در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
کولر گازی مناسب

کولر گازی مناسب برای آپارتمان ۸۰ متری

لطفا امتیاز دهید

کولر گازی مناسب برای آپارتمان ۸۰ متری

انتخاب کولر گازی مناسب و باکیفیت همواره از مولفه های مهم و حائز اهمیت در هنگام خرید این مدل از سیستم‌های تهویه مطبوع به شمار می رود. در زمینه انتخاب کولر گازی پارامترها و فاکتورهای مختلفی را باید در نظر گرفت. متراژ و ابعاد ساختمان، شرایط آب و هوایی منطقه، نوع کاربری ساختمان و درب و پنجره های تعبیه شده در سازه، از فاکتورهای موثر و تاثیرگذار در این زمینه به شمار می روند.

با لحاظ کردن این پارامترها به راحتی می توان سیستم تهویه مطبوع مناسب و کاربردی را انتخاب و خریداری نمود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که عدم تناسب ظرفیت سرمایش و گرمایش دستگاه با متراژ ساختمان، ضمن اتلاف و هدر رفت انرژی، افزایش هزینه های جانبی و اقتصادی مصرف کننده را به دنبال دارد.

مضاف بر این، همخوان نبودن مساحت فضای مورد استفاده با ظرفیت کولر گازی، مانع از تولید و توزیع هوا با نرخ ثابت و یکسان می شود. بر همین اساس، در هنگام انتخاب سیستم های سرمایشی و گرمایشی، می بایست نهایت دقت و توجه و حساسیت را به خرج داد.

کولر گازی مناسب

مهم ترین پارامترها برای انتخاب کولر گازی مناسب

بدون تردید، یکی از مهم ترین پارامترها برای خرید کولر گازی توجه به شاخص ظرفیت گرمایش و سرمایش دستگاه می باشد. این شاخص غالبا در کاتالوگ یا دفترچه راهنمای محصول با واحد BTU/hr مشخص می گردد. با لحاظ کردن این شاخص به سادگی می توان دستگاه کولر گازی را متناسب با نوع نیاز و متراژ و ابعاد ساختمان انتخاب نمود.

همچنین، با در نظر گرفتن ظرفیت سرمایش و گرمایش دستگاه، از صرف هزینه های گزاف و اضافی جلوگیری می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که شاخص BTU، قابلیت انتخاب دستگاه کولر گازی برای آپارتمان ۸۰ یا ۱۰۰ متری را به راحتی امکان پذیر می سازد.

لازم به ذکر است که British Thermal Unit (BTU) یا واحد حرارتی بریتانیا، واحد سنجش و اندازه گیری بین المللی انرژی محسوب می شود. از سوی دیگر، هر ۱۲۰۰ بی تی یو، قابلیت خنک کردن حدود ۴۶ متر از یک فضا را دارد. این میزان و مقدار با توجه به شرایط ایده آل در نظر گرفته شده است.

بنابراین، در کلان شهرهایی مانند تهران با در نظر گرفتن شرایط ایده آل، برای هر فضای در حدود ۲۰ متر، نیاز به ۱۸۰۰۰ بی تی یو سرمادهی می باشد. گفتنی است که میزان ارتفاع سقف تا دیوار، مدت زمان قرارگیری ساختمان در معرض آفتاب و میزان تابش آفتاب، از دیگر پارامترها برای انتخاب مناسب کولر گازی برای آپارتمان به شمار می روند.

علاوه بر این، میزان عایق بندی سازه، تعداد ساکنان، ارتفاع سقف و نقشه ساختمان از دیگر پارامترها موثر و تاثیرگذار در این زمینه محسوب می‌شوند. همچنین، انتخاب دستگاه دارای ظرفیت سرمایشی زیاد برای متراژ کم و همینطور خنک سازی متراژ بالا با کولر گازی دارای ظرفیت سرمایش پایین، توجیه اقتصادی و منطقی ندارد. این کار به جز افزایش هزینه های مربوط به برق و انرژی، هیچ نتیجه دیگری را در بر نخواهد داشت.

انتخاب کولر گازی مناسب متناسب با متراژ آپارتمان

محاسبه متراژ و مساحت ساختمان در انتخاب و خرید کولر گازی مناسب، کمک شایانی می نماید. به طور معمول، کولرهای گازی در ظرفیت های سرمایشی و برودتی ۹۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ بی تی یو بر ساعت تولید و به خریداران عرضه می‌گردد. با در نظر گرفتن مساحت فضای مورد استفاده و تناسب داشتن آن با ظرفیت کولر گازی، امکان خنک سازی محیط در سریع ترین و کوتاه ترین بازه زمانی میسر می شود.

مطابق با بررسی های انجام شده، کولر گازی دارای ظرفیت ۹۰۰۰ بی تی یو بر ساعت، برای سازه های با متراژ ۱۰ الی ۲۰ مترمربع مناسب و مفید می باشد. برای انتخاب کولر گازی مناسب برای سازه های ۲۰ تا ۴۰ مترمربع، ظرفیت ۱۲۰۰۰ Btu/hr، از بهترین و مناسب ترین گزینه ها تلقی می گردد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کولر گازی دارای ظرفیت ۱۲۰۰۰، امکان خنک سازی فضاهای ۲۰ تا ۴۰ متری را در کوتاه ترین زمان فراهم می آورد. بر این اساس، هوای خنک و مطبوع به صورت یکپارچه و یکنواخت در محیط داخلی انتشار پیدا می کند. این در حالی است که کولر گازی با ظرفیت ۱۸۰۰۰، قابلیت خنک سازی سازه های ۴۰ تا ۶۰ مترمربع را به نحو مطلوب، امکان پذیر می سازد.

کولر گازی مناسب

از سوی دیگر خرید کولر گازی مناسب برای آپارتمان ۸۰ متری، دستگاه های دارای ظرفیت سرمایشی ۲۴۰۰۰ بی تی یو بر ساعت می باشد.

بنابراین، برای خنک سازی سازه های ساختمانی و مسکونی دارای متراژ ۶۰ تا ۸۰ مترمربع، کولر گازی با ظرفیت ۲۴۰۰۰ btu/hr از گزینه های کاربردی و کارآمد قلمداد می گردد. مضاف بر این، کولرهای گازی ۳۰۰۰۰، بهترین انتخاب برای فضاهای دارای متراژ ۸۰ تا ۱۰۰ مترمربع می باشند.

برای انتخاب ساده تر شما برای انتخاب کولر گازی متناسب با آپارتمان جدول زیر را تهیه کردیم. تمامی ظرفیت های نام برده شده در جدول بر حسب بی تی یو بر ساعت می باشد.

ظرفیت کولر گازی متراژ آپارتمان
۹۰۰۰ btu/h 10 الی ۲۰ متر مربع
۱۲۰۰۰ btu/h 20 الی ۴۰ متر مربع
۱۸۰۰۰ btu/h 40 الی ۶۰ متر مربع
۲۴۰۰۰ btu/h 60 الی ۸۰ متر مربع
۳۰۰۰۰ btu/h 80 الی ۱۰۰ متر مربع
۳۶۰۰۰ btu/h 100 الی ۱۶۰ متر مربع

 

البته همانطور که گفتیم قبل از انتخاب کولر گازی مناسب آپارتمان باید پارامترهای گفته شده را مورد بررسی قرار دهید تا از هزینه های اضافی و هدر رفت انرژی جلوگیری کنید. یکی از ساده ترین و امن ترین راه ها برای انتخاب کولر گازی منزل خود، بهره گیری از کارشناسان متخصص در زمینه نصب کولرهای گازی است. اما شما می توانید با مطالعه این مقاله و رعایت تمامی پارامترهای گفته شده، به یک انتخاب صحیح از کولرهای گازی برسید.

برند تولید کننده کولرهای گازی هم می توانند بسیار موثر باشند. برای مثال در برخی از کولرهای گازی این ظرفیت ها بر اساس متراژ ممکن است متغیر باشد.

ناگفته نماند که انتخاب کولر گازی مناسب برای سایر سازه ها، از قبیل واحدهای اداری، تجاری و بیمارستانی، کاملا متفاوت با سازه های ساختمانی صورت می گیرد. بر این اساس، انتخاب سیستم های تهویه مطبوع، معمولا متناسب با نوع کاربری سازه و پروژه انجام می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

در صورت عدم انتخاب صحیح کولر گازی چه مشکلاتی بوجود می آید؟

هزینه اضافی و هدر رفت انرژی

آیا برند سازنده کولر گازی در انتخاب کولر گازی اهمیت دارد؟

بله برند سازنده یکی از مهمترین پارامترهای انتخاب کولر های گازی محسوب می شود.

آیا تعداد افراد ساکن آپاراتمان در انتخاب کولر گازی موثر است؟

بله در انتخاب کولر گازی باید این مورد را هم مورد توجه قرار دهید.

مطالب مرتبط

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟ یکی از دغدغه های رایج در ساختمان ها کم کردن صدای... ادامه مطلب

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس هر چقدر که بیشتر به فصل زمستان نزدیک شویم، مردم بیشتر به فکر خرید و... ادامه مطلب

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن پکیج یک سیستم گرمایشی محبوب در بازار است که امروزه در اکثر خانه ها دیده می... ادامه مطلب

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 14 =