چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

لطفا امتیاز دهید

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف در بازار موجود است. گاهی ممکن است این سیستم ها با مشکلاتی مواجه شده و به درستی کار نکنند. یکی از مشکلاتی که برای این دستگاه ها اتفاق می افتد؛ زدن باد گرم است که به دلایل مختلفی رخ می دهد. چرا دستگاه تهویه باد گرم می زند؟ سوالی است که در این مقاله به آن می پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

آشنایی با دستگاه تهویه

امروزه سیستم های تهویه یکی از رایج ترین و ضروری ترین وسایلی است که در هر مکانی از آن استفاده می شود. این دستگاه ها شامل کولر گازی، داکت اسپلیت و … هستند که هر کدام ویژگی هایی دارند که به واسطه همان محبوبیت زیادی دادند.

این سیستم ها نیاز به نگهداری و سرویس دارند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی زود متوجه شده و آن را رفع کرد. گاهی ممکن است دستگاه تهویه باد گرم بزند که علت آن می تواند چیزهای ساده ای باشد که با بررسی کلی می توان آن را متوجه شد. بهتر است این سیستم ها توسط افراد با تجربه بررسی شوند.

علل باد گرم‌ دستگاه تهویه

  • خراب شدن کمپرسور دستگاه

 یکی از بدترین اتفاق هایی که امکان دارد برای دستگاه تهویه بیفتد خراب شدن کمپرسور می باشد. این بخش به عنوان قلب سیستم شناخته شده و نقش مهمی در آن ایفا می کند. کمپرسورها به دلایلی چون ضربه، نوسانات برق و … ممکن است آسیب ببینند و اکثر آن ها قابلیت تعمیر نداشته و بایستی تعویض شوند.

معمولا متداول ترین کمپرسورهایی که در سیستم های تهویه به کار می روند؛ از نوع اسکرال و روتاری هستند. در نتیجه با خراب شدن کمپرسور دستگاه به جای باد سرد باد گرم وارد محیط می کند که باید در اولین اقدام آن را با فردی متخصص نشان داد.

  • نشت مبرد در سیستم

 از دیگر عللی که دستگاه تهویه باد گرم می زند؟ می تواند نشت مبرد در سیستم باشد. هر کدام از سیستم های تهویه مطبول که دارای کمپرسور هستند؛ درون خود از سیکل تبرید تراکمی بهره می برند. در سیکل تبرید توسط یک ماده مبرد گرمای محیط گرفته شده و به بیرون انتقال داده می شود.

این مبرد که در انواع مختلفی موجود است به میزان مشخصی در دستگاه وجود دارد. اگر مبرد از دستگاه یا سیستم لوله کشی دچار نشتی شود سبب کاهش ظرفیت دستگاه شده و باد گرم به داخل وارد می شود. پر کاربردترین مبردی که در این سیستم ها استفاده می شود؛ از نوع R410a بوده و قدیمی ترین آن ها R22 است.

  • کثیف شدن کندانسور

 کندانسور وظیفه دارد گرما را به محیط بیرون انتقال دهد. این بخش در یونیت خارجی قرار داشته و شامل پره ها و لوله هایی است که به کمک آن ها بهتر گرما را منتقل می کند. اگر این پره ها کثیف شوند؛ کارایی آن ها کاهش یافته و سیستم نمی تواند گرما را به انتقال دهد. در نتیجه با کاهش بازدهی دستگاه مواجه می شوید که باعث می شود هوای گرم از سیستم دمیده شود.

  • قطع شدن اتصال برق یونیت خارجی

به عنوان یکی دیگر از عللی که دستگاه تهویه باد گرم می زند؟ می توان قطع شدن اتصال برق یونیت خارجی را نام برد. بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع مانند داکت اسپلیت، کولر گازی و اسپلیت دارای دو یونیت داخلی و خارجی هستند‌.

در بعضی مواقع ممکن است به دلایل مختلفی برق یونیت خارجی قطع شود. همچنین فن دمنده و کویل سرمایشی که در یونیت داخلی قرار دارند؛ ممکن است فعال بوده و باد بزند ولی چون سیکل تبرید قطع می باشد، باد دمیده شده از آن گرم می باشد.

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

  • کثیف شدن و مسدود شدن فیلترها

 همگی سیستم های تهویه مطبوع دارای فیلتر هستند که جلوی ورود گرد و غبار و آلودگی را به داخل محیط می گیرد. ‌با کثیف شدن این فیلترها هوای کمی روی سطح مبدل جریان پیدا کرده و با کاهش ظرفیت کویل سرمایشی سیستم مواجه خواهید شد. به همین دلیل هوا بدون انجام تبادل حرارتی با کویل سرمایشی همان طور گرم وارد محیط می شود.‌ در این صورت باید فیلتر را تمیز و یا در صورت نیاز تعویض کرد.

  • عدم‌ تنظیم درست ترموستات

گاهی ولی دستگاه تهویه باد می زند؟ علت آن می تواند عدم تنظیم درست ترموستات باشد. اول بررسی کنید که ترموستات بر روی حالت سرمایشی باشد زیرا ممکن است به دلایلی حالت آن تغییر پیدا کرده باشد. فن را بر روی حالت خودکار قرار داده و دمای ترموستات را چند درجه پایین تر از دمای محیط تنظیم کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

علل باد گرم دستگاه تهویه را ذکر کنید؟

خراب شدن کمپرسور، نشت مبرد، کثیفی کندانسور، قزع اتصال برق یونیت خارجی، کثیف و مسدود شدن فیلترها و عدم تنظیم درست ترموستات

متداول ترین کمپرسورهای استفاده شده در دستگاه تهویه مطبوع از کدام‌ نوع است؟

کمپرسور روتاری و اسکرال

پرکاربردترین مبردی که در دستگاه تهویه مطبوع استفاده می شود؛ کدام است؟

مبرد R410a

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *