Search
Close this search box.

مشعل مازوت سوز چیست؟

مشعل مازوت سوز چیست؟

در این مقاله از سری مقالات وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم به بررسی سوال مشعل مازوت سوز چیست؟ بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

معرفی مشعل سوز

در پاسخ به سوال مشعل مازوت سوز چیست؟ باید ذکر کنیم این مشعل دستگاهی می باشد که توسط ترکیب هوا با سوخت همچون گاز، گازوئیل و مازوت درون یک محیط امن به انرژی گرمایی تبدیل خواهد شد. بهتر است بدانید که در این مشعل توسط مصرف سوخت، شعله و گرما ایجاد و حرارت تولید شده نیز توسط جابجایی و تشعشع به محیط مورد نظر انتقال پیدا می‌کند.

این دستگاه گرمایشی توسط تبدیل انرژی سوخت به گرمایی، گرمای مورد نیاز را برای تجهیزات فراهم خواهد کرد. به خاطر کاربرد این نوع مشعل در صنایع مختلف برند های بسیاری جهت تولید آن در مدل های متعدد و با مصرف سوخت متفاوت آن را تولید و عرضه می‌کند.

اساس کار این مشعل ها به گونه ای است که توسط مصرف سوخت و ترکیب آن با هوا ایجاد خواهد شد. در نتیجه از مهمترین عوامل برای شروع به کار مشعل سوخت می باشد.

مازوت از سوخت های فسیلی می باشد که قابلیت استفاده در مشعل را دارد و از طریق آن گرما و حرارت لازم را تامین خواهد کرد. مازوت یا نفت سیاه از کربن های نفتی می باشند که در زمان پالایش نفت خام پس از نفت، بنزین و نفت سفید به دست می آید و دارای حالت مایع می باشد.

 بهتر است بدانید که مازوت به رنگ سیاه می باشد و به همین خاطر به آن نفت سیاه می گویند. نکته بسیار مهمی که باید مدنظر قرار دهید این است که معمولا قیمت مازوت نسبت به سوخت های فسیلی دیگر بسیار ارزان تر می باشد.

به همین خاطر از آن به عنوان ماده سوخت در موتورهای دیزلی، مشعل، تنور نانوایی و کوره ها استفاده خواهد شد. با توجه به اینکه این نسوخت ارزان و در دسترس می باشد؛ از آن به عنوان سوخت مشعل مورد استفاده قرار می گیرد.

مشعل مازوت سوز چیست؟

نحوه کار مشعل مازوت

حال که با مشعل مازوت سوز چیست؟ آشنا شدید؛ لازم است که با نحوه کار آن نیز آشنا شوید. بهتر است بدانید که این مشعل توسط ایجاد حرارت و شعله گرمایش لازم را برای تجهیزات تامین خواهد کرد. از جمله فاکتورهای بسیار مهم در زمان انتخاب مشعل متناسب با نیاز میزان ضعف گرمایشی می باشد.

مشعل های مازوت همانطور که از نامش پیداست توسط سوخت مازوت و ترکیب آن با هوا شعله و گرمای لازم را ایجاد خواهد کرد. در نظر داشته باشید که نحوه ساخت این مشعل به گونه ای است که سوخت توسط نازل به پودر تبدیل می‌شود و نازل ها سوخت هایی که پودر شده آن را با الگوهای خاصی به قسمت خارج توزیع خواهند کرد.

با توجه به مبحث مشعل مازوت سوز چیست؟ باید بدانید که پاشش سوخت پودر شده در محدوده خاصی با زاویه مشخص از نازل خارج خواهد شد و به صورت یکنواخت قطعات سوخت در آن پخش می‌شود. به طور معمول باید بدانید که رایج‌ترین نحوه پاشش سوخت این مشعل ها به صورت مخروطی شکل می باشد.

در نظر داشته باشید که مازوت معمولا به صورت مایع بوده و به همین خاطر جهت جلوگیری از منتشر شدن آن در فصل زمستان باید سعی کنید که از پیش گرمکن در مشعل مازوت سوز استفاده کنید. در غیر اینصورت مشکلات بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت.

ویژگی مشعل مازوت سوز

با توجه به مبحث مشعل مازوت سوز چیست؟ باید ذکر کنیم که این مشعل ها در برندهای مختلف و ظرفیت حرارتی متنوعی در بازار موجود می باشد. مشعل مازوت سوز از طریق مصرف سوخت مازوت، گرما و حرارت مورد نیاز را تامین خواهند کرد.

از جمله ویژگی‌های این محصول می‌توان به راندمان و ایمنی بالای آن اشاره کرد. همچنین سهولت در نصب و راه اندازی، صدای کم، دسترسی راحت به سوخت مازوت از مزایای بسیار مهم آن به شمار می رود.

کاربرد مشعل مازوت سوز

در ادامه مبحث مشعل مازوت سوز چیست؟ باید ذکر کنیم که مشعل های مازوت سوز معمولاً در مصارف صنعتی که نیاز به حجم بالا به آب داغ و بخار داغ دارند؛ استفاده خواهد شد. برخی از این صنایع عبارتند از:

 • صنایع چوب
 • صنایع غذایی
 • صنایع رنگ آمیزی
 • دیگ های روغن داغ
 • خشک کن های بزرگ هوا گر م

مشعل مازوت سوز چیست؟

اجزای تشکیل دهنده مشعل مازوتی

 1. فیلتر سوخت: بهتر است بدانید که فیلتر سوخت جهت حفاظت از رسوب زدایی و زنگ زدگی لوله ها و مواد و ذرات خارجی گاز استفاده خواهد شد.
 2. پرشر سوئیچ گاز: جهت کنترل کارکرد گاز از این قطعه استفاده خواهد شد.
 3. پرشر سوئیچ هوا: بهتر است بدانید که از این قدرت جهت کنترل کردن جریان هوای لازم برای احتراق استفاده خواهد شد.
 4. رله کنترل: رله کنترل وظیفه کنترل کردن کار مشعل را برعهده دارد. به‌گونه‌ای که با نظارت بر مشعل های مرحله ای پیلوت دار و توسط هماهنگ کردن مراحل مختلف تا ایجاد شدن مشعله اصلی در صورت بروز مشکل اخطار خواهد داد.
 5. دمپر تنظیم هوا: برای تنظیم کردن هوای ورودی جهت ایجاد احتراق از این دمپر استفاده می شود.
 6. ترانسفورماتور جرقه: وظیفه ترانسفورماتور جرقه به وجود آوردن جرقه و به وجود آمدن شعله می باشد.

آشنایی با فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام در زمینه ارائه سیستم های تهویه مطبوع و انواع مشعل ها فعالیت دارد. شما مخاطبین گرامی جهت خرید مشعل مازوت سوز می توانید از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید. برای انتخاب بهتر سعی کنید با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید و مشاوره های لازم را به صورت کاملا رایگان دریافت نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *