عملکرد داکت اسپلیت

نحوه عملکرد داکت اسپلیت چیست؟ این یکی از سوال های مهم بعد از آشنایی با داکت اسپلیت هاست بعد از آشبا نام آن  فرد حتما باید در مورد عملکرد داکت اسپلیت بداند تا متوجه شود این مورد برای استفاده او لازم است یا خیر؟

برای پاسخ به سوال اینکه عملکرد داکت اسپلیت چیست؟ باید گفت نحوه کارکرد و عملکرد داکت اسپلیت بسیار نزدیک به کارکرد کولرگازی است و تفاوت این دو در این است که به جای استفاده از اواپراتور استاندارد از یونیت های داخلی بزرگ تر استفاده شده این یونیت ها هوایی که وارد می شود را فیلتر کرده و بعد از افزایش و یا کاهش دمایی که روی آن انجام می دهد این هوا را به وسیله کانال های به داخل سالن ها و اتاق های مختلف می فرستد.

یونیت خارجی هم در داکت اسپلیت ها بزرگ تر ساخته می شود تا توان و تحمل سرمایش و گرمایش حجم زیادی از هوا را داشته و به خوبی پاسخ گو باشد همانطور که مشخص است این نوع عملکرد داکت اسپلیت بسیار شبیه به کولر گازی بوده و همان کار را انجام می دهد.

نحوه کارکرد و عملکرد داکت اسپلیت در تمام حالت ها چگونه است؟

خوب همانطور که گفتیم عملکرد داکت اسپلیت مانند کولر های گازی بوده بنابراین باید دید در حالت سرمایشی و گرمایشی چگونه عمل می کند. در حالت سرمایشی نحوه عملکرد داکت اسپلیت اینگونه بوده مبردی که در داخل یونیت خارجی وجود دارد توسط کمپرسور به یونیت یا اواپراتور داخلی که دارای لوله کشی های مسی است فرستاده می شود و زمانی که وارد این لوله های مسی که دارای پیچ و خم های زیاد بوده می شود فن تبادلی که در این قسمت وجود دارد بر روی هوای فرستاده شده حرارتی می فرستد که باعث کاهش دمای هوا شده و حالت سرمایشی می گیرد.

این هوای سرد شده با عبور کردن از فیلتر بسیاری از آلودگی های خود را از دست می دهد و رطوبت زیادی هوا نیز وقتی به لوله های مسی برخورد می کند و از پیچ و خم های آن می گذرد بسیار کاهش می یابد. معمولا کولر ها و داکت اسپلیت ها برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرند عملکرد کلی داکت اسپلیت و کولر ها یک گونه است و در کمتر مواردی برای حالت گرمایشی استفاده می شود و اینکار بیشتر در نواحی سرد استفاده می شود که این نیز به دلیل هزینه بالای آن کار چندان معقولی محسوب نشده و بهتر است ایده های دیگری برای گرمایش در این مناطق مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت در حالت گرمایشی به این گونه بوده که لوله مسی مناسب برای آب های گرم به یونیت داخلی اضافه می شود و در مواقعی که هوا سرد شده از طرف بویلر و یا پکیج آب گرم به داخل این لوله فرستاده شده و فن این هوا را به بیرون یا کانال ها می فرستد تا از طریق آن ها به داخل سالن ها و اتاق ها جریان پیدا کند.

بنابراین در هنگام سردی هوا یونیت های خارجی داکت اسپلیت از کار می افتد و فقط فن داخلی کار می کند تا طبق توضیحات بالا هوای گرم را به داخل بفرستد.

نصب داکت اسپلیت

مزایا و معایب داکت اسپلیت

  • مزایا

در داکت اسپلیت ها از تکنولوژی به نام اینورتر دور متغیر استفاده می شود این تکنولوؤی باعث می شود که داکت اسپلیت با توان زیاد کار نکرده و آسیب ببیند و تنها با تغییر کمپرسور تهویه درست انجام گیرد این حالت بهترین نوع برای داکت اسپلیت هاست.

با توجه به عملکرد داکت اسپلیت و مزایای بالایی که دارد نسبت به دیگر سیستم های مشابه داراری هزینه اولیه کمتری بوده که این مورد بسیار حائز اهمیت است.

یکی دیگر از مزایا و عملکرد داکت اسپلیت داشتن فیلتر هوای بسیار مناسب بوده که علاوه بر فرستادن هوای پاک به داخل آلودگی ها را از هوا جدا کرده تا هوای تمیز به داخل وارد شود.

علاوه بر داشتن سرمایش مناسب گرمایش بسیار قوی که توسط کویل تهیه می شود را نیز داراست.

یکی دیگر از ویژگی های نصب آن در فضاهای مختلف کوچک و بزرگ بوده که متناسب با فضا عملکرد داکت اسپلیت نیز تغییر می کند هر چه فضا بزرگ تر باشد سرمایش و گرمایش نیز قوی تر می شود.

این نوع سیستم نیاز به تکنسین های نگهداری ندارد.

عملکرد داکت اسپلیت ها در صدا نسبت به اسپلیت های معمولی بسیار بهتر بوده.

نگهداری آسان و ساده، همینطور در صورت مشکل و خرابی تعمیر زودهنگام و درست بودن عملکرد داکت اسپلیت در داشتن هزینه کمتر.

با استفاده از داکت اسپلیت های اینورتر هزینه مصرفی برق افراد بسیار پایین می آید.

نیاز به لوله کشی خیلی زیاد و پیچیده ندارد بنابراین از نصب اضافه آن ها جلوگیری میکند.

از داکت اسپلیت ها حتی در ساختمان های نیمه ساز و ناتمام نیز می توان استفاده کرد.

به دلیل اینکه گرما و سرما توسط کانال های داکت اسپلیت به تمام اتاق ها و سالن ها ارسال می شود نیاز به استفاده از چند اسپلیت برای فرد نیست و این بسیاری از هزینه ها را کاهش می دهد.

خرید انواع داکت اسپلیت

  • معایب

با اینکه در کل عملکرد داکت اسپلیت در صدا بهتر بوده اما ممکن است با خرابی در فن آن باعث ایجاد صداهای بسیار بلندی شود که آزار دهنده است.

فقط از طریق خود داکت اسپلیت می توان دما را تنظیم کرد و به دلیل اینکه در سایر نقاط بوسیله کانال های هوا هوا خارج می شود نمی توان در این نقاط تنظیمات دما را انجام داد.

نصب داکت اسپلیت ها کار دشواری بوده بنابراین به طبع هزینه های عملکرد داکت اسپلیت نیز بالا است مواردی نیز مانند کوچک بودن فضای سقف برای نصب کردن این سیستم می تواند از معایب عملکرد داکت اسپلیت باشد.

به دلیل اینکه این سیستم در فضای اصلی قرار می گیرد و ترموستات بعد از اینکه دمای محل به دمای تنظیم شده برسد متوقف می شود این در حالی که ممکن است دمای دیگر مناطق به این دما نرسیده باشند و این از مهم ترین عیب های عملکرد داکت اسپلیت هاست.

به دلیل اینکه تمام کانال ها به سیستم اصلی متصل اند پس اتاق ها و سالن هایی که نیاز به تغییر دما ندارند نیز از انرژی استفاده میکنند به همین دلیل بسیاری از انرژی مورد استفاده قرار میگیرد و هزینه ها را افزایش می دهد.

اجزای داکت اسپلیت

  • دریچه های مختلف دما برای نصب در سالن ها و اتاق های مختلف
  • کانال های متصل شده به دریچه ها برای انتقال هوا از سیستم اصلی به اتاق ها و سالن ها
  • تعدادی دمپری نصب شده در کانال های مختلف
  • لوله های معمولی و مسی برای اتصال یونیت و دیگر موارد سیستم
  • یونیت های خارجی و همانطور که از نامش پیداست در خارج از ساختمان تعبیه و نصب می گردد.
  • یونیت های داخلی نیز در داخل محل و زیر سقف ساختمان نصب می گردد.
  • البته یونیت های داخلی و خارجی داکت اسپلیت از مهم ترین اجزا محسوب می شود که خود دارای اجزا جداگانه هستند.

دمپر برقی در عملکرد داکت اسپلیت چه تاثیری دارد؟

دمپر های برقی در خود داکت اسپلیت ها وجود ندارند و باید به طور جداگانه آن را نصب کرد البته این قطعه در عملکرد داکت اسپلیت بسیار موثر بوده تاثیر این قطعه در عملکرد داکت اسپلیت اینگونه است که اگر بخواهید کنترل هوا و دما در هر یک از قسمت های خانه یا اداره بصورت مجزا انجام شود می توان دمپر های برقی را در داخل هر کانال تعبیه کرد در داخل این دمپر ها صفحه ای باز و بسته شونده وجود دارد که هم می توان به صورت دستی و هم اتومات آن را تنظیم کرد.

ترموستات ها می تواند توسط فرد کنترل گردد تا جریان هوایی که وارد ساختمان می شود به اندازه مورد نظر خود باشد و در صورت رسیدن دما به میزان مورد نظر می تواند هر کدام از دمپر ها را ببندد تا جریان هوای آن محیط قطع گردد این دستگاه باعث بهتر شدن عملکرد داکت اسپلیت و کمتر شدن میزان انرژی می گردد.

داکت اسپلیت های اینورتر چه مزایایی دارند؟

این تکنولوژی مزایای بسیاری به عملکرد داکت اسپلیت ها اضافه می کند در هنگام روشن کردن داکت اسپلیت اینورتر با جریان کم کار می کند و این باعث کم شدن مصرف برق و در نتیجه بهتر شدن عملکرد داکت اسپلیت و کم شدن بسیاری از هزینه ها می گردد اینورتر از مقدار کم شروع می کند و به تدریج مصرف خود را بالا می برد کمپرسور در این زمان با حداکثر توان شروع به خنک کردن فضا می کند هنگامی که دمای محیط به میزان دلخواه رسید کم کم از توان خود می کاهد.

این عامل باعث می شود که نیاز به کم و زیاد کردن سیستم نباشد و علاوه بر آسیب ندیدن دستگاه هزینه های برق بسیار کاهش می یابد به همین دلیل این دستگاه برای ساختمان های بزرگ بسیار مناسب بوده و عملکرد داکت اسپلیت اینورتر مورد توجه مشتریان قرار می گیرد.

عملکرد داکت اسپلیت و اسپلیت های دیواری چه تفاوتی با یک دیگر دارد؟

هر دو داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری دارای دو قسمت بوده در اسپلیت های دیواری قسمتی بر روی دیوار در داخل خانه و قسمت دیگر در خارج از ساختمان نصب می گردد داکت اسپلیت ها قسمت در خارج از ساختمان و قسمتی بر روی سقف داخلی نصب می گردد که البته دارای کانال ها و محفظه هایی برای انتقال هوا به داخل ساختمان هستند.

در اسپلیت های دیواری فاصله بین دو قسمت باید کمتر از 6 متر باشد زیرا لوله های متصل کننده این دو برای اینکه بتوانند هوا را انتقال دهند فقط تا همین فاصله را می توانند تحمل کنند و اگر فاصله بیشتر شود راندمان کار پایین آمده و امکان سرد و یا گرم کردن ساختمان برای اسپلیت ممکن نیست و یا انرژی بسیاری مصرف کرده که باعث بالا رفتن هزینه ها می گردد.

اما در داکت اسپلیت ها این فاصله تا 15 متر امکان پذیر بوده و حتی با این فاصله در عملکرد داکت اسپلیت هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی شود همین موضوع بسیاری از هزینه ها را کاهش می دهد بنابراین علاوه بر اینکه عملکرد داکت اسپلیت در این باره بسیار بهتر از اسپلیت های خانگی بوده همچنین عملکرد داکت اسپلیت در هزینه ها و مصرف انرژی نیز بسیار مناسب تر است.

مقایسه عملکرد داکت اسپلیت با چیلر و مینی چیلر ها

بسیاری از انرژی مصرفی در ساختمان خانه و اداره ها در هنگام عبور انرژی داخل لوله های تعبیه شده در داخل دیوار ها و کف از بین می رود به دلیل داشتن لوله های طولانی در داخل دیوار های داخلی و خارجی و محل های غیر استفاده باعث از بین رفت انرژی زیادی می شود که این باعث می شود چیلر ها در دسته پرمصرف ترین سیستم های گرمایشی قرار بگیرند.

عملکرد داکت اسپلیت ها علاوه در هزینه در مقایسه با چیلر ها و مینی چیلرها بسیار مناسب تر بوده به دلیل استفاده از لوله های کمتر و همینطور هدر دادن انرژی کمتر می توانند گزینه های بسیار مناسب تری برای استفاده گرمایشی در خانه ها و اداره ها باشند البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که هزینه های تمام شده در آخر هر ماه در داکت اسپلیت ها بسیار کمتر از چیلر هاست.

نصب داکت اسپلیت چگونه انجام می شود؟

همانند سایر وسیله های مشابه نصب داکت اسپلیت نیز نیاز به فرد متخصص دارد و فرد نمی تواند سرخود نصب را انجام دهد اما مراحل نصب ان به طور کلی به این صورت بوده که ابتدا باید کانال کشی انجام گیرد در مرحله بعد به دلیل اینکه این سیستم تولید کننده هوای سرد است برای تولید هوای گرم باید قسمتی به نام کویل در عقب و یا جلوی سیستم نصب گردد تا آب گرم را در لوله ها جریان دهد و هوای گرم بوسیله فن به داخل ساختمان راه پیدا کند برای هوای سرد نیز همین مراحل پیاده سازی می گردد.

چگونه خرید داکت اسپلیت

برای خرید داکت اسپلیت مناسب دو نکته مهم است اولی انتخاب دستگاه مناسب دیگری اجرای درست آن، قبل از خرید دستگاه باید در مورد عملکرد داکت اسپلیت و مزایای آن تحقیق کرد تا در هنگام خرید دچار مشکل نگردید وقتی مورد بالا انجام شد حال باید دستگاهی متناسب با ساختمان خود انتخاب کنید اولین موضوع مهم در اینباره کم مصرف بودن دستگاه است که از مهم ترین موضوعات در خرید این نوع سیستم هاست بعد کوچک و یا بزرگ بودن ساختمان از مواردی است که در این مرحله باید مورد توجه قرار گیرد باید دید با نصب سیستم انتخابی عملکرد داکت اسپلیت در داخل ساختمان درست است یا خیر

مرحله بعد مرحله اجرا و نصب و سنجیدن عملکرد داکت اسپلیت است اینکار باید توسط متخصص انجام گیرد زیرا با نصب نکردن درست عملکرد داکت اسپلیت دچار مشکل می شود و سیستم اجرا نمی گردد پس بعد از خرید سعی نکنید خودتان نصب را انجام دهید زیرا با مشکل مواجه می شوید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =