Search
Close this search box.

تاسیسات استخر شنا

تاسیسات استخر شنا

تفریحات آبی در فصل های گرم سال طرفداران بسیاری دارد. در نتیجه در بیشتر اماکن تفریحی شاهد مجموعه های هستیم که امکاناتی نظیر استخر شنا، جکوزی ، سونا را ارائه می دهند. ولیکن آنچه اهمیت دارد و بایست صاحبان این کسب و کار ها به آن اهمیت دهند استفاده از فناوری بروز در تاسیسات استخر شنا می باشد.

چرا که بهداشت و به عبارتی  ایجاد محیطی تمیز و به دور از آلودگی بسیار اهمیت دارد. اگر به چند سال گذشته برگردیم تاسیسات استخر شنا بسیار ساده و در بَردارنده سامانه لوله کشی آب و لوله های تخلیه بود. ولیکن در طی چند سال گذشته به ویژه یکی دو سال اخیر شاهد توسعه در این حیطه بوده ایم. به نحوی که پیشرفت چشمگیری در ایجاد و راه اندازی تاسیسات استخر شنا بوده ایم‌.

از مهم ترین موضوعاتی که امروزه در ساخت و اجرای استخر شنا به آن دقت می شود تاسیسات استخر شنا می باشد. برای مثال توجه به استاندارد بودن دمای آب استخر شنا که لازمه آن تهیه تاسیسات درست می باشد موجب می گردد تحرک بدنی شناگران کم نشود.

با وجود فناوری و تکنولوژی در استخر های شنا برای ممانعت از تکثیر و انتشار میکروب و در کنار استفاده بهینه از آب از تاسیسات مناسب ضدعفونی و تصفیه آب استفاده می شود. این نکته را خاطر نشان کنیم که استخر ها در اندازه های مختلفی ساخته می شوند. ولیکن نحوه کار آنها چه استخر های شنا در مجموعه های پارک آبی و چه استخر های خانگی یکی می باشد.

تنها با توجه به اندازه استخر و نوع کاربری آن تاسیسات خریداری شده متفاوت خواهد بود. در ادامه در این مقاله ((تاسیسات استخر شنا)) با ما همراه باشید تا به صورت جامع و کامل در رابطه با تاسیسات استخر شنا گفتگو نماییم.

تاسیسات استخر شنا

استفاده از سختی گیر برای ممانعت از آسیب به تاسیسات استخر شنا

دمای آب شهری  که به استخر ها هدایت می شود معمولا ما بین ده الی بیست درجه سانتی گراد می باشد. همچنین باید این نکته را بدانید که با توجه به موقعیت استفاده  و همچنین فصل دمای که به داخل استخر ها هدایت می شود متفاوت خواهد بود. برای مثال در روز های گرم سال این دما در شهر تهران در حدود پانزده درجه خواهد بود در حالی که این دما در زمستان در حدود هفت درجه سانتی گردا خواهد بود.

قبل از اینکه آب به درون استخر ارسال شود بایست از یکسری مراحل عبور نماید تا آب به دمای برسد که امکان شنا کردن در آن فراهم شود. به کمک تاسیسات استخر شنا سختی آب از بین رود و بعد از تصفیه به منظور از حذف مواد مضر و آلودگی از کلر استفاده می شود. به منظور ممانعت از جذب ویروس و میکروب بایست  تجهیزاتی همچون فیلتر و مواد شیمیایی بکار گرفته شود.

سختی آب باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای سامانه موتور خانه و به عبارتی تاسیسات استخر شنا می گردد که همین مسئله موجب می شود هزینه های بسیاری برای سرویس، تعمیر و نگهداری پرداخت نمود. برای ممانعت از این مسئله یکی از تاسیسات استخر شنا به نام سختی گیر استفاده می شود.

استخر شنا و قسمت های متعدد آن

استخر ها در حالت کلی در دو گروه سرباز و استخر پوشیده جای می گیرند. تاسیسات استخر شنا با توجه به کارایی و موقعیت استفاده متفاوت می باشد. در رابطه با استخر های سرباز بایست بدانید که لزومی به استفاده از سامانه گرمایش و سرمایش وجود ندارد. در نتیجه تاسیسات استخر شنا سرباز بیشتر شامل تصفیه و تجهیزاتی برای تامین گرمای آب می باشد.

ولیکن در رابطه با استخر های سرپوشیده قضیه کاملاً متفاوت می باشد و علاوه بر تجهیزات تصفیه و گرمایشی آب بایست از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی استفاده نمود. علاوه بر این مورد بکارگیری سیستم تهویه نیز یکی دیگر از مواردی است که در گروه تاسیسات استخر شنا قرار می گیرد.

در حالی که در استخر های سرباز از چنین تجهیزاتی استفاده نمی شود و تنها از فیلتر شنی، و در کل تجهیزات تصفیه که موجب تمیزی آب می گردد استفاده می شود. مورد بعدی در استخر های سرپوشیده کنترل رطوبت محیط می باشد.

استخر شنا قسمت های متعددی را در بر میگیرد ولیکن در حالت کلی از قسمت های همچون سالن استخر، استخر شنا، جکوزی، سونا بخار و…. تشکیل شده است. هر یک از این قسمت ها بایست در اتصال به یک سامانه یکپارچه باشند.

تمامی تاسیسات استخر شنا در موتورخانه قرار می گیرند که دربَردارنده سه قسمت گرمایش، تصفیه آب و پمپاژ می باشد که در نهایت با عملکرد یکپارچه شرایط برای شنا فراهم می گردد. در زمان طراحی استخر هر یک از این قسمت ها بایست به صورت مجزا وارسی گردد تا انتخاب درستی در تاسیسات استخر شنا داشته باشیم. در اغلب موارد برای گرمایش آب منبع گرمایی همچون چیلر بکار گرفته می شود.

تاسیسات استخر شنا شامل چه مواردی می شود؟

تاسیسات استخر شنا شامل سیستم های تصفیه، ضدعفونی آب، رطوبت گیر، انواع کلرزن، جاروهای استخر، پمپ تصفیه و موارد بسیاری می شود که بکارگیری هر یک از آنها ضروری می باشد.

پمپ های تصفیه استخر

مهم ترین تجهیزاتی که سبب می شود سیستم تصفیه استخر عملکرد درستی داشته باشد پمپ آن می باشد. در واقع یکی از مهم ترین تاسیسات استخر شنا پمپ تصفیه استخر می باشد. این قطعه وظیفه دارد آبی که از سامانه تخلیه خارج می گردد را به سمت فیلتر هدایت نموده و عبور دهد و سپس وارد استخر نماید.

پیش از پمپ یک صافی فلزی تعبیه شده است تا از ورود برگ و آشغال های احتمالی ممانعت کرده تا از آسیب به پمپ جلوگیری نماید. در یک بیان ساده وجود پمپ های تصفیه یکی از مهم ترین تاسیسات استخر شنا می باشد.

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی از مهم ترین موارد در تاسیسات استخر شنا

فیلتر های بکار رفته در تاسیسات استخر شنا در اغلب موارد از نوع فیلتر شنی با محفظه های بزرگ می باشد که از جنس فایبر گلاس و فلز می باشد‌. فیلتر شنی از یک پایه ضخیم از شن می باشد که جزء ضروری ترین تاسیسات استخر شنا به حساب می آیند.

طریقه کار به این صورت است که آب از بخش بالای فیلتر شنی وارد و سپس به دلیل وجود جاذبه زمین به سمت شن های فیلتر شنی حرکت می کنند. این ذرات با گرفتن املاح و آلودگی  آب تصفیه شده تحویل می دهد. در برخی از استخر ها از فیلتر های دیاتومه به جای فیلتر شنی تعبیه می گردد.

تجهیزات ضد عفونی استخر شنا

آب استخر یکی از مهم ترین مکان های است که می تواند سبب منتقل نمودن عوامل بیماری زا از یک شخص به شخص دیگر شود. علاوه بر این موارد توازن شیمیایی آب نیز یکی دیگر از مسائل مهم است که بایست مد نظر قرار گرفته شود.

در میان تاسیسات استخر شنا تجهیزات مربوط به سیستم ضدعفونی کننده یکی از مهم ترین مواردی است که بایست تهیه گردد. تجهیزات ضدعفونی استخر شنا شامل کلر زنی خطی، پمپ تزریق اتاترون، تست کیت و…. می باشد.

تاسیسات استخر شنا

شیوه های گرمایش آب استخر و جکوزی

در روش اول از دیگ و مبدل حرارتی برای گرمایش آب استخر استفاده می گردد.

گرمایش آب استخر شنا از طریق گرمکن های برقی نیز امکان پذیر می باشد.

برای گرمایش آب استخر شنا سیستم سولار نیز کاربرد دارد.

کلام پایانی

اگر تصمیم به ساخت استخر چه بزرگ و چه کوچک گرفته اید بایست بدانید که علاوه بر هزینه ساخت هزینه مربوط به تاسیسات استخر شنا اعم از سیستم تصفیه، گرمایش استخر، تجهیزات جانبی و…. را نیز بایست بپردازید.

در این بین انتخاب یک فروشگاه آنلاین که بتوان خرید مطمئن و با کیفیتی را داشت بسیار اهمیت دارد. تاسیسات دات کام بهترین مرجع اینترنتی برای خرید تاسیسات استخر شنا می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”فیلتر تصفیه استخر و شنا در چه مدل های در بازار وجود دارد؟” answer-0=”فیلتر تصفیه استخر در سه گروه فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی و فیلتر دیاتومه می باشد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا امکان خرید تاسیسات استخر شنا به صورت آنلاین وجود دارد؟” answer-1=”برای خرید آنلاین و دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مجموعه تاسیسات دات کام در ارتباط باشید.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”سه قسمت مهم در تاسیسات استخر شنا شامل چه چیز های می باشد؟” answer-2=”عملکرد یکپارچه بخش گرمایش، تصفیه آب و پمپاژ که مهم ترین بخش تاسیسات استخر شنا می باشد، آب تمیزی به سمت استخر ها هدایت می نماید.” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”” answer-3=”” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”” answer-4=”” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”” answer-5=”” image-5=”” headline-6=”h2″ question-6=”” answer-6=”” image-6=”” headline-7=”h2″ question-7=”” answer-7=”” image-7=”” headline-8=”h2″ question-8=”” answer-8=”” image-8=”” headline-9=”h2″ question-9=”” answer-9=”” image-9=”” headline-10=”h2″ question-10=”” answer-10=”” image-10=”” headline-11=”h2″ question-11=”” answer-11=”” image-11=”” headline-12=”h2″ question-12=”” answer-12=”” image-12=”” headline-13=”h2″ question-13=”” answer-13=”” image-13=”” headline-14=”h2″ question-14=”” answer-14=”” image-14=”” headline-15=”h2″ question-15=”” answer-15=”” image-15=”” headline-16=”h2″ question-16=”” answer-16=”” image-16=”” count=”17″ html=”true” css_class=””]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *