاه جلوگیری می کنند. استفاده از این پدها یکی دیگر از راه کارها و منافع ارتقای بازدهی انرژی در کولر آبی است.

روشن کردن کولر با دور تند

بعد از روشن کردن پمپ کولر را بر روی دور تند گذاشته و بعد از مدتی دور آن را کند کنید. این کار باعث وارد شدن فشار کم به موتور شده و برای خازن و برق ساختمان نیز بهتر است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

عملکرد کولر آبی از چه طریقی انجام می شود؟

این سیستم با تبخیر آب گرمای محیط را گرفته و هوای خنک را به گردش در می آورد.

راه کارها و ارتقای منافع بازدهی انرژی در کولر آبی کدامند؟

سرویس به موقع، بررسی آب تشتک، نصب سایه بان، قرار دادن در جای مناسب، عدم استفاده از وسایل گرمازا، روشن کردن پمپ قبل موتور، کاهش طول کانال ها، روشک کردن با دور تند

مزایای استفاده در پدهای کولر آبی کدامند؟

دوام بالا، ذخیره بیشتر آب، جلوگیری از ورود ذرات به داخل کولر

مطالب مرتبط

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی 3 تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که از... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *