شیر گاز پکیج چیست؟

شیر گاز پکیج چیست؟

لطفا امتیاز دهید

از متداول ترین نوع سیستم گرمایشی به خصوص در صنعت تاسیسات ساختمانی، پکیج است. امروزه به علت مزایای منحصر به فرد و قابلیت های ویژه این دستگاه جهت تامین آب گرم‌ مصرفی و آب گرم‌ مورد نیاز سیستم های گرمایشی مانند رادیاتورها، از انواع پکیج ها در انواع ساختمان های اداری، مسکونی و هتلی استفاده می شود.

از قطعات این دستگاه، شیر گاز پکیج آن است که وظیفه ی تنظیم قطع و وصل شدن جریان گاز را برعهده داشته و جنس آن آلومینیومی است. شیر گاز پکیج ها از برق 220 ولتاژ تغذیه می کنند. این شیر زیر محفظه احتراق قرار گرفته و شامل دو شیر برقی است به همین علت با نام شیر برقی گاز پکیج نیز شناخته می شود. نقش این شیر بطور پیوسته تنظیم کوتاه و بلندی شعله (ماژوله کردن) است.

این شیر در حقیقت ایمنی پکیج را تنظیم می کند و با کنترل جریان گاز ورودی به مشعل و در صورت بروز هرگونه خطا و مشکل، مشعل را متوقف ساختن، باعث حصول اطمینان از ایمنی پکیج برای مصرف کنندگان می شود.

شیر گاز پکیج چیست؟

تست کردن شیر گاز پکیج

پیش از اقدام به شروع تنظیم شعله پکیج به کمک شیر گاز آن می بایست از سالم بودن این قطعه مطمئن شوید. سپس شیلنگ ورود گاز اصلی به پکیج را از شیر اصلی گاز جدا کرده و پکیج را در حالت زمستانه و تابستانه روشن نمی کنید‌.

پس از اینکه جرقه زن پکیج شروع به کار کرد بلافاصله در شیلنگ گاز فوت کنید اگر مسیر باز بود یعنی بوبین شیر گاز پکیج سالم است در غیر این صورت یا بوبین خراب است و یا برد پکیج معیوب شده است.

نحوه تست بویی 220 شیر گاز پکیج بدین صورت است که: ابتدا فیش جرقه زن را از روی برد الکترونیک پکیج جدا کرده تا در صورت سالم بودن بوبین، گاز جمع شده موجب جرقه زدن و انفجار پکیج نشود‌. سپس مهره بالایی شیر کنترل گاز پکیج را که توسط لوله ای مسی به برنر متصل است باز کنید اگر مسیر گاز باز شد، یعنی بوبین سالم بوده اما در غیر این صورت بوبین سوخته است.

تنظیم شیر گاز پکیج 

اگر شیر گاز پکیج ها تنظیم نباشند در عملکرد پکیج اختلال وارد شده و در نهایت موجب سرد و گرم شدن آب مصرفی می شود. به همین جهت اقدام به تنظیم شیر گاز پکیج حین سرویس پکیج و یا عیب یابی شیر گاز ضروری است. از دیگر روش های تعمیری، تنظیم شیر گاز پکیج بوده که در ادامه به تنظیم آن در دو حالت حداکثر توان و حداقل توان می پردازیم.

 1. تنظیم فشار گاز ورودی به شیر گاز: تنظیم و تست میزان فشار گاز ورودی به شیر گاز پکیج پیش از اندازه گیری شعله min و max پکیج، باید انجام پذیرد. برای این کار ابتدا به سراغ بوبین ماژول آبی رنگ شیر گاز پکیج می رویم.
 2. بر روی بوبین ماژوله شیر گاز پکیج یک پیچ چهارسو وجود داشته که تنظیم فشار گاز ورودی به پکیج از طریق همین پیچ انجام می شود. ابتدا در محفظه احتراق پکیج را باز کرده تا بتوانید ارتفاع شعله را با چشم ببینید سپس با یک پیچ گوشتی چهارسو، پیچ شماره یک روی بوبین ماژوله شیر گاز را بچرخانید تا باز شود. پس از آن شیلنگ گیج فشار(یا مانومتر) را بر روی پیچ چهارسو قرار داده و دسته شیر گاز اصلی را باز کرده تا گاز در مسیر جریان پیدا کند‌.
 3. تنظیم شعله بلند پکیج یا ماکزیمم: پس از اطمینان از تنظیم گاز ورودی به شیر پکیج، شیلنگ مانومتر را جدا کرده و دسته اصلی گاز را در حالت بسته قرار دهید. سپس شیر شماره یک را که قبلا باز کرده اید با فازمتر قوی ببندید. برای تنظیم شعله بلند پکیج، پیچ شماره 2  شیر گاز پکیج را باز کرده و شیلنگ گاز فشار را بر روی آن قرار دهید و سپس گاز اصلی به پکیج و آب ورودی به پکیج را باز کنید.
 4. حال شعله در محفظه احتراق پکیج تشکیل می شود. میزان فشار گاز ثبت شده بر روی گیج فشار می بایست بین 8 الی 11 میلی بار باشد در غیر این صورت با کمک آچار شماره 10 و پیچ گوشتی دوسو شعله ماکزیمم را تنظیم کنید‌.
 5. به این صورت که با پیچ گوشتی دوسو، پیچ چهارسو روی بوبین ماژول پکیج را نگه داشته و با آچار شماره 10، مهره برنجی پشت پیچ را در جهت عقربه های ساعت چرخانده تا شعله ماکزیمم شود. هنگامی که فشار گاز بر روی گیج بین عدد 8 الی 11 میلی بار قرار گرفت و شعله ⅔ ارتفاع محفظه احتراق را پوشش داد به این معنی است که شعله ماکزیمم بوده و یا با حداکثر توان تنظیم شده است.
 6. نحوه تنظیم شعله کوتاه پکیج یا مینیمم: برای اینکار ابتدا یکی از فیش های برق بوبین ماژول را جدا کرده در این هنگام شعله سریعا مینیمم می شود اما باز هم نیازمند به تنظیم دقیق است.
 7. به این ترتیب ابتدا با کمک پیچ گوشتی دوسو، پیچ تنظیم قرمز رنگ روی بوبین ماژول را به سمت را چرخانده. هرگاه گیج فشار عدد بین 1 الی 3 میلی بار را نشان داد و شعله ⅓ محفظه احتراق را پوشاند، یعنی شعله در مینیمم بوده و دارای حداقل توان است. پس از آن فیش برق بوبین را وصل کرده و ورودی آب مصرفی به پکیج را بسته و شلنگ گیج دستگاه را جدا کرده و پیچ شماره 2 را محکم بسته تا گار نشت نکند.

دلایل خرابی شیر گاز پکیج

 1. شیر گاز پکیج یک قطعه برقی بوده که عملکرد بوبین آن با جریان برق 220 ولت شهری امکان پذیر است. بنابراین اگر روی این قطعه آب ریخته شود، سوخته و عملا شیر گاز دیگر قادر به کار کردن نبوده و بلااستفاده می شود.
 2. زمانی که برق سیم برق شیر گاز پکیج از آن جدا شود، این قطعه هیچ نیرویی برای فعال شدن از سوی برد دریافت نکرده در نتیجه این قطعه دیگر کار نمی کند.
 3. برای باز شدن شیر گاز پکیج از یک مکانیک در ساخت داخل آن استفاده شده است که به مرور زمان خراب می شود.
 4. ورود زباله به درون شیر گاز پکیج مسیر ورود گاز به درون آن را مسدود می کند به همین علت یک صافی درون مدخل این قطعه وجود داشته که البته اگر همین صافی کثیف شود، جریان گاز را مسدود می کند. به همین علت توصیه می شود در هنگام نصب پکیج از صافی دیگری پیش از بستن شیر گازی استفاده کنید.
 5. هنگامی که سیم های برق شیر گاز پکیج به دلایل مختلف مانند اتصال کوتاه، آب شوند. شیر برقی گاز پکیج نیز خواهد سوخت.

شیر گاز پکیج چیست؟

تعمیر شیر گاز پکیج

 1. تعمیر این قطعه به دلایل مختلفی اعم از: مکانیک این قطعه بسیار پیچیده بوده و از قطعات ریز و درشت مختلفی ساخته شده است.
 2. باز و بسته کردن مکانیک این قطعه از دستگاه بسیار دشوار و زمان بر است.
 3. این قطعه بسیار حساس بوده که اگر به صورت صحیح تعمیر نشود، می تواند آسیب های خطرناک به دستگاه و حتی ساکنین ساختمان وارد کند زیرا مستقیما با گاز پکیج ارتباط دارد.

نکات گفته شده بالا از دلایل عدم تعمیر شیر گاز پکیج است لذا کارشناسان و تعمیرکاران توصیه می کنند اگر با خرابی این قطعه از پکیج روبرو شدید، فقط این قطعه را عوض کنید.

کلام آخر

ارائه انواع خدمات مشاوره و خرید آنلاین تاسیسات سرمایشی، گرمایشی، پمپ، لوازم استخر، لوله و اتصالات مانند پکیج های گوناگون اعم از: پکیج چگالشی ایمرگاز ۲۴ kw مدل VICTRIX TERA 24 PLUS ErP، پکیج استانبول ۲۸ kw مدل ISTANBUL28، پکیج زمینی ۲۶ KW ایمرگاز مدل HERCULES condensation 26 KW، پکیج آریستون ۲۴ KW مدل ALTEAS X 24FF و…

توسط مجموعه اصیل و معتبر تاسیسات دات کام انجام پذیر است بدین ترتیب می توانید با مراحعه به این سایت برای خرید آنلاین و پیش از آن مشاوره با کارشناسان حرفه ای و مجرب محصول مد نظر خود را خریداری کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

مطالب مرتبط

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی کولر گازی از جمله سیستم هایی است که دو عملکرد سرمایش و... ادامه مطلب

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی فیلتر شنی یکی از تجهیزاتی است که برای حذف ذرات معلق و آلاینده های... ادامه مطلب

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز بهتر است بدانید امروزه تجهیزات زیادی برای پاکسازی و کنترل هوا در بازار موجود... ادامه مطلب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب سیستم تهویه مطبوع از تجهیزات ضروری هر ساختمانی است که امروزه بسیار به آن... ادامه مطلب

محاسبه ظرفیت فن کویل

محاسبه ظرفیت فن کویل زمان خرید هر سیستمی باید به متناسب بودن ظرفیت آن با محیط توجه کرد. این کار... ادامه مطلب

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی مشکلات زیادی در کولر گازی رخ می دهد که یکی از آن ها... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی سیستم های تهویه مطبوع در انواع مختلفی موجود است که تفاوت هایی با هم... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور سیستم متنوعی برای تهویه مطبوع استفاده می شوند که از جمله آن می توان به... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *