معایب داکت اسپلیت چیست؟

لطفا امتیاز دهید

داکت اسپلیت نوعی دستگاه تهویه مطبوع است که می‌تواند برای تمام مصارف مسکونی، اداری و تجاری مورد استفاده قرار بگیرد. در این مطلب قصد داریم مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ را مورد بررسی قرار دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

قبل از اینکه مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ را بررسی کنیم باید بدانید که داکت اسپلیت نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی است که در فصل سرد زمستان محیط را گرم و در فصل گرم تابستان محیط را خنک می‌کند. این نوع سیستم تهویه مطبوع در انواع مختلف موجود می باشد. در داکت اسپیلت ها از هوای موجود در داخل هر واحد استفاده می شود تا راندمان کاری دستگاه بالا رود.

خوب است بدانید که سرمایش و گرمایش در این دستگاه به وسیله ی حرکت هوا در واحد داخلی (هواساز) با مکش هوای داخلی صورت می گیرد. برای گرمایش در این سیستم از کویل آب گرم استفاده می شود.

معایب داکت اسپلیت چیست؟

اجزای داکت اسپلیت

با توجه به مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ باید بدانید که سیستم داکت اسپلیت شامل اجزایی همچون یونیت داخلی، یونیت خارجی، لوله مسی، فن، ترموستات، کانال ها و دریچه ها می باشد. در کنار هم قرار گرفتن این اجزا عملکرد خاص سیستم را به همراه خواهد داشت.

انواع داکت اسپلیت

در ادامه مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ باید ذکر کنیم داکت اسپلیت در دو نوع اینورتر و معمولی موجود می باشد. هر یک از این سیستم ها در کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

  • داکت اسپلیت اینورتر: موتور الکتریکی به صورت متغیر کار کرده و سرعت بالایی دارد و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. با توجه به میزان دمایی که تنظیم می‌کنید در مواقعی که محیط خنک می‌شود؛ دور موتور کم شده و در زمانی که دمای هوا گرم می‌شود دور موتور زیاد می‌شود.
  • داکت اسپلیت معمولی: دور موتور ثابت و به صورت همیشگی کار می‌کند. تا زمانی که شما نخواهید کم یا زیاد نمی‌شود و حتما باید خاموش یا روشن شود که همین امر باعث پر مصرف شدن آن می شود.

معایب داکت اسپلیت چیست؟

در پاسخ به سوال معایب داکت اسپلیت چیست؟ باید ذکر کنیم که این سیستم ها از جهت مختلفی دارای معایب می باشند که در ادامه شرح خواهیم داد.

مشکل کارکرد از نظر سرمایشی، گرمایشی

با توجه به مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ باید ذکر کنیم ساختمان های بزرگ که برخی واحدها شمالی و برخی جنوبی هستند؛ در اوائل فصول بهار و پائیز نیاز واحدها به گرما و یا سرما متفاوت است. برای مثال در حالی که برخی واحدها لازم است در شب از سیستم گرمایش استقاده کنند؛ واحدهای جنوبی در روز نیاز به خنک کننده دارند.

استفاده همزمان از این دو حالت در این سیستم های مرکزی امکان پذیر نیست. در جایی که سرمای هوا زیاد باشد ممکن است گرمایش این سیستم به دلیل ضعیف بودن سیستم گرمایشی آن جوابگوی نیاز شما نباشد.

معایب داکت اسپلیت چیست؟

عدم منطقه بندی کردن فضای داخلی

در ادامه مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ باید ذکر شود که دمای اتاق ها باید به طور جداگانه تنظیم شود. ولی در داکت اسپلیت دمای چند اتاق و سالن به یک داکت اسپلیت وصل بوده و نمی توان دمای هر اتاق را به صورت جدا تنظیم کرد.

در ساختمان هایی که نیاز است دمای اتاق ها به صورت جداگانه کنترل شود استفاده از این دستگاه توصیه نمی شود. معمولا در اتاق های یک تکه از داکت اسپلیت استفاده می شود.

مصرف برق بالا نسبت به سیستم های دیگر

با توجه به مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ باید ذکر کنیم در این سیستم مصرف انرژی و برق در آن بسیار بالا است. چون این سیستم تهویه کل فضای داخل را باهم‌ انجام می دهد. به عنوان مثال اگر فقط یک اتاق نیاز به تهویه داشته باشد؛ نمی توان فقط سیستم همان اتاق را روشن کرد.

با روشن کردن سیستم اگر محیطی نیاز به تهویه نداشته باشد؛ نیز تهویه در آن‌ انجام شده و سبب مصرف برق بالا و هدر رفتن انرژی می گردد. توصیه می شود در اماکنی که افراد به طور همزمان در آن حضور دارند از داکت اسپلیت استفاده شود.

میزان صدای سیستم داکت اسپلیت

با توجه به مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ باید ذکر کنیم سیستم داکت به گونه ای است که یونیت داخلی آن در سقف کاذب جاسازی می شود. برای رساندن هوا به اتاق ها و سالن از یک فن بزرگ استفاده می شود.

به همین علت صدای کارکرد فن یونیت داخلی به فضای داخلی منتقل شده و ثدای بلندی ایجاد می کند. این صدا موجب سلب آرامش افراد حاظر در محیط می شود.

نداشتن فضای خوب برای نصب

در ادامه مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ باید ذکر شود در ساختمان های چندطبقه و فضاهایی که بزرگ هستند برای تهویه آن حتما باید از چند سیستم استفاده کرد. در این مواقع نمای ساختمان زشت می شود چون هر دستگاه یک یونیت خارجی دارد که باید در بیرون ساختمان نصب گردد.

هزینه بالای تعمیر

در ادامه مبحث معایب داکت اسپلیت چیست؟ باید ذکر کنیم اگر این سیستم دچار نشتی در شلنگ ها یا کویل شود یا به علت عدم تخلیه درین احتمال دارد؛ سقف سوراخ شده و یا آسیب ببیند. در این مواقع برای تعمیر باید هزینه های بالایی انجام شود. زیرا علاوه بر دستگاه باید سقف آسیب دیده  و بقیه مواردی که در این بین دچار آسیب و خسارت شده اند را تعمیر و جبران کرد.

معایب داکت اسپلیت چیست؟

خرید سیستم های تهویه مطبوع از تاسیسات دات کام

شما مخاطبان گرامی سیستم های تهویه مطبوع را می توانید از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمائید. تمامی این سیستم ها توسط برترین تولید کنندگان داخلی و خارجی تولید شده اند و مرغوبیت بالایی برخوردارند.

در هر مرحله از خرید که نیاز به مشاوره های لازم داشته باشید با کارشناسان خبره مجموعه تاسیسات دات کام در تماس باشید. امیدواریم نهایت لذت را از عملکرد و بازدهی فوق العاده دستگاه ها تجربه نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

 

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی دایکین و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی دایکین و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی دایکین و نحوه برطرف کردن آن ها کولر گازی از سیستم های تهویه مطبوع است که در... ادامه مطلب

مزایا و معایب نصب کولر گازی در محل کار

ارورهای کولر گازی جنرال گلد و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی جنرال گلد و نحوه برطرف کردن آن ها کولر گازی ها در برندهای مختلفی در بازار مشاهده... ادامه مطلب

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها تجهیزات و لوازمی برقی به دلایل مختلفی اعم از عدم... ادامه مطلب

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *