تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

لطفا امتیاز دهید

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

فیلتر شنی یکی از تجهیزاتی است که برای حذف ذرات معلق و آلاینده های آب استفاده می شود. این روش در ظرفیت ها و انواع مختلفی موجود بوده و یکی از روشهای قدیمی برای تصفیه فیزیکی آب می باشد. از جمله این فیلترها می توان به فیلتر شنی عمودی و افقی اشاره کرد که هر کدام ویژگی هایی داشته و برای کاربردی استفاده می شوند. جهت کسب اطلاعات درباره تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی بهتر است خواندن این مقاله را از دست ندهید.

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

معرفی فیلتر شنی عمودی

قبل از اینکه به بررسی تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی بپردازیم؛ بهتر است بدانید فیلتر شنی عمودی یکی دیگر از فیلترهای شنی است. مخزن این فیلتر با صورت استوانه ای بوده و از جنس استیل یا فولاد بوده و به صورت ایستاده بر روی سطح زمین قرار می گیرد. پایه های این فیلتر به عدسی جوش داده شده و به وسیله شن سیلیس تصفیه فیزیکی آب انجام می شود. این وسیله در انواع کند، تند و تحت فشار ساخته شده و آب را تصفیه می کند.

این سیستم تصفیه آب را به صورت رو به پایین انجام داده ولی قابلیت انجام تصفیه فیزیکی آب را نیز دارا می باشد. کارایی این فیلتر در ارتفاع بالا کمتر بوده و حداکثر ارتفاع ساخت آن ۱.۵ متر است. وقتی دبی آب ورودی کمتر از ۸۰ متر مکعب در ساعت باشد؛ برای تصفیه از این محصول استفاده می شود. از جمله انواع فیلترهای شنی می توان به فیلتر شنی ایمکس، فیلتر شنی هایوارد، فیلتر شنی هایپر پول اشاره کرد.

معرفی فیلتر شنی افقی

با توجه به مبحث تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی باید ذکر شود نوع دیگر فیلترهای شنی نوع افقی است که به صورت افقی بر روی سطح زمین قرار گرفته و جریان آب درون آن به صور یک فشار حداقلی می باشد. مخزن این فیلتر از جنس ورق گالوانیزه، فولاد و … است که به دلیل دانه های درشت سیلیس تصفیه آب را به خوبی انجام می دهد. برای فضاهایی که دارای محدودیت هستند؛ این فیلتر مناسب می باشد.

آشنایی با تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

اولین تفاوت فیلتر شنی افقی و عمودی این است که از نوع افقی آن برای تصفیه آب های حجم زیاد استفاده می شود؛ اما نوع عمودی برای حجم کم آب قابل استفاده است. تفاوت دیگر این دو فیلتر استفاده در محیط هایی با ارتفاع سقف کوتاه یا بلند است.

نوع افقی این سیستم ها در محیط هایی که دارای ارتفاع کم یا سقف کوتاه هستند کاربرد دارد. نوع عمودی نیز بدون‌ محدودیت در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین فیلتر عمودی از نظر وزنی نسبت به نوع تفقی وزن کمتری دارند.

مزایای فیلتر شنی عمودی و افقی

این فیلترها تصفیه آب های سنگین و نیمه سنگین را به خوبی انجام می دهند. این فیلترها آب سالم را برای دفع سموم و کشاورزی تولید می کنند. دیگر مزیت فیلتر شنی عمودی و افقی جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه های صنعتی است. همچنین این وسیله جلوی ورود ذرات جامد و زباله ها را به سیستم می گیرد.

با این تجهیزات می توان مواد شیمیایی مضر را قبل از ورود به فرآیند تقطیر حذف کرد. پیش تصفیه قابل اتکا برای سیستم اسمز معکوس دیگر مزیت این تجهیزات به شمار می رود. همچنین این دو محصول تا حد زیادی شاخص TDS آب را کم می کنند.

کاربرد فیلتر شنی عمودی و افقی

از جمله کاربردهای فیلتر شنی افقی و عمودی می توان به استفاده برای تصفیه آب جکوزی و استخرها اشاره کرد. با استفاده از این فیلترها می توان آب های استخر را که بسیار نیاز به تصفیه شدن دارند تصفیه کرده و کیفیت آن را بالا برد. با عبور آب آلوده از دستگاه تصفیه اسمز معکوس فیلترها بسیار کثیف شده و باید آن ها را به طور مداوم شست و یا تعویض کرد.

بنابراین با استفاده از این فیلترها می توان ناخالصی ها و ذرات بزرگ آب را حذف کرد تا آب با ناخالصی کمتری وارد دستگاه ro شود. این سیستم آب های برگشتی از برج خنک کننده و آب های چاه یا رودخانه را تصفیه می کند. دیگر کاربرد این محصول تصفیه پساب فاضلاب های انسانی و صنعتی و برگرداندن آن به چرخه مصرف است. همچنین با استفاده از این دو فیلتر می توان املاح ناشی از رسوبات لوله کشی ساختمان را برطرف کرده و کیفیت آن برای آشامیدن را بالا برد.

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

توصیه های مهم در انتخاب فیلتر شنی عمودی و افقی

  1. توجه به سایز مخزن: سایز مخزن و ظرفیت فیلتر باید براساس میزان آب خروجی انتخاب شود.
  2. توجه به جنس مخزن: در صورت انتخاب متریال با کیفیت و مقاوم به ضربه می توانید عمر این فیلترها را افزایش دهید.
  3. توجه به پوشش بدنه: بدنه این محصول باید کیفیت خوبی داشته باشد و در برابر پوسیدگی مقاوم باشد. بنابراین بدنه این فیلترها باید با رنگ اپوکسی سه لایه پوشش داده شود.‌
  4. توجه به نوع و میزان سیلیس: توجه به درجه و سایز سیلیس در زمان انتخاب فیلتر شنی عمودی و افقی مهم است. هر چقدر سایز سیلیس کوچکتر باشد؛ توانایی آن در داخل صافی شنی بیشتر است.

نحوه عملکرد فیلتر شنی عمودی و افقی

فیلتر شنی عمودی و افقی عملکرد یکسانی دارند. به صورتی که آلاینده ها و ذرات معلقی چون حشرات، گل و لای و … که در آب وجود دارند در حین عبور آب از سیلیس در آن گیر می کنند. سپس آب از بین این سیلیس ها عبور کرده و تمیز و تصفیه شده از آن خارج می شود.

این فیلترها وظیفه دارند آب را از سیلیس ها جدا کرده و پس از عبور از نازل ها آن را با تمیز و شفاف کنند.‌ این تجهیزات ذرات معلقی را که از ۵۰ میکرون بزرگتر هستند؛ حذف می کند‌. زمانی که در بین لایه های سیلیس آلاینده ها و ذرات معلق جمع شوند؛ سبب افت فشار جریان عبوری شده و باید فیلتر ها را احیا کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مشخصات فیلتر شنی عمودی را بیان کنید؟

این فیلتر دارای مخزن استوانه ای شکل از جنس استیل یا فولاد است.

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی را ذکر کنید؟

تفاوت در حجم آب، تفاوت در محیط هایی با ارتفاع کوتاه و بلند، تفاوت در وزن

کاربرد فیلتر شنی عمودی و افقی چیست؟

تصفیه آب استخر، حذف ناخالصی آب، تصفیه آب برگشتی از برج خنک کننده، رفع املاح ناشی از رسوبات لوله کشی

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *