در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نکات نصب کولر گازی در بالکن

نکات نصب کولر گازی در بالکن

لطفا امتیاز دهید

نکات نصب کولر گازی در بالکن

انتخاب محل مناسب برای نصب کولر گازی یکی از مولفه های مهم و حائز اهمیت برای راه اندازی این مدل سیستم تهویه مطبوع به شمار می رود. نصب صحیح و درست کولر گازی در افزایش راندمان و بازدهی دستگاه بسیار تاثیرگذار و موثر است.

بر این اساس، دقت در انتخاب محل مناسب برای نصب کولر، بهبود توزیع جریان هوا و بهره‌وری بالای سیستم را به دنبال دارد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که انتخاب بهترین فضا برای نصب و راه اندازی کولر گازی متناسب با نوع طراحی و کاربری ساختمان انجام می شود.

اهمیت نصب کولر گازی

انتخاب محل مناسب برای نصب کولر گازی در افزایش طول عمر کاری، کارکرد مطلوب قطعات و بهینه سازی مصرف انرژی، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. کولرهای گازی اسپلیت از دو پنل مستقل و جداگانه با نام های یونیت بیرونی و پنل داخلی تشکیل شده اند.

به طور معمول، یونیت بیرونی دستگاه در فضاهای بیرون و محیط های باز نصب و راه اندازی می شود. این در حالی است که پنل داخلی کولر گازی در فضای داخلی ساختمان و بر روی سطح دیوار نصب می گردد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که تولید و توزیع جریان هوای خنک از طریق یونیت های داخلی و خارجی کولر گازی اجرایی می گردد. این امر در گرو انتخاب محل مناسب برای نصب دستگاه می باشد.

یونیت بیرونی دستگاه در فضاهایی مانند حیاط، پشت بام و بالکن نصب و به بهره برداری می رسد. به منظور نصب و راه اندازی اسپلیت می بایست فضای کافی در بالکن برای جایگذاری اجزا و قطعات پنل بیرونی یا کندانسور دستگاه وجود داشته باشد.

در کندانسور کولر گازی قطعه کمپرسور، به عنوان یکی از مهم ترین قطعات دستگاه قرار گرفته است. فرآیند ایجاد سرمایش و آغاز سیکل تبرید تراکمی از واحد تراکم یا کمپرسور کولر گازی به مرحله اجرا در می آید.

از سوی دیگر، کارکرد مطلوب و بهینه کمپرسور دستگاه مستلزم نصب صحیح و تراز بودن یونیت بیرونی کولر گازی می باشد. عدم توجه به نصب اصولی و صحیح کندانسور کولر گازی، مستهلک شدن قطعات و متعلقات فنی سیستم را در پی خواهد داشت.

نصب کولر گازی در بالکن

نکات مهم در هنگام نصب کولر گازی در پشت بام یا بالکن

۱- عدم نصب کندانسور در مجاورت نور آفتاب

در هنگام نصب کولر گازی اسپلیت در بالکن می بایست به میزان تابش نور آفتاب توجه شود. مناسب است که کمپرسور دستگاه در معرض تابش شدید نور آفتاب قرار نداشته باشد. بر همین اساس، به منظور جلوگیری از تابش آفتاب بر روی کندانسور و کمپرسور دستگاه می توان از سایبان استفاده نموده یا روی پنل خارجی را پوشش داد.

عدم تابش مستقیم نور آفتاب بر روی سطح کندانسور، علاوه بر ارتقای توان خنک کنندگی سیستم، کاهش مصرف برق و انرژی را در بر دارد.

ضمنا، بهتر است که در اطراف کندانسور در حدود نیم متر فضای خالی وجود داشته باشد. این موضوع فرآیند تبادل هوا و گرما را تسریع نموده و موجب خنک شدن بهتر دستگاه می شود.

۲- رعایت فاصله مناسب کندانسور با سطح دیوار

خلوت بودن و نزدیک نبودن بیش از حد کندانسور به دیوار، از دیگر نکات حائز اهمیت در هنگام نصب کولر گازی به شمار می رود. قرار گرفتن یونیت خارجی دستگاه در مجاورت دیوار، علاوه بر مختل کردن عمل جابجایی هوا، موجب اعمال فشار بیشتر به کمپرسور و متعاقب آن، افزایش مصرف برق و انرژی می شود.

نکات نصب کولر گازی در بالکن

۳- عدم نصب یونیت بیرونی در محل های آلوده

 دور بودن محل نصب کندانسور از آلودگی ها و آلاینده ها، از دیگر نکات حائز اهمیت در هنگام نصب و راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع از نوع اسپلیت محسوب می گردد. این امر مانع از نفوذ و ورودی آلودگی ها و آلاینده‌ها و ذرات گردوغبار به محیط داخلی می شود.

در نتیجه این فرآیند هوای سالم، تمیز و باکیفیت در فضای مورد استفاده جریان پیدا می کند. نفوذ ذرات معلق موجود در هوا به فضای داخلی، موجب بروز حساسیت، آلرژی و بیماری های تنفسی می شود.

۴- انتخاب لوله مسی مناسب

استفاده از لوله های مسی یا سیم های رابط مناسب، یکی از موارد مهم در نصب کولر گازی تلقی می گردد. لوله‌های مسی، ارتباط و تعامل میان یونیت خارجی و پنل داخلی کولر گازی را میسر می کنند.

بر این اساس، گاز مبرد فشرده شده در بخش کندانسور، از طریق لوله مسی به اواپراتور دستگاه منتقل شده و پس از انجام فرآیندهای مختلف به صورت هوای خنک و مطبوع در محیط داخلی جریان پیدا می کند.

برای کولرهای گازی با ظرفیت ۹۰۰۰/۱۲۰۰۰ btu/hr لوله مسی حدود ۱۴ متر مناسب می باشد. لوله مسی مناسب برای کولر گازی دارای ظرفیت ۱۸۰۰۰، ماکزیمم ۲۰ متر می باشد. همچنین، برای کولرهای گازی با ظرفیت ۲۴۰۰۰/۳۰۰۰۰/۳۶۰۰۰، به لوله مسی حدود ۳۰ متر نیاز است.

ناگفته نماند که محدوده ظرفیت سرمایش و گرمایش، نوع گاز مبرد، مدل کمپرسور، سطح صدا و گرید انرژی دستگاه، از نکات مهم در هنگام خرید کولر گازی به شمار می روند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

دستگاه تنفسی آتش نشانی

دستگاه تنفسی آتش نشانی همانطور که می دانید همه برای ادامه زندگی به اکسیژن احتیاج داریم. اکسیژن در هوا می... ادامه مطلب

درجه کپسول آتش نشانی

درجه کپسول آتش نشانی

درجه کپسول آتش نشانی بسیاری از کاربران احتمالاً با اهمیت درجه کپسول آتش نشانی آشنایی نداشته باشند. معمولاً کپسول خاموش... ادامه مطلب

چگونه پمپ آب وصل کنیم؟

چگونه پمپ آب وصل کنیم؟

چگونه پمپ آب وصل کنیم؟ بهتر است بدانید از پمپ آب که مخصوص آپارتمان های مسکونی می باشد زمانی که... ادامه مطلب

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟  امروزه پمپ های آب در خانه و ساختمان از جمله وسایل ضروری و مهم... ادامه مطلب

چرا پمپ؛ آب نمیکشد؟

چرا پمپ؛ آب نمیکشد؟

چرا پمپ؛ آب نمیکشد؟ پمپ آب وسیله‌ای است در مناطقی که افت فشار آب وجود دارد جهت تامین فشار لازم... ادامه مطلب

چرا پمپ آب یکسره کار میکند؟

چرا پمپ آب یکسره کار میکند؟ پمپ آب وسیله ای می باشد که برای رساندن آب به هر سطح و... ادامه مطلب

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟ پمپ آب از جمله تجهیزات و لوازم مورد نیاز می باشد که امروزه با... ادامه مطلب

چرا پمپ آب کار نمی کند؟

چرا پمپ آب کار نمی کند؟

چرا پمپ آب کار نمی کند؟ همانطور که می دانید امروزه با افزایش جمعیت؛ ساخت و ساز نیز افزایش پیدا... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پانزده =