در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
گرمایش کف یا رادیاتور

گرمایش کف یا رادیاتور

لطفا امتیاز دهید

گرمایش کف یا رادیاتور

در  فصل زمستان یکی از سؤالاتی که ذهن همه را درگیر می‌کند این است که با توجه به محیط و فضای مورد نظرمان از چه سیستم گرمایشی استفاده کنیم بهتر است؟ ما در این مقاله قصد داریم تا سوال گرمایش کف یا رادیاتور کدام بهتر است را بیشتر بررسی کنیم.

سیستم گرمایش رادیاتوری

رادیاتور در دسته سیستم‌های گرمایش مرکزی وجود دارد. همانطور که می‌دانید منبع اصلی تولید گرما در سیستم‌های گرمایش مرکزی در مکانی خاص از ساختمان اصولاً در زیرزمین راه اندازی و تعبیه می‌شود که به آن مکان خاص موتورخانه گفته می‌شود.

در موتورخانه آب گرم شده توسط لوله کشی به رادیاتورها به تمامی واحدهای فضای داخلی می‌رسد و به وسیله این روش فضای داخلی ساختمان‌ها، ادارات پاساژها را گرم می‌کند.

سیستم گرمایش از کف

همانطور که از نام این سیستم مشخص و پیداست، گرما در این سیستم توسط لوله‌های موجود و تعبیه شده در کف فضای داخلی به محیط منتشر و سبب گرم شدن محیط فضای داخلی می‌شود.

در این سیستم گرمایشی هم از آب برای انتقال گرما به فضاهای مورد نظر استفاده می‌شود. منبع گرمایش در این سیستم نیز می‌تواند پکیج یا موتورخانه هم باشد.

سیستم گرمایش از کف

گرمایش کف یا رادیاتور کدام یک به صرفه تر است؟

همانطور که در قسمت قبل بیان شده است برای سیستم گرمایش از کف و همچنین گرمایش توسط رادیاتورها باید از موتورخانه ای مرکزی استفاده کرد.

مزایای متعددی در خصوص اجرای و راه اندازی سیستم‌های گرمایشی از نظر هزینه و کیفیت بالاتر وجود دارد. ضمناً برای راه اندازی لوله کشی در هر دو روش می‌توان از لوله‌های ۵ لایه نیز استفاده کرد و همچنین می‌توانید هر دو را از یک نوع لوله با کیفیت انتخاب و استفاده کنید.

در سیستم گرمایش از کف متراژ لوله کشی خیلی بالاتر از گرمایش به وسیله رادیاتور است. تقریباً باید همه زوایای و مناطق فضای داخلی باید با لوله پوشانده شود و این موضوع سبب می‌شود تا با مقدار زیادی از لوله کشی سر و کار پیدا کنید. اما در سیستم گرمایشی رادیاتور تنها باید در مسیرهایی از لوله کشی استفاده شود که در آن مسیرها رادیاتور تعبیه و راه اندازی شده است.

 در نتیجه میزان لوله کشی در سیستم گرمایشی رادیاتورها بسیار کمتر است و همچنین می‌توان به این نتیجه رسید که پس هزینه‌ها باید کمتر شود، اما در حقیقت به این شکل نیست زیرا در سیستم گرمایشی استفاده شده از رادیاتور هم به جای لوله‌های کمتر باید رادیاتور خریداری کنید که این امر در نوع خود دارای هزینه‌های زیاد و قابل توجهی هست.

در اینجا متوجه خواهید شد که هزینه‌های لوله کشی شاید کمتر از  خریدن رادیاتور برای گرم کردن فضای داخلی تمام خواهد شد. البته باید به این نکته توجه کرد که این هزینه اصولاً در زمان ساخت فضای مسکونی برآورد می‌شود.

به طور مثال اگر شما بعداً بخواهید سیستمی را به خانه با یکی از این دو روش اعمال کنید به هیچ عنوان سیستم گرمایش از کف به شما عزیزان توصیه نمی‌شود اما این کار باز هم سلیقه ای و به انتخاب کاربر است.

گرمایش کف یا رادیاتور

زیرا هزینه‌های خرابی و همچنین هزینه‌های بازسازی هم به آن اضافه می‌شود و این در حالی است که هزینه‌های لوله کشی به صورت روکار برای رادیاتور خیلی کمتر می‌شود اما عده ای دوست ندارند که لوله‌ها به صورت روکار تعبیه شوند. پس از آنجایی که ساختار کلی این دو سیستم تقریباً به هم تا حدودی شبیه هم اند، مقایسه اینکه کدام یک بهتر است کار سخت و دشوا ری است.

اگر از لحاظ هزینه بخواهیم مقایسه انجام دهیم، هزینه گرمایش از کف بسیار کمتر از هزینه گرمایشی رادیاتور می‌شود. اما در صورتی که قبل ساخت ساختمان و فضای داخلی در خصوص آن طراحی آن اقدام، برنامه ریزی و تعبیه شده باشد.

با توجه به اینکه قیمت رادیاتور و پکیج دیواری در اقتصاد امروز دنیا دائماً در حال نوسان و کم و زیاد شدن می‌باشد، می‌توانید با مشاوره از سایت تاسیسات دات کام بهترین خرید را در بهترین زمان انجام دهید.

بحث هزینه تنها یکی از فاکتورهایی است که باید درباره آن فکر و تامل کنیم، اما آیا کیفیت، کارایی و هزینه کدام یک دارای اهمیت بیشتر است؟

گرمایش کف یا رادیاتور کدام راندمان کیفی بیشتری دارد؟

هر چند به صراحت نمی‌توان بیان کرد که هر گرمایش کف یا رادیاتور را بر دیگری بهتر، برتر و با کیفیت تر و بازده بیشتری دارند اما یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که تصور می‌کنم اکثر مردم جامعه به دنبال پاسخی برای آن هستند، میزان گرمایش و یا کیفیت گرمایش هر یک از این دو سیستم گرمایشی است.

در پاسخ به میزان کیفیت و کارایی هر کدام باید به این نکته مهم اشاره کرد که سیستم گرمایش از کف برای گرم کردن فضای داخلی نیاز به زمان بیشتری (حدوداً دو روز) نسبت به گرمایش رادیاتور دارد. اما از نظر توزیع یکنواخت گرما سیستم گرمایش از کف بسیار بهتر و مطلوب‌تر از سیستم رادیاتور عمل و کار می‌کند.

گرمایش کف یا رادیاتور کدام راندمان کیفی بیشتری دارد؟

در واقع باید در اینجا بیان کرد که رادیاتور هوای گرم را می‌گیرد و بدنه رادیاتور از طریق آن گرم می‌شود و با گردش هوا سبب می‌شود تا هوا در مجاورت با رادیاتور قرار بگیرد و محیط و فضای داخلی گرم شود.

این امر در سیستم گرمایش از کف هم نیز به وقوع می‌پیوندد اما یک تفاوت اصلی و مهم دارد. در این روش ما باید کل کف فضای داخلی مورد نظر را به عنوان یک رادیاتور تعریف کنیم که در حال گرم شدن است.

مصرف انرژی در سیستم گرمایش از کف برای فضای داخلی به مراتب بسیار کمتر از گرمایش به وسیله رادیاتور است.

در سیستم گرمایش از کف طول لوله‌ها تقریباً باید برابر در نظر بگیرید، که این در گردش متناسب آب، توزیع گرما و هدر رفتن انرژی بسیار مؤثر است.

میزان حرارتی که سیستم گرمایش از کف برای تامین دمای مطلوب و مورد نیاز فضاهای داخلی دارد، بسیار کمتر از سیستم گرمایشی رادیاتور در همان فضاها است. این خود  دلیلی برای  صرفه جویی در مصرف سوخت نیز می‌شود. از جمله مزایای سیستم گرمایش کف می‌توان به آزادی عمل در چینش دکوراسیون فضای داخلی اشاره کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

گرمایش کف یا رادیاتور کدام مقرون به صرفه تر است؟

اگر از لحاظ هزینه بخواهیم مقایسه انجام دهیم، هزینه گرمایش از کف بسیار کمتر از هزینه گرمایشی رادیاتور می‌شود

برای انتخاب گرمایش کف یا رادیاتور با توجه به فضای داخلیمان باید چه اقدامی کنیم؟

شما با استفاده از کمک مشاوران سایت تاسیسات دات کام به راحتی می‌توانید بهترین انتخاب را با توجه به فضای داخلی خود داشته باشید.

برای انتخاب گرمایش کف یا رادیاتور در طراحی دکوراسیون کدام بهتر است؟

سیستم گرمایش کف می‌توان به آزادی عمل در چینش دکوراسیون فضای داخلی اشاره کرد.

مطالب مرتبط

چرا پمپ آب داغ می کند؟

چرا پمپ آب داغ می کند؟

چرا پمپ آب داغ می کند؟  داغ شدن وسایل برقی و الکترونیکی امری کاملا طبیعی می باشد. اما اگر این... ادامه مطلب

تکنیک های اطفا حریق پرکاربرد

تکنیک های اطفا حریق پرکاربرد

تکنیک های اطفا حریق پرکاربرد شما با یادگیری تکنیک های اطفا حریق پرکاربرد می توانید نسبت به مهار حریق در... ادامه مطلب

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی بهتر است بدانید که تست هیدرولیک روشی است برای تست استحکام و نشتی مخازن... ادامه مطلب

تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی

تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی

تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی همانطور که می دانید مهم ترین و ضروری ترین تجهیزات آتش نشانی و راه مقابله... ادامه مطلب

تجهیزات آتش نشانی

تجهیزات آتش نشانی

تجهیزات آتش نشانی برای ایمن کردن محل کار و زندگی صددرصد سفارش و خرید تجهیزات آتش نشانی می تواند از... ادامه مطلب

پمپ آب برای ساختمان

پمپ آب برای ساختمان

پمپ آب برای ساختمان پمپ آب برای ساختمان یکی از ملزومات می باشد که برای افزایش فشار آب خانه، ساختمان،... ادامه مطلب

بهترین مارک کپسول آتش نشانی چیست؟

بهترین مارک کپسول آتش نشانی چیست؟

بهترین مارک کپسول آتش نشانی چیست؟ در هنگام خرید کپسول آتش نشانی، سؤالی که ممکن است کاربر را در هنگام... ادامه مطلب

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

بهترین کپسول آتش نشانی

بهترین کپسول آتش نشانی کپسول آتش نشانی انواع بسیار گوناگونی دارد که شما مرغوب ترین و با کیفیت ترین آن... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =