داکت اسپلیت

چگونه صدای داکت اسپلیت را کاهش دهیم؟ + ارائه راه حل

لطفا امتیاز دهید

[small_url_page]

چگونه صدای داکت اسپلیت را کاهش دهیم؟

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با موضوع صدای داکت اسپلیت است. با شروع فصل گرما و نزدیک شدن فصل تابستان خرید دستگاه های خنک کننده در بین افراد بسیار رایج شده است. یکی از متداول ترین این دستگاه ها داکت اسپلیت است. این مسئله سبب شده که افراد به دنبال مزایا و معایب داکت اسپلیت باشند و در واقع با این کار می خواهند آگاهانه اقدام به خرید دستگاه نمایند.

در این راستا باید بدانید که داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه مطبوع است که دارای مزایای بسیار زیادی است به گونه ای که معایب این دستگاه در مقابل این مزایا به چشم نمی آیند. تنها ایراد این سیستم تهویه مطبوع، صدای داکت اسپلیت است که این عیب دستگاه هم را می توان با روش هایی کاهش داد. حال اگر شما قصد خرید داکت اسپلیت را دارید یا این دستگاه را خریداری کرده اید و می خواهید بدانید چگونه می توان صدای داکت اسپلیت را کاهش داد می توانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

به طور خلاصه در مورد صدای داکت اسپلیت باید گفت که این صدا از مشکلات رایج این سیستم است که بسیار ناهنجار است. صدای داکت اسپلیت در زمان کار کردن این سیستم به گوش می رسد. این مسئله سبب شد که در این مطلب علاوه بر اینکه دلایل ایجاد صدای داکت اسپلیت را توضیح می دهیم به ارائه راه حل هایی برای کاهش صدای داکت اسپلیت می پردازیم.

خرید انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست؟

در پاسخ به این سوال که داکت اسپلیت چیست باید گفت که این دستگاه امروزه به یکی از رایج ترین سیستم های تهویه ساختمان ها و آپارتمان ها تبدیل شده است و دلیل این امر هم مزایای بسیار خاص و منحصربه فرد آن است. این سیستم تهویه همان ور که از نام آن مشخص است متشکل از داکت یا همان کانال هایی است که با استفاده از این کانال ها می توان هوای تهویه شده را در کل فضای خانه پخش کرد. این سیستم از دو بخش هواساز یا همان یونیت داخلی و کندانسور یا همان یونیت بیرونی تشکیل شده است. این دو بخش به وسیله لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند. عملکرد این سیستم هم سرمایشی است و گرمایشی.

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از خرید این دستگاه حتما با مزایا و معایب داکت اسپلیت آشنا شوید. از این رو در ادامه مطلب به بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت می پردازیم.

صدای داکت اسپلیت

مزایای داکت اسپلیت

در ادامه به معرفی مهم ترین مزایای داکت اسپلیت می پردازیم:

تامین هوای تازه همراه با اکسیژن از بیرون و انتقال این هوا به درون ساختمان: همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم داکت اسپلیت از دو بخش یونیت داخلی یا همان هواساز و یونیت خارجی یا همان کندانسور تشکیل شده است که این دو بخش توسط لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند. یونیت داخلی یا اواپراتور به کمک یه فن و از طریق یک کانال هوای بیرون را مکیده و دمای آن را تنظیم می کند و سپس این هوای تنظیم شده را به کمک کانال ها به نقاط مورد نظر خانه انتقال می دهد. در واقع این سیستم می تواند هوای تازه برای ساختمان چه در زمستان و چه تابستان تامین کند.

قیمت اولیه پایین: از دیگر مزایای داکت اسپلیت قیمت اولیه پایین آن نسبت به سایر اقلام مشابه است.

برگرداندن هوای ساختمان به اواپراتور دستگاه: این دستگاه علاوه بر اینکه می تواند هوای تازه با اکسیژن کافی ساختمان ها را تامین کند می تواند هوای تنظیم شده خانه را که دمای مناسبی دارد را به اواپراتور انتقال دهد. این دستگاه می تواند این کار را از یک دریچه به نام دریچه بازگشت هوا و یک کانال به اواپراتور برگرداند. در این قسمت هوای برگشت شده با هوای ورودی مخلوط می شود در نتیجه کمک می کند که دمای هوای ورودی قبل از رسیدن به فن کویل و فن اواپراتور به دمای هوای داخل ساختمان نزدیک شود.

در واقع این فرایند کمک می کند که اواپراتور برای تنظیم دمای هوای ساختمان انرژی کمتری مصرف کند. از این رو می توان گفت که یکی از مهم ترین مزایای داکت اسپلیت صرفه جویی در مصرف انرژی است.

تفکیک کردن هزینه های مصرف انرژی: از دیگر مزایای داکت اسپلیت است که می توان از این سیستم در یک ساختمان چند واحده استفاده کرد به گونه ای که به ازای هر واحد از یک دستگاه استفاده کرد و هرکدام نیز برق جداگانه داشته باشند. این مزیت سبب می شود که هر واحدی هزینه های سرمایشی و گرمایشی مجزا و مستقل داشته باشند. همچنین به مالک ساختمان هم کمک می کند که میزان مصرف انرژی را تحت کنترل داشته باشد.

از دیگر مزایای این سیستم تهویه مطبوع فیلتر کردن هوا و تعبیه کویل آب گرم برای گرمایش است. این دستگاه در کنار این مزایایی که دارد معایبی نیز دارد که یکی از رایج ترین آن صدای داکت اسپلیت است. البته باید بدانید که با انجام کارهایی می توان صدای داکت اسپلیت را کاهش داد و ما در ادامه به راه حل های کاهش صدای داکت اسپلیت می پردازیم.

دلیل صدای داکت اسپلیت

همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم یکی از شایع ترین مشکلات این سیستم صدای داکت اسپلیت است که به یکی از دغدغه های مصرف کنندگان این دستگاه تبدیل شده است. حال اگرشما نیز با این مشکل مواجه هستید باید بدانید صدای داکت اسپلیت بنا به دلایلی ایجاد می شود که یکی از دلایل ایجاد صدای داکت اسپلیت این است که برای دستگاه داکت اسپلیت از کانال گالوانیزه استفاده می شود و یا کانال به صورت ناصحیح اجرا می شود. در واقع این عوامل سبب ایجاد صدای داکت اسپلیت و به دنبال آن شکایت مصرف کنندگان می شود.

در چنین مواقعی یکی از بهترین راه های کاهش صدای داکت اسپلیت استفاده از کانال فلکسیبل به جای سایر کانال ها است. دلیل استفاده از این نوع کانال این است که کانال های فلکسیبل دارای مقطعی گرد و همچنین عایق هستند. علاوه بر این اختیار این کانال ها بسیار انعطاف پذیر است و از این رو این کانال ها با داشتن این ویژگی ها سبب می شوند که صدای دمیدن باد به کمترین میزان برسد و سبب کاهش صدای داکت اسپلیت شوند.

دیگر راهکاری که می توانید به کار گیرید تا صدا را به کمترین حد ممکن کاهش دهید استفاده از کانال برگشت برای دستگاه است. همچنین اگر همزمان از عایق صوتی در دریچه بازدید استفاده کنید می توانید صدا را تا حد ممکن کاهش دهید.

علت صدای داکت اسپلیت

در واقع این دستگاه با وجود مزایای بسیار زیادی که دارد با مشکلی مواجه است و آن هم صدای ناشی از الکترو موتور فن داکت ها است. در واقع صدای داکت اسپلیت از معایب این دستگاه است که این صدا صدای کارکرد آن است. مهم ترین عامل این صدا، نصب و تعبیه آن در سقف کاذب ﺁپارتمان ها و بالکن ها است که در اغلب اوقات سبب سلب ﺁسایش مصرف کنندگان و شکایت آن ها از این دستگاه می شود.

همان طور که گفتیم داکت اسپلیت از دو بخش یونیت داخلی و خارجی تشکیل می شود که بخش یونیت داخلی یا همان اواپراتور در سقف کاذب جاسازی می شود. در این قسمت از دستگاه از فن بزرگی برای رساندن هوا به تمام اتاق ها و فضای خانه استفاده می شود علاوه بر این دستگاه متشکل از کانال های متعددی است که هوای تولید شده از این فن بزرگ از داخل آن ها عبور می کند.

طبیعتا این فن در زمان روشن بودن صدایی تولید می کند که در نتیجه صدای کارکرد فن یونیت داخلی به داخل فضای خانه منتقل می شود. لذا هر چه این فن بزرگتر باشد صدای تولید شده هم بیشتر است. این مسئله سبب شد که امروزه صدای داکت اسپلیت به یکی از مسائل مهم تبدیل شود. لذا ما نیز در ادامه به ارائه راه حل هایی برای کاهش صدای داکت اسپلیت می پردازیم.

چگونه صدای داکت اسپلیت را کاهش دهیم؟

حال اگر به دنبال راه حلی برای کاهش صدای داکت اسپلیت هستید باید بدانید که دو منبع باعث ایجاد صدا در این دستگاه می شود. یکی از این منابع، یونیت خارجی است که خارج از ساختمان نصب می شود و اگر صدای آن به داخل ساختمان منتقل شود دلیل آن یا صدای فن کندانسور است و یا صدای لرزش کمپرسور که سبب می شوند صدا به داخل ساختمان نفوذ یابد البته این مشکل صدا بسیار به ندرت اتفاق می افتد و منبع دیگر یونیت داخلی است که در زیر سقف کاذب ساختمان نصب می شود و سبب ایجاد صدا می شود. این اتفاق شایع ترین دلیل ایجاد صدای داکت اسپلیت است که با رعایت راه حل های زیر می توانید تا حد زیادی این صدا را کاهش دهید.

ارائه راه حل برای کاهش صدای داکت اسپلیت

  • یکی از بهترین راه ها برای کاهش صدای داکت اسپلیت این است که یونیت داخلی را در مکانی مناسب و کم رفت و آمد و دور از اتاق نشیمن و اتاق خواب ها نصب کنید. که معمولا یکی از بهترین مکان های کم رفت و آمد، راه روها می باشد.
  • راه حل دیگری که به شما کمک می کند تا صدای این دستگاه را تا حد زیادی کاهش دهید استفاده از کانال های فلکسیبل است. در واقع شما به جای استفاده از کانال های چهار گوش گالوانیزه بهتر است که از کانال های فلکسیبل انعطاف پذیر و گرد استفاده کنید. که این کانال ها به خوبی عایق شده اند.
  • گزینه بعدی که می توان انجام داد تا صدای این دستگاه کاهش یابد استفاده از دریچه بازگشت هوا به یونیت داخلی است. در واقع عملکرد این دریچه به ان صورت است که هوای داخل خانه و اتاق ها را به یونیت داخلی برمی گرداند و سبب می شود که بخشی از هوای ورودی یونیت داخلی از داخل ساختمان ها تامین شود و بخشی دیگر به عنوان هوای تازه از بیرون ساختمان باشد. استفاده از این دریچه در کاه صدای داکت اسپلیت کمک زیادی می کند لذا باید توجه داشته باشید که این دریچه حتما مطابق با استانداردها و در فاصله مناسب نصب شود.
  • دیگر راهکاری که می توانیم به شما پیشنهاد کنیم این است که از عایق صوتی در دریچه بازدید یونیت داخلی استفاده کنید.
  • از دیگر راه حل های مناسب در جهت کاهش صدا استفاده از موتور فن های اینورتر است که این راه کار تاثیر بسیار زیاد و مستقیمی در جهت کاهش صدای این دستگاه دارد. البته در این روش باید بدانید که استفاده از این فناوری سبب افزایش قیمت دستگاه می شود.

داکت اسپلیت

  • از مهم ترین و قابل توجه ترین راه حلی که به شما کمک می کند تا این دستگاه صدای کمی داشته باشد این است که حتما در زمان نصب از افراد متخصص و آموزش دیده استفاده کنید. چرا که عوامل مختلفی ناشی از ناصحیح بودن نصب دستگاه مثل تراز نبودن دستگاه، وجود نامیزانی در نصب و همچنین رعایت نکردن استانداردها سبب ایجاد صدا می شود.
  • نکته دیگری که به شما کمک می کند تا کمتر با این صدای ناهنجار مواجه شوید این است که اگر شما دارای ساختمان و خانه بزرگ و با متراژ بالا هستید و قصد نصب این دستگاه را دارید توجه داشته باشید که نصب دو یا چند دستگاه با ظرفیت کمتر بهتر از نصب یک دستگاه با ظرفیت بالاتر است.
  • از دیگر موارد هم این است که حتما داکت اسپلیت هایی با برندهای ایرانی و خارجی معتبر خریداری کنید. چرا که این دستگاه ها دارای اجزای داخلی مثل فن و الکترو موتور متصل به فن کم صدا یا فوق کم صدا هستند.
  • همچنین شما می توانید شیر انبساط دستگاه را از پشت یونیت داخلی انتقال دهید و ﺁن را در یونیت بیرون از ساختمان قرار دهید. که این کار در نسل جدید داکت اسپلیت ها امکان پذیر است. دلیل این کار این است که شما دیگر صدای عبور گاز مبرد از شیر انبساط را نمی شنوید. همچنین شما می توانید برای جلوگیری از تلف شدن انرژی در مسیر لوله ها از عایق های حرارتی روی لوله های مسی استفاده کنید.

در نهایت در خصوص رفع مشکل صدای داکت اسپلیت باید گفت که در کشورها اروپایی و آمریکایی این مشکل به کلی رفع شده است ولی در ایران کماکان این مشکل ادامه دارد و دلیل آن هم این است که کارفرمایان بنا به دلایلی اعم از کمبود فضا ، آشنا نبودن با جزئیات فنی داکت اسپلیت ها و … تصمیم می گیرند که داکت اسپلیت ها را داخل آپارتمان ها کارگزاری کنند. که این امر طبیعتا با مشکلاتی مواجه است و مهم ترین آن صدای ناهنجار داکت اسپلیت ها است. لذا بهترین راهکار برای کاهش این صدا این است که این دستگاه ها را در خارج از ﺁپارتمان نصب کنید.

چه مواردی باعث صدای داکت اسپلیت می شود؟

به جز اینکه ممکن است دلیل صدای داکت مجاری آن باشد. ممکن است موارد دیگری نیز باعث صدای داکت شوند. کانال ها به خودی خود سر و صدای زیادی ایجاد نمی کنند. هوایی که از میان آنها عبور می کند صدا ایجاد می کند و عوامل مختلفی می توانند حرکت هوا را کم و بیش قابل شنیدن کنند.

قبل از پرداختن به پیچ و مهره های کانال و سطوح نویز، اجازه دهید چند اصل کاهش نویز را در نظر بگیریم. اگر هوای در حال حرکت در سیستم شما صدای زیادی ایجاد می کند، اولین چیزهایی که باید بررسی کنید عبارتند از:

دمپرهای دریچه بسته: یک دمپر بسته احتمالاً تفاوت چندانی ایجاد نمی کند، اما بستن چند دمپر به طور همزمان ممکن است سیستم شما را پر سر و صدا کند. بستن دریچه های منبع تغذیه در واقع به تجهیزات HVAC شما فشار زیادی وارد می کند. این ایده خوبی است که همه آنها را باز نگه دارید، بدون سر و صدا یا بدون سر و صدا.

مجراهای فلکس افتادگی یا خمیده: اگر کانال های انعطاف پذیر به درستی نصب نشده باشند، ممکن است دچار افتادگی یا خم شدن شوند. این افتادگی‌ها و خمیدگی‌ها می‌توانند حرکت هوا را برای سیستم شما سخت‌تر کنند، که می‌تواند فشار ساکن را افزایش داده و نویز ایجاد کند.

فیلترها یا مجاری هوای کثیف: با گذشت زمان، گرد و غبار و کثیفی که روی فیلترهای هوا و داخل کانال‌های شما جمع می‌شود، انتقال هوا را برای تجهیزات شما سخت می‌کند. همچنین می تواند سیستم را پر صدا تر کند. راه حل این است که فیلتر خود را به طور مرتب تمیز یا تعویض کنید و اگر مجرای آن شروع به جلوگیری از جریان هوا کرد، آن ها را تمیز کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”دلایل دیگر برای صدای زیاد داکت اسپلیت چیست؟” answer-0=”نصب نامناسب کندانسور ،کندانسور همان یونیت خارجی است که باید خارج از منزل نصب شود.یکی از مواردی که هنگام نصب داکت اسپلیت باید به آن توجه شود، مکان نصب کندانسور است. نصب نامناسب کویل، تراز بودن مکان کویل نیز نکته حائز اهمیتی است. اگر جایگاه آن تراز باشد صدایی که تولید می‌کند اصلا آزار دهنده نخواهد بود.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا برای کاهش صدای داکت اسپلیت نیاز به متخصص است؟” answer-1=”بله متخصص این کار را بهتر انجام می دهد.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”چه نوع داکت اسپلیت هایی دارای صدای کم است؟” answer-2=”داکت اسپلیت هایی که اینورتر دارند.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس آن... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که پمپ... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که عاملی... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و در... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول زیاد... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن ها... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف در... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده قرار... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *