Search
Close this search box.

داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟ + بررسی اجزای داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟

داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟ داکت اسپلیت یکی از سیستم های تهویه مطبوع پرطرفدار امروزی است خیلی از افراد این دستگاه را با کولر گازی اشتباه می گیرند و شاید با سرچ کلمه داکت اسپلیت در اینترنت اولین جمله ای که درباره آن می خوانید این باشد که داکت اسپلیت مشابه کولر گازی است شاید به طور کلی شباهت هایی وجود داشته باشد اما تفاوت های بسیاری نیز وجود دارد اولین تفاوت این بوده که یونیت داخلی سیستم در داخل دیوار کاذب جایگذاری می شود اما یونیت داخلی کولر گازی همانطور که همه می دانیم بر روی دیوار یا سقف نصب می گردد.

تفاوت بعدی داکت اسپلیت و کولر گازی در سیستم گرمایشی است این دستگاه ها علاوه بر سیستم سرمایشی که کولر های گازی نیز آن را دارند دارای سیستم گرمایشی نیز هست هوای سرد در کولر گازی از سیستم اصلی به داخل ساختمان وارد می شود اما در داکت اسپلیت از سیستم اصلی به اتاق ها و دیگر سالن ها کانال کشی می شود و از طریق دریچه هایی هوای سرد و گرم وارد تمام قسمت های ساختمان می گردد.

داکت اسپلیت چند نوع دارد؟

در کل دو نوع داکت اسپلیت معمولی و اینورتر بر طبق نوع عملکرد موتور وجود دارد انواع معمولی بعد از اینکه توسط فرد بر روی درجه ای تنظیم شد بعد از رسیدن سرما به آن حد موتور به طور کامل خاموش شده و باز بعد از گرم شدن خانه روشن می شود این روشن و خاموش شدن ها انرژی زیادی را مصرف می کند اما در داکت اسپلیت های اینورتر دار دور موتور بر روی حالتی متغیر است به این صورت که بعد از سرد شدن خانه تنها دور موتور پایین می آید و با گرم شدن مجدد دور آن افزایش می یابد در این صورت به دلیل اینکه موتور خاموش نمی شود انرژی نیز کمتر مصرف می گردد.

خرید انواع داکت اسپلیت

اجزای سیستم داکت اسپلیت

به طور کلی اجزای داکت اسپلیت شامل یونیت داخلی (اواپراتور)، یونیت خارجی (کندانسور)، ترموستات، دریچه ها، کانال ها، لوله های مسی متصل کننده یونیت داخلی و خارجی به یک دیگر هستند اما خود یونیت داخلی و خارجی نیز اجزای داخلی دارند.

یونیت داخلی که به آن هواساز می گویند شامل:

 • کویل اپراتور که داخل آن ماده ای به نام مبرد وجود دارد.
 • الکتروموتور و فن که بعد کویل اپراتور قرار گرفته این دو دمایی که توسط مبرد ایجاد شده را به درچه ها می فرستند.
 • سینی درین نیز قطعه ای در داخل یونیت داخلی بوده که وقتی دمای ناشی از مبرد از لوله ها عبور میکند سطح بیرونی لوله ها به خاطر تفاوت دما قطره هایی ایجاد می شود سینی درین از ریختن این قطره ها بر روی سقف جلوگیری می کند.
 • قسمت آخر یونیت داخلی فیلتر ها هستند که وقتی هوای تولید شده از قسمت های قبل به این قسمت می رسد آلودگی های هوا توسط فیلتر گرفته می شود و هوای مطبوع و بدون هیچ آلودگی به قسمت خروجی فرستاده می شود.

اجزای سیستم داکت اسپلیت

 • برای اینکه قسمت بیرونی هواساز بدور از هر گونه پوسیدگی و زنگ زدگی باشد بدنه آن را از ورق گالوانیزه تهیه می کنند که دارای استحکام و جنس خوبی برای این گونه محیط هاست.
 • یونیت خارجی یا کندانسور دارای قطعاتی شامل:
 • مهم ترین قسمت یونیت خارجی کمپرسور است درون این قسمت نیز از گاز مبرد پر شده.
 • قطعه بعدی الکتروموتور می باشد که به کمپرسور متصل است.
 • شیری به صورت چهار طرفه نیز وجود دارد که به آن شیر منبسط کننده جریان می گویند این شیر حالت سرد و گرم را معکوس می کند.
 • یکی دیگر از اجزای شناخته شده تمام سیستم های مطبوع و همچنین داکت اسپلیت فن ها هستند.
 • همچنین تعدادی فن بر روی بدنه کندانسور نصب شده که دمای تولیدی از مراحل قبل را خارج کند.

کارکرد داکت اسپلیت چگونه است؟

بعد از آشنایی با قطعات داکت اسپلیت بهتر می توانیم با کارکرد آن آشنا شویم دو یونیت که قسمت های اصلی داکت اسپلیت هستند کار با نصب آن ها آغاز می گردد یونیت داخلی بر روی سقف کاذب بین طبقات نصب می گردد و یونیت خارجی که باید هوای مورد نیاز سیستم های داخلی را تامین کند در خارج از ساختمان نصب می گردد و همانطور که گفتیم سیم ها، لوله ها و کابل ها نیز این دو یونیت را به یک دیگر متصل می کنند.

ابتدا انرژی لازم برای شروع کار توسط نیروی برق تامین می شود با وصل شدن نیروی برق یونیت خارجی شروع به کار کرده و با متراکم کردن گاز مبرد درون کندانسور آن را تبدیل به مایع می کند اگر برای حالت سرمایشی باشد آب سرد و اگر برای حالت گرمایشی باشد آب گرم تهیه می شود.

این آب توسط لوله ها به یونیت داخلی وارد می شود و هوای لازم برای گرم و سرد کردن ساختمان وارد می شود به طور عادی خود داکت اسپلیت هوای گرم را تولید کرده اما این هوای گرم مانند هوای سرد از طریق گرفتن انرژی زیاد تولید می گردد با نصب کویل آب گرم بر روی یونیت خارجی آب گرم مورد نیاز از موتورخانه یا پکیج گرفته می شود که این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.

نصب و تعمیر داکت اسپلیت چگونه انجام می شود؟

در بیرون از ساختمان باید محیطی از سقف را برای نصب یونیت خارجی انتخاب کنید زمین و یا دیوار مکان مناسبی برای نصب نیستند زیرا باعث اختلال در عملکرد دستگاه می شوند سپس قسمتی از سقف کاذب داخل ساختمان را برای نصب یونیت داخلی انتخاب کرده بهتر است.

این قسمت را در جایی کمی دورتر از واحد خود نصب کرده زیرا صدای هواساز باعث سلب آرامش افراد می گردد و وقتی محیط مناسب را پیدا و هواساز را نصب کردید کانال کشی به داخل ساختمان و نصب دریچه ها را انجام می دهید و همینطور یونیت داخلی و خارجی را با سیم ها و لوله ها به یک دیگر متصل می کنیم در مرحله آخر برق را وصل کرده تا از درستی نصب اطمینان حاصل کنیم و اگر صدای عجیبی از دستگاه نشنوید یعنی دستگاه شما به درستی کار می کند.

در بالا نحوه کلی نصب دستگاه را برایتان توضیح دادیم اما نصب و تعمیر این دستگاه و دیگر دستگاه های تهویه مطبوع باید توسط فرد متخصص در این کار انجام شود سرویس داکت اسپلیت باید هر ۶ ماه انجام شود سرویس آن نیز به صورت تعویض فیلتر، روغن کاری موتور و فن، پاک کردن گرد و غبار و … انجام می گیرد اگر دستگاه شما دچار صداهای عجیب شد و یا گرم و سرد کردن آن دچار مشکل شد در این مواقع نیاز به تعمیرکار متخصص برای تعمیر آن است.

از داکت اسپلیت ها در چه مکان های استفاده می شود؟

از داکت اسپلیت ها در مکان های متعددی استفاده می شود. برای مثال از داکت اسپلیت کانالی که تحت عنوان یک پارامتر مناسب شناخته می شود در ساختمان های مسکونی، اداری و ویلا استفاده می گردد.

بیان این نکته حائز اهمیت است که داکت اسپلیت ها در دو گروه گرید B و اینورتر گرید A جای می گیرد. داکت اسپلیت گرید A موجب کاهش هزینه برق خواهد شد که بهترین گزینه برای خرید در مناطق سردسیری و گرم می باشد. امیدواریم تا به اینجایی مقاله داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟ توانسته باشید جواب بسیاری از ابهامات خود را بیابید. در ادامه در جهت بیان توضیحات تکمیلی با ما همراه باشید.

مزایای داکت اسپلیت عبارت اند از:

 • فیلتر هوای وارد شده و فرستادن هوای تازه به داخل اتاق ها و سالن ها
 • به دلیل داشتن ویژگی گرمایشی این سیستم تهویه مطبوع نسبت به دیگر سیستم های مشابه از قیمت خرید کمتری برخوردار است.
 • لوله کشی در داخل دستگاه در حالت سرمایشی و گرمایشی بسیار کمتر از اسپلیت و رادیاتور هاست.
 • مدیریت درست حالت گرمایشی در مقایسه با رادیاتور ها که باعث کم شدن میزان انرژی نیز می شود.
 • کار را برای کاربران استفاده کننده راحت می کند و راه اندازی آن بسیار آسان است.
 • طول عمر داکت اسپلیت در مقایسه با سیستم های مشابه قابل قبول است.
 • کاربرد سرمایشی، تصفیه کننده هوا و گرمایشی
 • خود دستگاه فیلتر هوا دارد اما برای استفاده بهتر می توان فیلتر آنتی باکتریال بر روی آن نصب کرد تا از بسیاری از الودگی ها و مریضی ها جلوگیری کند.

مهم ترین مشخصه های اسپلیت کانالی می توان موارد زیر را شرح نمود؛

در ادامه مبحث داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟ مطالبی را جهت تکمیل مزیت های اسپلیت کانالی مطرح خواهیم نمود.

 • با بکارگیری داکت اسپلیت دیگر نیازی نیست که شما از چیلر، موتور خانه مرکزی، رادیاتور و لوله کشی استفاده نمایید.
 • داکت اسپلیت ها موجب حذف رطوبت می گردد.
 • به کمک ترموستات و دریچه های ترموستاتیک می توان دما را در هر محیط جداگانه تنسیق نمود.
 • امکان راه اندازی داکت اسپلیت به صورت افقی در کمترین فضا وجود دارد.
 • برخورداری از سامانه لوله کشی منظم در کف و سقف واحد ها.
 • برخورداری از قابلیت توزیع یکنواخت برودت و گرمایش به وسیله کانال های تعبیه شده در درون سقف کاذب.
 • کاهش هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیر داکت اسپلیت.

داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟

نکات مهم در خرید داکت اسپلیت

در این قسمت از مقاله داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟ خواهیم رسید به مهم ترین نکات خرید به این صورت که؛ اولین گام در تهیه داکت اسپلیت این است که شما به پارامتر های مهمی اعم از اندازه، موقعیت نصب و ظرفیت داکت اسپلیت توجه نمایید. چرا که شما این دستگاه کارآمد را در ظرفیت های متعدد و البته در برند های مختلفی در بازار خواهید یافت.

در نتیجه توجه به متراژ محل نصب در کنار کاربری فضا بسیار حایز اهمیت است. در کنار این موارد دقت به برق تک فاز و سه فاز، رده انرژی بسیار حائز اهمیت می باشد.

توجه به نکات بیان شده موجب خواهد شد که شما انتخاب درستی در مدل و ظرفیت هوادهی داکت اسپلیت داشته باشید. در وب سایت تخصصی تاسیسات دات کام شما خواهید توانست مشخصات فنی انواع برند های متعدد داکت اسپلیت و ویژگی های آن را مشاهده و سپس تصمیم خود مبنی بر خرید داکت اسپلیت را بگیرید.‌ همچنین به یاد داشته باشید که دستگاه خریداری شده دارای شناسه و گارانتی معتبر باشد.

پارامتر های تاثیر گذار بر روی قیمت داکت اسپلیت

پارامتر های گوناگونی اعم از نوع، ظرفیت، قابلیت و برند سازنده قیمت داکت اسپلیت را تعیین می نماید. برای مثال اگر شما داکت اسپلیت اینورتر را انتخاب کرده باشید قیمت بالاتری در مقایسه با نوع معمولی پرداخت خواهید نمود. اما به این نکته توجه نمایید مزیت های که در طولانی مدت خواهد داشت این مورد را به خوبی پوشش خواهد داد.

به یاد داشته باشید که داکت اسپلیت را در سقف کاذب سرویس بهداشتی و همچنین آشپزخانه تعبیه نکنید. در کنار این مورد بهتر است که تعیین ظرفیت و موقعیت نصب به کمک یک متخصص انجام گیرد تا احتمال هر گونه خطا به حداقل رسد.

معایب داکت اسپلیت عبارت اند از:

 • در حالت عادی حالت گرمایشی داکت اسپلیت انرژی زیادی را مصرف می کند اما اگر یک کویل بر روی آن نصب گردد با تولید آب گرم مصرف انرژی نیز کاهش می یابد.
 • مصرف انرژی به نسبت دستگاه های چیلر بیشتر است.
 • همانطور که در قسمت های قبل گفتیم صدای ناشی از کارکرد داکت اسپلیت بسیار بالاست و باعث عدم آرامش می شود
 • تمام قسمت های اتاق ها و سالن ها به یک سیستم اصلی متصل هستند و نمی شود به طور مثال برای قسمتی از یک اتاق را جدا از دیگر اتاق ها قطع یا وصل کرد البته اگر نوعی دستگاه بر روی قسمت خروجی کانال نصب گردد می تواند با استفاده از کنترل جریان هوای اتاق و یا سالن را قطع و وصل کرد.

 

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟

شرکت های تولید کننده زیادی سیستم های تهویه مطبوع مانند داکت اسپلیت ها را روانه بازار می کنند این دستگاه های تهویه بر اساس طول عمر، مقدار کارایی، کم مصرف بودن در انرژی، سازگاری با محیط زیست، کاربری آسان و … طبقه بندی می شوند یعنی هر چه این گزینه ها در داکت اسپلیت ها کیفیت بالاتری داشته باشد.

این دستگاه ها مورد استقبال بیشتری قرار می گیرند اما خریداران باید از کجا بدانند داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟ برای فهمیدن این مساله ما چند سری از برند هایی که در بازار ایران خریداران بیشتری دارند و بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند را معرفی می کنیم.

همه ی ما نام الجی را در میان شرکت های تولید کننده لوازم خانگی شنیده ایم و میدانیم الجی یکی از شرکت های برتر تولید کننده لوازم خانگی است داکت اسپلیت ال جی با ظرفیت ۱۸۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ در بازار عرضه می گردد و دارای دو نوع معمولی و اینورتر بوده و به صورت تک فاز و ۳ فاز موجود می باشد نوع جدید این دستگاه دارای یک نوع گاز مبرد سازگار با محیط زیست نیز هست.

داکت اسپلیت دیگر متعلق به شرکت سامسونگ بوده که برندی کره ای و نام آشنا برای ما ایرانی هاست. داکت اسپلیت های سامسونگ در ظرفیت ۱۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ موجود بوده و دارای دو نوع معمولی و اینورتر بوده و کمپرسور داخلی این دستگاه نیز تولید خود شرکت سامسونگ می باشد و قابلیت نصب افقی و عمودی را داراست همچنین دو نوع از این دستگاه با دو نوع گاز مبرد یکی برای مناطق معتدل و دیگری برای مناطق سردسیر تولید و روانه بازار گردیده است.

داکت اسپلیت با مارک هایسنس یکی دیگر از انواع این دستگاه در بازار ایران بوده که طبق تکنولوژی روز دنیا، استاندارد های جهانی و با بهترین کیفیت ساخته می شود.

این سیستم های تهویه دارای ظرفیت ۱۸۰۰۰تا ۶۰۰۰۰ بوده و کمپرسور استفاده شده در این دستگاه تولید شده توسط یک شرکت ژاپنی مشهور است که دارای کیفیت بالا در دو نوع اسکرال و روتاری برای داکت اسپلیت ها مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل اینکه گاز مبرد استفاده شده در این دستگاه ها از نوعی خاص بوده در تمام شرایط آب و هوایی ایران قابل استفاده است بنابراین داکت اسپلیت تولیدی شرکت هایسنس از بهترین مارک این دستگاه در بازار های ایران است.

داکت اسپلیت چه مارکی خوب است؟

داکت اسپلیت بعدی مربوط به شرکت وستن ایر بوده ظرفیت داکت اسپلیت وستن ایر از ۲۴۰۰۰ تا ۵۵۰۰۰ بوده و در دو نوع اینورتر با حالت سرمایشی و گرمایشی و معمولی با حالت گرمایشی و سرمایشی در بازار موجود می باشند کمپرسور این دستگاه نیز از یک شرکت ژاپنی و از نوع روتاری می باشد و دارای کیفیت نسبتا خوبی بوده مزیت اصلی این داکت اسپلیت ها صدای کم و راندمان بالای آنهاست.

تک الکتریک نیز یکی از شرکت های تولیدی داکت اسپلیت بوده ظرفیت داکت اسپلیت تک الکتریک از ۱۸۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ است کمپرسور استفاده شده در داخل این دستگاه از نوع روتاری بوده و دارای نوعی گاز مبرد خاص بوده که برای مناطقی با آب و هوای معتدل مناسب می باشد.

برند بعدی برندی ایرانی با نام کیسان بوده که توانسته با تولید داکت اسپلیت های با عملکرد خوب با برند های خارجی به رقابت بپردازد ظرفیت سیستم تهویه کیسان دارای ظرفیت ۲۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ می باشد و فقط در نوع معمولی تولید می گردد و نوع اینورتردار را تولید نمی کند.

حال در بالا با بهترین برند های تولید کننده داکت اسپلیت و تمام ویژگی های آن ها آشنا شدیم برای خرید داکت اسپلیت مناسب ساختمانتان باید ابتدا آب و هوای محیط را در نظر بگیریم با انتخاب آب و هوا برخی از این برند ها از لیستتان خط می خورد بعد باید ببینیم بیشتر کدام ویژگی داکت اسپلیت برای ساختمان مناسب است با همین روش می توانید داکت اسپلیت مناسب خود را انتخاب کنید البته در هنگام خرید بهتر است با فروشنده نیز مشورتی انجام دهید تا در آخر از خرید خود راضی باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *