عملکرد داکت اسپلیت

نحوه عملکرد داکت اسپلیت چیست؟ + نحوه کارکرد و عملکرد داکت اسپلیت

لطفا امتیاز دهید

عملکرد داکت اسپلیت

نحوه عملکرد داکت اسپلیت  گویای این نکته است که داکت اسپلیت تا چه میزان توانمندی داشته و به عنوان سیستم سرمایشی و گرمایشی می توان از آن بهره مند شد. داکت اسپلیت یک ورژن جدید از نمونه های اسپلیت ها بوده که علاوه بر تولید سرما در امر گرمایش نیز توانا است. این دستگاه در ظرفیت های مختلفی ساخته شده و هم چنین دارای مدل های متنوعی نیز می باشد.

داکت اسپلیت اینورتر، داکت اسپلیت ایستاده، داکت اسپلیت سقفی و دیواری از جمله نمونه های این محصول هستند که همگی از مزایا و کارایی منحصر به فردی برخوردار می باشند. اگر خواهان تامین سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان خود هستید، داکت اسپلیت کاملا مناسب می باشد. با آگاهی از نحوه عملکرد داکت اسپلیت تمام شکیات شما در رابطه با این محصول برطرف خواهد شد، در این مطلب ما تلاش نموده ایم تا اطلاعات کاملی در رابطه با نحوه عملکرد داکت اسپلیت در اختیار شما مخاطبان گرامی قرار دهیم، خواهشمندیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت چیست؟ این یکی از سوال های مهم بعد از آشنایی با داکت اسپلیت هاست بعد از آشبا نام آن  فرد حتما باید در مورد عملکرد داکت اسپلیت بداند تا متوجه شود این مورد برای استفاده او لازم است یا خیر؟

برای پاسخ به سوال اینکه عملکرد داکت اسپلیت چیست؟ باید گفت نحوه کارکرد و عملکرد داکت اسپلیت بسیار نزدیک به کارکرد کولرگازی است و تفاوت این دو در این است که به جای استفاده از اواپراتور استاندارد از یونیت های داخلی بزرگ تر استفاده شده این یونیت ها هوایی که وارد می شود را فیلتر کرده و بعد از افزایش و یا کاهش دمایی که روی آن انجام می دهد این هوا را به وسیله کانال های به داخل سالن ها و اتاق های مختلف می فرستد.

یونیت خارجی هم در داکت اسپلیت ها بزرگ تر ساخته می شود تا توان و تحمل سرمایش و گرمایش حجم زیادی از هوا را داشته و به خوبی پاسخ گو باشد همانطور که مشخص است این نوع عملکرد داکت اسپلیت بسیار شبیه به کولر گازی بوده و همان کار را انجام می دهد.

عملکرد داکت اسپلیت

نحوه کارکرد و عملکرد داکت اسپلیت در تمام حالت ها چگونه است؟

خوب همانطور که گفتیم عملکرد داکت اسپلیت مانند کولر های گازی بوده بنابراین باید دید در حالت سرمایشی و گرمایشی چگونه عمل می کند. در حالت سرمایشی نحوه عملکرد داکت اسپلیت اینگونه بوده مبردی که در داخل یونیت خارجی وجود دارد توسط کمپرسور به یونیت یا اواپراتور داخلی که دارای لوله کشی های مسی است فرستاده می شود و زمانی که وارد این لوله های مسی که دارای پیچ و خم های زیاد بوده می شود فن تبادلی که در این قسمت وجود دارد بر روی هوای فرستاده شده حرارتی می فرستد که باعث کاهش دمای هوا شده و حالت سرمایشی می گیرد.

این هوای سرد شده با عبور کردن از فیلتر بسیاری از آلودگی های خود را از دست می دهد و رطوبت زیادی هوا نیز وقتی به لوله های مسی برخورد می کند و از پیچ و خم های آن می گذرد بسیار کاهش می یابد. معمولا کولر ها و داکت اسپلیت ها برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرند عملکرد کلی داکت اسپلیت و کولر ها یک گونه است و در کمتر مواردی برای حالت گرمایشی استفاده می شود و اینکار بیشتر در نواحی سرد استفاده می شود که این نیز به دلیل هزینه بالای آن کار چندان معقولی محسوب نشده و بهتر است ایده های دیگری برای گرمایش در این مناطق مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت در حالت گرمایشی به این گونه بوده که لوله مسی مناسب برای آب های گرم به یونیت داخلی اضافه می شود و در مواقعی که هوا سرد شده از طرف بویلر و یا پکیج آب گرم به داخل این لوله فرستاده شده و فن این هوا را به بیرون یا کانال ها می فرستد تا از طریق آن ها به داخل سالن ها و اتاق ها جریان پیدا کند.

بنابراین در هنگام سردی هوا یونیت های خارجی داکت اسپلیت از کار می افتد و فقط فن داخلی کار می کند تا طبق توضیحات بالا هوای گرم را به داخل بفرستد.

نصب داکت اسپلیت

مزایا و معایب داکت اسپلیت

  • مزایا

در داکت اسپلیت ها از تکنولوژی به نام اینورتر دور متغیر استفاده می شود این تکنولوؤی باعث می شود که داکت اسپلیت با توان زیاد کار نکرده و آسیب ببیند و تنها با تغییر کمپرسور تهویه درست انجام گیرد این حالت بهترین نوع برای داکت اسپلیت هاست.

با توجه به عملکرد داکت اسپلیت و مزایای بالایی که دارد نسبت به دیگر سیستم های مشابه داراری هزینه اولیه کمتری بوده که این مورد بسیار حائز اهمیت است.

یکی دیگر از مزایا و عملکرد داکت اسپلیت داشتن فیلتر هوای بسیار مناسب بوده که علاوه بر فرستادن هوای پاک به داخل آلودگی ها را از هوا جدا کرده تا هوای تمیز به داخل وارد شود.

علاوه بر داشتن سرمایش مناسب گرمایش بسیار قوی که توسط کویل تهیه می شود را نیز داراست.

یکی دیگر از ویژگی های نصب آن در فضاهای مختلف کوچک و بزرگ بوده که متناسب با فضا عملکرد داکت اسپلیت نیز تغییر می کند هر چه فضا بزرگ تر باشد سرمایش و گرمایش نیز قوی تر می شود.

این نوع سیستم نیاز به تکنسین های نگهداری ندارد.

عملکرد داکت اسپلیت ها در صدا نسبت به اسپلیت های معمولی بسیار بهتر بوده.

نگهداری آسان و ساده، همینطور در صورت مشکل و خرابی تعمیر زودهنگام و درست بودن عملکرد داکت اسپلیت در داشتن هزینه کمتر.

با استفاده از داکت اسپلیت های اینورتر هزینه مصرفی برق افراد بسیار پایین می آید.

نیاز به لوله کشی خیلی زیاد و پیچیده ندارد بنابراین از نصب اضافه آن ها جلوگیری میکند.

از داکت اسپلیت ها حتی در ساختمان های نیمه ساز و ناتمام نیز می توان استفاده کرد.

به دلیل اینکه گرما و سرما توسط کانال های داکت اسپلیت به تمام اتاق ها و سالن ها ارسال می شود نیاز به استفاده از چند اسپلیت برای فرد نیست و این بسیاری از هزینه ها را کاهش می دهد.

خرید انواع داکت اسپلیت

  • معایب

با اینکه در کل عملکرد داکت اسپلیت در صدا بهتر بوده اما ممکن است با خرابی در فن آن باعث ایجاد صداهای بسیار بلندی شود که آزار دهنده است.

فقط از طریق خود داکت اسپلیت می توان دما را تنظیم کرد و به دلیل اینکه در سایر نقاط بوسیله کانال های هوا هوا خارج می شود نمی توان در این نقاط تنظیمات دما را انجام داد.

نصب داکت اسپلیت ها کار دشواری بوده بنابراین به طبع هزینه های عملکرد داکت اسپلیت نیز بالا است مواردی نیز مانند کوچک بودن فضای سقف برای نصب کردن این سیستم می تواند از معایب عملکرد داکت اسپلیت باشد.

به دلیل اینکه این سیستم در فضای اصلی قرار می گیرد و ترموستات بعد از اینکه دمای محل به دمای تنظیم شده برسد متوقف می شود این در حالی که ممکن است دمای دیگر مناطق به این دما نرسیده باشند و این از مهم ترین عیب های عملکرد داکت اسپلیت هاست.

به دلیل اینکه تمام کانال ها به سیستم اصلی متصل اند پس اتاق ها و سالن هایی که نیاز به تغییر دما ندارند نیز از انرژی استفاده میکنند به همین دلیل بسیاری از انرژی مورد استفاده قرار میگیرد و هزینه ها را افزایش می دهد.

اجزای داکت اسپلیت

  • دریچه های مختلف دما برای نصب در سالن ها و اتاق های مختلف
  • کانال های متصل شده به دریچه ها برای انتقال هوا از سیستم اصلی به اتاق ها و سالن ها
  • تعدادی دمپری نصب شده در کانال های مختلف
  • لوله های معمولی و مسی برای اتصال یونیت و دیگر موارد سیستم
  • یونیت های خارجی و همانطور که از نامش پیداست در خارج از ساختمان تعبیه و نصب می گردد.
  • یونیت های داخلی نیز در داخل محل و زیر سقف ساختمان نصب می گردد.
  • البته یونیت های داخلی و خارجی داکت اسپلیت از مهم ترین اجزا محسوب می شود که خود دارای اجزا جداگانه هستند.

دمپر برقی در عملکرد داکت اسپلیت چه تاثیری دارد؟

دمپر های برقی در خود داکت اسپلیت ها وجود ندارند و باید به طور جداگانه آن را نصب کرد البته این قطعه در عملکرد داکت اسپلیت بسیار موثر بوده تاثیر این قطعه در عملکرد داکت اسپلیت اینگونه است که اگر بخواهید کنترل هوا و دما در هر یک از قسمت های خانه یا اداره بصورت مجزا انجام شود می توان دمپر های برقی را در داخل هر کانال تعبیه کرد در داخل این دمپر ها صفحه ای باز و بسته شونده وجود دارد که هم می توان به صورت دستی و هم اتومات آن را تنظیم کرد.

ترموستات ها می تواند توسط فرد کنترل گردد تا جریان هوایی که وارد ساختمان می شود به اندازه مورد نظر خود باشد و در صورت رسیدن دما به میزان مورد نظر می تواند هر کدام از دمپر ها را ببندد تا جریان هوای آن محیط قطع گردد این دستگاه باعث بهتر شدن عملکرد داکت اسپلیت و کمتر شدن میزان انرژی می گردد.

داکت اسپلیت های اینورتر چه مزایایی دارند؟

این تکنولوژی مزایای بسیاری به عملکرد داکت اسپلیت ها اضافه می کند در هنگام روشن کردن داکت اسپلیت اینورتر با جریان کم کار می کند و این باعث کم شدن مصرف برق و در نتیجه بهتر شدن عملکرد داکت اسپلیت و کم شدن بسیاری از هزینه ها می گردد اینورتر از مقدار کم شروع می کند و به تدریج مصرف خود را بالا می برد کمپرسور در این زمان با حداکثر توان شروع به خنک کردن فضا می کند هنگامی که دمای محیط به میزان دلخواه رسید کم کم از توان خود می کاهد.

این عامل باعث می شود که نیاز به کم و زیاد کردن سیستم نباشد و علاوه بر آسیب ندیدن دستگاه هزینه های برق بسیار کاهش می یابد به همین دلیل این دستگاه برای ساختمان های بزرگ بسیار مناسب بوده و عملکرد داکت اسپلیت اینورتر مورد توجه مشتریان قرار می گیرد.

عملکرد داکت اسپلیت و اسپلیت های دیواری چه تفاوتی با یک دیگر دارد؟

هر دو داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری دارای دو قسمت بوده در اسپلیت های دیواری قسمتی بر روی دیوار در داخل خانه و قسمت دیگر در خارج از ساختمان نصب می گردد داکت اسپلیت ها قسمت در خارج از ساختمان و قسمتی بر روی سقف داخلی نصب می گردد که البته دارای کانال ها و محفظه هایی برای انتقال هوا به داخل ساختمان هستند.

در اسپلیت های دیواری فاصله بین دو قسمت باید کمتر از 6 متر باشد زیرا لوله های متصل کننده این دو برای اینکه بتوانند هوا را انتقال دهند فقط تا همین فاصله را می توانند تحمل کنند و اگر فاصله بیشتر شود راندمان کار پایین آمده و امکان سرد و یا گرم کردن ساختمان برای اسپلیت ممکن نیست و یا انرژی بسیاری مصرف کرده که باعث بالا رفتن هزینه ها می گردد.

تفاوت داکت اسپلیت و اسپلیت های دیواری

اما در داکت اسپلیت ها این فاصله تا 15 متر امکان پذیر بوده و حتی با این فاصله در عملکرد داکت اسپلیت هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی شود همین موضوع بسیاری از هزینه ها را کاهش می دهد بنابراین علاوه بر اینکه عملکرد داکت اسپلیت در این باره بسیار بهتر از اسپلیت های خانگی بوده همچنین عملکرد داکت اسپلیت در هزینه ها و مصرف انرژی نیز بسیار مناسب تر است.

مقایسه عملکرد داکت اسپلیت با چیلر و مینی چیلر ها

بسیاری از انرژی مصرفی در ساختمان خانه و اداره ها در هنگام عبور انرژی داخل لوله های تعبیه شده در داخل دیوار ها و کف از بین می رود به دلیل داشتن لوله های طولانی در داخل دیوار های داخلی و خارجی و محل های غیر استفاده باعث از بین رفت انرژی زیادی می شود که این باعث می شود چیلر ها در دسته پرمصرف ترین سیستم های گرمایشی قرار بگیرند.

عملکرد داکت اسپلیت ها علاوه در هزینه در مقایسه با چیلر ها و مینی چیلرها بسیار مناسب تر بوده به دلیل استفاده از لوله های کمتر و همینطور هدر دادن انرژی کمتر می توانند گزینه های بسیار مناسب تری برای استفاده گرمایشی در خانه ها و اداره ها باشند البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که هزینه های تمام شده در آخر هر ماه در داکت اسپلیت ها بسیار کمتر از چیلر هاست.

نصب داکت اسپلیت چگونه انجام می شود؟

همانند سایر وسیله های مشابه نصب داکت اسپلیت نیز نیاز به فرد متخصص دارد و فرد نمی تواند سرخود نصب را انجام دهد اما مراحل نصب ان به طور کلی به این صورت بوده که ابتدا باید کانال کشی انجام گیرد در مرحله بعد به دلیل اینکه این سیستم تولید کننده هوای سرد است برای تولید هوای گرم باید قسمتی به نام کویل در عقب و یا جلوی سیستم نصب گردد تا آب گرم را در لوله ها جریان دهد و هوای گرم بوسیله فن به داخل ساختمان راه پیدا کند برای هوای سرد نیز همین مراحل پیاده سازی می گردد.

چگونه خرید داکت اسپلیت

برای خرید داکت اسپلیت مناسب دو نکته مهم است اولی انتخاب دستگاه مناسب دیگری اجرای درست آن، قبل از خرید دستگاه باید در مورد عملکرد داکت اسپلیت و مزایای آن تحقیق کرد تا در هنگام خرید دچار مشکل نگردید وقتی مورد بالا انجام شد حال باید دستگاهی متناسب با ساختمان خود انتخاب کنید اولین موضوع مهم در اینباره کم مصرف بودن دستگاه است که از مهم ترین موضوعات در خرید این نوع سیستم هاست بعد کوچک و یا بزرگ بودن ساختمان از مواردی است که در این مرحله باید مورد توجه قرار گیرد باید دید با نصب سیستم انتخابی عملکرد داکت اسپلیت در داخل ساختمان درست است یا خیر

مرحله بعد مرحله اجرا و نصب و سنجیدن عملکرد داکت اسپلیت است اینکار باید توسط متخصص انجام گیرد زیرا با نصب نکردن درست عملکرد داکت اسپلیت دچار مشکل می شود و سیستم اجرا نمی گردد پس بعد از خرید سعی نکنید خودتان نصب را انجام دهید زیرا با مشکل مواجه می شوید.

قیمت داکت اسپلیت

 قیمت داکت اسپلیت  بر اساس فاکتور های مختلفی تعیین می شود. قطعا نحوه عملکرد داکت اسپلیت تاثیر بسیار زیادی در قیمت داکت اسپلیت دارد. به عنوان مثال داکت اسپلیت اینورتر دار به دلیل نوع کارایی منحصر به فردی که دارد، قیمت بالاتری نسبت به دیگر نمونه ها خواهد داشت. هر چه ساختار داکت اسپلیت پیشرفته تر باشد و از قطعات جدید تری درون ان استفاده کرده باشند، شاهد افزایش قیمت محصول خواهیم بود. پیش از آن که محصولی را خریداری نمایید، کافی است تا با کارشناسان فروش مشورت کنید، ایشان ابتدا نحوه عملکرد داکت اسپلیت  را به خوبی شرح خواند داد و سپس قیمت محصول را بیان می کنند. در این صورت شما با آگاهی بیشتر اقدام به خرید خواهید کرد.

برای خرید داکت اسپلیت با قیمت کاملا منصافانه بایستی به یک مجموعه معتبر مراجعه کنید. تاسیسات دات کام یکی از بهترین مراکزی بوده که انواع و اقسام داکت اسپلیت را در برند و مدل های متعدد عرضه می کند. تاسیسات دات کام یک عرضه کننده بسیار بزرگ برای محصولات سرمایشی و گمایشی بوده که قیمت گذاری محصولاتشان را بر اساس کارشناسی های مختلف انجام داده اند. قیمت داکت اسپلیت در تاسیسات دات کام کاملا منصفانه بوده و از نسبت به دیگر عرضه کنندگان قیمت پایین تری را در نظر گرفته است. علاوه بر آن کارشناسان فروش این مجموعه هماواره در حال ارائه خدمات به مشتریان بوده و علاوه بر راهنمایی های لازم در خصوص نحوه عملکرد داکت اسپلیت، با توجه به نیاز مشتریان محصولی درخور را پیشنهاد می دهند.

کلام آخر

نحوه عملکرد داکت اسپلیت کمک شایانی به مراجعه کنندگان در انتخاب محصول خواهد کرد. داکت اسپلیت یکی از معدود تجهیزاتی است که علاوه بر تولید سرما و هوای سرد، هوای گرم را نیز در ساختمان پخش خواهد کرد. برای تکمیل فرآیند گرامیشی داکت اسپلیت نیازمند تجهیز دیگری تحت عنوان کئیل آبگرم خواهد بود. داکت اسپلیت از کارایی بسیار خاصی بهره مند بوده و نیاز به گرما و سرما را در طول سال تامین خواهد کرد. اگر خواهانئخرید داکت اسپلیت با کیفیت و با قیمتی مناسب هستید، توصیه ما به شما رجوع به تاسیسات دات کام است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

آیا بدون کویل آبگرم داکت اسپلیت گرما نخواهد داشت؟

کویل آبگرم و داکت اسپلیت کامل کننده همدیگر در امر گرمایشی هستند که باید حتما در کنار هم استفاده شوند.

میزان مصرف انرژی کدام داکت اسپلیت بهتر است؟

بین تمامی داکت اسپلیت ها نمونه اینورتر دار آن کمتر از بقیه برق مصرف خواهد کرد.

برای اثر بخشی بیشتر سیستم تهویه داکت اسپلیت باید چه کاری کرد؟

برای عملکرد بهتر این عملیات توسط دستگاه لازم بوده تا به صورت مرتب فیلتر ها معاینه شوند و سرویس آن ها با نهایت دقت انجام شود.

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *