Search
Close this search box.

کولر گازی با چی کار میکنه ؟ + توضیح اجزای دستگاه

کولر گازی با چی کار میکنه

کولر گازی با چی کار میکنه ؟

کولر گازی با چی کار میکنه ؟ به طور کلی، مکانیزم عملکرد این دسته از تجهیزات سرمایشی بر اساس انبساط و تراکم گاز مبرد صورت می گیرد. بر همین مبنا از این دستگاه ها با عنوان سیستم تهویه مطبوع یا Air Conditioner نام برده می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که روش کارکرد و سرمادهی دستگاه هایی مانند یخچال فریزر و کولر به یک شیوه انجام می شود.

تفاوت اصلی میان این دستگاه ها به میزان فضاهای تحت پوشش برای توزیع هوای سرد مربوط می شود. کولرهای گازی برای خنک سازی فضاهای مختلف نظیر مکان های تجاری، محیط های اداری و کاری و سازه های مسکونی و ساختمانی در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده واقع می شوند.

این مدل از سیستم های تهویه مطبوع با انجام فرآیند سرمایش، موجب تغییر چشمگیر کیفیت، رطوبت و دمای محیط داخلی می شوند. به طور معمول، فرآیند خنک سازی و سرمادهی و توزیع هوای سرد اسپلیت از طریق سیکل تبرید صورت می گیرد.

ساختار اصلی کولرهای گازی از دو بخش یونیت داخلی و پنل خارجی متشکل شده است. پنل داخلی غالبا در فضای داخلی سازه و بر روی سطح دیوار نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد. این در حالی است که پنل خارجی دستگاه در بیرون از فضای سازه و محیط باز نصب و اجرا می شود.

نحوه عملکرد دستگاه به واسطه مجهز شدن این دستگاه به قطعات و متعلقات باکیفیت و کاربردی، به نحو مطلوب محقق می شود. بر این اساس، هوای خنک و مطبوع به صورت یکنواخت و یکپارچه و با نرخ متعادل و ثابت در فضا توزیع می گردد.

کولر گازی با چی کار میکنه ؟

اجزای اصلی ساختمان کولر گازی

کمپرسور: در پاسخ به این سوال که کولر گازی با چی کار میکنه باید به این نکته اشاره نمود که کارکرد و عملکرد بهینه این دستگاه به واسطه هماهنگی و کارکرد مناسب اجزا و قطعات داخلی امکان پذیر می شود. سیکل و چرخه سرمایش و تبرید کولر گازی با کارکرد قطعه کمپرسور استارت می خورد. این قطعه با مکش و کم کردن فشار گاز، آن را فشرده و متراکم نموده، سپس به بخش های کندانسور و اواپراتور دستگاه انتقال می دهد.

مهم ترین بخش چرخه تبرید سیستم های تهویه مطبوع به قطعه کمپرسور اختصاص پیدا می کند. اندازه و مدل کمپرسور متناسب با نوع و میزان تهویه هوا متفاوت و متغیر می باشد.

کندانسور: از دیگر بخش های مهم پنل خارجی دستگاه کندانسور بوده که وظیفه دریافت گاز مبرد و تبدیل آن به مایع را بر عهده دارد. در طی این فرآیند کندانسور گرمای مبرد را گرفته و به محیط بیرونی منتقل می سازد. به منظور افزایش سرعت انتقال گرما، ساختار کندانسور با فین های آلومینیومی پوشانده می شود.

فن دمنده: در ادامه مبحث کولر گازی با چی کار میکنه باید اشاره نمود که توزیع و پرتاب جریان هوا به محیط داخلی، از طریق فن دمنده دستگاه اجرایی می گردد. کارکرد و هدایت فن دمنده دستگاه به وسیله یک الکتروموتور قوی و باکیفیت صورت می گیرد. با چرخش پره های فن، هوای خنک و مطبوع با حداکثر توان در محیط داخلی انتشار پیدا می کند.

اواپراتور: سیم پیچ خنک کننده یا اواپراتور، از ترکیب و تلفیق تعدادی لوله مسی حلقوی تولید می شود. به منظور افزایش ضریب حرارتی، در بخش اواپراتور از پوشش های آلومینیومی استفاده می شود.

فیلتر تصفیه کننده: فیلتر هوا را می توان از بخش های کلیدی و تعیین کننده یونیت داخلی اسپلیت و کولر گازی قلمداد نمود. این بخش با جذب و فیلتراسیون انواع آلودگی ها و آلاینده ها، به افزایش سطح کیفی هوای محیط کمک شایانی می نماید.

خرید کولر گازی

اهمیت گاز مبرد کولر گازی

در ادامه مبحث باید خاطر نشان نمود که گاز مبرد یا خنک کننده، از بخش های اصلی برای اجرایی کردن سیکل تبرید دستگاه به شمار می رود. به عبارت دیگر، از پیش شرط های اصلی برای انجام بهینه سیکل تبریدی سیستم های تهویه مطبوع، وجود گاز مبرد می باشد. گاز خنک کننده استفاده شده در کولرهای گازی در داخل محفظه کمپرسور جریان دارد.

به طور معمول، متناسب با نوع و مدل و شعاع کاری کارکرد، در ساختار دستگاه از مبردهای مختلفی نظیر r22 و r410a استفاده می شود. هر کدام از این مبردها از ویژگی ها و مشخصات مختص به خود برخوردار می باشند. گاز مبرد r410a به علت سازگاری با محیط زیست و لایه اوزون، در ساختار بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع پیشرفته و مدرن استفاده می شود.

گاز R410A گاز خنک کننده از تلفیق مساوی و برابر گازهای r125 و r32 تشکیل می شود. عدم تولید آلودگی های زیست محیطی، کیفیت بالا، افزایش توان خنک کنندگی و برودتی سیستم و بی خطر بودن، از مهم ترین مزیت های گاز مبرد R410A تلقی می گردد.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که گاز خنک کننده از نوع r22 با نام تجاری Freon و گاز مبرد r410a با نام Puron در صنعت تهویه مطبوع شناخته می شوند.

در ادامه مبحث کولر گازی با چی کار میکنه باید به این نکته اشاره نمود که گاز مبرد r22 علی رغم قدیمی بودن، اما به علت برخورداری از آثار مخرب زیست محیطی، به تدریج جای خود را به گازهای سازگار با محیط زیست مانند r410a داده است.

در بسیاری از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته از گاز r410a در کمپرسور سیستم های تهویه مطبوع، علی الخصوص اسپلیت استفاده می شود. کاهش و به حداقل رساندن خرابی و استهلاک سیستم و دفع حرارت بالاتر، از مهم ترین ویژگی های این نوع گاز مبرد محسوب می شود.

کولر گازی با چی کار میکنه

جریان برق مصرفی کولر گازی

در پایان مبحث کولر گازی با چی کار میکنه مد نظر قرار دادن جریان برق مصرفی این دستگاه ها می تواند کمک کننده باشد. به طور معمول، دستگاه متناسب با نوع و ظرفیت، با جریان برق تکفاز یا سه فاز کار می کنند.

تامین انرژی الکتریکی ظرفیت های پایین تر از ۴۸۰۰۰ با جریان برق تک فاز و ولتاژ ۲۲۰ ولت صورت می گیرد. این در حالی است که راه اندازی ظرفیت های بیش از ۴۸۰۰۰ با جریان الکتریکی از نوع سه فاز و ولتاژ ۳۸۰ ولت انجام می پذیرد. ناگفته نماند که کولرهای گازی در ظرفیت های مختلف ۱۸۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ طراحی و تولید می‌شوند.

مزایای استفاده از کولر گازی

کولر گازی یک محصول فوق العاده و کاربردی است، که استفاده از آن مزایای بسیار زیادی به همراه دارد. در ادامه چند نمونه از مزایای این دستگاه فوق العاده و حرفه ای را بیان می‌ کنیم:

 1. صرفه جویی در مصرف آب: پیش از آن که از کولر گازی به عنوان یک سیستم سرمایشی قدرتمند استفاده شود، کولر های آبی بیشترین کاربرد و استفاده را داشتند. متاسفانه هنگام عملکرد کولر آبی حجم زیادی از آب مصرف می شود، در شرایط امروز که دنیا با بحران خشک سالی مواجه است، به هیچ عنوان استفاده از کولر آبی توصیه نمی‌ شود. خوشبختانه با بهره‌مندی از این محصول درجه یک در مصرف آب در حد زیادی صرفه جویی خواهد شد.
 2. اشغال فضای اندک: در آپارتمان نشینی با کمبود فضا مواجه هستیم، در حال حاضر بسیاری از ساختمان ها دارای فضای محدودی هستند و برای تجهیزات سرمایشی و گرمایشی باید به سراغ سیستم ‌هایی رفت که فضای اندکی را اشغال می کند و مانع از کاهش فضای داخل ساختمان می شوند. اسپلیت هنگام نصب فضای کمی را درگیر خواهد کرد.
 3. استهلاک پایین: برای ساخت بدنه و تمام تجهیزات به کار رفته شده در کولر گازی از بهترین متریال روز استفاده شده است، علاوه بر این دستگاه دارای طراحی خاصی است که از استهلاک و فرسودگی آن تا حد زیادی جلوگیری نموده است. در نهایت با کاهش استهلاک و افزایش عمر مفید این محصول مواجه هستیم.
 4. تنوع ظرفیت: خوشبختانه این دستگاه در ظرفیت و ابعاد متعددی تولید و به بازار مصرف ارائه شده است، با این وجود تمام ساختمان ها با هر میزان متراژ و مساحت می ‌توانند مناسب ترین ظرفیت کولر گازی را خریداری کنند و از این سیستم سرمایشی قدرتمند بهره‌ مند شوند.
 5. طراحی زیبا: از لحاظ ظاهری محصولات زیبا است و نصب آن در ساختمان نه تنها بسته ناجور و نا زیبا نیز نخواهد بود، بلکا شیک بودن و زیبای طراحی داخلی نیز اضافه خواهد کرد.

انواع کولر گازی

گولر گازی ها انواع مختلفی دارد که در ادامه قصد داریم شما را با انواع آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

۱- کولر گازی پنجره ای (یک تکه):

یکی از رایج ترین انواع، کولر گازی پنجره ای است. این نوع از کولر گازی، دارای یک محفظه میباشد که همه قطعات دستگاه را در خود جا میدهد.

 کولر گازی  پنجره ای، به دو قسمت تقسیم میشود؛ قسمت جلویی که عملکرد آن خنک کردن اتاق است و قسمت پشتی (خارجی) که گرمای جذب شده را به فضای بیرونی اتاق انتقال میدهد.

ابتدا قسمت جلویی دستی تنظیم میشود، سپس با استفاده از ریموت کنترل میشود. هوای داخلی بوسیله شبکه جلویی، مکیده میشود و پس از آن با وارد شدن به اوپراتور خنک میگردد. قابل ذکر است که در قسمت جلویی کولر گازی اهرمی وجود دارد که با حرکت دادن این اهرم، دریچه کوچکی بین اوپراتور و کندانسور باز میشود که در این حالت هوای تازه به داخل وارد میشود.

معایب کولر گازی پنجره ای:

 • سر و صدای زیاد کمپرسور
 • مصرف زیاد برق
 • این کمپرسور تنها برای اتاق های کوپل مناسب است.

۲- کولر گازی دوتیکه یا اسپلیت:

این محصول، به دلیل نداشتن سر و صدای اضافی و ظرافت بالا، متداول ترین کولرگازی های رایج در بازار است. اسپلیت ها، از دو قسمت جداگانه تشکیل شده است. قسمت خارجی از قسمت هایی چون کندانسور، کمپرسور و شیر انبساط تشکیل میشود که در خارج از ساختمان تعبیه میشود و قسمت داخلی شامل اوپراتور و فیلتر هوا است. این دو پنل به وسیله دو لوله مسی و آلومینیوم به هم وصل میشود.

لوله ای که باریک تر است گاز سرد را از پنلی که در خارج از ساختمان قرار دارد به پنلی که در داخل ساختمان قرار دارد انتقال میدهد و لوله ای که ضخیم تر است، گاز گرم را به کمپرسور و پنل خارجی انتقال میدهد.

۳- کولر گازی پرتابل یا قابل حمل:

این محصول، دارای یک لوله خرطومی پلاستیکی است که برای خارج شدن گرمای موتور در پشت کولر گازی وجود دارد. این دستگاه نیازی به نصب ندارد و قابل حمل است. کولر گازی های پرتابل برای فضاهای کوچک یا فضاهایی برای استفاده موقت مناسب است.

مزیت کولر گازی قابل حمل:

 • کم صدا بودن
 • قابلیت کنترل از راه دور
 • نمایشگر LCD
 • قابلیت تنظیم دور فن
 • فیلتر قابل شستشو
 • قابلیت تنظیم جهت جریان هوا

۴- کولر گازی ایستاده:

بسیاری از افراد فکر می‌کنند کولر گازی ایستاده همان کولر گازی پرتابل می‌باشد ولی این‌طور نیست. کولر گازی ایستاده دارای پنل داخلی و بیرونی است و کندانسور بیرونی آن باید مثل اسپلیت در بیرون نصب شود. باید توجه داشت که پنل داخلی را نمی‌توان مانند نوع پرتابل حمل و جا‌به‌جا کرد بلکه باید آن را در یک مکان مشخص قرار داد.

کولر های ایستاده در ظرفیت‌های بالا تولید می‌شوند به همین علت در سالن‌های وسیع و بسیار بزرگ استفاده می‌شوند. این کولرها مصرف انرژی پایین و همچنین قدرت رطوبت‌زدایی بالایی دارند و برای فروشگاه‌ها، سالن‌ها، منازل با متراژ بالا و کارخانه‌جات کاربرد دارند.

مزیت کولر گازی ایستاده:

 • قابل استفاده در فضاهای بزرگ
 • قدرت رطوبت زدایی بالا

کولر گازی با چی کار میکنه ؟

نحوه کار کولر گازی

لازم است بدانید که دستگاه های کولر گازی توسط تبدیل گاز به مایع جهت تولید سرمایش اقدام می کند. کمپرسور از جمله اجزای بسیار مهم کولر گازی می باشد. زمانی که گاز خنک کننده در کمپرسور متراکم می شود؛ باعث می شود تا تحت فشار کندانسور قرار گرفته و گرمای خود را از دست دهد. در اینجا گاز به مایع تبدیل می شود و از شیر انبساط عبور خواهد کرد. سپس به اواپراتور هدایت می شود. در اواپراتور دوباره مایع به حالت گاز تبدیل خواهد شد و گاز توسط اواپراتور محیط مورد نظر را سرد خواهد کرد.

اگر از سیستم گرمایشی این دستگاه ها بخواهید استفاده کنید؛ عملکرد آن به این صورت است که گاز به مایع تبدیل شده در حالت گرمایشی گاز خنک کننده در کمپرسور قرار خواهد گرفت و به صورت مستقیم به سمت اواپراتور ارسال می شود. در اینجا باز گرمای خود را از دست داده این گرما توسط اواپراتور به محیط مورد نظر انتقال داده خواهد شد و محیط گرم می شود.

کاربرد های کولر گازی

کولر گازی از جمله با کیفیت ترین و شناخته شده ترین دستگاه های موجود در بازار می باشد که امروزه توسط برند های بسیاری تولید و عرضه می‌شود. در مکان ها و کاربریهای بسیاری جهت سرمایش و همچنین گرمایش از این دستگاه استفاده می شود. موارد استفاده از آن می توان به هتل ها، سالن ها، بیمارستان ها، منازل مسکونی، تجاری، اداری، دانشگاه ها، ورزشگاه‌ها، مطب پزشکان، استادیوم، سالن ورزشی و … اشاره کرد.

خرید کولر گازی

خرید کولر گازی امری حیاتی و بسیار حساس می باشد. برای اینکه بتوانید این سیستم را تهیه کنید؛ باید سعی کنید تا از فروشگاه های معتبری تهیه کنید که دغدغه ای بابت کیفیت اورجینال بودن دستگاه نداشته باشید. پیشنهاد ما به شما مخاطبین عزیز فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام می باشد. این فروشگاه با توجه به سابقه درخشان و شناخت نیازهای جامعه سعی می‌کنند؛ دستگاه های مناسب و با کیفیتی را عرضه کند که با اطمینان خاطر می توانید تهیه کنید.

در زمان انتخاب این دستگاه‌ها باید سعی کنید تا با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید و مشاوره های لازم را دریافت کنید. در این صورت می توانید با توجه به موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و .. دستگاه مناسبی را از طریق وبسایت https://tasisat.com/ تهیه و خریداری نمایید. امیدواریم با انتخاب ظرفیت مناسب دستگاه‌ها بتوانید از عملکرد و بازدهی فوق العاده دستگاه بهره مند شوید.

قیمت کولر گازی

یکی از مواردی که در خصوص کولر گازی اهمیت زیادی دارد، قیمت این محصول می باشد. برای یافتن بهترین قیمت این دستگاه لازم است تا بازار را بگردید و فروشگاه های ارائه دهنده متعدد را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. با توجه به این که با تنوع ظرفیت این دستگاه در بازار مواجه هستیم، هر کدام از آنها قیمت خاص خود را دارند. علاوه بر آن این محصول در برند و مارک های متعددی تولید و به بازار ارائه شده است.

هرکدام از برند ها قیمت مجزایی برای این دستگاه در نظر گرفته است، علاوه بر آن نحوه ورود و ارائه کولر گازی در قیمت آن تاثیر بسیار زیادی دارد. یکی از بهترین ارائه دهندگان سیستم های سرمایشی در بازار مجموعه تاسیسات دات کام می باشد، در این مجموعه شاهد تنوع قیمت کولر گازی در بازار هستیم.

 این مجموعه به عنوان نمایندگی فعال بسیاری از برند های معتبر ایرانی و خارجی فعالیت می‌ کند. همین موضوع باعث شده تا محصولات مستقیم از تولید کننده و وارد کننده به فروشگاه ارائه شوند و از دخالت واسطه ها تا حد زیادی جلوگیری گردد. در نهایت با کاهش قیمت کولر گازی مواجه خواهیم بود، بدین ترتیب برای خرید این محصول با قیمت مناسب به فرد، توصیه ما به شما مجموعه تاسیسات دات کام می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”انواع کولر گازی کدامند؟” answer-0=”کولر گازی پنجره ای- اسپلیت- کولر گازی پرتابل- کولر گازی ایستاده” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”کولر گازی قابل حمل چه مزایایی دارد؟” answer-1=”کم صدا بودن-قابلیت کنترل از راه دور-نمایشگر LCD-قابلیت تنظیم دور فن-فیلتر قابل شستشو-قابلیت تنظیم جهت جریان هوا” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”پرفروش ترین مدل کولر گازی کدام است؟” answer-2=”اسپلیت” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *