چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند ؟

چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند ؟ + مهمترین دلایل خنک نکردن

لطفا امتیاز دهید

چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند ؟

چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند؟ این سوالی است که در هنگام تولید باد گرم به وسیله داکت اسپلیت، در ذهن بسیاری از کاربران خطور می کند. برای یافتن پاسخ این سوال تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت از جمله سیستم های تهویه مطبوع باکیفیت و پرکاربرد، برای توزیع هوای مطبوع و مطلوب در سازه ها و پروژه های مختلف می باشد. کارکرد و راندمان بسیار بالای این مدل سیستم تهویه، هوای خنک و دلنشین را در فصول گرم سال، برای کاربران با خود به ارمغان می آورد.

با این وجود، در برخی مواقع توزیع باد گرم از دریچه های خروجی داکت اسپلیت، موجبات ناخشنودی و نارضایتی کاربران را فراهم می آورد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که علل و عوامل مختلفی در خنک نکردن داکت اسپلیت به صورت مستقیم با غیر مستقیم دخیل می باشند. در ادامه به بررسی و علت این که چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند، می پردازیم.

مهم ترین دلایل خنک نکردن داکت اسپلیت

1- خرابی یا معیوب شدن کمپرسور سیستم

یکی از مهم ترین دلایل این موضوع که چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند را باید در خرابی کمپرسور دستگاه جستجو نمود. کمپرسور از قطعات کلیدی در ساختار اصلی داکت اسپلیت ها به شمار می‌رود. به طور معمول، این قطعه در یونیت خارجی یا بخش کندانسور دستگاه قرار گرفته است.

علاوه بر این، کمپرسور را می توان از قطعات بسیار گران قیمت سیستم های تهویه مطبوع برشمرد. در صورت بروز مشکل در این قطعه، فرآیند سرمایش دستگاه با اختلال روبرو می شود. پروسه فشرده سازی و کمپرس کردن مبرد به وسیله کمپرسور اجرایی می گردد. همچنین، سیکل تبرید سیستم، با کارکرد مطلوب این قطعه آغاز می شود. تولید باد گرم از دستگاه، حکایت از خرابی و نقص فنی کمپرسور دارد. برای برطرف کردن ایرادات کمپرسور می بایست از خدمات تعمیرکاران و تکنسین های حرفه ای استفاده کرد.

خرید انواع داکت اسپلیت

2- خرابی برد الکترونیکی

بروز نقص فنی در قطعه برد الکترونیکی، می تواند از دیگر دلایل خنک نکردن و تولید باد گرم داکت اسپلیت قلمداد گردد. برد الکترونیکی بر کلیه عملکردها و قطعات سیستم های تهویه مطبوع نظارت دارد. داکت اسپلیت به منظور کارکرد بهینه و مطلوب، کلیه دستورات را از برد دریافت می کند. بر همین اساس، در صورت بروز ایراد در این قطعه، شاهد مختل شدن عملکرد بهینه دستگاه و حتی از کار افتادن داکت اسپلیت خواهیم بود. با استفاده از خدمات تکنسین ها و سرویس کاران حرفه ای، می توان از خرابی و نقص در برد سیستم اطمینان حاصل نمود.

3- معیوب شدن ترموستات

از دیگر دلایلی که چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند می تواند به خرابی و معیوب شدن ترموستات سیستم مربوط شود. تنظیم و مدیریت دمای هوا از مهم ترین کارکردهای ترموستات سیستم های تهویه مطبوع محسوب می شود. در مواقع بروز مشکل، ترموستات قادر به تنظیم دمای متناسب با درجه مورد دلخواه کاربر نمی باشد. در نتیجه این امر، باد گرم از دریچه های خروجی سیستم در محیط داخلی انتشار پیدا می کند.

مهم ترین علت خنک نکردن داکت اسپلیت

4- کمبود گاز مبرد

از دیگر دلایل تولید باد گرم داکت اسپلیت می توان به کمبود و خالی شدن گاز مبرد دستگاه، اشاره نمود. چرخه تبرید اسپلیت کانالی به وسیله گاز خنک کننده عملیاتی می شود. به عبارت دیگر، گاز مبرد مهم ترین مؤلفه برای توزیع باد خنک در محیط می باشد. همچنین، شارژ دستگاه با مبردهای غیر استاندارد و بی کیفیت هم می تواند روند سرمایش سیستم را با اختلال روبرو سازد. مبردهای r410a و r134a از گازهای خنک کننده باکیفیت و سازگار با محیط زیست به شمار می روند.

5- کثیفی فیلتر تصفیه هوا

از دیگر مواردی که چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند به کثیفی و آلودگی فیلتر هوای سیستم بر می گردد. به طور کلی، فیلتر تصفیه کننده هوا، از بخش های اصلی یونیت یا پنل داخلی داکت اسپلیت به حساب می آید. این فیلترها با انجام فرآیند جذب و فیلتراسیون، کلیه آلودگی ها و ذرات ریز و آلاینده های موجود در هوا را از بین می‌برند.

در نتیجه این امر، هوای سالم، باکیفیت و دارای سطح اکسیژن بالا، در محیط داخلی جریان پیدا می کند. کثیف شدن فیلترهای دستگاه موجب عدم انجام تهویه مطبوع و به تبع آن، توزیع هوای گرم و نامطلوب در فضا می‌شود. با تمیز کردن و زدودن آلودگی ها یا تعویض فیلتر، به راحتی می توان این مشکل را مرتفع کرد.

6- انسداد یا آسیب دیدن لوله های اتصال

دستگاه داکت اسپلیت از دو قسمت پنل بیرونی و یونیت داخلی متشکل شده است. برقراری ارتباط و تعامل میان این پنل ها، از طریق لوله های مسی و کابل های رابط صورت می گیرد. در صورت گرفتگی و بسته شدن مسیر لوله‌ها، در ایجاد تهویه مطبوع اختلال ایجاد می شود. همچنین، آسیب دیدن و عدم اتصال درست و صحیح لوله ها نیز در این زمینه مؤثر و تاثیرگذار می باشد.

مهم ترین علت خنک نکردن داکت اسپلیت

7- خرابی الکتروفن

علت این که چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند می تواند ناشی از بروز ایراد در الکتروفن و دمنده های دستگاه باشد. فن دمنده دستگاه با کمک الکتروموتور، هوای خنک و مطبوع را با قدرت و توان بالا در محیط داخلی انتشار می دهد. در صورت سوختن یا خرابی موتور فن، چرخش و گردش و کارکرد این قطعه انجام نمی شود. بر همین اساس، هیچگونه هوایی به محیط داخلی پرتاب نمی گردد. در ضمن، آسیب دیدن پره های فن نیز می تواند کیفیت باد خنک را پایین آورده و باد گرم در فضا منتشر شود.

8- نامناسب بودن محل نصب یونیت بیرونی

از دیگر مواردی که چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند می توان به نامناسب بودن محل نصب دستگاه اشاره کرد. نصب سیستم زیر تابش مستقیم نور آفتاب، ضمن گرم کردن بخش کندانسور، موجب گرم شدن قسمت های داخلی داکت اسپلیت می شود. در نتیجه این امر شاهد کارکرد نامطلوب دستگاه و توزیع باد گرم در محیط هستیم. نصب پنل خارجی دستگاه در محل مناسب یا پوشاندن بخش کندانسور با کاور، از راهکارهای مناسب برای حل این مشکل به شمار می رود.

به طور کلی، در صورت خنک نکردن یا توزیع باد گرم به وسیله کولر گازی چند پنله، می بایست نسبت به ریشه‌یابی و تشخیص عیب ایجاد شده اقدامات لازم را به عمل آورد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *