Search
Close this search box.

عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی

عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی

در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی مبحث عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که نقش انتقال انرژی در سیستم حرارت مرکزی بر عهده پمپ ها می باشد. در نظر داشته باشید که معمولاً در سیستم حرارت مرکزی پمپ را قلب سیستم می گویند که توسط پمپاژ آب توسط مصرف کننده ها سرما و گرمای تولید شده در موتورخانه به ساختمان هدایت خواهد شد. به همین خاطر کارکرد پمپ بسیار حائز اهمیت می باشد.

پس از اینکه نصب پمپ سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی طراحی شود؛ ایرادات رایج تقسیم خواهد شد. در صورتی که سیستم مدیریت مرکزی از همان ابتدا دارای مشکل چرخش باشد؛ احتمالاً ایراد آن ناشی از طراحی خواهد بود که باید دوباره بازنگری صورت گیرد.

در نظر داشته باشید که ایرادات پمپ به دو دسته برقی و مکانیکی تقسیم خواهد شد. در ادامه برخی از این مشکلات را به همراه علت آن و چگونگی رفع عیب را بیان می کنیم.

عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی

پمپ آب نمی دهد؟!

در ادامه مبحث عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی باید ذکر کنیم که مشکل اینکه پمپ آب نمی دهد؛ امکان دارد به دلایل مختلفی باشد. برخی از این دلایل می‌توان به این موارد اشاره کرد که پمپ از آب پر نشده باشد یا سرعت کم باشد و یا هد دهش بسیار زیاد باشد. همچنین استفاده بیش از حد زیاد باشد؛ نیز امکان دارد پمپ آب ندهد؛ راه حل های رفع این عیب به شرح زیر می باشد.

  • پمپ از آب پر نشده باشد: در صورتی که پر از آب پر نشده باشد؛ امکان دارد پمپ آب ندهد. برای رفع این عیب می توانید قبل از استارت یک پمپ سانتریفیوژ باید پوسته و لوله مرکز آن به صورت کامل از آب پر شده باشد. می توانید از روش های پر کردن پوسته و لوله مکش اعضا و نگهداری آب درون آن ها توسط شیر، پر کردن به وسیله پمپ خلا، پر کردن به وسیله یک الکترون بخار هوا یا آب اقدام نمایید.
  • سرعت پمپ خیلی کم است: برای برطرف کردن این مشکل ولتاژ و چگونگی سیم کشی مندرج روی پلاک موتور را بررسی کنید. اقدام بعدی اتصال موتور به محور پمپ را بررسی نمایید. در مورد توربین های بخار گاورنر را وارسی کرده و مشخص کنید که آیا فشار کامل بخار را دریافت می کند یا خیر؟
  • هد دهش بسیار زیاد است: شرایط کار دستگاه بررسی کنید. افت فشار استاتیکی لوله و فشار فیزیکی طبق استاندارد یا خیر؟ در غیر این صورت باید آن را برطرف نمایید.

آبدهی پمپ ناکافی است

در ادامه مبحث عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی باید ذکر کنیم که یکی از مشکلات این است که آبدهی پمپ ناکافی است. برخی از دلایل این مشکل عبارتند از:

  • سرعت بسیار کم است: برای برطرف کردن این مشکل ولتاژ و چگونگی سیم کش که سیم کشی درج شده بر روی پلاک موتور را بررسی کنید. همچنین اتصال موتور به محور پمپ را بررسی نمایید.
  • هد دهش بیش از میزان پیش بینی شده می باشد: برای برطرف کردن این مشکل میزان مکش را اندازه‌گیری کرده که در حالت طبیعی نباید بیش از ۱۵ فوت شود. لوله کشی صافی مکش و همچنین پروانه را نیز بررسی نمایید.
  • هد مکش برای مایع داغ نیست: برای برطرف کردن این مشکل تقریباً در تمام موارد باید توسط نیروی وزن جریان پیدا کرده و حد کافی داشته باشند یا چشم را درون آن غوطه ور سازد. در کاتالوگ کارخانجات سازنده پمپ اطلاعات کامل در مورد لوله کشی خط مکش و نوع مایع و … درج خواهد کرد.

سروصدای پمپ یا سیستم

در ادامه مبحث عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی باید ذکر کنیم که یکی از مشکل های آن سر و صدای پمپ می باشد که دلیل آن به شرح زیر است.

پمپ هوا می کشد و یا فشار مکش آن پایین است: برای حل این مشکل باید چگونگی اتصال مکش به سیستم را نسبت به خط مکش پمپ به خوبی بررسی کنید.

راه حل دیگر آن این است که در مورد پمپ های آب به برج خنک کننده یا مخزن ذخیره قطر لوله های مدار را به خوبی بررسی کنید. راه حل دیگر آن این است که بررسی کنید که آیا در خط مکش پمپ ورود گردبادی هوا صورت می گیرد یا خیر؟

عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی

پمپ مدتی کار می کند و بعد دیگر مکش ندارد

در ادامه مبحث عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی باید ذکر کنیم که یکی از عیب های آن به این صورت است که پمپ مدتی کار کرده و دیگر مکش ندارد. این مشکل امکان دارد به خاطر دلایل مختلفی ایجاد شود که در ادامه دلایل آن و چگونگی رفع علت را بیان خواهیم کرد.

  • پمپ هوا می کشد: برای برطرف کردن این مشکل ورودی لوله مکش را مسدود کرده لوله را تحت فشار قرار دهید. همچنین محل نشتی را شناسایی و به صورت کامل آب بندی کنید.
  • کاسه نمد مسدود شده است: برای برطرف کردن مشکل کاسه نمد را بررسی کنید. در صورت داشتن مشکل آن را برطرف نمایید.
  • ارتفاع مکش بیش از ۱۵ فوت است: برای برطرف کردن این مشکل بررسی کنید که در خط مکش مانع مزاحمی با افت فشار زیاد وجود ندارد و یا سطح آب پایین نرفته باشد.
  • امکان دارد در خود مایع حباب های هوا یا گاز ایجاد شده باشد: برای برطرف کردن این مشکل سعی کنید خط مکش را هواگیری کنید.

در اینجا عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی را بیان کردیم. با در نظر گرفتن این موارد در صورتی که پمپ سانتریفیوژ با مشکلی روبرو شود؛ به سرعت می توانید بر طرف نمایید.

معرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام انواع سیستم های تهویه مطبوع و همچنین انواع پمپ ها می باشد. شما عزیزان با اطمینان خاطر می توانید جهت تهیه این سیستم ها از طریق وبسایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید.

در صورتی که اطلاعات لازم درباره سیستم نداشته باشید؛ کافیست از طریق شماره های ذکر شده با کارشناسان فروش در تماس باشید و به صورت کاملاً رایگان مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *