پرشر سوئیچ هواگیری پکیج چیست؟

لطفا امتیاز دهید

امروزه در سراسر دنیا به طور عمده به جای استفاده از سیستم های گرمایشی از پکیج که یک سیستم مستقل است، استفاده می کنند. حتی سیستم موتورخانه هم چندان به چشم نمی خورد. پکیج ها مزایای فراوانی اعم از: حجم کم اشغالی، بهینه بودن در مصرف انرژی و گرمای مطلوب دارند که موجب استفاده این پکیج ها در بسیاری از فضاها و مورد استقبال قرار گرفتن آن توسط جمعی از مردم شده است.

از مهم ترین و کاربردی ترین قطعات در این پکیج، پرشر سوئیچ هواگیری پکیج است. این قطعه مکانیکی، به طور کلی کنترل عملکرد فن را در پکیج بر عهده دارد. این قطعه تاثیر بسزایی در کارکرد پکیج داشته و همچنین به کارگیری این قطعه در پکیج به منظور اطمینان و اطلاع از خاموش و روشن بودن فن حین عملکرد پکیج ضروری است.

این قطعه در بالای محفظه احتراق نزدیک به فن نصب شده و در حقیقت یک سوئیچ فشار است. این قطعه با کنترل احتراق و فن نصب شده در پکیج، سلامت پکیج را تضمین می کند.

نصب این قطعه در جلوگیری از خطر در پکیج بسیار ضروری است در حقیقت از این قطعه به عنوان یک وسیله هشدار و ایمنی در پکیج استفاده می شود به این صورت که اگر عملکرد فن دستگاه نامناسب باشد، این قطعه فن را غیر فعال می کند زیرا فن، دارای عملکرد ناصحیح در خروج کامل دود در وسیله گرمایشی شده و امکان دارد آثار جبران نشدنی از خود به جای بگذارد.

پرشر سوئیچ هواگیری پکیج چیست؟

اهمیت عملکرد پرشر سوئیچ هوا

حساسیت این قطعه به صورتی است که دو مرحله آن توسط مادر برد دستگاه در برد پکیج کنترل می شود‌. این امر به سبب اطمینان ایجاد شده توسط این قطعه در پکیج به منظور سلامتی پکیج است. از دیگر دلایل ضرورت وجود پرشر سوئیچ هوا، کارکرد فن پکیج توسط این قطعه است که با یک شیلنگ سیلیکونی به ونتوری فن متصل شده است.

این قطعه در حقیقت وظیفه انتقال دود ناشی از احتراق انجام شده در پکیج به بیرون از ساختمان را برعهده دارد. این قطعه از فن و اتصالات پکیج محافظت کرده و عملکرد آن را کنترل می کند این قطعه یک قسمت ایمنی در پکیج است که از خطرات ناشی از دودکش در دستگاه، جلوگیری می کند.

توجه به وضعیت این قطعه در هنگام نصب پکیج های متنوع در ساختمان های مسکونی و تجاری بسیار پر اهمیت بوده زیرا لازم است این قطعه در جریان و ارتباط صحیح با محیط قرار داشته باشد.

عملکرد پرشر سوئیچ هوا

این قطعه پیش از اینکه مادربرد پکیج، فن را روشن نماید باید بررسی شود جهت باز بودن و در صورتی که بسته بوده باشد در همین مرحله متوقف می شود زیرا دستگاه ارور داده و خاموش می شود.

بدین ترتیب اگر پکیج روشن نشده و یا ناگهانی خاموش شود می توان نشان از خراب بودن این قطعه باشد. در صورتی که مدار این قطعه باز بوده ، برد دستور روشن شدن به فن داده و پکیج روشن شده و بعد از فن برد دوباره مدار را کنترل می کند.

نحوه تست پرشر سوئیچ هوای پکیج

از مهم ترین کارها در سرویس پکیج، تست این قطعه بوده است که موجب شده تا از سلامت این قطعه اطمینان کافی را کسب نمایید. وجود مشکل در این قطعه علاوه برخطرناک بودن باعث افزایش مصرف گاز دستگاه شما نیز می شود.

برای تست پرشر سوئیچ هوا ابتدا می بایست لوله آنتی کندانس که به فن متصل بوده را از آن جدا کنید‌ سپس دو سر سوکتی که به این قطعه متصل است را از آن جدا کرده و در آخر با اهم متر جریان مدار را اندازه گیری کنید. در این حالت باید مدار قطع بوده و اهم متر عدد صفر را نشان دهد. پس از آن می بایست دهانه لوله آنتی کندانس را در دهان خود گذاشته و تمام هوای لوله را بکشید.

اگر پرشر سالم باشد در این لحظه باید مدار پرشر وصل شود در غیر این صورت پرشر دستگاه شما خراب بوده و پیش از نصب باید حتما تعویض شود. اگر پکیج در حال فعالیت بوده و شما می خواهید پرشر سوئیچ هوای آن را تست کنید می بایست اهم‌متر را به مدار آن متصل کنید.

در زمان روشن بودن پکیج باید مدار این قطعه بسته بوده و هنگامی که دستگاه خاموش می شود، مجددا وضعیت مدار را با اهم متر بسنجید. در حال خاموش بودن دستگاه، مدار آن باید روشن باشد.

پرشر سوئیچ هواگیری پکیج چیست؟

علائم خرابی

سلامت پرشر سوئیچ هوای پکیج از اهمیت بالایی در فعالیت صحیح این دستگاه برخوردار است و در هنگامی که متوجه خرابی آن شدید بلافاصله آن را خاموش کرده با یک تکنسین مجرب و حرفه ای تماس بگیرید. گاهی با انجام تست متوجه خرابی آن می شوید اما اکثر مواقع ایجاد مشکل در این قطعه با علائمی همراه است که در صورت مشاهده ی آن ها می بایست بلافاصله دستگاه را خاموش و چک کنید. علائمی همچون:

  1. پیش از استارت فن و روشن شدن آن، برد دستگاه ابتدا سلامت این قطعه را بررسی می کند تا مطمئن شود قطعه ای که وظیفه ی کنترل عملکرد فن را برعهده دارد، سالم است. در صورت سلامت آن، فن روشن شده اما اگر در این قطعه مشکلی وجود داشته باشد، فن روشن نمی شود. در نهایت متوجه می شویم که عدم روشن شدن فن از علائم خرابی این قطعه است.
  2. هنگامی که فن روشن است، لوله آنتی کندانس را جدا کرده و با مکش هوای داخل آن، باید جرقه زده شود اگر جرقه زن عمل نکند، نشان دهنده ی خرابی پرشر است.

کلام آخر

پکیج‌ها به دلیل کارایی و مزایا و قابلیت های فراوان، جایگزین آبگرمکن‌ها و موتورخانه‌ها در اکثر ساختمان ها شده‌اند. آب گرم مورد نیاز در این پکیج ها، از طریق عمل احتراق که با دود همراه است، تامین می‌شود. فن‌ها که تحت نظارت پرشر سوئیچ هوا هستند، وظیفه‌ی خروج این دود را برعهده دارند.

این قطعه به دلیل کنترل عملکرد فن‌ها، نوعی سیستم ایمنی است که در صورت خرابی فن و خارج نشدن دود، موجب خاموش شدن پکیج می شود. شما می توانید برای مشاوره و یا خرید آنلاین  به سایت و مجموعه اصیل و معتبر تاسیسات دات کام مراجعه کنید.

با انواع پکیج متنوع اعم از: پکیج چگالشی ایمرگاس ۲۴ kw مدل VICTRIX TERA 24 PLUS ErP، پکیج استانبول ۲۸ kw مدل ISTANBUL28، پکیج زمینی ۲۶ KW ایمرگاس مدل HERCULES condensation 26 KW، پکیج آریستون ۲۴ KW مدل ALTEAS X 24FF و… آشنا شده و در صورت تمایل پس از مشورت با کارشناس خرید مجرب و حرفه ای  متناسب با محیط خود، محصول مد نظر خود را خریداری کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

به طور کلی وظیفه ی این قطعه در پکیج ها چیست؟

به طور کلی کنترل عملکرد فن را در پکیج بر عهده دارد.

این قطعه در کدام قسمت پکیج نصب شده است؟

این قطعه در بالای محفظه احتراق نزدیک به فن نصب می شود.

از مهم ترین کارها در سرویس پکیج چیست؟

تست این قطعه یکی از مهم ترین کارها در سرویس پکیج بوده است.

مطالب مرتبط

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی فیلتر شنی یکی از تجهیزاتی است که برای حذف ذرات معلق و آلاینده های... ادامه مطلب

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز بهتر است بدانید امروزه تجهیزات زیادی برای پاکسازی و کنترل هوا در بازار موجود... ادامه مطلب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب سیستم تهویه مطبوع از تجهیزات ضروری هر ساختمانی است که امروزه بسیار به آن... ادامه مطلب

محاسبه ظرفیت فن کویل

محاسبه ظرفیت فن کویل زمان خرید هر سیستمی باید به متناسب بودن ظرفیت آن با محیط توجه کرد. این کار... ادامه مطلب

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی مشکلات زیادی در کولر گازی رخ می دهد که یکی از آن ها... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی سیستم های تهویه مطبوع در انواع مختلفی موجود است که تفاوت هایی با هم... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور سیستم متنوعی برای تهویه مطبوع استفاده می شوند که از جمله آن می توان به... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل ایرانی و خارجی

تفاوت فن کویل ایرانی و خارجی

تفاوت فن کویل ایرانی و خارجی فن کویل وسیله ای سرمایشی و گرمایشی است که در برندهای مختلفی تولید و... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *