داکت اسپلیت چیست

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت در چیست؟ + بررسی مزایای محصول

لطفا امتیاز دهید

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت در چیست؟

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت در چیست؟ هدف از نگارش این محتوا ﺁشنایی شما با تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت است. با شروع فصل گرما افراد به دنبال خرید سیستم های سرمایشی هستند در بین این سیستم ها امروزه اسم اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها بسیار به گوش می رسد و افرادی که قصد خرید این دستگاه ها را دارند تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت را نمی دانند. از این رو ما در این مطلب به معرفی تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت می پردازیم.

در واقع یکی از بهترین راه هایی که شما بتوانید تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت را تشخیص دهید این است که با مزایا و معایب این دو دستگاه آشنا شوید. لذا ما برای تشریح تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت به معرفی معایب و مزایای اسپلیت و داکت اسپلیت می پردازیم.

حال اگر سوالاتی مثل اسپلیت یا داکت اسپلیت کدام برای سرمایش خانه مناسب است؟ یا تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت در چه چیزی است؟ معایب و مزایای اسپلیت و داکت اسپلیت چیست؟ ذهن شما را درگیر کرده است برای یافتن پاسخ این سوال ها می توانید تا انتهای این مطلب همراه باشید.

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت چیست؟

امروزه اغلب ما اصلاح اسپلیت و داکت اسپلیت را زیاد می شنویم خصوصا اگر برای خرید یک دستگاه سرمایشی و خنک کننده به فروشگاه ها برویم. یکی از دغدغه های افراد در زمان خرید این دو دستگاه این است که افراد تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت را نمی دانند حتی بسیاری از ما که در حال استفاده از این دو دستگاه هستیم هم تفاوت آن ها را نمی دانیم. این موضوع سبب سردرگمی افراد در زمان خرید این دستگاه ها شده است. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب در مورد تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت توضیحاتی ارائه دهیم.

خرید انواع اسپلیت و کولر گازی

به طور کلی باید گفت که اسپلیت و داکت اسپلیت تفاوت های چشمگیری با هم دارند که قبل از خرید حتما باید آن ها را بدانید. قبل از اینکه تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت را توضیح دهیم باید گفت که داکت اسپلیت و کولر گازی هر دو از خانواده سیستم های تهویه مطبوع هستند و این ویژگی مشترک آن ها است. اما این دو دستگاه تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند به گونه ای که تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت بسته به جایی که نصب می شوند هم بیشتر می شود.

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت

ویژگی کلیدی اسپلیت و داکت اسپلیت چیست؟

همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم اسپلیت و داکت اسپلیت هر دو از خانواده سیستم های تهویه مطبوع هستند و اساس کار هر دوی آن ها هم مشترک است و آن هم خنک کردن محیط مورد نظر شما است. اما تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت در راه ها و روش هایی است که این کار را یعنی همان خنک کردن را انجام می دهند. لذا بهترین راه برای اینکه بتوانید با تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت ﺁشنا شوید این است که عملکرد این دستگاه ها را بدانید.

مقایسه اسپلیت با داکت اسپلیت

در واقع با مقایسه اسپلیت و داکت اسپلیت در ابعاد مختلف می توان با تفاوت های ﺁن ها آشنا شد و با شناخت تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت و همچنین با در نظر گرفتن میزان بودجه اولیه و نیازهای مورد نظر ساختمان می توان بهترین سیستم برای ساختمان تهیه کرد. در واقع برای اینکه بتوان این دو دستگاه را با هم مقایسه کرد باید ساختار کلی آن ها رابدانید.

خرید داکت اسپلیت

در واقع اسپلیت یا همان کولرهای گازی که ما می شناسیم دستگاهی است دو تکه که از یک تکه بیرونی و یک تکه داخلی تشکیل شده است. بخش بیرونی این دستگاه معمولا پشت پنجره ها یا روی بالکن ها نصب می شود  که به این بخش کندانسور می گویند و بخش داخلی یا همان یونیت داخلی نیز در داخل سالن یا اتاق نصب می شود این دو بخش توسط لوله کشی گاز مبرد یا همان گاز فریون به یکدیگر متصل می شوند.

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها هم مانند اسپلیت ها از دو بخش یونیت بیرونی و یونیت داخلی تشکیل می شوند که یونیت بیرونی یا کندانسور در بیرون ساختمان نصب می شود و یونیت داخلی یا هواساز یا اواپراتور در زیر سقف کاذب نصب می شود. این دو بخش نیز مانند اسپلیت ها از طریق لوله کشی گاز فریون به یکدیگر وصل می شوند. تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت ها از نظر ساختاری در قسمت اواپراتور داکت اسپلیت است. چرا که این قسمت از دستگاه پس از اینکه هوا را سرد یا گرم کرد آن ها را با کانال های متعدد در تمام خانه پخش می کند.

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت چیست؟

در واقع همان طور که از نام داکت اسپلیت مشخص است این دستگاه متشکل از یک سری داکت یا همان کانال است که از آن ها برای خنک سازی محیط استفاده می شود. در واقع داکت اسپلیت یک فن کویل داخلی است که در درون سقف کاذب نصب می شود و این مورد را می توان دیگر تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت دانست.

از فن کوئل کانال هایی به سایر بخش های خانه کشیده می شود. این کانال ها توسط یک سیستم مرکزی هدایت می شوند و بنا به سلیقه صاحب خانه به هر اتاق و سالن دلخواه کشیده می شود. در واقع با این کانال ها می توانید هوای تنظیم شده را به هر اتاقی منتقل کنید و حتی دمای هر اتاق را تنظیم کنید.

در واقع هر اتاقی می تواند دمای متفاوتی داشته باشد که این مورد دیگر تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت است چرا که اسپلیت فقط می تواند یک بخش از خانه را خنک یا گرم کند. در واقع سهولت خنک سازی کل خانه با یک سیستم مرکزی و مطابق با سلایق مختلف از مهم ترین مزیت های داکت اسپلیت است که اسپلیت این ویژگی را ندارد.

اما به دلیل هزینه اولیه بالایی که خرید و نصب این سیستم تهویه نیاز دارد بسیاری از افراد از خرید آن منصرف می شوند. در واقع هزینه خرید اسپلیت از داکت اسپلیت کمتر است که از دیگر تفاوت های این دو دستگاه است.

از آنجایی که خصوصیات و ویژگی های اسپلیت و داکت اسپلیت بسیار به هم شبیه است بسیاری از فکر می کنند هر دوی این دستگاه ها یک مدل هستند اما این طور نیست و این دو دستگاه تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند که در ادامه به معرفی تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت می پردازیم:

از نظر ابعاد اتاق برای سرمایش و گرمایش:

یکی از مهم ترین تفاوت های این دو دستگاه سرد و گرم کردن تعداد اتاق ها است. در واقع داکت اسپلیت توانایی سرد و گرم کردن چندین اتاق و سالن به طور همزمان را دارد اما اسپلیت فقط می تواند یک اتاق راسرد یا گرم کند.

 از نظر زیبایی ساختمان:

همان طور که گفتیم داکت اسپلیت ها داخل سقف کاذب نصب می شوند از این رو کانل ها و اواپراتور این دستگاه در زیر سقف کاذب است و در معرض دید نیست و فقط یک دریچه خروجی برای هر کانال مشاهده می شود. اما یونیت داخلی اسپلیت یا همان کولر گازی روی دیوار نصب می شود و به همین علت در معرض دید عموم است.

علاوه بر این یونیت بیرونی این دستگاه هم در بیرون ساختمان نصب می شود و این قسمت هم قابل مشاهده است و اگر تعداد زیادی از آن ها در یک آپارتمان نصب باشد جلوه بسیار بدی به نمای بیرونی ساختمان می بخشند.

 از نظر صدای دستگاه :

یکی از مهم ترین تفاوت های این دو دستگاه تولید صدا است. در واقع داکت اسپلیت مزایای بسیار زیادی دارد و تنها یک عیب بزرگ دارد و آن هم صدای بسیار زیاد این دستگاه است. در واقع این صدا صدای اواپراتور دستگاه است و دلیل ایجاد آن هم، بزرگ بودن فن نسبت به کولر است. البته باید بدانید که برای رفع این مشکل راه حل هایی وجود دارد. از جمله راه حل های کاهش صدای داکت اسپلیت استفاده از عایق صوتی و استفاده از کانال های گرد و انعطاف پذیر مانن کانال فلکسیبل به جای کانال های گالوانیزه است.

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت

از نظر قدرت سرمایش و گرمایش:

در واقع یکی از مهم ترین تفاوت های این دو دستگاه از این نظر است. در واقع هم اسپلیت ها و هم داکت اسپلیت ها عمل سرمایش و گرمایش را انجام می دهند اما تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت این است که اسپلیت ها مناسب برای یک اتاق کوچک و یا یک اداره کوچک اند و برای ابعاد بزرگتر نیاز به چند کولر است. همچنین از اسپلیت ها با معکوس کردن سیکل کاری توسط یک شیر چهار طرف می توان برای گرم کردن استفاده کرد اما این دستگاه به ندرت توان گرم کردن یک اتاق بزرگ را دارد.

در واقع به دو دلیل از این دستگاه به عنوان سیستم گرمایشی استفاده نمی شود اولا که این دستگاه توان و قدرت گرمایشی کمی دارد دوما مصرف این دستگاه برای گرمایش برق است و از آنجایی که مصرف گاز در ایران ارزان تر است لذا استفاده از آن به صرفه نیست. به همین دلیل است که معمولا خانه هایی که دارای اسپلیت هستند دارای وسایل گرمایشی دیگر مانند بخاری های گاز سوز هم هستند.

اما در این موقعیت داکت اسپلیت ها متفاوت هستند چرا که این دستگاه دارای قدرت گرمایشی بسیار بالاتر از اسپلیت است. در واقع با افزودن یک کویل آب گرم یا همان لوله های پره دار متعدد مخصوص آب گرم به اواپراتور دستگاه می توان از سیستم گرمایشی این دستگاه استفاده کرد. با اتصال ﺁب گرم تولید شده از پکیج یا موتورخانه به فن کویل دستگاه و عبور هوا از این کویل سبب گرم شدن هوا می شود و سپس این هوای گرم به محیط پرتاب می شود. به این صورت می توان با هزینه ای بسیار کم، هوای گرم و مطبوع را با قدرت بسیار بالا در ساختمان پخش کرد.

از نظر تنظیم دما:

در مورد اسپلیت ها باید گفت که این دستگاه برای هر قسمتی که نصب می شود دارای یک کندانسور و اواپراتور است می توان دمای همان قسمت را به دلخواه تنظیم کرد. اما در مورد داکت اسپلیت ها اینگونه نیست و تمام اتاق ها و سالن هایی که کانال کشی شده اند به یک اواپراتور وصل هستند. از این رو با هم در یک دما سرد و گرم می شوند. البته با نصب ترموستات روی دیوار می توان این مشکل را حل کرد و هر اتاق می تواند دمای متفاوتی داشته باشد. در واقع ترموستات هر اتاق می تواند درجه حرارت متفاوتی را دریافت کند.

خلاصه ای از تفاوت داکت اسپلیت با اسپلیت

 • استفاده از یک هواساز یا اواپراتور به جای استفاده از چند پنل در یک خانه
 • داشتن قدرت گرمایشی بسیار بالاتر نسبت به اسپلیت
 • استفاده از گاز برای تولید گرمایش خانه در مقایسه با اسپلیت که از برق استفاده می کند. که این ویژگی باعث کاهش چشمگیر مصرف برق در داکت اسپلیت می شود.
 • تهویه کردن هوای خروجی
 • تنظیم دما به صورت دلخواه
 • اشغال نکردن فضای داخلی خانه
 • تنظیم کردن جهت باد به منظور برخورد نکردن با افراد

مزایای اسپلیت در مقایسه با داکت اسپلیت

در واقع اسپلیت ها مزایای زیادی دارند که از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسپلیت ها در مقایسه با داکت اسپلیت ها از قیمت پایین تری برخوردار هستند
 • همچنین نصب اسپلیت ها اصلا زمان بر نیست و تقریبا یک روز برای لوله کشی و تنها چند ساعت برای نصب خود کولر زمان لازم است اما نصب و اجرای داکت اسپلیت ها بسیار زمانبر است.
 • کم کردن میزان آلودگی هوا به دلیل داشتن فیلتر ضد آلرژی و داشتن فیلتراسیون هوا
 • همچنین می توان اسپلیت ها را در هر واحد ساختمانی به صورت مجزا نصب کرد.

مزایای داکت اسپلیت در مقایسه با اسپلیت ها

 • از مهم ترین مزایای داکت اسپلیت ها این است که توانایی تهویه چندین فضا و محیط را به صورت همزمان دارند.
 • امکان استفاده از این دستگاه در گرم ترین نقاط کشور هم وجود دارد.
 • داشتن فیلتر تهویه ضد قارچ و قابل شستشو که تمام داکت اسپلیت ها به این سیستم مجهز هستند
 • نداشتن سیستم رادیاتور و لوله کشی
 • قابلیت استفاده از ترموستات محیطی در اتاق ها با درجات متنوع
 • قابل استفاده در محیط های کوچک و بزرگ
 • از دیگر مزایای داکت اسپلیت ها این است که هم عملکرد گرمایشی قابل قبول دارند و هم عملکرد سرمایشی فوق العاده دارند.
 • استقلال داشتن هر اتاق برای تنظیم دما
 • نداشتن کانال های عمودی مانند کولرهای آبی
 • امکان دسترسی راحت به موتور داکت اسپلیت بدون نیاز به کامل جداکردن قطعات از این رو تعمیرات آن بدون هیچ مشکلی است.
 • منتقل کردن گرما و سرما از کانال ها
 • رطوبت هوا توسط دستگاه حذف شده است

در نهایت شما با مقایسه مزایای اسپلیت ها با داکت اسپلیت ها به راحتی می توانید با تفاوت های این دو دستگاه آشنا شوید.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *