Search
Close this search box.

انواع مبدل حرارتی در چیلر

انواع مبدل حرارتی در چیلر

بهتر است بدانید چیلر ها معمولاً یک نوع آب سردکن بزرگ می باشند که صنایع و تهویه مطبوع از جمله کاربردهای آن می باشد. در صنعت تهویه مطبوع برای مصرف آب سرد برای فن کویل ها و هواسازها تولید خواهد شد. برای استفاده از این نوع دستگاه باید از مبدل های مختلفی استفاده شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی مبحث انواع مبدل حرارتی در چیلر بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

چیلر ها از جمله سیستم های تهویه مطبوع می باشد که در انواع مختلف جذبی و تراکمی موجود می باشد. در چیلرهای تراکمی معمولاً از دسته چیلر های تراکمی هوا خنک و چیلرهای تراکمی آب خنک استفاده خواهد شد. چیلر های تراکمی از اواپراتور ها معمولاً مبدل شل و تیوب یا مبدل صفحه ای استفاده خواهد شد.

در چیلرهای آب خنک از مبدل پوسته و لوله استفاده می شود و در چیلر های تراکمی هوا خنک در کندانسور ها از نوع مبدل هوایی استفاده می شود. اما در نظر داشته باشید که در چیلر های جذبی برای تولید برودت نیاز به ۴ مبدل حرارتی پوسته لوله به نام های اواپراتور، کندانسور، ابزوربر و ژنراتور است. در ادامه به شرح یک از این مبدل ها می پردازیم.

انواع مبدل حرارتی در چیلر

مبدل پوسته لوله

با توجه به مبحث انواع مبدل حرارتی در چیلر باید ذکر کنیم که یکی از مبدل هایی که در چیلر استفاده می شود؛ مبدل پوسته لوله می باشد. یک دسته لوله مسی یا فولاد می باشند که در پوسته لوله شکل جوش یا به روش انبساط به یکدیگر پیچ داده شده است. به دو صورت این مبدل ها قرار می گیرند.

دسته اول به این گونه است که دسته لوله ها از یک طرف خم شده و از طرف دیگر به صفحه تیوب اتصال داده می‌شود. دسته دیگر آن این است که دسته لوله ها از دو طرف بدون خمکاری به دو صفحه تیوب اتصال داده می شود.

در نظر داشته باشید که پوسته در یک یا هر دو انتهای خود معمولاً دارای اتصال فلنجی می باشد که به توان یک یا دو سر مبدل کلاهک به آن اتصال داده شود. در نظر داشته باشید که این کلاهک معمولاً برای به گردش در آوردن سیال دارای صفحات جدا کننده است. به این صورت سیال به راحتی می‌تواند طول مبدل ها یک بار، دوبار و حتی چهار بار یا بیشتر طی کند.

در نظر داشته باشید که هرچه سطح تبادل حرارت یعنی مساحت هادی حرارتی بیشتر و بزرگتر باشد؛ باعث می شود تا سریعتر انتقال حرارت انجام بوده و همچنین مقدار حرارت منتقل شده نیز بیشتر می شود.

مساحت یک دسته از سیم های با قطر کم مراتب بیشتر معمولا از مساحد یک دسته تیوب با قطر بالاتر می باشد. مبدل حرارتی که از جمله انواع مبدل حرارتی در چیلر می باشد؛ می تواند صاف یا به صورت فین دار باشند. فین ها در خارج به داخل تیوب لوله ها ایجاد خواهد شد. در نظر داشته باشید که این فین ها معمولاً باعث می‌شود تا مساحت تیوب ها افزایش پیدا کرده و بنابراین نرخ انتقال حرارت نیز افزایش پیدا می کند.

مبدل های حرارتی معمولا در استاندارد ۸ و ۱۰ و ۱۲ و ۱۶ و ۲۰ فوت ساخته و در بازار موجود می باشد. در بین سایز هایی که بیان کردیم سایز ۱۶ و ۲۰ فوت معمول ترین و رایج ترین سایز ها می باشد.

تیوب شیت ها

در نظر داشته باشید که یکی از انواع مبدل حرارتی در چیلر تیوب شیت ها می باشد. دسته تیوب ها معمولاً از مهار انتهای تیوپ در سوراخ های تیوب شیت ایجاد می شود. تیوب ‌ها و تیوب شیت ها معمولا به صورت ثابت جزیی از بدنه مبدل می‌شود که به این صورت حرکت از آن ها گرفته خواهد شد. همانطور که شما می دانید حرارت باعث می‌شود تا تیوب ها بسته شود.

زمانی که تیوب ها بسته شوند باعث می‌شود تا تیوب شیت ها تنش ایجاد شود. در نتیجه اگر این تیوب شیت ثابت و بدون حرکت باشد؛ باعث خواهد شد تا جریان سیال در آن شروع شده و از ناحیه نشت سیال بین دیواره تیوب و سوراخ شیت اتفاق می‌افتد. این اتفاق باعث می‌شود تا یک سیال توسط سیاره دیگر آلوده شود و همچنین کاهش بازدهی انتقال حرارت را نیز به همراه خواهد داشت داشت

مبدل حرارتی صفحه ای

یکی دیگر از انواع مبدل حرارتی در چیلر مبدل حرارتی صفحه ای می باشد. بهتر است بدانید که در این نوع مبدل های حرارتی معمولا در یک ردیف تعداد صفحه نازک قرار گرفتند که در بین آن فضای خالی وجود دارد.

همچنین مسیری وجود دارد که برای جریان سیال داغ و جریان سیال سرد تعبیه می‌شود. در بین صفحات مبدل حرارتی صفحه ای معمولاً به تناوب و یکی در میان لوله های سرد و گرم قرار داده می شود. در نظر داشته باشید که در این مبدل حرارتی از مسیر این صفحات نازک سیال جریان پیدا خواهد کرد.

انواع مبدل حرارتی در چیلر

مبدل حرارتی هوا خنک

بهتر است بدانید یکی دیگر از انواع مبدل حرارتی در چیلر مبدل حرارتی هوا خنک می باشد. در این نوع مبدل سلول های پره ای وجود دارد که درون آن سیال جریان خواهد داشت. حرارتی که از این لوله ها توسط پره های ایجاد می شود؛ به محیط وارد خواهد شد. امروزه معمولا کمتر از این نوع مبدل حرارتی در دستگاه های چیلر استفاده می شود.

معرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد. برخی از سیستم های تهویه مطبوع می توان به چیلر، کولر گازی، فن کویل و … اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید این سیستم ها توسط برندهای مختلفی تولید و ساخته می شود.شما عزیزان برای اینکه بتواند سیستم مناسبی را تهیه کنید باید به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.

پیشنهاد ما به شما مخاطبان گرامی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام می باشد. با مراجعه به وبسایت https://tasisat.com/ می توانید علاوه بر مشاهده سیستم های تهویه مطبوع اطلاعات لازم را درباره سیستم ها مشاهده کرده و بررسی کنید.

 بدون شک با بررسی با دقت و کامل این سیستم ها می توانید محصول مناسبی را تهیه کنید. البته فراموش نکنید که شما همچنین می توانید از مشاوره های لازم توسط مجموعه کارشناسان مجموعه تاسیسات دات کام نیز بهره مند شوید.

در این صورت با سیستم ها آشنا شده نحوه عملکرد و اطلاعات لازم را دریافت کرده به شما کمک خواهند کرد تا با توجه به شرایط اقتصادی و موقعیت جغرافیایی محل زندگی خود بهترین سیستم را انتخاب کنید. نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که شما عزیزان از سراسر ایران می توانید با اطمینان خاطر به صورت اینترنتی جهت سفارش این محصولات اقدام نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”انواع مبدل حرارتی در چیلر کدامند؟” answer-0=”مبدل پوسته لوله، مبدل صفحه ای، مبدل حرارتی هوا خنک.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”مبدل های حرارتی پوسته لوله در استانداردهای چند فوت ساخت می شوند؟” answer-1=”مبدل های حرارتی پوسته لوله در استانداردهای ۸ و ۱۰ و ۱۲ و ۱۶ و ۲۰ فوت ساخته و روانه بازار می شوند.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”در چیلرهای تراکمی معمولاً از کدام مبدل استفاده می شود؟” answer-2=”در چیلرهای تراکمی معمولا از مبدل صفحه ای استفاده می شود.” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”” answer-3=”” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”” answer-4=”” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”” answer-5=”” image-5=”” headline-6=”h2″ question-6=”” answer-6=”” image-6=”” headline-7=”h2″ question-7=”” answer-7=”” image-7=”” headline-8=”h2″ question-8=”” answer-8=”” image-8=”” headline-9=”h2″ question-9=”” answer-9=”” image-9=”” count=”10″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *