Search
Close this search box.

گرمایش کف یا شوفاژ

گرمایش کف یا شوفاژ

گرمایش کف یا شوفاژ

در  فصل زمستان یکی از سؤالاتی که ذهن همه را درگیر می‌کند این است که با توجه به محیط و فضای مورد نظرمان از چه سیستم گرمایشی استفاده کنیم بهتر است؟ ما در این مقاله قصد داریم تا سوال گرمایش کف یا شوفاژ کدام بهتر است را بیشتر بررسی کنیم.

سیستم گرمایش شوفاژی

شوفاژ در دسته سیستم‌های گرمایش مرکزی قرار دارد. همانطور که می‌دانید منبع اصلی تولید گرما در سیستم‌های گرمایش مرکزی در مکانی خاص از ساختمان اصولاً در زیرزمین راه اندازی و تعبیه می‌شود که به آن مکان خاص موتورخانه گفته می‌شود.

در موتورخانه آب گرم شده توسط لوله کشی به شوفاژها به تمامی واحدهای فضای داخلی می‌رسد و به وسیله این روش فضای داخلی ساختمان‌ها، ادارات پاساژها را گرم می‌کند.

سیستم گرمایش از کف

همانطور که از نام این سیستم مشخص و پیداست، گرما در این سیستم توسط لوله‌های موجود و تعبیه شده در کف فضای داخلی به محیط منتشر و سبب گرم شدن محیط فضای داخلی می‌شود.

در این سیستم گرمایشی هم از آب برای انتقال گرما به فضاهای مورد نظر استفاده می‌شود. منبع گرمایش در این سیستم نیز می‌تواند پکیج یا موتورخانه هم باشد.

سیستم گرمایش از کف

گرمایش کف یا شوفاژ کدام یک به صرفه تر است؟

همانطور که در قسمت قبل بیان شده است برای سیستم گرمایش از کف و همچنین گرمایش توسط شوفاژها باید از موتورخانه ای مرکزی استفاده کرد.

مزایای متعددی در خصوص اجرای و راه اندازی سیستم‌های گرمایشی از نظر هزینه و کیفیت بالاتر وجود دارد. ضمناً برای راه اندازی لوله کشی در هر دو روش می‌توان از لوله‌های ۵ لایه نیز استفاده کرد و همچنین می‌توانید هر دو را از یک نوع لوله با کیفیت انتخاب و استفاده کنید.

در سیستم گرمایش از کف متراژ لوله کشی خیلی بالاتر از گرمایش به وسیله شوفاژ است. تقریباً باید همه زوایای و مناطق فضای داخلی باید با لوله پوشانده شود و این موضوع سبب می‌شود تا با مقدار زیادی از لوله کشی سر و کار پیدا کنید. اما در سیستم گرمایشی شوفاژ تنها باید در مسیرهایی از لوله کشی استفاده شود که در آن مسیرها شوفاژ تعبیه و راه اندازی شده است.

 در نتیجه میزان لوله کشی در سیستم گرمایشی شوفاژها بسیار کمتر است و همچنین می‌توان به این نتیجه رسید که پس هزینه‌ها باید کمتر شود، اما در حقیقت به این شکل نیست زیرا در سیستم گرمایشی استفاده شده از شوفاژ هم به جای لوله‌های کمتر باید شوفاژ خریداری کنید که این امر در نوع خود دارای هزینه‌های زیاد و قابل توجهی هست.

در اینجا متوجه خواهید شد که هزینه‌های لوله کشی شاید کمتر از  خریدن شوفاژ برای گرم کردن فضای داخلی تمام خواهد شد. البته باید به این نکته توجه کرد که این هزینه اصولاً در زمان ساخت فضای مسکونی برآورد می‌شود.

به طور مثال اگر شما بعداً بخواهید سیستمی را به خانه با یکی از این دو روش اعمال کنید به هیچ عنوان سیستم گرمایش از کف به شما عزیزان توصیه نمی‌شود اما این کار باز هم سلیقه ای و به انتخاب کاربر است.

زیرا هزینه‌های خرابی و همچنین هزینه‌های بازسازی هم به آن اضافه می‌شود و این در حالی است که هزینه‌های لوله کشی به صورت روکار برای شوفاژ خیلی کمتر می‌شود اما عده ای دوست ندارند که لوله‌ها به صورت روکار تعبیه شوند.

گرمایش کف یا شوفاژ

پس از آنجایی که ساختار کلی این دو سیستم تقریباً به هم تا حدودی شبیه هم اند، مقایسه اینکه کدام یک بهتر است کار سخت و دشوا ری است.

اگر از لحاظ هزینه بخواهیم مقایسه انجام دهیم، هزینه گرمایش از کف بسیار کمتر از هزینه گرمایشی شوفاژ می‌شود. اما در صورتی که قبل ساخت ساختمان و فضای داخلی در خصوص آن طراحی آن اقدام، برنامه ریزی و تعبیه شده باشد.

با توجه به اینکه قیمت شوفاژ و پکیج دیواری در اقتصاد امروز دنیا دائماً در حال نوسان و کم و زیاد شدن می‌باشد، می‌توانید با مشاوره از سایت تاسیسات دات کام بهترین خرید را در بهترین زمان انجام دهید.

بحث هزینه تنها یکی از فاکتورهایی است که باید درباره آن فکرو تامل کنیم، اما آیا کیفیت، کارایی و هزینه کدام یک دارای اهمیت بیشتر است؟

گرمایش کف یا شوفاژ کدام راندمان کیفی بیشتری دارد؟

هر چند به صراحت نمی‌توان بیان کرد کرد که هر گرمایش کف یا شوفاژ را بر دیگری بهتر، برتر و با کیفیت تر دانست. اما یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که تصور می‌کنم اکثر مردم جامعه به دنبال پاسخی برای آن هستند، میزان گرمایش و یا کیفیت گرمایش هر یک از این دو سیستم گرمایشی است.

در پاسخ به میزان کیفیت و بازده هر کدام باید به این نکته مهم اشاره کرد که سیستم گرمایش از کف برای گرم کردن فضای داخلی نیاز به زمان بیشتری (حدوداً دو روز) نسبت به گرمایش شوفاژ دارد. اما از نظر توزیع یکنواخت گرما سیستم گرمایش از کف بسیار بهتر و مطلوب‌تر از سیستم شوفاژ عمل و کار می‌کند.

در واقع باید در اینجا بیان کرد که شوفاژ هوای گرم را می‌گیرد و بدنه شوفاژ از طریق آن گرم می‌شود و با گردش هوا سبب می‌شود تا هوا در مجاورت با شوفاژ قرار بگیرد و محیط و فضای داخلی گرم شود.

این امر در سیستم گرمایش از کف هم نیز به وقوع می‌پیوندد اما یک تفاوت اصلی و مهم دارد. در این روش ما باید کل کف فضای داخلی مورد نظر را به عنوان یک شوفاژ تعریف کنیم که در حال گرم شدن است. مصرف انرژی در سیستم گرمایش از کف برای فضای داخلی به مراتب بسیار کمتر از گرمایش به وسیله شوفاژ است.

گرمایش کف یا شوفاژ

در سیستم گرمایش از کف طول لوله‌ها تقریباً باید برابر در نظر بگیرید، که این در گردش متناسب آب، توزیع گرما و هدر رفتن انرژی بسیار مؤثر است.

میزان حرارتی که سیستم گرمایش از کف برای تامین دمای مطلوب و مورد نیاز فضاهای داخلی دارد، بسیار کمتر از سیستم گرمایشی شوفاژ در همان فضاها است. این خود  دلیلی برای  صرفه جویی در مصرف سوخت نیز می‌شود. از جمله مزایای سیستم گرمایش کف می‌توان به آزادی عمل در چینش دکوراسیون فضای داخلی اشاره کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”گرمایش کف یا شوفاژ کدام مقرون به صرفه تر است؟” answer-0=”اگر از لحاظ هزینه بخواهیم مقایسه انجام دهیم، هزینه گرمایش از کف بسیار کمتر از هزینه گرمایشی شوفاژ می‌شود” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”برای انتخاب گرمایش کف یا شوفاژ با توجه به فضای داخلیمان باید چه اقدامی کنیم؟” answer-1=”شما با استفاده از کمک مشاوران سایت تاسیسات دات کام به راحتی می‌توانید بهترین انتخاب را با توجه به فضای داخلی خود داشته باشید.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”برای انتخاب گرمایش کف یا شوفاژ در طراحی دکوراسیون کدام بهتر است؟” answer-2=”سیستم گرمایش کف می‌توان به آزادی عمل در چینش دکوراسیون فضای داخلی اشاره کرد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *