Search
Close this search box.

بهترین روش استفاده از کولر گازی

بهترین روش استفاده از کولر گازی

بهترین روش استفاده از کولر گازی

کولر گازی در سال های اخیر به یکی از پرفروش ترین و پراستفاده ترین لوازم خانگی برای خانوارها تبدیل شده است. کولر گازی در مدل ها و ظرفیت های مختلف توسط برند های مختلف تولید و عرضه شده است. کولر های گازی در بازار در سه نوع اسپلیت دیواری، اسپلیت ایستاده و اسپلیت پرتابل موجود هستند.

کولر گازی پنجره ای نیز از انواع کولر گازی است که با ارائه مدل های جدید با کمپرسورها و تکنولوژی های نسل جدید دیگر تولید نمی شود. بعد از انتخاب و خرید یک کولر گازی مناسب موضوعی که اهمیت پیدا می کند نحوه استفاده بهینه از آن است. با استفاده صحیح از کولر گازی می توان طول عمر موتور دستگاه را افزایش داده و در مصرف برق نیز به طور قابل توجهی صرفه جویی کرد. در ادامه این مطلب سایت تاسیسات قصد داریم به روش صحیح استفاده از کولر گازی بپردازیم.

بهترین دما برای کولرگازی

کولر گازی را روی دمای مناسب تنظیم کنید

بهترین بازه دمایی کولر گازی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد است. در این دما کولر گازی با عملکرد مطلوب می تواند محیط را به سرعت خنک کند. در دمای مشخص شده از وارد شدن فشار بر روی کمپرسور جلوگیری شده و مصرف برق نیز به صورت بهینه انجام می شود. دمای ۲۴ تا ۲۵ دمای آسایش نام دارد و بهترین دمای برای اتاق است.

اگر کولر گازی در دمای پایین تر از این بازه تنظیم شود افراد ساکن در اتاق به سرعت احساس سرما و لرز می کنند و  مجبور می شوند کولر را برای ساعاتی خاموش کنند. این خاموش و روشن شدن های زیاد علاوه بر افزایش مصرف برق به تدریج باعث ضعیف شدن کمپرسور و کاهش بازدهی آن می شود.

هر چند ماه کولر گازی را سرویس کنید

در صورت استفاده چند ماهه از کولر گازی به دلیل ورود گرد و خاک به داخل کمپرسور و کندانسور نیاز به سرویس کامل کولر گازی وجود دارد. این گرد و غبار در موتور باعث کاهش بازدهی و افزایش فشار بر روی کمپرسور و در نتیجه افزایش مصرف برق می شود.

فیلتر های تصفیه هوا به کار رفته در پنل کولر گازی هر چند ماه باید تعویض شوند و فیلتر های نو جایگزین آن ها شوند.

فیلتر های تصفیه هوا در کولر گازی وظیفه جذب گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوای اتاق را بر عهده دارند. با هر بار سرویس کامل کولر گازی خود می توانید عمر دستگاه خود را افزایش داده و تا ۲۰ درصد مصرف برق خانگی خود را کاهش دهید.

بهترین روش استفاده از کولر گازی

عملکرد دستگاه خود را بررسی کنید

اگر از مدل های قدیمی با چندین سال کارکرد استفاده می کنید لازم است عملکرد کمپرسور و کندانسور و سایر قطعات را مورد بررسی قرار داده و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید. خرابی هر کدام از این قطعات ممکن است باعث کاهش راندامان کاری و افزایش مصرف برق شود. پیشنهاد ما این است که اگر مدت زیادی از خرید دستگاه شما گذشته و احساس می کنید عملکرد کولر ضعیف شده است حتما از یک متخصص در این مورد کمک بگیرید.

گرمایش منزل را کاهش دهید

برای استفاده بهینه از کولر گازی و بازدهی بیشتر آن بهتر است وسایلی که گرمایش ایجاد می کنند را حذف کنید. به عنوان مثال لامپ های قدیمی پرمصرف که گرمای زیادی تولید می کنند را با لامپ های فوق کم مصرف LED جایگزین کنید. اگر خانه شما در تابستان آفتاب گیر هست حتما از پرده های ضخیم جهت ایجاد سایه در داخل اتاق استفاده کنید. همچنین با انجام اقداماتی از انتقال گرمای حاصل از پخت و پز آشپزخانه به اتاق های دیگر جلوگیری کنید.

کولرگازی مناسب برای منزل

بهترین محل را برای نصب کولر گازی انتخاب کنید

محل نصب ارتباط مستقیمی با عملکرد و راندمان کاری کولر گازی دارد. پنل کولر گازی باید یک مقدار از سقف فاصله داشته باشد تا گرمای انباشت شده در نزدیکی سقف در عملکرد سرمایشی کولر گازی اختلالی ایجاد نکند. همچنین یونیت خارجی باید به گونه ای نصب شود که پشت آن جریان هوا وجود داشته باشد.

نصب کولر گازی باید توسط یک نصاب حرفه ای انجام شود و نصب غیر صحیح آن علاوه بر کاهش بازدهی باعث افزایش مصرف برق نیز می شود. یونیت خارجی کولر گازی حدالامکان باید در جایی نصب باشد که کمترین تابش مستقیم آفتاب را تحمل کند و بیشتر ساعات روز در سایه باشد.

در ساعات پیک مصرف از کولر گاز استفاده نکنید

در تابستان ساعت ۱۹ تا ۲۲ پیک مصرف برق است. در این ساعات مصرف برق به اوج خود می رسد و ولتاژ بق نیز در کمترین حد خود قرار می گیرد. همچنین هزینه برق مصرفی در این ساعات نیز در مقایسه با ساعات دیگر بیشتر است. بنابراین بهتر است در این ساعات کولر گازی خاموش باشد تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق از وارد شدن فشار به موتور کولر گازی نیز جلوگیری شود.

اگر قصد استفاده از کولر گازی در این ساعات را دارید پس بهتر است استفاده از وسایل برقی دیگر از جمله سشوار، لباسشویی، تلویزیون و… را به زمان دیگری موکول کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *