Search
Close this search box.

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

پمپ آب از جمله تجهیزات و لوازم مورد نیاز می باشد که امروزه با توجه به اینکه جمعیت افزایش پیدا کرده است با افت فشار روبرو می شویم. بنابراین وجود پمپ آب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

چرا پمپ آب؛ هوا میگیرد؟ سوالی است که بسیاری از افراد در برخی مواقع با آن روبه‌رو خواهند شد. در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم و پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

نشانه هوا گرفتن پمپ آب

در جواب سوال چرا پمپ آب؛ هوا میگیرد؟ بهتر است بدانید که زمانی پمپ آب هوا بگیرد، قادر به فعالیت نخواهد بود یعنی کار می کند ولی نمی تواند آب را مکش کند. هرچقدر کیفیت پمپ بالا باشد به این منظور طراحی شده است که آب را پمپاژ کند نه هوا را. به همین خاطر زمان خلق در جریان کار خود داشته باشد این موضوع باعث می شود عمر پمپ عمل پمپاژ را نتواند انجام دهد.

گرفتگی پمپ آب زمانی رخ می‌دهد که مقدار هوای داخل شبکه پمپ از یک میزان مجازی بیشتر شود. این میزان هوا زمانی به کشش پمپ برسند با ایجاد یک خلا اجازه نمی‌دهند فرایند مکش آب ادامه پیدا کند که باعث گرفتگی هوا گرفتن پمپ آب خواهد شد. عوامل بسیاری می توانند در هوا گرفتن پمپ آب دخیل باشند. که باید ابتدا آن را روشن کرده که موضوع با چه موضوع باعث شده است که پمپ آب،  هوا بگیرد؟

البته در اغلب موارد در ابتدای نصب پمپ آب باید یک هواگیری ابتدایی انجام دهید. حتی در صورت در انجام تعمیرات پمپ آب اگر در نقطه شبکه آبرسانی ساختمان تعمیرات انجام شود عاملی برای هوا گرفتن پمپ آب خواهد بود. توسط یک هواگیری ساده مشکل پمپ را صرف کرده و پمپ می‌تواند به جریان سالم فعالیت خود باز گردد.

عواملی که باعث هوا گرفتن پمپ آب می شود:

در ادامه مبحث چرا پمپ آب؛ هوا می گیرد؟ باید ذکر کنیم که دلایل بسیاری وجود دارد که باعث هوا گرفتن پمپ آب می شود. همانطور که ذکر شد قبل از اینکه هواگیری پمپ انجام شود باید ریشه هوا گرفتن به خوبی مشخص و برطرف شود.

عوامل بسیاری از جمله اینکه آیا واشر یا رینگ پمپ دارای ایراد باشد، همچنین خالی بودن پمپ، وجود ترک و شکستگی در لوله و … از جمله عواملی است که باعث می‌شود تا پمپ آب، هوا بگیرد.

هواگیری پمپ آب

هواگیری پمپ آب به عملیاتی گفت خواهد شد که این هوا را از لوله دریافت کرد و تخلیه می‌کند. بهتر است بدانید هوایی که در درون پمپ و یا به اصطلاح کلگی پمپ قرار دارد و اجازه پمپاژ آب را نمی‌دهد باید گرفته شود.

وقتی هواگرفتگی برطرف می‌شود اصطلاح می گوئیم پمپ آب و هوا گیری شده است. پمپ های آب در خانه برای مکش آب از یک مخزن آب استفاده خواهند کرد. وظیفه تقسیم آب در ساختمان را انجام می‌دهند و یا پایین می باشند که آب را معمولاً از سطح چاه های عمیق بالا خواهند کشید.

این پمپ ها نیاز به هواگیری داشته و زمانی در خصوص هواگیری صحبت شود منظور کلیت پمپ آب می باشد. برخی از پمپ ها دارای هواگیری اتوماتیک می باشد یعنی نیاز به هواگیری نخواهند داشت و به صورت اتوماتیک هوا را تخلیه می‌کنند. اما پمپ هایی از نوع جتی در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد که این نوع پمپ ها باید هواگیری انجام شود.

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

نحوه انجام عملیات هواگیری پمپ آب

در ادامه مبحث چرا پمپ آب، هوا می‌گیرد؟ باید ذکر کنیم که پمپ آب را به دلایل مختلفی دچار گرفتن هوا می‌شود که باید جهت هواگیری پمپ اقدام‌کردو هواگیری پمپ آب به صورت زیر می باشد:

  • استفاده از آب

توجه داشته باشید که اساسی‌ترین نیاز برای هواگیری پمپ آب خود آب می باشد. شما برای اینکه جهت هواگیری پمپ اقدام کنید باید ببینید که چه ارتفاعی از پمپ باید هواگیری نماید که چه مقدار آب نیاز دارید.

اگر از مخزن آب در مجاورت خود پمپ استفاده کنید باید در مورد توانایی انجام شود با توجه به اینکه مسیر کجا است شما در اینجا تنها به توسط یک پارچه آب می توانید هوا گیری را انجام دهید. اما اگر پمپ آب شما در مسیر یک چاه قرار گرفته باشد باید از شلنگ برای تامین آب استفاده نمایید.

  • برق پمپ را قطع کنیم و فشار لوله ها را کاهش دهید

اگر قصد دارید جهت هواگیری پمپ آب اقدام کنید باید ابتدا برق به را قطع نمایید. هدف از این کار این است که خاطرات و ماده بودن برخی از پمپ به صورت ناگهان اقدام به فعالیت نکند.

همچنین برای اینکه فشار لوله را کاهش دهید سعی کنید از یک نفر دیگر کمک بخواهید تا شیر آب را باز کند و آب لایه ساختمان خارج شود. اگر شما این کار را انجام دهید امکان دارد از زمانی که قصد دارید پمپ را پر کنید و تخلیه شود آب با فشار خارج شده و وارد مسیر برق پمپ شود

همانطور که می دانید کپسول پمپ آب از جمله تجهیزات مورد نیاز می باشد که امروزه به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. اما بهتر است بدانید که برای اینکه این تجهیزات کارایی مناسبی داشته باشد و در مدت زمان طولانی می توانید از آن بهره مند شوید باید سعی کنید به صورت مداوم نسبت به بررسی آن اقدام کنید. در صورتی که شما سرویس دوره ای برای این تجهیزات در نظر بگیرید بدون شک سال های بسیاری می توانید از آن بهره مند شوید.

نکته دیگری که به شما پیشنهاد می کنیم در زمان تهیه پمپ آب هیچ وقت به دنبال تجهیزات ارزان و بی کیفیت نروید. این محصولات امکان دارد در همان روز اول دچار خرابی شود و هزینه های بسیاری را برای شما به همراه دارد. به همین خاطر شما باید سعی کنید تا این محصولات را با کیفیت بالا و از فروشگاه های معتبر و مجاز تهیه نمائید.

https://tasisat.com/product-category/pumps/

نکات مهم درباره هواگیری پمپ آب

دلایل اینکه چرا پمپ آب هوا میگیرد را بررسی کردیم. جهت هواگیری پمپ ها لازم است که نکاتی را مدنظر قرار دهید. هواگیری پمپ ها بخصوص زمانی که مشکل را می دانید؛ چندان سخت نیست. از جمله نکات مهم که باید مدنظر قرار دهید این است که پمپ آب در بیشتر مواقع به صورت اتوماتیک می باشد. به همین خاطر در زمان باز و بسته کردن برای تعمیر نباید پمپ آب را جهت هواگیری به برخی از شیرها اتصال دهید.

در نظر داشته باشید که اگر احتمال در زمان هواگیری از وجود نشتی در زیر پمپ یا مسیر لوله های اطلاع پیدا کردید؛ قبل از اینکه هواگیری را انجام دهید، باید به بررسی آن بپردازید و مشکل را برطرف کنید. پمپ آب خانگی نباید به سادگی هوا بگیرد؛ تنها پس از راه اندازی اولیه یک بار هواگیری لازم است، انجام شود. در صورتی که این موضوع به صورت مرتب تکرار شود؛ مشکل فنی وجود دارد که باید به بررسی آن بپردازید.

در فصل زمستان بدنه پمپ آب به دلیل استقرار نامناسب امکان دارد؛ دچار هوا گرفتن شود. قبل از اینکه دلیل اصلی هوا گرفتن پمپ را پیدا نکرده اید؛ به هیچ عنوان به آن دست نزنید. در صورتی که پمپ شما بدون دلیل به صورت یکسره شده و به صورت مرتب کار می کند؛ امکان دارد که یکی از دلایل آن هوا گرفتن پمپ آب باشد.

اگر پس از تعمیرات در سیستم لوله کشی خانه یا پمپ به صورت یکسره کار کند؛ دلیل آن به احتمال زیاد هوا گرفتن پمپ آب است. از دیگر نکات مهم در هواگیری پمپ می توان به این مورد اشاره کرد که برخی از پمپ ها آبگیر نیستند؛ چرا که معلولا پرایم یا هواگیری به صورت اتوماتیک انجام می‌دهند. بهتر است قبل از اینکه پمپ باز کنید؛ اطمینان پیدا کنید که پمپ شما از آن دسته نباشد.

پیشنهاد ما به شما فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام می باشد. این فروشگاه با بهره مندی از تجربه روز دنیا و همچنین افراد زبده و ماهر نیازهای جامعه را به خوبی شناسایی کرده و می‌تواند بهترین محصول را با توجه به شرایط محیط زندگی و کاربرد مدنظر شما معرفی کند.

دغدغه ای بابت کیفیت محصولات نداشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت https://tasisat.com مراجعه نمایید و یا می توانید از طریق راه‌های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان تاسیسات دات کام در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *