انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

لطفا امتیاز دهید

[small_url_page]

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

فن در سیستم های تهویه مطبوع دستگاهی است که وظیفه تامین فشار مورد نیاز برای هوا و جا به جایی هوا را برعهده دارد. این دستگاه انرژی مکانیکی را از منابع دیگر انرژی دریافت می کند. این قطعه در انواع مختلفی موجود است که هر کدام کاربردی دارند‌. برای آشنایی با انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

آشنایی با فن در سیستم های تهویه مطبوع

فن در سیستم های تهویه مطبوع یک عامل محرک هوا است که جریان هوا را ایجاد کرده و جزئی از سیستم های تهویه مطبوع است. فن یکی از اجزای مهم این سیستم ها محسوب می شود که به نوعی قلب سیستم شناخته شده است. این قطعه از تعدادی پره تشکیل شده است که توسط شفت به الکتروموتور وصل شده و هوا یا گاز را به حرکت در می آورند. این وسیله در مدل های مختلفی موجود است با یکدیگر فرق دارند.‌

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

آشنایی با انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

  • فن آکسیال

این فن با نام محوری نیز شناخته شده و پره های آن به دور یک محور ثابت چرخیده و هوا را به صورت موازی در محور مکش کرده و از سمت مخالف خارج می کنند. حجم جا به جایی هوا در این نوع فن زیاد بوده و تقریبا دو برابر فن سانتریفیوژ می باشد. حجم و وزن این فن کم بوده و سرعت آن زیاد است. این فن با توجه به نوع پره ها و قاب به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

  1. فن آکسیال پروانه ای: ساده ترین و رایج ترین فن آکسیال نوع پروانه ای آن است که به ملخی نیز معروف است. این سیستم از ۶ پره بلند و باریک تاب خورده تشکیل شده که از جنس پلاستیک یا آلیاژ فلزی هستند. پره های این فن به یک توپی و محور ثابت وصل شده اند که تمام آن ها در یک محفظه قرار داشته و دور محور اصلی می چرخند. پروانه های کوچک به صورت مستقیم و کوپل شده به یک الکتروموتور و پروانه های بزرگتر به صورت فولی تسمه به الکتروموتور وصل می شوند. وقتی سیستم کانال نداشته باشد و یا کانال کشی کمی داشته باشد؛ از این فن استفاده می شود.
  2. فن آکسیال لوله ای یا کانالی: یکی دیگر از انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع نوع لوله ای یا کانالی است که در یک محفظه بوده و دارای الکتروموتور و قاب هستند. شکل قاب این نوع استوانه ای بوده و به دلیل نحوه ساخت قاب و طراحی آیرودینامیکی راندمان بیشتری دارد. در محیط های پر رفت و آمد از این سیستم استفاده می شود.
  3. فن‌ آکسیال پره ای: راندمان این فن به نسبت دیگر فن های آکسیال بیشتر بوده و تعداد پره های آن نیز بیشتر است. پره های اضافه این سیستم شرایط را برای غلبه بر فشارهای استاتیک روی فن بهبود می بخشد. وقتی محدودیت فضا داشته باشید به راحتی می توانید از این فن استفاده کنید.
  • فن سانتریفیوژ

 به عنوان یکی دیگر از انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع می توان فن سانتریفیوژ را نام برد. این قطعه گردش و انتقال هوا را از طریق نیروی گریز از مرکز که در سیستم ایجاد شده انجام می دهد. این فن به شکل استوانه بوده و شامل تعدادی پره است که بر روی پروانه قرار دارند. در این نوع فن هوا از سمت پروانه به قسمت پره ها حرکت کرده و انرژی جنبشی را افزایش داده و سپس هوا را با فشار زیاد و زاویه ۹۰ درجه خارج می کند.

جریان این هوا حجم کمی داشته ولی ثبات بیشتری دارد.‌ قطعات مکانیکی این فن دوام و استحکام بالایی داشته و به سختی دچار آسیب دیدگی می شود. این فن از نظر کاربرد و انحنای پروانه ها در دو نوع فوروارد و بکوارد وجود دارد که در زیر آن ها را به طور مختصر توضیح داده ایم:

  1. فن سانتریفیوژ فوروارد: انحنای پروانه های این فن رو به جلو بوده و هوا را در حجم زیادی جا به جا می کند. انحنای موجود در این پروانه ها ناخالصی و آلودگی موجود در هوای کشیده شده به داخل را گیر انداخته و آن را پاکسازی می کنند. صدا و لرزش این فن خیلی کم بوده و می توان در سیستم های تخلیه و یا تهویه هوا از آن استفاده کرد.
  2. فن سانتریفیوژ بکوارد: یکی دیگر از انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع نوع سانتریفیوژ بکوارد است. در این فن پروانه ها دارای انحنای رو به بیرون هستند و بیشترین کاربرد آن در سیستم های تهویه مطبوع است. این نوع فن با صدا و لرزش کمی عملکرد خود را انجام داده و هوای اتاق را تخلیه می کند.

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

آشنایی با مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام در زمینه عرضه و ارائه انواع سیستمهای تهویه مطبوع فعالیت دارد. تنوع این سیستم ها در بازار بسیار بالا می باشد. برخی از آن می توان به کولر گازی جی پلاس، داکت اسپلیت بیومن، چیلر میدیا و … اشاره کرد. شما مخاطبین و کاربران گرامی برای تهیه و خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع می توانید از طریق وبسایت https://tasisat.com/ اقدام کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”فن در سیستم های تهویه مطبوع چیست؟” answer-0=” فن دستگاهی است که وظیفه تامین فشار مورد نیاز برای هوا و جا به جایی هوا را برعهده دارد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع کدامند؟” answer-1=” فن آکسیال و فن سانتریفیوژ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”انواع فن آکسیال را نام ببرید؟ ” answer-2=”فن آکسیال پروانه ای، لوله ای و پره ای” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس آن... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که پمپ... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که عاملی... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و در... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول زیاد... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن ها... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف در... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده قرار... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *