راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

لطفا امتیاز دهید

راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

اسپرینکلر از جمله سیستم های اطفا حریق است که در صورت احساس گرما به صورت پاششی آب را به بیرون هدایت می کند و امروزه در ساختمان ها به عنوان یک روش اصلی برای کنترل آتش مورد استفاده قرار می گیرد. همیشه کنترل اطفاء حریق به مراتب کاری سخت است که تنها سیستم‌های با کیفیت می توانند به راحتی از عهده این کار برآیند.

در سراسر جهان بیشتر از ۴۰ میلیون سیستم اسپرینکلر به صورت سالانه نصب میشوند و ۹۹ درصد آتش سوزی ها با استفاده از این سیستم قابل کنترل هستند. به همین دلیل شما با شناخت راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر این قدرت را دارید که در طولانی مدت از این سیستم استفاده کنید.  

راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

انواع اسپرینکلر

سیستم اسپرینکلر از جمله سیستم های پرفروش مجموعه تاسیسات دات کام است و در مقایسه با رقبا کیفیت و استاندارد بالایی را از آن خود کرده است. این سیستم به شکل سیستم راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر تر و سیستم راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر خشک تقسیم بندی می شود.

معمولاً احتمال یخ زدگی در سیستم اسپرینکلر به مراتب بیشتر است و به خاطر هزینه های پایین و نگهداری آسان تر سیستم اسپرینکلر  تر در صنایع گوناگون و بسیاری از مراکز عمومی از آن استفاده می کنند.

نسبت به سیستم اسپرینکلر خشک، شما کمترین خوردگی را در خطوط لوله مشاهده می‌کنید که این خود یک مزیت به حساب می آید. برای نگه داشتن فشار، شبکه کمپرس می شود و چنانچه نشتی به وجود آید، اتصالات وجود اکسیژن را متوقف می کند.

سیستم های اطفاء حریق اسپرینکلر تر در آن لوله از آب پر می شود و نوع خشک اسپرینکلر با هوا در خطوط اصلی به صورت تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا بعد از فعال شدن سیستم آب پاش، هوا آزاد شده و این چنین است که آب به شبکه لوله کشی هدایت و می‌تواند از آب پاش به بیرون هدایت گردد.

آیا می توان از راه یخ زدگی اسپرینکلر جلوگیری نمود؟

البته برخی اینچنین فکر می کنند که راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر قابل قبول نیستند، در صورتی که این چنین نیست. به خاطر داشته باشید که آب در دو روش وارد سیستم خشک می گردد و در زمان آزمایش و حتی در زمان پاسخ به اطفاء حریق آب درون سیستم آزاد می شود و معمولا لوله کشی سیستم به گونه ای طراحی می گردد تا بعد از فعال شدن آب، بتواند از لوله ها تخلیه گردد.

زمان فعال شدن با هوا زمانی که تحت فشار است، آب این اختیار را دارد تا در راه خود ز چگالش جمع گردد. توجه داشته باشید که رطوبت همیشه به مقدار کمی در هوا وجود دارد که معمولاً بعد از فشار کامل، هوای لوله ها رطوبت مورد نظر در آب را متراکم می کنند.

از چه محلول هایی برای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر می توان استفاده کرد؟

راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر تر شما را با فاکتورهای خاصی رو به رو می کند. این سیستم معمولاً آب را داخل لوله ها به وجود می آورد و در هنگام فعال شدن سیستم عملیات اطفاء شروع می شود معمولا به صورت کلی، می توان از یخ زدگی لوله های انتقال در سیستم اسپرینکلر تر به سادگی جلوگیری به عمل آورد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که شما بهتر است از سیستم ضد یخ زدگی Anti freezing System در این شرایط استفاده کنید. همچنین گلیسیرین Glycerine یا پروپیلن گلایکول Propylene Glycol می تواند گزینه قابل قبولی باشد.

پروپیلن گلایکول خاصیت اشتعال پذیری دارد و با آب ترکیب می شود که قادر است به عنوان یک محلول ۶ درصدی جزء راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر به شمار آید. معمولا استفاده از محلول های ضد یخ سیستم آتش نشانی، می تواند گزینه قابل قبول تری باشد.  

در چه شرایطی اسپرینکلر دچار یخ زدگی می شود؟

اسپرینکلر با تجهیزاتی همچون پمپ، محرک، تابلو فرمان، مخزن آب، منبع تغذیه برق و … می تواند به واسطه حریق، زمین لرزه، طوفان، یخ زدگی، جوندگان، حشرات، سیل و… دچار مشکل شود ایجاد شما باید از راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر در این شرایط همان گونه که گفته شد استفاده نمایید.

مادامی که دمای 40 درجه فارنهایت را نمی توانید تأمین کنید، بهتر است از پیش عملگر و یا خوش برحسب احتیاج خود برطرف کنید. همچینن شما این اختیار را دارید که با گرم کردن مخزن توسط سیستم بخار یا حرارت ناشی از سوخت گازی، سوخت فسیلی، زغال سنگ، گرمکن های الکتریکی و رادیاتور های عمودی از یخ زدن سیستم اسپرینکلر جلوگیری نمایید.  

راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

نحوه نگهداری اسپرینکلر خشک

معمولاً نحوه نگهداری سیستم های اسپرینکلر خشک و تر با یکدیگر متفاوت است و برای تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق اسپرینکلر خشک باید  نقاط مختلف را بررسی و در شرایط لازم آن را تخلیه کنید. تنها چند دقیقه این کار طول میکشد اما می تواند هزینه های زیادی را از میان بردارد و صرفه جویی را در بر داشته باشد.

زمانی که هوا سرد است، شما باید فشار روزانه لوله ها را مورد ارزیابی قرار دهید تا بتوانید نسبت به بسته بودن شیر کاملاً مطمئن عمل کنید. همچنین بستن عایق و محافظ لوله ها در نقاط سرد از ورود هوای سرد به داخل مسیر نمونه جلوگیری می کند و طی موارد گفته شده برای تعمیر و نگهداری سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر خشک می تواند گزینه ای ایده آلی باشد.  

ما در این مقاله از سری مقالات مجموعه تأسیسات دات کام در مورد راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر  با شما کاربران عزیز صحبت کردیم. به هر حال سیستم مهم و کاربردی همچون اسپرینکلر به خاطر طرز کار خود باید همیشه به بهترین شکل ممکن نگهداری و محافظت گردد تا بتوان در طولانی مدت از آن در مکان های گوناگون استفاده نمود.

شما بازدید کنندگان گرامی می توانید جهت تهیه این محصول از طریق وب سایت https://tasisat.com اقدام نمائید. همچنین بهتر است بدانید این مجموعه تمامی سیستم های تهویه مطبوع از جمله کولرگازی، داکت اسپلیت، پکیج و .. را نیز ارائه می دهد.

این محصولات توسط برندهای معتبر و شناخته شده ای تولید و ساخته شده اند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان تاسیسات دات کام در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

 

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *