Search
Close this search box.

مشعل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن

مشعل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن

مشعل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن قطعا یکی از سوالاتی است که با ارائه یک پاسخ مناسب برای آن، در روند تامین سیستم‌ های حرارتی انتخاب بهتری خواهیم داشت. مشعل قطعه و یا تجهیزی است که با دریافت سوخت فسیلی گرما تولید می کند. مشعل از بهم پیوستن یک سری قطعات مختلف ایجاد شده که عملکرد هر کدام از آن‌ ها اهمیت دارد و در نهایت کیفیت مشعل را تعیین می کند.

مشعل در دستگاه‌ های مختلفی نصب شده و از آن استفاده می شود. وسایل پخت و پز اکثرا دارای مشعل و شعله آتش هستند، بخاری، آبگرمکن، پکیج و بسیاری از قطعات صنعتی همگی به واسطه این قطعه آتش و حرارت مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

این قطعه اهمیت بسیار زیادی داشته و بدون آن بسیاری از فعالیت ها نا تمام می ماند. در این مقاله هدف ما مطالعه و بررسی این سوال است مشعل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن، اگر خواهان کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، در این مقاله با ما همراهی کنید.

منظور از مشعل چیست؟

در جهت رسیدن به پاسخی مناسب برای سوال مشعل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن ابتدا لازم است تا به خوبی مشعل را مورد بررسی قرار دهیم. آتش اولین بار به صورت صاعقه و رعد برق بر روی درختان ایجاد شد، انسان های اولیه از آتش وحشت داشتند و همیشه از آن دوری می کردند، زمانی که بشر توانست با بهره مندی از روش های مختلف آتش را به کنترل خود درآورد، پیشرفت آن شروع شد.

سنگ چخماق اولین ابزار انسان برای تولید آتش بود، در حال حاضر مشعل مهم ترین دست آوردی است که با بهره مندی از آن آتش مهیا می شود.

ساختار این قطعه چندان پیچیده و عجیب نیست، یک لوله فلزی که به منبع سوخت متصل است، یک سری قطعات در کنار هم قرار گرفته‌ اند، یکی جرقه می زند، یکی سوخت را به مدار متصل می کند، دیگری وظیفه دارد تا میزان شعله آتش را کنترل کند، همگی در کنار هم این محصول را می سازند.

برای مثال، کافی است سر شعله گاز آشپزخانه را بردارید، دقیقا مشعل زیر سر شعله قرار گرفته و عملیات تولید آتش و انتقال گرما را بر عهده دارد. در ادامه مبحث اجزای تشکیل دهنده مشعل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مشعل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن

اجزای تشکیل دهنده مشعل

در ادامه مبحث مشعل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن با ما همراه باشید؛  برای درک بهتر عملکرد مشعل لازم بوده تا تک تک اجزای تشکیل دهنده آن را بررسی کنیم. مشعل ایران رادیاتور و مشعل هموفات که جزو نمونه های به روز و پیشرفته هستند، از اجزای زیر تشکیل شده اند؛

 • شیر قطع کننده دستی: برای هدایت سوخت به مدار مشعل از لوله های مخصوصی استفاده می شود، در حال حاضر بهترین سوخت فسیلی برای روشن کردن مشعل گاز شهری و صنعتی است. تصور کنید که درون لوله های گاز، این سوخت با فشار زیادی در جریان است. اگر گاز کنترل نشود، با فاجعه ای مواجه خواهیم بود.
 • شیر قطع کننده در ‌لوله کشی قرار گرفته تا قطع و یا وصل نمودن گاز را کنترل کند. همان طور که از نام این قطعه مشخص است، قطع و یا وصل کردن را بر عهده دارد.
 • زمانی که قصد ما روشن نمودن مشعل باشن، با استفاده از این شیر می توان جریان گاز را در لوله وصل کرد، در اتمام کار نیز با استفاده‌ از همین شیر کانال ورودی گاز مسدود خواهد شد. با این تفاسیر شیر قطع کننده دستی یک قطعه بسیار مهم درون مشعل است.
 • فیلتر: با شنیدن نام فیلتر عملکرد آن به خوبی مشخص خواهد شد. فیلتر در واقع یک صافی قدرتمند است که مانند تور ماهی عمل کرده و از ورود یک سری ناخالصی ها جلوگیری خواهد کرد. شاید برایتان سوال باشد، چرا این قطعه به فیلتر نیاز دارد؟ گاز مصرفی هنگام عبور از اتصالات برای جریان یافتن در مدار مشعل ممکن است دارای ناخالصی هایی شود و یک سری ضایعات به درون گاز نفوز کنند. در چنین شرایطی شعله آتش بی کیفیت شده و حتی امکان دارد که عملکرد مشعل با مشکل و اخلال مواجه شود. از این رو لازم بوده تا برای آن حتما از یک فیلتر قدرتمند استفاده شود. در حال حاضر فیلتری از جنس پرو پلین برای ساخت مشعل مورد استفاده قرار می گیرد که دقتی میکرونی داشته و تمام ناخالصی های همراه سوخت را جذب می کند.
 • شیر برقی: شیر برقی نیز یکی از مهم ترین قطعات بکار رفته در مدار مشعل است. شیر برقی سبب ایجاد جرقه می شود. با وجود این که هزاران سال از دستیابی بشر به فناوری آتش می گذرد، برای تولید آتش نیازمند ایجاد جرقه هستیم. شیر برقی با ایجاد یک میدان مغناطیسی جرقه آتش را تولید می کند. شیر برقی از یک لوله آلومینیومی تشکیل شده و نوعی سیم پیچ مخصوص درون آن جایگذاری شده است. در واقع سیم پیچ برقی وظیفه تولید میدان مغناطیسی را بر عهده دارد.
 • رله کنترل: این قطعه وظیفه اش کنترل کامل فعالیت های مشعل است. ورودی و خروجی گاز و حتی عملکرد فیلتر و شیر برقی ممکن است با مشکل مواجه شود، رله کنترل در مدار مشعل وارد میدان شده و تمام اتفاقات احتراق را زیر نظر دارد و از هر گونه اخلال جلوگیری می کند. در واقع رله کنترل یک قطعه پیشرفته است که با استفاده از آن می توان فرآیند تولید آتش را به بهترین نحو ممکن به سرانجام رساند.
 • پروانه و یا فن: همانطور که می دانیم یکی از عوامل مهم در مثلث آتش، اکسیژن است. اگر هوا به جرقه آتش و سوخت نرسد، به هیچ عنوان شعله آتش نمایان نخواهد شد. فن و یا پروانه روی مدار مشعل قرار گرفته و هوا را با فشار زیادی درون مدار به گردش در می آورد.
 • الکتروموتور: الکتروموتور به معنای موتور الکتریکی است که به واسطه برق عمل می کند. این قطعه اهمیت فوق العاده زیادی در مشعل دارد و بدون حضور آن پروانه و شیر برقی عمل نخواهند کرد. الکتروموتور قدرت زیادی داشته و فرآیند احتراق را با کیفیت بهتری به پیش خواهد برد.
 • دمپر تنظیم هوا: این قطعه همان گونه که از نامش پیداست، وظیفه اش تنظیم نمودن هوای ورودی است، میزان و فشار هوای ورودی تاثیر فوق العاده ای در مقدار مصرف سوخت دارد. اگر دمپر تنطیم هوا کیفیت زیادی نداشته باشد و یا به درستی عمل نکند، انرژی و سوخت تا حد زیادی هدر خواهند رفت.
 • ترانس جرقه: یکی از مهم ترین عوامل در مثلث آتش، دما است. اگر دمای هوا هنگام احتراق بیشتر باشد، سوختن با روند بهتری انجام خواهد شد. ترانس جرقه در اجرای عملیات سوختن چنین وظیفه ای داشته و قدرت احتراق را بیشتر خواهد کرد.
 • الکترود جرقه: الکترود میله ای فلزی از جنس آلیاژ کروم است، که عایقی سرامیکی روی آن را پوشانده است. هنگامی که جرقه آتش به عنوان استارت احتراق انجام می شود، الکترود جرقه وارد میدان شده تا کیفیت جرقه و تبدیل آتش را بالا ببرد.

مشعل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن

نحوه خریداری بهترین مشعل

در مبحث مشعل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن به خوبی مشعل را مورد بررسی قرار دادیم، قطعا به خوبی اهمیت این قطعه بیان شده است. برای خرید مشعل بایستی به یک فروشگاه معتبر و درجه یک مراجعه شود که انواع مشعل را در برند های مختلف به بازار ارائه کند. مشعل ایران رادیاتور و مشعل هموفات جزو بهترین نمونه هایی هستند که در بازار عرضه شده اند.

این برند ها تمام استاتدارد های جهانی را دریافت نموده و کیفیت شان تضمین شده است که در تاسیسات دات کام موجود هستند و برای خرید مشعل مجموعه تاسیسات دات کام بهترین گزینه است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *