در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
محافظت از کولر گازی در مقابل نوسان برق

چرا کولر گازی روشن نمیشه؟

لطفا امتیاز دهید

چرا کولر گازی روشن نمیشه؟

هنگامی که کولر گازی خراب می شود یا روشن نمی شود این سوال که علت روشن نشدن کولر گازی چیست، در ذهن ما نقش می بندد. در ادامه علت های روشن نشدن کولرهای گازی را نام برده و توضیح می دهیم. چرا کولر گازی روشن نمیشه؟

چرا کولر گازی روشن نمیشه؟

  • قطع شدن جریان برق توسط مدار شکن

در حقیقت مدارشکن یک قطعه برای محافظت کردن از خانه ها در برابر حوادثی مانند آتش  سوزی است. هنگامی که در خانه وسایل های برقی مانند کولر گازی و لباسشویی و ماشین ظرفشویی و غیره وجود دارد، افزایش پیدا کردن ولتاژ برق موجب متوقف شدن مدارشکن می شود. اما جای نگرانی نیست شما می توانید مدارشکن را بررسی کنید، روی پنل تعداد زیادی سوئیچ وجود دارد، توجه داشته باشید که همه این سوئیچ ها باید دارای برچسب باشند.

در بخش پنل سه گزینه خاموش و روشن و خنثی قرار دارد، شما باید آن را در وضعیت خنثی قرار داده و به دنبال قطع کننده مدار اسپیلت بگردید. در مرحله بعدی باید مدارشکن کولرگازی را روشن کرده و اسپیلت را مورد بررسی قرار دهید. اگر مدارشکن شما روی دکمه روشن بود باید آن را خاموش و روشن کنید، اما توجه کنید که این کار را یکبار انجام دهید چرا که ممکن است باعث ایجاد حوادثی مانند آتش سوزی شود.

  • کثیف شدن فیلتر هوا

دومین پاسخ به سوال چرا کولر گازی روشن نمیشه ممکن است کثیف شدن فیلتر هوا باشد یا ممکن است کویل های کندانسور یخ زده باشند. عمل کولر گازی به این صورت می باشد که گرمای درون خانه را به سمت خود جذب می کند و این رطوبت ها در داخل کولر گازی متراکم شده و سپس از درون یک لوله یا محفظه به صورت قطره قطره خارج می شوند.

برای اینکه کولرگازی بتواند بدون نقص و عیب رطوبت را جذب و سپس تخلیه کند نیاز به تمیز بودن فیلترهای هوا دارد. تجمع خاک در درون فیلتر هوا باعث مسدود شدن جریان هوا در کولر گازی شده و در این صورت از تخلیه شدن آب داخل محفظه جلوگیری می  کند.

این موضوع باعث می  شود تا آب بر روی کویل های کندانسور منجمد شده و موجب روشن نشدن کولرهای گازی شود. شما در ابتدای کار برای عیب یابی این قسمت باید اسپیلت را خاموش کرده و برق را قطع کنید. در مرحله بعدی با استفاده از وسایل مورد نیاز پوشش و محفظه کولر گازی را جدا کنید.

ممکن است در داخل کولر گازی لایه  ای از یخ وجود داشته باشد شما می توانید سشوار را در حالت کند گذاشته و صبر کنید تا کم کم آب شود. البته بهتر است قبل از بروز چنین اتفاقی به صورت ماهانه و مرتب فیلترهای هوا را چک کرده تا اگر کثیف شده بودند آنها را تمیز کنید.

  • ممکن است فیوز پریده باشد.

پاسخ بعدی به سوال چرا کولر گازی روشن نمیشه؟ پریدن فیوزها است. وجود جریان الکتریکی زیاد در داخل سیم ها موجب پریدن فیوز می شود. یک جعبه مربعی کوچک که اغلب بر روی دیوار بیرون از منزل شما نصب شده است فیوز نام دارد .

برای بررسی فیوزها باید درب جعبه مربعی را باز کرده و با استفاده از وسیله ای به نام مولتی متر فیوز ها را بررسی کنید. اگر فیوز مشکل داشت می توانید با خریدن یک فیوز جدید آن را تعویض کنید.

چرا کولر گازی روشن نمیشه؟

  • تنظیم نبودن یا خراب بودن ترموستات.

یکی دیگر از علت های روشن نشدن کولرهای گازی ، خراب شدن ترموستات است. برای بررسی توجه کنید که ترموستات اسپیلت باید روی حالت cool تنظیم شده باشد. ممکن است ترموستات شما نیاز به باتری داشته باشد، شما می توانید برای تعمیر ترموستات از کتابچه راهنمایی که در درون جعبه کولر گازی وجود داشته است استفاده کرده و هر چند وقت یکبار باتری های ترموستات را تعویض کنید.

البته از دیگر دلایل خراب بودن ترموستات می  توان به نشستن گرد و خاک در داخل محفظه ترموستات یا خراب بودن سیم کشی ترموستات اشاره کرد. اگر مشکل روشن نشدن کولر گازی خرابی در ترموستات بود می توانید به راحتی با خرید یک ترموستات جدید آن را تعویض کنید یا اگر کولر گازی شما دارای گارانتی است آن را برای تعمیر به شرکت پذیرنده گارانتی ارسال کنید.

  • معیوب بودن خازن.

خازن یک قطعه در درون کولر گازی بوده که ممکن است خراب شود و خازن نقش مهمی در خاموش شدن موتور کولر گازی دارد. برای اطمینان از خراب بودن خازن می توانید آن را با استفاده از وسیله ای به نام مولتی متر تست کنید. در بسیاری موارد از علت های اینکه کولر گازی شما روشن نمی شود، مشکل در خازن است. اگر مشکل از خازن بود شما می توانید آن را با استفاده از یک خازن جدید تعویض کرده و بعد از تعویض کردن خازن دستگاه را تست کنید.

  • مسدود شدن شلنگ تخلیه

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم رطوبتی که توسط کولر گازی جذب می شود به صورت قطره آب از طریق شلنگ تخلیه خارج می شود. شلنگ تخلیه یک مکان مرطوب بوده به همین دلیل ممکن است در داخل آن انواع کپک رشد کنند و باعث مسدود شدن شلنگ تخلیه شود. به همین دلیل قبل از بروز چنین مشکلی بهتر است شلنگ ها را به صورت مرتب شستشو دهید. شما می  توانید برای تعمیر شلنگ با استفاده از سرکه سفید تقطیر شده آن را تعمیر کنید.

سخن پایانی

سوال چرا کولر گازی روشن نمیشه پاسخ های گوناگونی دارد. از علت های روشن نشدن کولرهای گازی می توان به قطع شدن جریان برق مدارشکن ، کثیف شدن فیلتر هوا ، مسدود شدن شلنگ تخلیه ، معیوب بودن خازن ها ، خرابی در ترموستات و پریدن فیوز و غیره اشاره کرد. هر کدام از این علت ها را می توانید به آسانی بر طرف کنید. البته شما می توانید قطعات معیوب کولر گازی را تعمیر یا در صورت نیاز تعویض کنید. برای مشاوره بیشتر و یا خرید تاسیسات می توانید به سایت tasisat.com مراجعه کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

چگونه مسدود شدن شلنگ تخلیه را تعمیر کنیم ؟

شما برای این کار می توانید از سرکه سفید تقطیر شده استفاده کنید.

علت خرابی در کولر گازی چیست ؟

علت های گوناگونی دارد و ممکن است قطعات آن خراب شده باشد.

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی چیست ؟

ممکن است ولتاژ برق افزایش پیدا کند و موجب خاموش شدن وسایل برقی شود.

مطالب مرتبط

دستگاه تنفسی آتش نشانی

دستگاه تنفسی آتش نشانی همانطور که می دانید همه برای ادامه زندگی به اکسیژن احتیاج داریم. اکسیژن در هوا می... ادامه مطلب

درجه کپسول آتش نشانی

درجه کپسول آتش نشانی

درجه کپسول آتش نشانی بسیاری از کاربران احتمالاً با اهمیت درجه کپسول آتش نشانی آشنایی نداشته باشند. معمولاً کپسول خاموش... ادامه مطلب

چگونه پمپ آب وصل کنیم؟

چگونه پمپ آب وصل کنیم؟

چگونه پمپ آب وصل کنیم؟ بهتر است بدانید از پمپ آب که مخصوص آپارتمان های مسکونی می باشد زمانی که... ادامه مطلب

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟  امروزه پمپ های آب در خانه و ساختمان از جمله وسایل ضروری و مهم... ادامه مطلب

چرا پمپ؛ آب نمیکشد؟

چرا پمپ؛ آب نمیکشد؟

چرا پمپ؛ آب نمیکشد؟ پمپ آب وسیله‌ای است در مناطقی که افت فشار آب وجود دارد جهت تامین فشار لازم... ادامه مطلب

چرا پمپ آب یکسره کار میکند؟

چرا پمپ آب یکسره کار میکند؟ پمپ آب وسیله ای می باشد که برای رساندن آب به هر سطح و... ادامه مطلب

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟ پمپ آب از جمله تجهیزات و لوازم مورد نیاز می باشد که امروزه با... ادامه مطلب

چرا پمپ آب کار نمی کند؟

چرا پمپ آب کار نمی کند؟

چرا پمپ آب کار نمی کند؟ همانطور که می دانید امروزه با افزایش جمعیت؛ ساخت و ساز نیز افزایش پیدا... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 2 =