در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

روش سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت

2/5 - (1 امتیاز)

روش سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت

سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت از بخش های مهم و حائز اهمیت برای نصب و راه اندازی این مدل سیستم تهویه محسوب می شود. بر همین اساس، سیم کشی برق این دستگاه می بایست با نهایت دقت و حساسیت انجام شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که راه اندازی و کارکرد مطلوب و بهینه کولر گازی مستلزم تامین جریان برق دستگاه می باشد.

همچنین، کارکرد بسیاری از قطعات و حالت های اسپلیت با تامین جریان الکتریکی مورد نیاز دستگاه صورت می گیرد. به عبارت دیگر، کارکرد حالت ها و عملکردهای کولر گازی در گرو سیم کشی برق سیستم می باشد.

روش سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت

نحوه سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت

۱- نحوه محاسبه میزان کابل مورد نیاز

برای سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت در وهله نخست نیاز به یک سری ابزارها و تجهیزات می باشد. بر این اساس، چسب برق، کابل، وارنیش، وایرشو، ابزارهای مخصوص سیم لخت کن و سر سیم زن، از تجهیزات مورد نیاز و ضروری برای انجام سیم کشی کولرهای گازی محسوب می شوند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که محاسبه و تعیین کابل مورد نیاز برای سیم کشی متناسب با ظرفیت سرمایشی کولر گازی لحاظ می گردد.

بنابراین، نخستین گام برای محاسبه و تهیه کابل سیم کشی کولر گازی، به سنجش ظرفیت کولر گازی مربوط می‌شود. به طور معمول ظرفیت اسپلیت ها در کاتالوگ محصول با واحد وات مشخص شده است. برای محاسبه ظرفیت سرمایشی و گرمایشی دستگاه می بایست میزان ظرفیت دستگاه را در عدد ۳.۵ تقسیم نمود.

سپس حاصل به دست آمده را در عدد ۱۲ ضرب کرد. عدد به دست آمده مقدار btu کولر گازی را نشان می دهد. همچنین، برای محاسبه میزان جریان مصرفی سیستم برحسب آمپر می بایست مقدار btu را در عدد ۲۰۰۰ تقسیم نمود. پس از انجام محاسبات، میزان کابل مورد نیاز برای سیم کشی دستگاه مشخص می شود.

۲- مراحل سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت

در اولین مرحله سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت باید نسبت به جداسازی عایق های کابل برق اقدام نمود. این فرآیند با کمک سیم لخت کن انجام می شود. همچنین، تنظیم طول سیم ها مطابق با نقشه سیم کشی اسپلیت در برقراری اتصالی ایمن و بی خطر کمک شایانی می نماید.

به طور معمول، در نقشه سیم کشی مربوط به کولر گازی چهار کابل با اندازه ۱۰۰، ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیمتر به عنوان کابل اصلی و کابل دوم در نظر گرفته می‌شود. بر این اساس، سیم برق به طول ۱۰۰ میلیمتر، بلندترین و اولین کابل در این فرآیند به حساب می آید. سیم های بعدی به ترتیب با اندازه های ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیمتر لحاظ می گردند.

در مرحله بعدی، با کمک سیم لخت کن عایق کابل های برق به اندازه حدود ۲۰ میلیمتر جدا می شوند. در هنگام انجام این پروسه نباید به سطح سیم ها هیچگونه آسیبی وارد گردد. پس از جدا سازی عایق های سیم، وایرشو و وارنیش وارد سیم برق کولر گازی می شوند. در مرحله بعدی، سیم های لخت شده مربوط به هر کابل به یکدیگر اتصال پیدا می کنند.

پس از اطمینان حاصل کردن از اتصال میان کابل های برق به یکدیگر، وایرشو بر روی سیم‌های متصل شده قرار می گیرد. وایرشو باید به خوبی سیم های لخت شده را تحت پوشش قرار دهد. سپس با استفاده از سیم زن، انتهای وایرشو فشار داده می شود.

در مرحله بعدی سیم کشی برق کولر گازی، وارنیش بر روی وایرشو قرار گرفته و با استفاده از شعله، حرارت داده می شود. این امر در سفت شدن سریع و فوری وارنیش بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد. به منظور ایجاد اتصال مطمئن و ایمن، نوار چسب به دور سیم ها پیچیده می شود. در مرحله آخر، نوار چسب برق به دور همه سیم های برق پیچیده شده تا بدین وسیله از ایجاد اتصالی و نوسان در کابل های برق کولر گازی جلوگیری گردد.

نکات سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت

نکات سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت

به منظور انجام اصولی سیم کشی برق کولر گازی اسپلیت در وهله نخست باید درب تابلوی برق دستگاه را باز نموده و درپوش مربوط به سیم کشی را جدا کرد. سپس سیم آبی رنگ (مربوط به اتصال قدرت) به ترمینال N یا ۱ و سیم قهوه ای به ترمینال ۲ متصل می گردد. همچنین، سیم های قرمز و زرد به ترتیب به پایانه ۳ و منبع تغذیه متصل می شوند.

در هنگام انجام سیم کشی به هیچ وجه نباید از سیم های چسب خورده و تکه تکه شده استفاده نمود. این امر احتمال ایجاد گرما و متعاقب آن، آتش سوزی را افزایش می دهد.

بنابراین، به منظور جلوگیری از بروز حوادث ناخوشایند و خطرناک مناسب است که سیم های برق به صورت مستقیم از جعبه فیوز برق ساختمان به محل اتصال کولر گازی کشیده شوند. علاوه بر این، در بازه های زمانی مشخص (هر یک سال) می بایست سیم کشی مربوط به برق کولر گازی مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد. چرا که احتمال فرسوده شدن و قطعی کابل های برق وجود دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟ یکی از دغدغه های رایج در ساختمان ها کم کردن صدای... ادامه مطلب

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس هر چقدر که بیشتر به فصل زمستان نزدیک شویم، مردم بیشتر به فکر خرید و... ادامه مطلب

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن پکیج یک سیستم گرمایشی محبوب در بازار است که امروزه در اکثر خانه ها دیده می... ادامه مطلب

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

1 دیدگاه

  • یو پی اس کاران 1400/09/26 پاسخ

    مطلب خیلی کاملی بود ممنون از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سه =