Search
Close this search box.

گام به گام راه اندازی استخر و جکوزی

گام به گام راه اندازی استخر و جکوزی

استخر و جکوزی طرفداران زیادی داشته و باعث شده است؛ احداث استخر و جکوزی نسبت به گذشته بیشتر شود. در این مطلب قصد داریم گام به گام راه اندازی استخر و جکوزی را مورد بررسی قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

استخرها فضایی است که برای شنا به صورت تفریحی و یا ورزش از آن استفاده می شود. شایان ذکر است که استخرها در ابعاد و اشکال و انواع مختلفی ساخته می شوند. جکوزی یک محیط بسته حوضچه مانندی است که آب آن با فشار زیاد به وسیله پمپ داخل حوضچه می شود. در نظر داشته باشید که استفاده از جکوزی برای رفع خستگی، آرامش و ماساژ عضلات بسیار موثر می باشد.

ماساژ از راه های درمانی موثر جهت رفع درد و گرفتگی عضلات است. برای ساخت استخر باید گام به گام راه اندازی استخر و جکوزی را مد نظر قرار دهید؛ تا بتوانید به صورت اصولی کار را پیش ببرید.

گام به گام راه اندازی استخر و جکوزی

ساخت و راه اندازی استخر

با توجه به مبحث گام به گام‌ راه اندازی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم استخرسازی مجموعه ای از تخصص ها از جمله مکانیک، معماری، عمران، برق و… می باشد. ساخت استخر شامل مراحل متعددی است که در ادامه به آن می پردازیم:

مشخص کردن مکان: با درنظر گرفتن همه شرایط باید بهترین محیط برای استخر انتخاب شود. مکان استخر با توجه به ابعاد آن انتخاب می شود. احداث استخر در محیط آفتابگیر باعث گرم شدن آب شده و هزینه را کاهش می دهد. بهتر است نزدیک درختان نباشد تا از ریختن برگ و رسوب استخر جلوگیری شود. همچنین با احداث نرده پوشیده می توان به نحوی یک بادگیر درست کرد تا از وزش باد به استخر جلوگیری شود.

توجه کنید که روی فاضلاب و در زیر سیم برق و تلفن استخر را احداث نکنید. در زمان انتخاب مکان استخر توجه کنید که برای لوازم و تجهیزات دیگر از جمله دوش آبگرم، تخت مخصوص و ابزارهای مورد نیازفضای کافی موجود باشد.

طراحی استخر: در ادامه مبحث گام به گام‌ راه اندازی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم از مهم ترین بخش احداث استخر طراحی آن است. شکل استخر، ابعاد استخر، تعداد در ورودی و خروجی از نکاتی است که در زمان طراحی باید به آن توجه کرد. هر چه عمق استخر بیشتر باشد دیواره های استخر مقاومت بیشتری نیاز دارند. پیچیده و خاص بودن استخر هزینه احداث آن را بیشتر می کند.

گودبرداری: باید پیمانکاری برای پروژه احداث استخر انتخاب کنید تا مراحل را پیمانکار و گروهش انجام دهند. محلی که انتخاب شده با بیل مکانیکی و سایر وسایل گودبرداری می شود. مهمترین مرحله گودبرداری استخر می باشد؛ چون اجرای صحیح سایر اجزا به انجام درست گودبرداری بستگی دارد.

تسطیح خاک: در ادامه مبحث گام به گام‌ راه اندازی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم که مرحله بعد زیرسازی کف استخر است که با پوشاندن سطح زیر با یک لایه ضخیم از ماسه کاملا صاف و یکدست می شود. به روش های مختلف می توان این کار را انجام داد.

آرماتوربندی: در این مرحله دیواره و کف گودبرداری شده آرماتوربندی می شود. برای استحکام و ایجاد شکل از آرماتوربندی استفاده می شود.

لوله کشی: در ادامه مبحث گام به گام راه اندازی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم سیستم های گردش و تصفیه آب باید توسط یک لوله کش متخصص انجام شود. سیستم لوله کشی با توجه به شرایط ساختمان شاید متفاوت باشد. این قسمت شامل لوله کشی برای تصفیه و جابجایی آب، فیلتر تصفیه، پمپ تصفیه، اسکیمرها می باشد.

سیم‌کشی استخر: سیم کشی شامل سیستم تخلیه آب، تصفیه آب و روشنایی می باشد و حتما باید توسط متخصص این کار انجام شود. سیم کشی اگر درست انجام نشود؛ خطرناک بوده و مشکلاتی به بار می آورد.

بتن ریزی استخر: با توجه به مبحث گام به گام‌ راه اندازی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم در این مرحله کف و دیواره استخر را بتن ریزی کرده و آرماتورها را می پوشانند. در زمان بتن ریزی حتما به شیب استخر توجه کنید. بتن ریزی به دو روش بتن پاشی و قالبگیری انجام می شود.

آب بندی استخر: عایق بندی با فایبرگلاس بهترین روش آب بندی است. این عایق سبب جلوگیری از نشت آب می شود.

سرامیک کاری استخر: در ادامه مبحث گام به گام‌ راه اندازی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم در انتخاب سرامیک دقت کنید چون در زیبایی استخر تاثیر زیادی دارد. این کار را به متخصص سپرده تا به طور منظم اینکار را انجام دهد. باید توجه شود سرامیک ها کنار هم و مرتب نصب شوند.

نصب سیستم استخر: این سیستم ها شامل سیستم گرمایش ، سیستم تصفیه استخر، سیستم تصفیه شیمیایی، تهویه استخر و … می باشد.

بعد از انجام این مراحل استخر آماده شده و بعد از کارگذاشتن تجهیزات دیگر می توان از استخر استفاده کرد.

ساخت و راه اندازی جکوزی

در ادامه مبحث گام به گام راه اندازی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم جکوزی را می توان در کنار استخر و در اتاقی کوچک درست کرد. جکوزی یا در محل ساخته می‌شود یا به‌طور پیش‌ساخته تهیه شده و در محل موردنظر نصب می شود. اولین مرحله در ساخت جکوزی طراحی و اجرای تاسیسات و سیستم لوله کشی است.

در انتخاب سایز لوله ها حتما توجه کنید که سرعت آب در این لوله بالا بوده و اگر سایز درست انتخاب نشود لوله ها دچار افت فشار شده و جت های جکوزی عمل ماساژ را خوب انجام نمی دهند.

ساخت رینگ های جکوزی مرحله بعد می باشد که برای جکوزی یک رینگ جهت جت های بالا و یک رینگ جهت جت های پایین نیاز است. در ادامه مبحث گام به گام‌راه اندازی استخر و جکوزی باید ذکر کنیم مرحله بعدی ساخت جکوزی آجرچینی جکوزی است. در این مرحله به پله و سکو توجه کنید زیرا باید به گونه ای باشد که فرد بتواند روی آن نشسته و عمل ماساژ پا برایش انجام شود.

مرحله بعد نصب جت ها و شیلنگ های هوا می باشد، جت های جکوزی از جنس، پلاستیکی، استیل و گالوانیزه می باشند.. قرار دادن شیلنگ های هوا برای بیشتر شدن حجم آب و هوای ورودی به جکوزی و ماساژ بهتر لازم است.

در ادامه مبحث گام به گام راه انداز استخر و جکوزی باید ذکر کنیم که مرحله نهایی ساخت جکوزی نازک کاری است که شامل سیمانکاری، آب بندی و سرامیک کاری است. برای داشتن یک جکوزی زیبا مرحله نازک کاری را باید با توجه زیاد انجام داد.

گام به گام راه اندازی استخر و جکوزی

سیستم تصفیه آب استخر و جکوزی

کنترل استانداردهای شیمیایی، فیزیکی و میکروبی آب اهمیت زیادی دارد. در این مجموعه غبار و چربی موجود در هوا و بدن شنا کنندگان وارد آب می شود؛ توسط فیلترشنی و سپس از طریق فیلترهای کارتریجی جذب می شوند.

فیلترها باعث جلوگیری از جلبک و آلاینده های دیگر به استخر می شود‌. جنس فیلترشنی استیل ضدزنگ با مقاومت بالا است و قابلیت جذب ذرات را دارد. بعد از جذب آلاینده ها و ذرات فیزیکی آب شفاف و تمیز می شود‌.

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مورد نیاز برای استخر و جکوزی می باشد. شما مخاطبان گرامی جهت تهیه و خرید این سیستم ها از طریق وب سایت https://tasisat.com/ می توانید اقدام نمائید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با کارشناسان فروش در تماس باشید. امیدواریم از بازدهی و عملکرد سیستم ها نهایت لذت را ببرید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *