Search
Close this search box.

انواع برج خنک کننده

برج خنک کننده فایبرگلاس و گالوانیزه

انواع برج خنک کننده

در این مقاله از سری مقالات وب سایت تخصصی تاسیسات دات کام تصمیم داریم به بررسی انواع برج خنک کننده بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با برج خنک کننده

بهتر است بدانید که برج خنک کننده معمولاً به نام کولینگ تاور نیز شناخته می شود. برج خنک کن وسیله ای است که حرارت ایجاد شده در سیکل های صنعتی مثل نیروگاه ها و ذوب آهن تهویه مرکزی مثل سیال را به خوبی جذب کرده و به محیط اطراف انتقال خواهد داد. در کاربردهای صنعتی و سیستم های تهویه خانگی از این برج های خنک کننده بسیار استفاده می شود. لازم است بدانید که این تجهیزات معمولاً در انواع و مدل های مختلف موجود می باشد که با توجه به کاربرد باید نوع مناسب آن را انتخاب کرد.

انواع برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده

لازم به ذکر است که انواع برج خنک کننده از نظر جریان هوا و سیکل کارکرد دسته بندی خواهد شد. به شرح هر یک از انواع آن می پردازیم.

برج خنک کننده بارانی یا برج خنک کننده جریان متقاطع

برج خنک کننده بارانی به گونه‌ای عمل می‌کند که آبی که از کندانسور خارج شده است؛ از طریق پمپ به تشتک های بالایی برج انتقال داده شده و سپس از طریق سوراخ های موجود بر روی تشک ها به صورت قطرات باران بر روی پکینگ ها ریخته می شود. همزمان با این فرآیند فن کولینگ تاور هوای بیرون را از دمپرها به درون کشیده و از پکینگ ها عبور می دهد که باعث می شود تا دمای آب عبوری از بین آن ها کاهش پیدا کند.

برج خنک کننده آبگردان یا جریان مخالف

برج خنک کننده آبگردان، آبگرم کندانسور را به برج خنک کن انتقال خواهد داد. سپس از طریق پمپ روی پکینگ های برج پاشیده شده و همزمان فن برج هوای بیرون را از دمپر هایی که در پایین آن قرار دارند؛ به داخل کشیده و هوا را در خلاف جهت ریزش آب ها به بالا می کشد.

توجه داشته باشید که این فرآیند باعث تعادل دما بین آب و هوای عبوری می شود. در ادامه پکینگ ها آب خنک شده را به کندانسور انتقال خواهند داد که در این برج ها بین افشانک ها و پکینگ ها معمولاً قطره گیر نصب خواهد شد که به این صورت مانع هدر رفت آب می شود.

لازم به ذکر است که کولینگ تاور جریان مخالف یا همان آبگردان معمولاً در سه مدل در بازار موجود می باشد. اولین مدل برج خنک کننده آبگردانی با جریان هوای طبیعی می باشد. همچنین برج خنک کننده آبگردان با جریان هوای مکانیکی، برج خنک کننده آب گردانی با جریان هوای اجباری از دیگر مدل های آن است. در ادامه به شرح هر یک می پردازیم.

  1. برج خنک کن آبگردانی با جریان طبیعی: لازم است بدانید که این مدل از برج های خنک کن آبگردانی فاقد فن بوده و به خاطر اختلاف فشار هوا از جریان طبیعی هوا استفاده خواهد کرد. این برج ها برای استفاده در نیروگاه ها و کارخانه ها که حجم آب در گردش زیاد است؛ بسیار مناسب می باشد. به همین دلیل بیشتر به آب برج خنک کننده نیروگاه می گویند. در نیروگاه هایی که توربین بخار و توربین گازی در امتداد یکدیگر قرار گرفته اند؛ تشکیل یک بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی را دارد که در آنجا از برج خنک کننده نیروگاه سیکل ترکیبی استفاده خواهد شد.
  2. برج خنک کننده آبگردانی با جریان مکانیکی: لازم به ذکر است که در این مدل از برج ها هوای عبوری از طریق فن جریان پیدا می‌کند. این فن ها معمولاً در بالای برج آبگردانی با جریان مکانیکی تعبیه شده است.
  3. برج خنک کن آب گردانی با جریان اجباری: در این برج های آبگردانی معمولاً در پایین دستگاه از فن سانتریفیوژی استفاده می شود. این فن ها هوای بیرون را در خلاف جهت پاشش آب در برج خنک کن به جریان در می آورد.

انواع برج خنک کننده از نظر سیکل کار کرد

برج خنک کن مدار باز

یکی از انواع برج خنک کننده نوع مدار باز می باشد که جهت خنک کردن سیال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برج به صورت مستقیم با محیط بیرون تبادل دمایی دارد. توجه داشته باشید که در کولینگ تاور آب خروجی از کندانسور به صورت مستقیم با هوای بیرون تبادل دمایی برقرار کرده و زمانی که خنک شود؛ به درون کندانسور بر می گردد. این نوع برج ها را به نام برج خنک کن تر نیز می شناسند.

برج خنک کننده مدار بسته

کولینگ تاور مدار بسته از جمله انواع برج های می باشد که دارای سیال خنک کننده بوده و به صورت مستقیم با محیط بیرون ارتباط ندارد. این برج از داخل لوله به سیالات در ارتباط بوده و از طریق تبادل دمایی بین لوله و محیط خنک خواهد شد. معمولا به این برج خنک کن، برج خشک نیز می گویند.

برج خنک کننده هیبریدی

بهتر است بدانید منظور از کولینگ تاور هیبرید یعنی ترکیب دو یا چند روش مختلف می باشد که برای بهبود راندمان و عملکرد یک سیکل خواهد بود. این نوع هیبریدی ترکیبی از برج خنک کن باز و بسته می باشد که معمولاً در بالای برج خنک کن توسط جریان هوا آب درون لوله ها مقداری از گرمای خود را از دست می‌دهند و سپس بر روی پکینگ ها پاشیده خواهد شد. پس از عبور از کولینگ تاور هیبریدی به تشتک آب سرد وارد شده و دوباره به سیستم برمی گردد.

انواع برج خنک کننده

نحوه عملکرد دستگاه برج خنک کننده

برج خنک کننده یا کولینگ تاور همانطور که ذکر شد جهت خنک کردن کندانسور می باشد. مبرد که در کندانسور خنک شده و پس از آن برای کاهش دمای آب کندانسور به برج خنک کننده منتقل خواهد شد. در برج خنک کن توسط تبادل دما با محیط بیرون خنک شده و دوباره به کندانسور برمی گردد.

انواع کولینگ تاور از نظر جنس بدنه

یکی دیگر از دسته بندی انواع برج خنک کننده از نظر جنس بدنه می باشد. این نوع برج های خنک کن معمولاً در جنس های گالوانیزه، برج خنک کن فایبرگلاس، برج خنک کن بتنی، برج خنک کن چوبی تولید می‌شود.

البته در نظر داشته باشید که برج خنک کن چوبی امروزه منسوخ شده و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. نوع برج خنک کن بتنی بیشتر در ساخت برج های جریان طبیعی نیروگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت برج های خنک کن بارانی از گالوانیزه استفاده خواهد شد که باعث می‌شود تا در برابر آب و نور خورشید دارای مقاومت باشد.

آشنایی با تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام از جمله فروشگاه های معتبر و شناخته شده می باشد که همواره سعی کرده است تا بهترین و مناسب ترین سیستم های تهویه مطبوع را روانه‌ی بازار کند. لازم به ذکر است که مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام برای رفاه و آسایش شما عزیزان امکان سفارش اینترنتی را فراهم کرده است که به صورت آنلاین و اینترنتی از طریق وبسایت https://tasisat.com/ می توانید برای سفارش و خرید انواع این سیستم ها اقدام کنید. ناگفته نماند که کارشناسان فروش این مجموعه شما مخاطبین عزیز را برای انتخاب بهتر و مناسب تر دستگاه ها با توجه به شرایط محیط زندگی شما راهنمایی خواهند کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”انواع برج خنک کننده از نظر جنس بدنه کدامند؟” answer-0=”برج خنک کن گالوانیزه، برج خنک کن فایبرگلاس، برج خنک کن بتنی، برج خنک کن چوبی” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”انواع برج خنک کننده از نظر سیکل کارکرد کدامند؟” answer-1=”برج خنک کن مدار باز، برج خنک کن مدار بسته، برج خنک کن هیبریدی” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”برج خنک کننده چیست؟” answer-2=”برج خنک کننده وسیله ای می باشد که حرارت ایجاد شده دستگاه صنعتی را جذب کرده و به محیط اطراف انتقال خواهد داد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *