گرمایش کف یا رادیاتور

گرمایش کف یا رادیاتور

لطفا امتیاز دهید

گرمایش کف یا رادیاتور

در  فصل زمستان یکی از سؤالاتی که ذهن همه را درگیر می‌کند این است که با توجه به محیط و فضای مورد نظرمان از چه سیستم گرمایشی استفاده کنیم بهتر است؟ ما در این مقاله قصد داریم تا سوال گرمایش کف یا رادیاتور کدام بهتر است را بیشتر بررسی کنیم.

سیستم گرمایش رادیاتوری

رادیاتور در دسته سیستم‌های گرمایش مرکزی وجود دارد. همانطور که می‌دانید منبع اصلی تولید گرما در سیستم‌های گرمایش مرکزی در مکانی خاص از ساختمان اصولاً در زیرزمین راه اندازی و تعبیه می‌شود که به آن مکان خاص موتورخانه گفته می‌شود.

در موتورخانه آب گرم شده توسط لوله کشی به رادیاتورها به تمامی واحدهای فضای داخلی می‌رسد و به وسیله این روش فضای داخلی ساختمان‌ها، ادارات پاساژها را گرم می‌کند.

سیستم گرمایش از کف

همانطور که از نام این سیستم مشخص و پیداست، گرما در این سیستم توسط لوله‌های موجود و تعبیه شده در کف فضای داخلی به محیط منتشر و سبب گرم شدن محیط فضای داخلی می‌شود.

در این سیستم گرمایشی هم از آب برای انتقال گرما به فضاهای مورد نظر استفاده می‌شود. منبع گرمایش در این سیستم نیز می‌تواند پکیج یا موتورخانه هم باشد.

سیستم گرمایش از کف

گرمایش کف یا رادیاتور کدام یک به صرفه تر است؟

همانطور که در قسمت قبل بیان شده است برای سیستم گرمایش از کف و همچنین گرمایش توسط رادیاتورها باید از موتورخانه ای مرکزی استفاده کرد.

مزایای متعددی در خصوص اجرای و راه اندازی سیستم‌های گرمایشی از نظر هزینه و کیفیت بالاتر وجود دارد. ضمناً برای راه اندازی لوله کشی در هر دو روش می‌توان از لوله‌های 5 لایه نیز استفاده کرد و همچنین می‌توانید هر دو را از یک نوع لوله با کیفیت انتخاب و استفاده کنید.

در سیستم گرمایش از کف متراژ لوله کشی خیلی بالاتر از گرمایش به وسیله رادیاتور است. تقریباً باید همه زوایای و مناطق فضای داخلی باید با لوله پوشانده شود و این موضوع سبب می‌شود تا با مقدار زیادی از لوله کشی سر و کار پیدا کنید. اما در سیستم گرمایشی رادیاتور تنها باید در مسیرهایی از لوله کشی استفاده شود که در آن مسیرها رادیاتور تعبیه و راه اندازی شده است.

 در نتیجه میزان لوله کشی در سیستم گرمایشی رادیاتورها بسیار کمتر است و همچنین می‌توان به این نتیجه رسید که پس هزینه‌ها باید کمتر شود، اما در حقیقت به این شکل نیست زیرا در سیستم گرمایشی استفاده شده از رادیاتور هم به جای لوله‌های کمتر باید رادیاتور خریداری کنید که این امر در نوع خود دارای هزینه‌های زیاد و قابل توجهی هست.

در اینجا متوجه خواهید شد که هزینه‌های لوله کشی شاید کمتر از  خریدن رادیاتور برای گرم کردن فضای داخلی تمام خواهد شد. البته باید به این نکته توجه کرد که این هزینه اصولاً در زمان ساخت فضای مسکونی برآورد می‌شود.

به طور مثال اگر شما بعداً بخواهید سیستمی را به خانه با یکی از این دو روش اعمال کنید به هیچ عنوان سیستم گرمایش از کف به شما عزیزان توصیه نمی‌شود اما این کار باز هم سلیقه ای و به انتخاب کاربر است.

گرمایش کف یا رادیاتور

زیرا هزینه‌های خرابی و همچنین هزینه‌های بازسازی هم به آن اضافه می‌شود و این در حالی است که هزینه‌های لوله کشی به صورت روکار برای رادیاتور خیلی کمتر می‌شود اما عده ای دوست ندارند که لوله‌ها به صورت روکار تعبیه شوند. پس از آنجایی که ساختار کلی این دو سیستم تقریباً به هم تا حدودی شبیه هم اند، مقایسه اینکه کدام یک بهتر است کار سخت و دشوا ری است.

اگر از لحاظ هزینه بخواهیم مقایسه انجام دهیم، هزینه گرمایش از کف بسیار کمتر از هزینه گرمایشی رادیاتور می‌شود. اما در صورتی که قبل ساخت ساختمان و فضای داخلی در خصوص آن طراحی آن اقدام، برنامه ریزی و تعبیه شده باشد.

با توجه به اینکه قیمت رادیاتور و پکیج دیواری در اقتصاد امروز دنیا دائماً در حال نوسان و کم و زیاد شدن می‌باشد، می‌توانید با مشاوره از سایت تاسیسات دات کام بهترین خرید را در بهترین زمان انجام دهید.

بحث هزینه تنها یکی از فاکتورهایی است که باید درباره آن فکر و تامل کنیم، اما آیا کیفیت، کارایی و هزینه کدام یک دارای اهمیت بیشتر است؟

گرمایش کف یا رادیاتور کدام راندمان کیفی بیشتری دارد؟

هر چند به صراحت نمی‌توان بیان کرد که هر گرمایش کف یا رادیاتور را بر دیگری بهتر، برتر و با کیفیت تر و بازده بیشتری دارند اما یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که تصور می‌کنم اکثر مردم جامعه به دنبال پاسخی برای آن هستند، میزان گرمایش و یا کیفیت گرمایش هر یک از این دو سیستم گرمایشی است.

در پاسخ به میزان کیفیت و کارایی هر کدام باید به این نکته مهم اشاره کرد که سیستم گرمایش از کف برای گرم کردن فضای داخلی نیاز به زمان بیشتری (حدوداً دو روز) نسبت به گرمایش رادیاتور دارد. اما از نظر توزیع یکنواخت گرما سیستم گرمایش از کف بسیار بهتر و مطلوب‌تر از سیستم رادیاتور عمل و کار می‌کند.

گرمایش کف یا رادیاتور کدام راندمان کیفی بیشتری دارد؟

در واقع باید در اینجا بیان کرد که رادیاتور هوای گرم را می‌گیرد و بدنه رادیاتور از طریق آن گرم می‌شود و با گردش هوا سبب می‌شود تا هوا در مجاورت با رادیاتور قرار بگیرد و محیط و فضای داخلی گرم شود.

این امر در سیستم گرمایش از کف هم نیز به وقوع می‌پیوندد اما یک تفاوت اصلی و مهم دارد. در این روش ما باید کل کف فضای داخلی مورد نظر را به عنوان یک رادیاتور تعریف کنیم که در حال گرم شدن است.

مصرف انرژی در سیستم گرمایش از کف برای فضای داخلی به مراتب بسیار کمتر از گرمایش به وسیله رادیاتور است.

در سیستم گرمایش از کف طول لوله‌ها تقریباً باید برابر در نظر بگیرید، که این در گردش متناسب آب، توزیع گرما و هدر رفتن انرژی بسیار مؤثر است.

میزان حرارتی که سیستم گرمایش از کف برای تامین دمای مطلوب و مورد نیاز فضاهای داخلی دارد، بسیار کمتر از سیستم گرمایشی رادیاتور در همان فضاها است. این خود  دلیلی برای  صرفه جویی در مصرف سوخت نیز می‌شود. از جمله مزایای سیستم گرمایش کف می‌توان به آزادی عمل در چینش دکوراسیون فضای داخلی اشاره کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

گرمایش کف یا رادیاتور کدام مقرون به صرفه تر است؟

اگر از لحاظ هزینه بخواهیم مقایسه انجام دهیم، هزینه گرمایش از کف بسیار کمتر از هزینه گرمایشی رادیاتور می‌شود

برای انتخاب گرمایش کف یا رادیاتور با توجه به فضای داخلیمان باید چه اقدامی کنیم؟

شما با استفاده از کمک مشاوران سایت تاسیسات دات کام به راحتی می‌توانید بهترین انتخاب را با توجه به فضای داخلی خود داشته باشید.

برای انتخاب گرمایش کف یا رادیاتور در طراحی دکوراسیون کدام بهتر است؟

سیستم گرمایش کف می‌توان به آزادی عمل در چینش دکوراسیون فضای داخلی اشاره کرد.

مطالب مرتبط

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی فیلتر شنی یکی از تجهیزاتی است که برای حذف ذرات معلق و آلاینده های... ادامه مطلب

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز بهتر است بدانید امروزه تجهیزات زیادی برای پاکسازی و کنترل هوا در بازار موجود... ادامه مطلب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب سیستم تهویه مطبوع از تجهیزات ضروری هر ساختمانی است که امروزه بسیار به آن... ادامه مطلب

محاسبه ظرفیت فن کویل

محاسبه ظرفیت فن کویل زمان خرید هر سیستمی باید به متناسب بودن ظرفیت آن با محیط توجه کرد. این کار... ادامه مطلب

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی مشکلات زیادی در کولر گازی رخ می دهد که یکی از آن ها... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی سیستم های تهویه مطبوع در انواع مختلفی موجود است که تفاوت هایی با هم... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور سیستم متنوعی برای تهویه مطبوع استفاده می شوند که از جمله آن می توان به... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل ایرانی و خارجی

تفاوت فن کویل ایرانی و خارجی

تفاوت فن کویل ایرانی و خارجی فن کویل وسیله ای سرمایشی و گرمایشی است که در برندهای مختلفی تولید و... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *