کولر گازی با چی کار میکنه ؟ + توضیح اجزای دستگاه

کولر گازی با چی کار میکنه ؟

کولر گازی با چی کار میکنه ؟ به طور کلی، مکانیزم عملکرد کولرهای گازی بر اساس انبساط و تراکم گاز مبرد صورت می گیرد. بر همین مبنا از این دستگاه ها با عنوان سیستم تهویه مطبوع یا Air Conditioner نام برده می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که روش کارکرد و سرمادهی دستگاه هایی مانند یخچال فریزر و کولر گازی به یک شیوه انجام می شود.

تفاوت اصلی میان این دستگاه ها به میزان فضاهای تحت پوشش برای توزیع هوای سرد مربوط می شود. در زمینه کولر گازی با چی کار میکنه می بایست به این نکته اشاره نمود که کولرهای گازی برای خنک سازی فضاهای مختلف نظیر مکان های تجاری، محیط های اداری و کاری و سازه های مسکونی و ساختمانی در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده واقع می شوند.

این مدل از سیستم های تهویه مطبوع با انجام فرآیند سرمایش، موجب تغییر چشمگیر کیفیت، رطوبت و دمای محیط داخلی می شوند. به طور معمول، فرآیند خنک سازی و سرمادهی و توزیع هوای سرد اسپلیت و کولر گازی از طریق سیکل تبرید صورت می گیرد.

ساختار اصلی کولرهای گازی از دو بخش یونیت داخلی و پنل خارجی متشکل شده است. پنل داخلی غالبا در فضای داخلی سازه و بر روی سطح دیوار نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد. این در حالی است که پنل خارجی دستگاه در بیرون از فضای سازه و محیط باز نصب و اجرا می شود.

نحوه عملکرد کولر گازی به واسطه مجهز شدن این دستگاه به قطعات و متعلقات باکیفیت و کاربردی، به نحو مطلوب محقق می شود. بر این اساس، هوای خنک و مطبوع به صورت یکنواخت و یکپارچه و با نرخ متعادل و ثابت در فضا توزیع می گردد.

کولر گازی با چی کار میکنه ؟

اجزای اصلی ساختمان کولر گازی

کمپرسور: در پاسخ به این سوال که کولر گازی با چی کار میکنه باید به این نکته اشاره نمود که کارکرد و عملکرد بهینه این دستگاه به واسطه هماهنگی و کارکرد مناسب اجزا و قطعات داخلی امکان پذیر می شود. سیکل و چرخه سرمایش و تبرید کولر گازی با کارکرد قطعه کمپرسور استارت می خورد. این قطعه با مکش و کم کردن فشار گاز، آن را فشرده و متراکم نموده، سپس به بخش های کندانسور و اواپراتور دستگاه انتقال می دهد.

مهم ترین بخش چرخه تبرید سیستم های تهویه مطبوع به قطعه کمپرسور اختصاص پیدا می کند. اندازه و مدل کمپرسور متناسب با نوع و میزان تهویه هوا متفاوت و متغیر می باشد.

کندانسور: از دیگر بخش های مهم پنل خارجی کولر گازی کندانسور بوده که وظیفه دریافت گاز مبرد و تبدیل آن به مایع را بر عهده دارد. در طی این فرآیند کندانسور گرمای مبرد را گرفته و به محیط بیرونی منتقل می سازد. به منظور افزایش سرعت انتقال گرما، ساختار کندانسور با فین های آلومینیومی پوشانده می شود.

فن دمنده: در ادامه مبحث کولر گازی با چی کار میکنه باید اشاره نمود که توزیع و پرتاب جریان هوا به محیط داخلی، از طریق فن دمنده دستگاه اجرایی می گردد. کارکرد و هدایت فن دمنده دستگاه به وسیله یک الکتروموتور قوی و باکیفیت صورت می گیرد. با چرخش پره های فن، هوای خنک و مطبوع با حداکثر توان در محیط داخلی انتشار پیدا می کند.

اواپراتور: سیم پیچ خنک کننده یا اواپراتور، از ترکیب و تلفیق تعدادی لوله مسی حلقوی تولید می شود. به منظور افزایش ضریب حرارتی، در بخش اواپراتور از پوشش های آلومینیومی استفاده می شود.

فیلتر تصفیه کننده: فیلتر هوا را می توان از بخش های کلیدی و تعیین کننده یونیت داخلی کولر گازی قلمداد نمود. این بخش با جذب و فیلتراسیون انواع آلودگی ها و آلاینده ها، به افزایش سطح کیفی هوای محیط کمک شایانی می نماید.

اهمیت گاز مبرد کولر گازی

در مقوله کولر گازی با چی کار میکنه باید خاطر نشان نمود که گاز مبرد یا خنک کننده، از بخش های اصلی برای اجرایی کردن سیکل تبرید دستگاه به شمار می رود. به عبارت دیگر، از پیش شرط های اصلی برای انجام بهینه سیکل تبریدی سیستم های تهویه مطبوع، وجود گاز مبرد می باشد. گاز خنک کننده استفاده شده در کولرهای گازی در داخل محفظه کمپرسور جریان دارد.

به طور معمول، متناسب با نوع و مدل و شعاع کاری کارکرد، در ساختار کولرهای گازی از مبردهای مختلفی نظیر r22 و r410a استفاده می شود. هر کدام از این مبردها از ویژگی ها و مشخصات مختص به خود برخوردار می باشند. گاز مبرد r410a به علت سازگاری با محیط زیست و لایه اوزون، در ساختار بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع پیشرفته و مدرن استفاده می شود.

گاز R410A گاز خنک کننده از تلفیق مساوی و برابر گازهای r125 و r32 تشکیل می شود. عدم تولید آلودگی های زیست محیطی، کیفیت بالا، افزایش توان خنک کنندگی و برودتی سیستم و بی خطر بودن، از مهم ترین مزیت های گاز مبرد R410A تلقی می گردد.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که گاز خنک کننده از نوع r22 با نام تجاری Freon و گاز مبرد r410a با نام Puron در صنعت تهویه مطبوع شناخته می شوند.

در ادامه مبحث کولر گازی با چی کار میکنه باید به این نکته اشاره نمود که گاز مبرد r22 علی رغم قدیمی بودن، اما به علت برخورداری از آثار مخرب زیست محیطی، به تدریج جای خود را به گازهای سازگار با محیط زیست مانند r410a داده است.

در بسیاری از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته از گاز r410a در کمپرسور سیستم های تهویه مطبوع، علی الخصوص اسپلیت و کولر گازی استفاده می شود. کاهش و به حداقل رساندن خرابی و استهلاک سیستم و دفع حرارت بالاتر، از مهم ترین ویژگی های این نوع گاز مبرد محسوب می شود.

کولر گازی با چی کار میکنه

جریان برق مصرفی کولر گازی

در پایان مبحث کولر گازی با چی کار میکنه مد نظر قرار دادن جریان برق مصرفی این دستگاه ها می تواند کمک کننده باشد. به طور معمول، کولرهای گازی متناسب با نوع و ظرفیت، با جریان برق تکفاز یا سه فاز کار می کنند.

تامین انرژی الکتریکی ظرفیت های پایین تر از 48000 با جریان برق تک فاز و ولتاژ 220 ولت صورت می گیرد. این در حالی است که راه اندازی ظرفیت های بیش از 48000 با جریان الکتریکی از نوع سه فاز و ولتاژ 380 ولت انجام می پذیرد. ناگفته نماند که کولرهای گازی در ظرفیت های مختلف 18000 تا 60000 طراحی و تولید می‌شوند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =