Search
Close this search box.

حل مشکل موتورخانه استخر

motorkhane3-min

روزهای تابستان در حال گذر است و شنا از جمله تفریحات لذّت بخش و مفرح برای افراد به شمار می‌ رود. پس مشخص است که در این روزهای سال، استخرها بیش از فصول دیگر سال فعالیت داشته و پرکار هستند. بنابراین طبیعی می باشد که نیازمند تعمیر و سرویس دهی موتورخانه باشند. موتورخانه به عبارتی از جمله مهم ترین قسمت های یک استخر است که بدون عملکرد درست آن، هیچ استخری به راه نخواهد بود.

چرا که دمای آب استخر باید مناسب شنا کردن باشد و تنظیم دمای آن توسط موتورخانه صورت می گیرد. ما در این مطلب از خود مایل هستیم شما را کمی بیشتر با موضوع حل مشکل موتورخانه استخر آشنا نماییم. پیشنهاد می کنیم با ما تا پایان این مطلب از تاسیسات دات کام همراه‌مان باشید.

آیا می دانید موتورخانه در کدام قسمت استخر قرار دارد؟

بایستی موتورخانه در فاصله و عمق مطلوبی از مکان حوضچه استخر واقع شود. چرا که اگر فاصله موتورخانه از استخر بیش از اندازه معمول باشد، هم درجه حرارت آب کم خواهد شد و هم تخلیه آب به حوضچه ها زمان بیشتری را می طلبد. با این وجود فاصله بسیار کم هم به علّت سروصدای موتورخانه مطلوب نیست.

عمق موتورخانه لازم است حدوداً هم اندازه با عمق حوضچه های استخر باشد تا روند پمپ و تخلیه آب به داخل حوضچه ها بدون هیچ گونه مشکلاتی صورت پذیرد. علاوه بر این ها توصیه می کنیم کف موتورخانه نیم متر پایین تر از کف استخر شما باشد.

حل مشکل موتورخانه استخر

حل مشکل موتورخانه استخر و اجزای اصلی تشکیل دهنده آن!

پیش از بررسی حل مشکل موتورخانه استخر بهتر است به شما بگوییم که موتورخانه استخر از سه سیستم اصلی تشکیل شده که تمامی آن‌ ها بسیار مهم و حیاتی می باشد. نخستین بخش سیستم ضد عفونی کننده آب استخر است. از آن سوی که استخر مکان تجمیع افراد می باشد به هنگام ضدعفونی نشدن خوب، اقسام گوناگون بیماری های انگلی و پوستی به واسطه آن انتقال پیدا می کنند.

بهترین ماده ای که در راستای ضدعفونی آب استخر بهره گیری می شود، کلر می باشد. کلر مازاد بر از میان بردن پاتوژن و بیماری زا، به منظور دور نگهداشتن جلبک از استخر شما بسیار مفید است. حال دوّمین بخش از موتورخانه سیستم گرمایش آب است.

گرمای استخر لازم است در بخش های گوناگون استخر متفاوت باشد و بنابر استانداردهای رسمی معین گردد. سوّمین بخش سیستم لوله کشی و انتقال آب از موتورخانه به حوضچه های استخر می باشد که در امتداد متن به جزئیات بیشتری در ارتباط با این سیستم خواهیم پرداخت.

چه مواردی لازم است در لوله کشی استخرها رعایت گردد!

انتقال آب از موتورخانه به حوضچه های استخر به واسطه ی لوله‌ هایی از جنس یو‌پی‌وی‌سی صورت می پذیرد. بهتر می باشد از لوله های یو‌پی‌وی‌سی یا پولیکا بهره گیری نشود چرا که این لوله ها اگرچه ارزان قیمت‌تر می باشند ولو مقدار مقاومت کمتری دارند.

از جمله مشکلات بسیار مهم در سیستم لوله کشی برطرف نمودن سختی آب خواهد بود. آب سخت دربرگیرنده املاح کلسیم و منیزیم می باشد که در طولانی مدّت منجر به صدمه لوله ها خواهد شد. به منظور برابری با این مشکل از سختی‌گیر بهره گیرید. آب استخر همیشه در حال گردش می باشد یعنی از یک سو وارد و از سوی دیگر خارج می شود.

حل مشکل موتورخانه استخر

از آن سوی که موتورخانه کانون اصلی گرمایش و نیز پمپاژ آب است که چنانچه مشکلی در هریک اجزای تشکیل دهنده موتورخانه به وجود آید، می‌باید سریعاً رفع و رجوع گردد.

حل مشکل موتورخانه استخر باید توسط افراد متخصص و متبحر انجام بشود تا منجر به ایجاد هزینه‌های اضافی برای شما نشود. به منظور برطرف نمودن مشکلات به وجود آمده در ابتدا باید مشخص بشود که مشکل به وجود آمده از کدام یک از قسمت‌ها است.

خرابی قسمت موتورخانه می‌تواند منوط بر خرابی سیستم پمپاژ آب، خرابی سیستم گرمایشی آب، خرابی سیستم تصفیه نیز ضدعفونی کننده آب، خرابی لوله‌های آب‌رسانی و سختی‌گیر و پمپ تصفیه یا فیلترشنی، گاهاً دیگ‌های آب گرم و تاسیسات برقی موتورخانه باشد. در ادامه هریک را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

  • تعمیر لوله کشی موتورخانه استخر چگونه است؟

مشکلات سیستم لوله کشی دو قسم هستند؛ حاوی فرسوده گردیدن لوله‌ها و اتصالات نیز مورد بعدی نشتی لوله‌ها و مشکلات فنی می‌باشد. تعمیرات لوله کشی بدین حالت است که لوله‌های فرسوده و نشتی دهنده از مکان موتورخانه تا استخر و کلّیه‌ی اتصالات منوط بر آن‌ها که مشکل دارید با لوله‌های از جنس باکیفیت همانند یو‌پی‌وی‌سی جانشین می‌شوند.

  • تعمیرات تأسیسات برقی موتورخانه استخر شما

محافظت از کابل‌ها و سیم‌کشی های حامل برق بسیار حائز اهمیت است چون که می‌تواند منجر به خطر افتادن جان اشخاص بشود‌. به علاوه تنظیم تابلوی برق نقش بسیار مستقیمی در کنترل قسمت الکتریکی استخر دارد.

حل مشکل موتورخانه استخر

  • تعمیرات منوط بر سیستم تصفیه و فیلترینگ آب

هم‌اکنون یکی از مواد کاربردی در راستای تصفیه آب، سیلیس است که ضمن فیلترشنی مورد بهره‌گیری واقع می‌شود. بدین حالت که آب با فشار به داخل فیلترشنی پمپ گردیده و در اثر تماس با سیلیس شفاف می‌گردد و آلاینده‌های خود را از دست خواهد داد.

لازم است فیلترها به حالت دوره‌ای تعویض گردد چون با گذر زمان کارایی خود را از دست خواهد داد و کیفیت آب استخر کاهش پیدا می‌نماید. عمر فیلتر با استناد به کیفیت آن متفاوت خواهد بود ولی تقریباً پنج سال عملکرد خوبی دارد و پس از کارایی آن کم خواهد شد.

  • تعمیر سیستم گرمایش آب نیز مبدل حرارتی موتورخانه استخر!

خرابی‌های سیستم گرمایش آب خواهد توانست چندین دلیل را داشته باشد. حال حل مشکل موتورخانه استخر عبارت است از!

  • چنانچه که گرمکن پیش از آن‌که آب را گرم نماید خاموش بشود این مشکل دو دلیل می‌تواند در بطن خود داشته باشد. ابتدا آن‌که فشار گاز کمتر از حد معمول باشد. در این مورد با بهره‌گیری از شیر تنظیم کننده، فشار کار را به حد نرمال بازمی‌گرداند. حال آن‌که دوّمین علّت آن در معیوب بودن تایمر گرمکن خلاصه می‌شود.
  • زمانی که مبدل حرارتی دچار خوردگی شده باشد. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که به علّت کارکرد نادرست فیلترشنی ایمکس آلاینده‌های آب به خوبی گرفته نشده نهایتاً آبی که خاصیت اسیدی دارد، منجر به خوردگی بدنه مبدل حرارتی و سیستم لوله کشی گردد.
  • گرمکن آب را تا به دمای مناسب برای آب استخر گرم نمی‌نماید، این مشکل چندین دلیل در گستره‌ی خود دارد. یکی آن است که زمان تنظیم گردیده برای تایمر کمتر از حد لازم برای گرم نمودن آب می‌باشد. حال دوّمین دلیل در کثیف بودن فیلترها و در نتیجه کاهش عبور جریان از فیلتر منجر به گرم نشدن آب خواهد شد. در این موارد به هنگام امکان فیلترها شست‌وشو شده و چنانچه امر بهره‌گیری آن به اتمام رسیده عوض بشوند. دلیل‌های دیگر این مشکل حاوی کارکرد نامناسب ترموستات و کاهش فشار گاز می‌گردد‌.
  • ضعیف نیز کم بودن شعله مشعل، این مسئله صرفاً به علّت کاهش فشار گاز و کثیف بودن شعله مشعل به‌روز پیدا می‌نماید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *