Search
Close this search box.

پرشر سوئیچ آب پکیج چیست؟

package2-min

پرشر سوئیچ آب پکیج چیست؟ امروزه پکیج های گرمایشی به علت مزایای بیشمار خود اعم از: کمبود اشغال فضا، جلوگیری از اتلاف انرژی، بازدهی و راندمان بالا کاربرد ویژه ای در اکثر ساختمان ها جهت تامین آب گرم مصرفی و آب مورد نیاز سیستم های گرمایشی داشته است.

در ساختمان پکیج های گرین، ایران رادیاتور، گلدیران، بوتان، ویزمن و ایمرگاس از سنسورها و حسگرهای متنوعی استفاده شده است که از مهم ترین آن پرشر سوئیچ آب یا کلید وابسته به فشار است. این قطعه از دو اتصال برق و یک مدخل ورودی آب ساخته شده که وظیفه آن کنترل فشار حداقل آب در گرمایش پکیج است.

فشار حداکثر پکیج ها توسط شیر اطمینان انجام می شود به این صورت که اگر فشار بار دستگاه به بیش از ۳ بار برسد، شیر اطمینان فعال می شود و با خروج آب از مدار به کاهش فشار کمک می کند. اما پرشر سوئیچ آب پیش از روشن شدن پکیج فشار آب مدار گرمایش را اندازه گیری کرده و اگر فشار بار کمتر از ۰/۶ بار بوده به برد گزارش داده و از این طریق از روشن شدن دستگاه جلوگیری می کند.

اهمیت این قطعه در پکیج ها به این بابت است که اگر این قطعه خراب شود و نتواند کمبود آب در مدار را تشخیص داده و به برد گزارش دهد، پکیج در حالت کم آبی شروع به فعالیت می کند و به سایر قطعات از جمله مبدل دستگاه خسارت های سنگینی وارد می شود.

پرشر سوئیچ آب پکیج چیست؟

وظیفه و عملکرد داخلی

این قطعه همانطور که از نامش پیداست، مسئول کنترل آب مصرفی مدار بوده به بیان دیگر این قطعه موجب می شود هنگامی پکیج روشن شود که آبی در مدار وجود داشته و در غیر این صورت پکیج روشن نشود. بنابراین، سلامت این قطعه در کارکرد صحیح دستگاه اهمیت فراوانی دارد.

این قطعه در تمامی مراحل کاری پکیج کنترل شده و هنگام کمبود فشار آب، مدار گرمایش این قطعه باز شده و اجازه ی ادامه مراحل بعد را نمی دهد. در صورتی که فشار آب گرمایش بالاتر از ۰/۶ بوده مدار این قطعه بسته می شود و پکیج به فعالیت خود ادامه می دهد‌.

نحوه کارکرد و محل نصب

همانطور که گفته شد این قطعه با افزایش فشار (بیش از ۰/۶) مانند یک کلید بسته عمل کرده و با کاهش فشار مانند کلیدی باز عمل خواهد کرد. درون این قطعه یک دیافراگم پلاستیکی، یک شفت و فنر و یک میکرو سوئیچ وجود دارد. آب مدار گرمایش از طریق مجاری وارد پرشر سوئیچ شده و موجب جابجایی دیافراگم و فشردگی فنر شده و با جابجایی شفت فلوسوئیچ را تحریک می کند تا کلید به حالت بسته درآید.

مادامی که فشار آب از فشار فنر کمتر شود، شفت برگشته و کلید باز می شود. در ضمن در اکثر انواع این قطعه پیچ تنظیمی وجود دارد که می توان با آن، میزان فشار تحریکی را تغییر داد اما برای کاربری در پکیج مورد استفاده ای نیست.

این قطعه می بایست در بخشی از مدار گرمایش قرار گرفته زیرا باید میزان فشار بین مدار گرمایش و رادیاتورهای شوفاژ بررسی کنید. به همین علت محل نصب این قطعه یا در زیر پمپ پکیج و یا بر روی بلوک برنجی چپ پکیج است و این تفاوت در محل نصب، به علت تفاوت در انواع پکیج است. 

نحوه تست

  1. نحوه تست در زمان روشن بودن پکیج: در زمان روشن بودن پکیج ها می توان با قطع اتصال سیم های پرشر سوئیچ آب می توان این قطعه را تست کرد به اینگونه که اگر سالم باشد، پکیج خاموش می شود و در غیر این صورت پکیج به فعالیت خود ادامه می دهد.
  2. نحوه تست در زمان خاموش بودن پکیج: اگر دستگاه شما به علت خرابی این قطعه روشن نمی شود شما می توانید با باز کردن یکی از شیر های آب گرم  و اتصال کوتاه یا جامپر کردن سیم های این قطعه، آن را تست کنید. اگر با این اقدامات مشعل دستگاه روشن شد، به معنی خرابی این قطعه است که باید تعویض شود.
  3. نحوه تست با کمک اهم متر: روش تست ایت قطعه به دو مورد گفته شده، ختم نمی شود و روش مطمئن تری برای تست این قطعه وجود دارد. برای اینکار ابتدا با کمک شیر پرکن فشار دستگاه را به ۱ بار برسانید، سپس دو مر آب مولتی متر را بر روی دو کنتاکت پرشر سوئیچ آب متصل کنید و مولتی متر را بر روی حالت بیزر قرار دهید. اگر دو کنتاکت به هم متصل باشند از مولتی متر صدای بوق ممتد شنیده شده که نشان دهنده ی سالم بودن این قطعه است. و در صورت بوق نزدن مولتی متر، این قطعه خراب بوده و می بایست تعویض شود.

پرشر سوئیچ آب پکیج چیست؟

علل خرابی

مهم ترین علت خرابی این پرشر سوئیچ آب در انواع پکیج های ایران رادیاتور، پکیج بوتان، پکیج ایمرگاس، گرین و … رسوب گرفتن دستگاه است. به این ترتیب حجم رسوبات جمع شده در پکیج بر روی حساسیت این قطعه تاثیر گذاشته و مانع از عملکرد صحیح آن در سنجش میزان فشار آب می شوند.

با این تفاسیر توصیه می شود میش از تعویض این قطعه معیوب، اقدام به اسید شویی پکیج کنید تا ظرف مدت کوتاهی دوباره این قطعه بر اثر رسوبات خراب نشده تا دوباره کاری نشود. همچنین اقدام به موقع برای سرویس پکیج نیز می تواند منجر به جلوگیری از خراب شدن این قطعه شود. زیرا در طی سرویس های دوره ای، پکیج مورد بازدید قرار گرفته و در صورت نیاز به اسید شویی توسط سرویس‌ کار پکیج انجام می شود.

کلام آخر

پرشر سوئیچ آب پکیج از دو اتصال برق و یک مدخل ورودی آب ساخته شده است همچنین وظیفه آن کنترل فشار حداقلی آب در گرمایش پکیج است. این قطعه در تمامی مراحل کاری دستگاه کنترل می شود و هنگام کمبود فشار آب، مدار گرمایش آن باز شده و اجازه ی ادامه مراحل بعد را نمی دهد.

در صورتی که فشار آب گرمایش بالاتر از ۰/۶ بوده مدار این قطعه بسته می شود و پکیج به فعالیت خود ادامه می دهد‌. محل نصب این قطعه می بایست در بخشی از مدار گرمایش بوده زیرا باید میزان فشار بین مدار گرمایش و رادیاتورهای شوفاژ بررسی کنید.

به همین علت محل نصب این قطعه باید یا در زیر پمپ پکیج و یا بر روی بلوک برنجی چپ پکیج باشد. برای تست این قطعه سه روش وجود دارد: نحوه تست حین روشن و خاموش بودن پکیج و همچنین روش دیگر آن تست با اهم متر بوده که موجب اطلاع از نوع عملکرد پکیج می شود‌. از مهم ترین علل خرابی این قطعه، می توان به  رسوب گرفتن پکیج اشاره کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *