Search
Close this search box.

انواع فیلتر شنی استخر

انواع فیلتر شنی استخر

چنانچه که دوست دارید استخر مجهزی که تمامی نکات مربوط به بهداشت و امکانات رفاهی در آن رعایت شده باشد. در وهله اول بایست به فکر تهیه تجهیزات استخر از بهترین برند های مشهور و معتبر باشید. سپس اصول و نکاتی که همواره در نگهداری استخر مورد توجه قرار می گیرد را برای دوره های زمانی مشخصی در استخر خود اجرای نمایید.

انواع از تجهیزات استخر همچون فیلتر شنی، پمپ ، سیستم گرمایشی که در اغلب موارد در موتورخانه نگهداری می شود بایست در دوازده ماه سال وارسی گردد. شما می توانید انواع فیلتر شنی استخر را در تاسیسات دات کام مشاهده و بعد از مقایسه قیمت ها خریداری نمایید. چرا که در وهله اول هزینه های بسیاری برای تهیه این تجهیزات پرداخت نموده اید.

در نتیجه اگر اهمالی در نگهداری از تاسیسات استخر رخ دهد شما بایست برای تعویض و یا تعمیر آن متحمل هزینه های هنگفتی شوید. یکی از این تجهیزات ک می توان آن را حیاتی ترین ابزار تجهیزات استخر به شمار آورد فیلتر شنی استخر می باشد. فیلتر های شنی به وسیله برند های متعددی تولید و روانه بازار می گردد.

ولیکن مهم ترین نکته ای که در این رابطه بایست عنوان کنیم این است که مطابق با نیاز کاربر انواع فیلتر شنی استخر تولید می گردد. آنچه که ما تصمیم گرفته ایم موضوع امروز مقاله خود را به تفصیل انواع فیلتر شنی استخر اختصاص دهیم.

انواع فیلتر شنی استخر

انواع فیلتر شنی

شناخته ترین و رایج ترین شیوه در خالص سازی آب بهره گیری از فیلتر شنی می باشد. پایه فعالیت این فیلتر ها بر اصل تصفیه فیزیکی می باشد. خروجی که در اختیار شما قرار خواهد داد آبی خالص عاری از ذرات معلق می باشد.

این موضوع به علت بستر شن و ماسه ای است که در درون خود دارد که به عنوان یک فیلتر قوی عمل می نماید. در ادامه این مقاله انواعی از فیلتر شنی را بیان خواهیم کرد و سپس یک نگاهی کوتاه به چگونگی کارکرد آن خواهیم داشت.

در همین راستا انواع فیلتر شنی استخر عبارت است از:

 1. فیلتر شن و ماسه سریع (تحت فشار).
 2. فیلتر شن و ماسه گرانشی.
 3. فیلتر شنی آرام.
 4. فیلتر شنی FRP.
 5. فیلتر شنی فلزی.
 6. فیلتر شنی تند ثقلی.

فیلتر شنی سریع یا همان تحت فشار چیست؟

اگر بخواهیم یکی دیگر از انواع فیلتر شنی استخر را مورد وارسی قرار دهیم به شرح فیلتر شنی تحت فشار می پردازیم. این نوع از فیلتر شنی بیشتر در مکان و محل های کوچک همچون استخر ها، باغ ها مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه طراحی و ساخت آن به طریق استوانه های تحت فشار می باشد که درون  آن به وسیله شن پر شده است.

نحوه کار فیلتر شنی ایمکس به این صورت است که جریان آب از بخش فوقانی فیلتر شنی تحت فشار وارد می شود سپس بستر شنی را طی می نماید تا فیلتر کار خود یعنی خبس ذرات را انجام دهد.

به همین دلیل است که در خروجی فیلتر شنی آبی تمیز و تصفیه شده به وسیله نازل فیلتر شنی جمع خواهد شد. بهترین پیشنهادی که در این رابطه می توانیم به شما ارائه دهیم این است که اگر تمایل دارید از نازل ها و بستر شنی در دراز مدت به نحو موثری محافظت کنید یک طبقه ذرات درشت بر روی آن ها بریزید.

مزیت های بکارگیری فیلتر شنی تحت فشار

 • در نگاه اول از مزیت های فیلتر شنی بَر می خوریم به اندازه و ابعاد مناسب آن.
 • فیلتر های تحت فشار سرعت بالای در صاف نمود و یا به عبارتی فیلتراسیون دارد.
 • آب خروجی از فیلترهای تحت فشار کیفیت مطلوبی دارد.
 • شستشوی فیلتر های تحت فشار به سهولت انجام می گیرد.
 • هزینه مناسب و در کنار آن نگهداری آسان را نیز می توان در فهرست مزیت های فیلتر تحت فشار قرار داد.

انواع فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی گرانشی چیست؟

این نوع از فیلتر شنبی اغلب در سامانه های شهری و آشامیدنی که نیاز است فیلتراسیون چند مرحله ای انجام گیرد کاربرد دارد. شن و ماسه ای تقریباً درشت و فضا های گرانولی به منظور نابودی ناخالصی ها استفاده می گردد. در این شیوه از طریق مواد شیمیایی لخته کننده همچون آلوم به صورت لخته ای توده ای، ذرات اضافی حبس شده و از آب خارج می گردد. 

آنچه در رابطه با این نوع از سامانه فیلتراسیون مطرح می گردد این است که برای محیط های کوچک مقرون به صرفه نبوده چرا که هزینه های خرید و نگهداری بالای داشت و در کنار آن در مقایسه با فیلتر شنی تحت فشار پیچیده تر می باشد.

فیلتر شنی آرام

یکی از شیوه های اولیه تصفیه آب که استفاده از آن به زمان های قدیم بر می گردد فیلتر شنی آرام می باشد. بکارگیری از فیلتر شنی آرام در برای محیط های کوچک که دارای لجن کمی می باشد مناسب است. در نتیجه می توان به این نتیجه دست یافت که برای آب های بسیار آلوده و در حجم های زیاد را نمی تواند کارآمد باشد و در واقع در تصفیه آن ناتوان خواهد ماند.

فیلتر شنی FRP

این نوع از فیلتر شنی از جنس فایبر گلاس می باشد که در گروه انواع فیلتر شنی استخر جای می گیرد. فیلتر شنی FRP توانایی این را ندارد که در ظرفیت های بالا بکار گرفته شود. نحوه طراحی آن به طریق الستوان بلند می باشد. از این نوع فیلتر شنی نمی توان در سیستم های آب آشامیدنی و شهری استفاده نمود. در نتیجه برای فیلتراسیون آب با حجم کم پارامتر انتخابی خوبی است.

فیلتر شنی فلزی

فیلتر شنی فلزی نیز یکی دیگر از انواع فیلتر شنی استخر می باشد که مجهز به بدنه ای از جنس فولاد و نازل از نوع برنجی می باشد. به دلیل همین قابلیت در مقایسه با فیلتر شنی فایبرگلاس از توانایی بالای در فیلتراسیون برخوردار می باشد. از فیلتر های شنی فلزی در استخر های پرورش ماهی، استخر های شنا و توصیه پساب های صنعتی بهره گرفته می شود.

فیلتر شنی تند ثقلی

بکارگیری این دستگاه یکی از رایج ترین شیوه ها برای تصفیه آب آلوده می باشد. بستری که برای این نوع فیلتر شنی بکار رفته است از جنس سیلیس با درصد خلوص بوده و در نتیجه کارایی بالای دارد. کف فیلتر های ثقلی برخوردار از بتن و یا مواد پلاستیکی می باشد.

مزیت های استفاده از فیلتر شنی

بهره برداری از انواع فیلتر شنی استخر در پروسه تصفیه آب و پساب مزیت های بسیاری به همراه دارد. با وجود اینکه این دارای ساختار ساده ای می باشد ولیکن راندمان و بازدهی بالای در صورت نگهداری و سرویس درست دارند. همانگونه که در مطالب فوق مشاهده نمودید به دلیل تعدد در انواع فیلتر شنی می توان از آن در انواع پروژه های صنعتی و مصارف شهری و آشامیدنی استفاده نمود.

فیلتر های شنی با وجه به کارکردشان می توانند تحت عنوان پیش تصفیه، تصفیه ثانویه و یا فیلتر های جانبی بکار گرفته شوند. امیدواریم تا اینجای مطلب انواع فیلتر شنی استخر توانسته باشید اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

انواع فیلتر شنی استخر

نکات مهم به هنگام خرید فیلتر شنی

 • جنس بدنه و ضخامت آن

بهتر است فیلتر شنی تهیه کنید که جنس بدنه آن از فولاد باشد چرا که طول عمر بالای دارند. ضخامت بدنه بر اساس سایز و ظرفیت تعریف می گردد.

 • پوشش بدنه

از آنجایی که فیلتر شنی همواره در تماس با آب هستند نوع کاربرد آنها نشان می دهد که بایست در پوشش داخلی از رنگ دو لایه و اپوکسی بهره گرفته شود. پوشش بیرونی بدنه نیز بایست به کمک دو لایه رنگ روغنی احاطه شده باشد.

یکی از مهم ترین نکات به هنگام خرید انواع فیلتر شنی استخر توجه به اندازه دانه های سیلیس می باشد.

 • قطر و سایز منبع

توجه به قطر و سایز منبع یکی از مهم ترین نکاتی است که شما بایست در خرید انواع فیلتر شنی استخر به آن توجه نمایید. در نتیجه اطمینان حاصل کنید که از درب محل مورد نظر عبور نموده و در جای مناسب نصب و تعبیه می گردد.

 • نوع جوشکاری

مورد بعدی که شما بایست در خرید انواع فیلتر شنی استخر مد نظر قرار دهید نوع جوشکاری بدنه می باشد. در همین راستا بایست برای افزایش طول عمر دستگاه و ممانعت از خوردگی بهتر است که فرآیند جوشکاری بدنه به صورت اتومات انجام شده باشد.

کلام پایانی

دستگاه فیلتر شنی در تصفیه آب کاربرد های همچون تصفیه آب استخر، فیلتراسیون آب های با آلودگی بالا، تصفیه آب استخر های ماهی، تصفیه فاضلابهای صنعتی و… را دارا می باشد.

عواملی همچون دانه بندی ذرات و شکل ذرات به وجود آورنده بستر، سرعت عبور آب، شیوه شستشوی فیلتر می تواند بر روی کارکرد فیلتر شنی تأثیر دارد. امید است با مطالعه انواع فیلتر شنی استخر توانسته باشید ابهامات خود در این زمینه را برطرف کرده باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”قیمت فیلتر شنی متأثر از چه عواملی می باشد؟” answer-0=”پارامتر های همچون مدل، اجزا فیلتراسیون و دبی آب ورودی و خروجی قیمت فیلتر شنی را تحت تأثیر قرار می دهد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا امکان تهیه انواع فیلتر شنی استخر به صورت اینترنتی امکان پذیر است؟” answer-1=”بله. تاسیسات دات این امکان را برای شما فراهم ساخته تا بتوانید فیلتر شنی متناسب با نیاز خود را به صورت اینترنتی تهیه نمایید.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”چه عواملی بر روی کارکرد فیلتر شنی تأثیر می گذارد؟” answer-2=”عواملی نظیر سرعت عبور آب، دانه بندی ذرات بر روی کارکرد فیلتر شنی تأثیر می گذارد.” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”” answer-3=”” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”” answer-4=”” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”” answer-5=”” image-5=”” headline-6=”h2″ question-6=”” answer-6=”” image-6=”” headline-7=”h2″ question-7=”” answer-7=”” image-7=”” headline-8=”h2″ question-8=”” answer-8=”” image-8=”” headline-9=”h2″ question-9=”” answer-9=”” image-9=”” headline-10=”h2″ question-10=”” answer-10=”” image-10=”” headline-11=”h2″ question-11=”” answer-11=”” image-11=”” headline-12=”h2″ question-12=”” answer-12=”” image-12=”” headline-13=”h2″ question-13=”” answer-13=”” image-13=”” headline-14=”h2″ question-14=”” answer-14=”” image-14=”” headline-15=”h2″ question-15=”” answer-15=”” image-15=”” headline-16=”h2″ question-16=”” answer-16=”” image-16=”” headline-17=”h2″ question-17=”” answer-17=”” image-17=”” headline-18=”h2″ question-18=”” answer-18=”” image-18=”” headline-19=”h2″ question-19=”” answer-19=”” image-19=”” headline-20=”h2″ question-20=”” answer-20=”” image-20=”” headline-21=”h2″ question-21=”” answer-21=”” image-21=”” headline-22=”h2″ question-22=”” answer-22=”” image-22=”” headline-23=”h2″ question-23=”” answer-23=”” image-23=”” headline-24=”h2″ question-24=”” answer-24=”” image-24=”” headline-25=”h2″ question-25=”” answer-25=”” image-25=”” headline-26=”h2″ question-26=”” answer-26=”” image-26=”” count=”27″ html=”true” css_class=””]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *