انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان

انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان

لطفا امتیاز دهید

اگر به بازار سیستم های تهویه مطبوع مراجعه کنید؛ بدون شک با تنوع این سیستم ها روبرو خواهید شد. به گونه‌ای که انتخاب را برای شما سخت کرده و باید اطلاعات لازم درباره انواع سیستم ها داشته باشید که بتوانید نوع سیستم مناسبی را انتخاب کنید. در این مطلب تصمیم گرفتیم شما عزیزان را با انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان آشنا کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با این سیستم ها با ما همراه باشید.

تاسیسات حرارتی و برودتی هر ساختمانی باید قادر باشند؛ به دقت درجه حرارت محیط را برای آسایش و با توجه به نیازهای افراد دما را ثابت نگه دارد. همچنین علاوه بر آن در صورت نیاز مقدار رطوبت را نیز تنظیم کرده و آلودگی های هوا را فیلتر کند. افراد در خانه یا محل کار و … فعالیت بدون وجود انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان نمی توانند نقش خود را به خوبی ایفا نمایند.

از جمله موارد بسیار مهم در ساخت هر ساختمان می توان به این مورد اشاره کرد که باید به گونه ای ساخته شود که اتلاف حرارتی در نظر گرفته شده و راه های موثری برای جلوگیری از آن ارائه شود. همچنین تاسیسات حرارتی و برودتی به گونه ای انتخاب شود که احتیاجات اولویت بندی شما را به خوبی تامین نماید.

از این اولویت‌ها می‌توان به موارد اقتصادی، شرایط محیطی به شرایط استاندارد قابل توجه از نظر درجه حرارت، رطوبت و میزان ذرات آلوده موجود در هوا و … اشاره کرد. انواع تاسیسات حرارتی و برودتی در بازار موجود می باشد که می توان گفت به دو دسته واحدی و مرکزی تقسیم می شوند. پر کاربرد ترین این سیستم ها را در ادامه ذکر می کنیم.

انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان

انواع دستگاه های حرارتی و برودتی واحدی

دستگاه داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از جمله انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان می باشد که دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. نکته مهمی که در رابطه با این سیستم وجود دارد؛ این است که دمای هوا در هر نقطه از محیط مورد نظر توسط این دستگاه تهویه می شود. توسط این دستگاه هوای محیط به یک میزان برابر است؛ به گونه ای که همه نقاط از محیط به یک کانال سرد کننده و گرم کننده هوا اتصال داده می‌شود.

زمانی که هوا در یونیت تهویه شد؛ به تمامی اتاق ها انتقال داده خواهد شد. موضوع مهمی که باید به آن توجه کنید این است که چنین حالتی مزایا و معایبی دارد. ایجاد دماهای متفاوت به صورت همزمان از حمام، اتاق ها و سالن ها امکان پذیر نیست و هوای سرد یا گرم همزمان با یک سرعت همه جا توزیع خواهد شد.

دستگاه مینی چیلر

دستگاه مینی چیلر از جمله پرکاربرد ترین انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان به شمار می‌رود که از مزایای بسیاری برخوردار است. مینی چیلر یک سیستم آبی به شمار می رود؛ یعنی زمانی که از یک طرف آب با دمای نرمال یا بالا به آن وارد شود و از سمت دیگر آبسرد خارج خواهد شد.

این سیستم درست مانند یک آبسردکن عمل کرده و پس از اینکه آب سرد مورد نیاز سرد شود؛ باید برای سرمایش مورد استفاده قرار گیرد. این کار بر عهده دستگاه فن کویل می باشد. فن کویل ها آب سرد را دریافت کرده و به این صورت سرمایش هوا را ایجاد می کند.

همانطور که از نام این دستگاه پیداست از یک فن و کویل تشکیل شده است که با ورود آب سرد به کویل و روشن شدن فن، هوا با برخورد به کویل خنک شده و برعکس آن حالتی است که آب گرم به آن وارد شده و توسط روشن شدن فن هوا گرم خواهد شد.

توجه داشته باشید آب گرم توسط یک دستگاه گرم کننده آب همچون پکیج یا موتورخانه باید تامین شود. این سیستم حرارتی و برودتی مزایای بسیاری را در سیستم تهویه ساختمان به همراه دارد.

انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان

انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی مرکزی

سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی مرکزی در ساختمان ها و مکان های بزرگ پاسخگوی تعداد افراد زیاد در محیط می باشد. این سیستم ها در مکان هایی مورد استفاده قرار گیرد؛ که علاوه بر تامین احتیاجات برودتی، به کنترل درآوردن میزان رطوبت هوای داخل همچنین گرفتن ذرات معلق و آلودگی ها از آن، بازیابی انرژی هوایی ساختمان و … را نیز به خوبی برآورده خواهد کرد.

انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان نوع مرکزی معمولاً در محیط هایی با مساحت بالاتر از ۳۰۰ متر مربع مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این سیستم ها را در ادامه برای شما عزیزان بیان می کنیم.

هیت پمپ یا پمپ حرارتی گازسوز GHP

یکی از انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان می‌توان به هیت پمپ فشارهای خارجی یکپارچه گرمایشی و سرمایشی اشاره کرد. این سیستم در محیط بیرون از ساختمان معمولاً بر روی پشت‌بام نصب و تعبیه می‌شود.

توسط سیستم لوله کشی مسی به فن کویل های که در فضای داخل ساختمان های هواساز ها وجود دارند؛ متراکم شده و گاز مبرد در آن به گردش در می آید که به این صورت عمل کاهش و افزایش درجه هوا توسط گاز مبرد انجام خواهد شد.

یونیت خارجی بیرون از ساختمان به چندین فن کویل در محیط ساختمان اتصال پیدا کرده و هر فن کویل به صورت جداگانه می تواند خاموش و روشن و دمای هوای خروج از آن را کنترل و تنظیم نماید. نکته مهم که باید مدنظر قرار دهید این است که این سیستم به صورت آبی نیست.

منظور از یک پارچه بودن این دستگاه یعنی به تنهایی دستگاه حرارتی و همچنین برودتی می باشد. جهت کار نیاز به گاز شهری داشته و همچنین برای ایجاد برودت و حرارت گاز مصرف خواهد کرد. این موضوع باعث شده است؛ مزایای بسیاری را به همراه داشته و مخاطبین و کاربران بسیاری را جذب نماید.

پمپ حرارتی الکتریکی VRF

این دستگاه بسیار شبیه به پمپ حرارتی گازسوز می‌باشد. تنها تفاوتی که دارند این است که در نوع الکتریکی قوای محرکه کمپرسورهای یک موتور الکتریکی بوده و در پمپ حرارتی گازسوز قوای محرکه کمپرسورها یک موتور احتراق داخلی گاز سوز می باشد.

توجه داشته باشید که در پمپ حرارتی الکتریکی سرمایش و گرمایش هوا در یونیت های داخل ساختمانی فن کویل ها انجام شده که این فن کویل ها توسط لوله کشی مسی به یونیت های بیرون از ساختمان اتصال داده می شود.

سیستم چیلر و بویلر یا موتورخانه

از انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان می‌توان به سیستم چیلر و بویلر موتورخانه اشاره کرد. در نظر داشته باشید که این سیستم بر اساس آب سرد و گرم کار می کند. چیلرها ایجاد کننده آب سرد و بویلرها دستگاه ایجاد کننده آب گرم می باشد.

آب سرد و گرم توسط لوله کشی به فن کویل ها یا هواسازهای ساختمان پمپاژ می شوند و توسط به گردش درآوردن در لوله های فن کویل ها و هوا ساز و همچنین چرخش هوا توسط فن از صفحه لوله ها هوا را سرد یا گرم خواهند کرد.

بهتر است بدانید چیلر ها در انواع تراکمی آب خنک و تراکمی هوا خنک یا چیلر جذبی طراحی و روانه بازار می‌شوند. همچنین باید بدانید که بویلر ها نیز در سیستم های آب گرم یا بخار داغ توسط مشعل گازسوز ایجاد شده طراحی و تولید خواهد شد. چیلر تراکمی و بویلر و به فن کویل همواره از جمله پرکاربردترین انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان می باشند.

انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان

خرید انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی

همانطور که ذکر شد این سیستم ها در انواع مختلفی موجود می باشند که باید با توجه به شرایط مدنظر خود بتوانید نوع سیستم مناسبی را تهیه کنید. برای این کار لازم است که شما اطلاعات لازم را درباره تمامی سیستم ها کسب کنید و این کاری سخت و دشوار می باشد. پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان فروش مجموعه تاسیسات دات کام در تماس باشید و مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

بدون شک در این صورت انتخاب بهتری را با توجه به شرایط جغرافیای و همچنین بودجه مورد نظر خود و … تجربه خواهید کرد. شما مخاطبین گرامی از سراسر ایران جهت سفارش و خرید انواع سیستم های تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان از طریق وبسایت https://tasisat.com/ می توانید اقدام نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

مقایسه هواساز خانگی با هواساز صنعتی

مقایسه هواساز خانگی با هواساز صنعتی از جمله دستگاه های تهویه مطبوع پرکاربرد می توان به انواع هواساز اشاره کرد.... ادامه مطلب

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن در این مقاله از سری مقالات وب سایت تخصصی تاسیسات دات کام قصد داریم... ادامه مطلب

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟ سختی گیر برج خنک کننده دستگاهی است که سختی آب... ادامه مطلب

محاسبه ظرفیت ایرواشر

محاسبه ظرفیت ایرواشر

محاسبه ظرفیت ایرواشر ایرواشر دستگاهی است که دارای دو عملکرد سرمایش و گرمایش می باشد. گرمایش این سیستم از طریق... ادامه مطلب

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی کولر گازی از جمله سیستم هایی است که دو عملکرد سرمایش و... ادامه مطلب

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی فیلتر شنی یکی از تجهیزاتی است که برای حذف ذرات معلق و آلاینده های... ادامه مطلب

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز بهتر است بدانید امروزه تجهیزات زیادی برای پاکسازی و کنترل هوا در بازار موجود... ادامه مطلب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب سیستم تهویه مطبوع از تجهیزات ضروری هر ساختمانی است که امروزه بسیار به آن... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *