Search
Close this search box.

انواع تاسیسات سرمایشی

انواع تاسیسات سرمایشی

انواع تاسیسات سرمایشی

با شروع شدن فصل تابستان بزرگترین دغدغه مردم در انتخاب تجهیزات سرمایشی مناسب می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم انواع تاسیسات سرمایشی را مورد بررسی قرار دهیم و پرکاربردترین تجهیزات سرمایشی را معرفی نماییم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

سیستم سرمایشی چیست ؟

سیستم سرمایشی معمولاً به سیستم هایی می گویند که برای سرد کردن محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم ها در انواع مختلف و تنوع بالایی در بازار وجود دارد که شما با توجه به کاربرد مد نظر خود می توانید از نوع مناسب آن بهره مند شوید. مانند کولرهای آبی، کولرهای گازی، فن کویل ها، چیلر ها و … که هر یک از این دستگاه ها دارای کاربرد ها و ویژگی ها و قابلیت های خاصی می باشد.

 

انواع تاسیسات سرمایشی

انواع سیستم های سرمایشی

کولر آبی

یکی از انواع تاسیسات سرمایشی؛ کولر آبی می باشد. این کولر توسط تبخیر آب هوا را خنک خواهد کرد. بهتر است بدانید کولرهای آبی طبق فرآیند سرمایش تبخیری کار می‌کند.

سرمایش تبخیری به فرایندی گفته می‌شود که در آن پدیده تبخیر به عنوان جاذبه گرمایی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. گرمای محسوس هوا جذب شده و به عنوان گرمای نهان برای تبخیر آب استفاده خواهد شد که مقدار گرمای محسوس جذب شده بستگی به مقدار آبی که تبخیر می‌شود دارد.

هر چقدر آب در گردش داخل کولر آبی بیشتر باشد؛ قدرت خنک کنندگی آن نیز بیشتر خواهد بود. کولرهای ابی تبخیری بسیار قدیمی می باشد که از هزاران سال قبل در تمدن های باستانی ایران و مصر استفاده می‌شده است. خنک کننده های تبخیری جدید معمولا بر اساس نمونه های اولیه تولید می‌شوند که در سرمایش تبخیری مستقیم مقدار آب موجود در هوای خنک شده افزایش پیدا خواهد کرد.

اما در سرمایش تبخیری غیر مستقیم تبخیر در درون یک مبدل حرارتی انجام خواهد شد. مقدار رطوبت موجود در هوای خنک شده تغییری نمی کند. کولرهای آبی معمولاً برای مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که این کولرها رطوبت ایجاد کرده و مانع خشک شدن هوا و ترک خوردن وسایل چوبی و همچنین ایجاد الکتریسیته ساکن خواهد شد.

در مناطق معتدل و خشک نمی توانید از کولرهای آبی استفاده کرد. چرا که این کولرها رطوبت ایجاد کرده و خطراتی را برای ساکنین به همراه دارد. کولرهای آبی معمولا در دو نوع کولر آبی ثابت و کولر آبی پرتابل وجود دارد.

کولر گازی

یکی دیگر از انواع تاسیسات سرمایشی؛ کولر گازی می باشد. این کولرگازی نوعی دستگاه تهویه است که توسط یک سیکل تبرید تراکمی گرما را از فضا دریافت کرده و به خارج از اتاق دفع خواهد شد. می توان کولر را تبدیل به پمپ حرارتی کرد که در فصل زمستان نیز از حالت گرمایش آن بهره مند شد.

به طور کلی می‌توان گفت کولر گازی وظیفه جذب هوای گرم داخل و تولید هوای خنک و مطبوع توسط فرآیند تبخیر مایع مبرد به گاز اواپراتور کولر را دارا می باشد. کولر گازی ها معمولا از قسمت اصلی کمپرسور، کندانسور، و اواپراتور، شیر منبسط و … تشکیل می‌شود که این کولر گازی در انواع مختلفی وجود دارد. برخی از انواع کولر گازی ها عبارتند از:

 1. کولر گازی پنجره ای
 2. کولر گازی دو تکه یا اسپلیت
 3. کولر گازی پرتابل
 4. کولر گازی مولتی اسپلیت
 5. کولر گازی سقفی و زمینی
 6. کولر گازی های ایستاده یا مرکزی

فن کویل

یکی دیگر از انواع  تاسیسات سرمایشی؛ فن کویل می باشد. فن کویل ها دستگاهی هستند که برای سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت جزء سیستم های تهویه مطبوع می باشد که در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دستگاه از یک کویل یا رادیاتور و فن تشکیل می‌شود و جریان آب سرد یا آب گرم رادیاتور توسط فن دستگاه به صورت هوای گرم یا هوای سرد در فضای مورد نظر منتشر خواهد شد. دستگاه های فن کویل نیز مانند دیگر سیستم ها از انواع مختلفی تشکیل می شود. هر یک از این انواع فن کویل دارای کاربرد خاصی می باشد و می توانید از آن بهره مند شوید. برخی از انواع فن کویل ها عبارتند از:

 1. فن کویل سقفی توکار
 2. فن کویل سقفی روکار
 3. فن کویل زمینی
 4. فن کویل دیواری
 5. فن کویل کاستی

انواع تاسیسات سرمایشی

چیلر

در ادامه مبحث انواع تاسیسات سرمایشی می‌توان گفت یکی از سیستم های سرمایشی که از طرفداران بالایی برخوردار شده است؛ دستگاه چیلر می باشد. چیلر به سیستمی گفته می‌شود که از تبرید تراکمی یا تبرید جذبی استفاده کرده و گرما را از مایع دریافت می‌کند. این مایع سرد شده در تجهیزات تهویه مطبوع مثل فن کویل یا هواساز مورد استفاده قرار می گیرد.

گرمای دریافت شده از آب به محیط داده شده یا با افزایش بازدهی در کاربردهای گرمایشی استفاده خواهد شد. چیلر ها در دو نوع چیلر تراکمی و چیلر جذبی وجود دارد که هر یک از این دستگاه ها در مناطق خاص و در کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. گاز مبرد در چیلر ها در کندانسور توسط ۳ روش آب خنک، هوا خنک و تبخیری؛ خنک سازی می کند.

مینی چیلر

مینی چیلرهای موجود در ایران بیشتر از نوع هوا خنک می باشد. مینی چیلر همان چیلرهای کوچک می باشند که به عنوان آب سرد کن بوده و جهت تولید آب سرد در تهویه مطبوع و صنایع مختلف مانند صنعت چاپ، صنعت لیزر، دستگاه تزریق پلاستیک و … استفاده می شود.

داکت اسپلیت

یکی دیگر از انواع تاسیسات سرمایشی که امروزه از استقبال بالایی برخوردار شده است؛ داکت اسپلیت می باشد. به طور کلی می توان گفت در داکت اسپلیت ها از هوای برگشت داخل هر واحد استفاده خواهد شد تا راندمان کاری دستگاه بالا برود که باعث می‌شود تا مصرف انرژی کمتر شود.

بهتر است بدانید سرمایش و گرمایش در دستگاه داکت اسپیلت توسط حرکت هوا در واحد هواساز با مکش هوای داخلی انجام خواهد شد. عملکرد سرمایشی این محصول درست شبیه کولر گازی ها می باشد برای گرمایش نیز از کویل آب گرم استفاده خواهد شد.

توجه داشته باشید برای تهیه و خرید انواع تاسیسات سرمایشی مناسبی را تهیه کرده تا راندمان و عملکرد مناسبی داشته باشد. پیشنهاد می کنیم از طریق فروشگاه آنلاین https://tasisat.com/ نسبت به تهیه و سفارش انواع تاسیسات سرمایشی اقدام نمایید و این محصولات را با کیفیت بالا تهیه کنید. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره نیز می توانید با کارشناسان در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”رایج ترین محصولات سرمایشی کدامند؟” answer-0=”کولر گازی، داکت اسپلیت، چیلر، کولر آبی و مینی چیلر و …” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”سیستم سرمایشی چیست؟” answer-1=”سیستم هایی که جهت خنک کاری و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد معمولاً سیستم های سرمایشی گفته می شود. این سیستم ها در تنوع بالایی در بازار موجود است که شما می توانید از آن بهره مند شوید.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”چگونه می توان انواع تاسیسات سرمایشی مناسبی را تهیه و از آن استفاده کرد؟” answer-2=”از طریق فروشگاه آنلاین https://tasisat.com/ می توانید انواع تاسیسات سرمایشی را تهیه کرده و از آن بهره مند شوید.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *