در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
کولر گازی با چی کار میکنه

کولر گازی با چی کار میکنه ؟ + توضیح اجزای دستگاه

لطفا امتیاز دهید

کولر گازی با چی کار میکنه ؟

کولر گازی با چی کار میکنه ؟ به طور کلی، مکانیزم عملکرد کولرهای گازی بر اساس انبساط و تراکم گاز مبرد صورت می گیرد. بر همین مبنا از این دستگاه ها با عنوان سیستم تهویه مطبوع یا Air Conditioner نام برده می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که روش کارکرد و سرمادهی دستگاه هایی مانند یخچال فریزر و کولر گازی به یک شیوه انجام می شود.

تفاوت اصلی میان این دستگاه ها به میزان فضاهای تحت پوشش برای توزیع هوای سرد مربوط می شود. در زمینه کولر گازی با چی کار میکنه می بایست به این نکته اشاره نمود که کولرهای گازی برای خنک سازی فضاهای مختلف نظیر مکان های تجاری، محیط های اداری و کاری و سازه های مسکونی و ساختمانی در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده واقع می شوند.

این مدل از سیستم های تهویه مطبوع با انجام فرآیند سرمایش، موجب تغییر چشمگیر کیفیت، رطوبت و دمای محیط داخلی می شوند. به طور معمول، فرآیند خنک سازی و سرمادهی و توزیع هوای سرد اسپلیت و کولر گازی از طریق سیکل تبرید صورت می گیرد.

ساختار اصلی کولرهای گازی از دو بخش یونیت داخلی و پنل خارجی متشکل شده است. پنل داخلی غالبا در فضای داخلی سازه و بر روی سطح دیوار نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد. این در حالی است که پنل خارجی دستگاه در بیرون از فضای سازه و محیط باز نصب و اجرا می شود.

نحوه عملکرد کولر گازی به واسطه مجهز شدن این دستگاه به قطعات و متعلقات باکیفیت و کاربردی، به نحو مطلوب محقق می شود. بر این اساس، هوای خنک و مطبوع به صورت یکنواخت و یکپارچه و با نرخ متعادل و ثابت در فضا توزیع می گردد.

کولر گازی با چی کار میکنه ؟

اجزای اصلی ساختمان کولر گازی

کمپرسور: در پاسخ به این سوال که کولر گازی با چی کار میکنه باید به این نکته اشاره نمود که کارکرد و عملکرد بهینه این دستگاه به واسطه هماهنگی و کارکرد مناسب اجزا و قطعات داخلی امکان پذیر می شود. سیکل و چرخه سرمایش و تبرید کولر گازی با کارکرد قطعه کمپرسور استارت می خورد. این قطعه با مکش و کم کردن فشار گاز، آن را فشرده و متراکم نموده، سپس به بخش های کندانسور و اواپراتور دستگاه انتقال می دهد.

مهم ترین بخش چرخه تبرید سیستم های تهویه مطبوع به قطعه کمپرسور اختصاص پیدا می کند. اندازه و مدل کمپرسور متناسب با نوع و میزان تهویه هوا متفاوت و متغیر می باشد.

کندانسور: از دیگر بخش های مهم پنل خارجی کولر گازی کندانسور بوده که وظیفه دریافت گاز مبرد و تبدیل آن به مایع را بر عهده دارد. در طی این فرآیند کندانسور گرمای مبرد را گرفته و به محیط بیرونی منتقل می سازد. به منظور افزایش سرعت انتقال گرما، ساختار کندانسور با فین های آلومینیومی پوشانده می شود.

فن دمنده: در ادامه مبحث کولر گازی با چی کار میکنه باید اشاره نمود که توزیع و پرتاب جریان هوا به محیط داخلی، از طریق فن دمنده دستگاه اجرایی می گردد. کارکرد و هدایت فن دمنده دستگاه به وسیله یک الکتروموتور قوی و باکیفیت صورت می گیرد. با چرخش پره های فن، هوای خنک و مطبوع با حداکثر توان در محیط داخلی انتشار پیدا می کند.

اواپراتور: سیم پیچ خنک کننده یا اواپراتور، از ترکیب و تلفیق تعدادی لوله مسی حلقوی تولید می شود. به منظور افزایش ضریب حرارتی، در بخش اواپراتور از پوشش های آلومینیومی استفاده می شود.

فیلتر تصفیه کننده: فیلتر هوا را می توان از بخش های کلیدی و تعیین کننده یونیت داخلی کولر گازی قلمداد نمود. این بخش با جذب و فیلتراسیون انواع آلودگی ها و آلاینده ها، به افزایش سطح کیفی هوای محیط کمک شایانی می نماید.

خرید کولر گازی

اهمیت گاز مبرد کولر گازی

در مقوله کولر گازی با چی کار میکنه باید خاطر نشان نمود که گاز مبرد یا خنک کننده، از بخش های اصلی برای اجرایی کردن سیکل تبرید دستگاه به شمار می رود. به عبارت دیگر، از پیش شرط های اصلی برای انجام بهینه سیکل تبریدی سیستم های تهویه مطبوع، وجود گاز مبرد می باشد. گاز خنک کننده استفاده شده در کولرهای گازی در داخل محفظه کمپرسور جریان دارد.

به طور معمول، متناسب با نوع و مدل و شعاع کاری کارکرد، در ساختار کولرهای گازی از مبردهای مختلفی نظیر r22 و r410a استفاده می شود. هر کدام از این مبردها از ویژگی ها و مشخصات مختص به خود برخوردار می باشند. گاز مبرد r410a به علت سازگاری با محیط زیست و لایه اوزون، در ساختار بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع پیشرفته و مدرن استفاده می شود.

گاز R410A گاز خنک کننده از تلفیق مساوی و برابر گازهای r125 و r32 تشکیل می شود. عدم تولید آلودگی های زیست محیطی، کیفیت بالا، افزایش توان خنک کنندگی و برودتی سیستم و بی خطر بودن، از مهم ترین مزیت های گاز مبرد R410A تلقی می گردد.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که گاز خنک کننده از نوع r22 با نام تجاری Freon و گاز مبرد r410a با نام Puron در صنعت تهویه مطبوع شناخته می شوند.

در ادامه مبحث کولر گازی با چی کار میکنه باید به این نکته اشاره نمود که گاز مبرد r22 علی رغم قدیمی بودن، اما به علت برخورداری از آثار مخرب زیست محیطی، به تدریج جای خود را به گازهای سازگار با محیط زیست مانند r410a داده است.

در بسیاری از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته از گاز r410a در کمپرسور سیستم های تهویه مطبوع، علی الخصوص اسپلیت و کولر گازی استفاده می شود. کاهش و به حداقل رساندن خرابی و استهلاک سیستم و دفع حرارت بالاتر، از مهم ترین ویژگی های این نوع گاز مبرد محسوب می شود.

کولر گازی با چی کار میکنه

جریان برق مصرفی کولر گازی

در پایان مبحث کولر گازی با چی کار میکنه مد نظر قرار دادن جریان برق مصرفی این دستگاه ها می تواند کمک کننده باشد. به طور معمول، کولرهای گازی متناسب با نوع و ظرفیت، با جریان برق تکفاز یا سه فاز کار می کنند.

تامین انرژی الکتریکی ظرفیت های پایین تر از ۴۸۰۰۰ با جریان برق تک فاز و ولتاژ ۲۲۰ ولت صورت می گیرد. این در حالی است که راه اندازی ظرفیت های بیش از ۴۸۰۰۰ با جریان الکتریکی از نوع سه فاز و ولتاژ ۳۸۰ ولت انجام می پذیرد. ناگفته نماند که کولرهای گازی در ظرفیت های مختلف ۱۸۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ طراحی و تولید می‌شوند.

انواع کولر گازی

گولر گازی ها انواع مختلفی دارد که در ادامه قصد داریم شما را با انواع کولرگازی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

۱- کولر گازی پنجره ای (یک تکه):

یکی از رایج ترین انواع کولر گازی، کولر گازی پنجره ای است. این نوع از کولر گازی، دارای یک محفظه میباشد که همه قطعات کولر گازی را در خود جا میدهد.

 کولر گازی  پنجره ای، به دو قسمت تقسیم میشود؛ قسمت جلویی که عملکرد آن خنک کردن اتاق است و قسمت پشتی (خارجی) که گرمای جذب شده را به فضای بیرونی اتاق انتقال میدهد.

ابتدا قسمت جلویی دستی تنظیم میشود، سپس با استفاده از ریموت کنترل میشود. هوای داخلی بوسیله شبکه جلویی کولر گازی، مکیده میشود و پس از آن با وارد شدن به اوپراتور خنک میگردد. قابل ذکر است که در قسمت جلویی کولر گازی اهرمی وجود دارد که با حرکت دادن این اهرم، دریچه کوچکی بین اوپراتور و کندانسور باز میشود که در این حالت هوای تازه به داخل وارد میشود.

معایب کولر گازی پنجره ای:

 • سر و صدای زیاد کمپرسور
 • مصرف زیاد برق
 • این کمپرسور تنها برای اتاق های کوپل مناسب است.

۲- کولر گازی دوتیکه یا اسپلیت:

این نوع کولر گازی، به دلیل نداشتن سر و صدای اضافی و ظرافت بالا، متداول ترین کولرگازی های رایج در بازار است. اسپلیت ها، از دو قسمت جداگانه تشکیل شده است. قسمت خارجی از قسمت هایی چون کندانسور، کمپرسور و شیر انبساط تشکیل میشود که در خارج از ساختمان تعبیه میشود و قسمت داخلی شامل اوپراتور و فیلتر هوا است. این دو پنل به وسیله دو لوله مسی و آلومینیوم به هم وصل میشود.

لوله ای که باریک تر است گاز سرد را از پنلی که در خارج از ساختمان قرار دارد به پنلی که در داخل ساختمان قرار دارد انتقال میدهد و لوله ای که ضخیم تر است، گاز گرم را به کمپرسور و پنل خارجی انتقال میدهد.

۳- کولر گازی پرتابل یا قابل حمل:

این نوع کولر گازی، دارای یک لوله خرطومی پلاستیکی است که برای خارج شدن گرمای موتور در پشت کولر گازی وجود دارد. این نوع کولر گازی نیازی به نصب ندارد و قابل حمل است. کولر گازی های قابل حمل برای فضاهای کوچک یا فضاهایی برای استفاده موقت مناسب است.

مزیت کولر گازی قابل حمل:

 • کم صدا بودن
 • قابلیت کنترل از راه دور
 • نمایشگر LCD
 • قابلیت تنظیم دور فن
 • فیلتر قابل شستشو
 • قابلیت تنظیم جهت جریان هوا

۴- کولر گازی ایستاده:

بسیاری از افراد فکر می‌کنند کولر گازی ایستاده همان کولر گازی پرتابل می‌باشد ولی این‌طور نیست. کولر گازی ایستاده دارای پنل داخلی و بیرونی است و کندانسور بیرونی آن باید مثل اسپلیت در بیرون نصب شود. باید توجه داشت که پنل داخلی را نمی‌توان مانند کولر گازی پرتابل حمل و جا‌به‌جا کرد بلکه باید آن را در یک مکان مشخص قرار داد.

کولر گازی های ایستاده در ظرفیت‌های بالا تولید می‌شوند به همین علت در سالن‌های وسیع و بسیار بزرگ استفاده می‌شوند. این کولرها مصرف انرژی پایین و همچنین قدرت رطوبت‌زدایی بالایی دارند و برای فروشگاه‌ها، سالن‌ها، منازل با متراژ بالا و کارخانه‌جات کاربرد دارند.

مزیت کولر گازی ایستاده:

 • قابل استفاده در فضاهای بزرگ
 • قدرت رطوبت زدایی بالا

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

انواع کولر گازی کدامند؟

کولر گازی پنجره ای- اسپلیت- کولر گازی پرتابل- کولر گازی ایستاده

کولر گازی قابل حمل چه مزایایی دارد؟

کم صدا بودن-قابلیت کنترل از راه دور-نمایشگر LCD-قابلیت تنظیم دور فن-فیلتر قابل شستشو-قابلیت تنظیم جهت جریان هوا

پرفروش ترین مدل کولر گازی کدام است؟

اسپلیت

مطالب مرتبط

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟ سؤالی که ممکن است، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز کپسول آتش نشانی

گاز کپسول آتش نشانی گاز کپسول آتش نشانی یکی از قسمت های بسیار مهم و غیر قابل چشم پوشی در... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =