در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
علت تولید آب کولر گازی

بررسی مهمترین دلایل تولید آب کولر گازی و نشت آب کولر گازی

لطفا امتیاز دهید

علت تولید آب کولر گازی

تولید آب کولر گازی به عنوان بخشی از فرآیند ایجاد سرمایش و برودت دستگاه صورت می گیرد. در ساختار کولرهای گازی یک کویل سرمایشی طراحی شده که موجب جذب گرما و خنک شدن هوا و انتقال آن به محیط داخلی می شود. این فرآیند موجب ایجاد رطوبت بر روی سطح کویل و متعاقب آن، تشکیل قطره های آب می‌گردد.

قطره های آب جمع شده از طریق لوله تخلیه یا درین کولر گازی به محیط بیرون انتقال پیدا می کنند. بنابراین، آب کولر گازی در اثر انجام فرآیند تقطیر، به ویژه در حالت سرمایش دستگاه تولید می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که تولید آب از سیستم کولر گازی، حکایت از سالم بودن و کارکرد بهینه سیکل تبرید دستگاه دارد. مکانیزم عملکرد کولرهای گازی برای انجام فرآیند سرمایش و برودت مبنی بر سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد.

در این سیکل واحد تراکم و کندانسور دستگاه نقش برجسته و بارزی ایفا می نمایند. پس از فشرده سازی ماده مبرد توسط کمپرسور و انتقال آن به بخش اواپراتور دستگاه، گرمای مبرد توسط کویل سرمایشی سیستم جذب و هوای خنک با حداکثر توان و قدرت در محیط داخلی انتشار پیدا می کند.مشخصات آب کولر گازی

مشخصات آب کولر گازی

بر اساس تحقیقات انجام شده، آب کولر گازی در مقایسه با آب شهری، دارای ph اسیدی و املاح بیشتری می‌باشد. از سوی دیگر، آب از حلال های شیمیایی مهم و حائز اهمیت به شمار می رود. در سیستم های تهویه مطبوع از نوع کولر گازی به علت سرد شدن و تبدیل بخارات یا به تعبیری فرآیند کندانس، آب تولید می شود.

همچنین، وجود عناصر و ذرات معلق و دی اکسید کربن موجود در هوا، موجب افزایش املاح و ترکیبات شیمیایی آب کولرهای گازی در مقایسه با آب شهری می شود.

باید خاطر نشان نمود که نوشیدن آب تولید شده به وسیله سیکل سرمایش کولر گازی، برای حیوانات و انسان ها، مطلقا ممنوع می باشد.

به طور معمول، آب کندانس کولر گازی در هنگام انجام فرآیند سرمایش دستگاه و در فصول گرم سال، تولید می‌شود. در هوای گرم تابستان استفاده از دستگاه های کولر گازی روند رو به رشدی به خود می گیرد. این دستگاه با تولید هوای خنک و مطبوع، دمای محیط داخلی را متناسب با نظر کاربر تنظیم می کند.

خنک سازی و سرمادهی این دستگاه ها از طریق گاز مبرد اجرایی می گردد. گاز مبرد پس از فشرده سازی و انتقال به اواپراتور، از حالت مایع به حالت بخار تغییر فاز می دهد. کویل سرمایش دستگاه با جذب گرمای گاز مبرد، موجب کاهش دمای آن و انتقال هوای سرد و خنک به محیط می شود.

برخورد هوای گرم با سطح خنک کویل کولر گازی موجب کاهش و تقطیر رطوبت موجود در هوا می شود. با تقطیر رطوبت قطرات آب به شکل شبنم بر روی کویل سرمایشی دستگاه شکل می گیرد. این قطرات آب پس از جمع آوری به وسیله لوله درین به بیرون از پنل دستگاه انتقال داده می شوند.

در اثر کارکرد مداوم کولر گازی در حالت سرمایش، روزانه رقمی در حدود ۵ الی ۱۰ لیتر آب تولید می گردد. بر همین اساس، به منظور جلوگیری از نشت و ریزش آب و آسیب دیدن محل نصب دستگاه، می توان یک شیلنگ را به لوله تخلیه کولر متصل نمود.

علت نشت آب کولر گازی

ریزش آب کولر گازی، از جمله مشکلاتی است که برخی از کاربران این دستگاه با آن دسته و پنجه نرم می کنند. در بروز این مشکل علل و عوامل مختلفی موثر هستند.

۱- گرفتگی ناودانی کولر

به طور معمول، آب تولید شده توسط کولر گازی به وسیله ناودانی یا سینی تخلیه درین به لوله درین دستگاه هدایت و از آنجا به محیط بیرون منتقل می شود. مسدود شدن سینی درین، موجب نشت آب از داخل پنل دستگاه می‌شود. تجمع آلودگی ها، پرزهای فرش و ناخالصی های موجود در گردوخاک، از اصلی ترین دلایل مسدود شدن ناودانی کولر گازی به شمار می روند.

۲- معیوب شدن پمپ درین

خراب و معیوب شدن پمپ درین را می توان از دیگر دلایل آبریزش کولر گازی برشمرد. پمپ دستگاه با تخلیه کامل آب، مانع از نشت و سر ریز شدن و ریزش آب می شود. خراب شدن این قطعه فرآیند تخلیه آب را با اختلال مواجه می کند. تجمع گردوغبار در پمپ، از مهم ترین علت های خراب شدن پمپ درین کولر گازی محسوب می‌شود.

علت نشت آب کولر گازی

۳- مسدود شدن فیلتر هوا

فرسودگی و خراب شدن فیلترهای دستگاه، از دلایل شایع نشت آب کولر گازی تلقی می گردد. در اثر گرفتگی فیلتر تصفیه هوای دستگاه، انتقال جریان هوا به محیط، به خوبی انجام نمی شود. این امر به تدریج، موجب یخ زدگی رطوبت و تشکیل یخ در هنگام خاموش بودن کولر گازی می شود.

در این حالت، فیلتر هوا قادر به ذوب کردن یخ ها نبوده که نتیجه آن، ریزش آب از پنل دستگاه است. نشت هوا، رطوبت، دمای سرد، نصب نادرست لوله درین، عایق نبودن لوله و کاهش گاز مبرد، از دیگر دلایل نشت آب از پنل کولر گازی محسوب می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟ سؤالی که ممکن است، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز کپسول آتش نشانی

گاز کپسول آتش نشانی گاز کپسول آتش نشانی یکی از قسمت های بسیار مهم و غیر قابل چشم پوشی در... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =